Poštovane dame i gospodo, uvažena predsednice Narodne skupštine. Molim vas, gospođo Gojković, da onaj uređaj za merenje matematičkih operacija sada broji i ono vreme od pet minuta, na koje imam pravo po amandmanskoj raspravi, jer je naš amandman na član 7. takođe jedan veoma važan amandman.
Amandman na član 7, poštovana predsednice Narodne skupštine, vi niste čuli pa da vam kažem, jedan je od 45 amandmana koje smo mi, narodni poslanici Nove stranke, podneli na dva zakonodavna projekta koje večeras u našoj Narodnoj skupštini brani ministarka Udovički. Od ovih 45 amandmana, poštovana gospodo, da čuje i gospodin Babić, koji sada negoduje jer zna šta sledi, sledi jedna statistika o uspešnosti opozicije u Narodnoj skupštini, poštovana gospodo, od 45 podnetih amandmana, gospođo Gojković, prihvaćeno je pet amandmana.
Večeras smo saznali da je to gospođa Udovički nevoljno uradila. Gospođo Gojković, vi niste bili tu, pa evo da vam se požalim malo. Kada smo mi saopštili ovde da su prihvaćeni naši amandmani, pet, naša gošća, uvažena ministarka gospođa Udovički odmah je morala da se javi za reč i da kaže – ma ne, ne, ne, nije to toliko važno, znate, ja sam rekla... Pa, čekajte, poštovana gospodo, pa svaki amandman je važan. Za nas, u ovakvim uslovima jednog teškog naprednjačkog udara na parlamentarizam, svaki prihvaćeni amandman je važan, poštovana gospodo.
Gospođo Gojković, evo, vas da obavestim, pošto kada gospodin Bečić predsedava teško je saopštiti dve rečenice a da vas on ne prekine, ukupno za godinu i deset meseci, gospodin Babić nije čuo, pa da čuje sada, mi smo podneli 2.305 amandmana. Mi smo, gospođo Gojković, tu nema nikakve dileme, šampioni srpskog parlamentarizma po tome, i ne samo po broju podnetih, nego, poštovana gospodo, po broju prihvaćenih amandmana, 202 amandmana, naravno, uređaj za matematičke operacije da meri pet minuta, što iznosi, poštovana gospodo, da se čuje ovde još jednom, 9% prihvaćenih amandmana ili, sledeći izvesne analogije koji neki od nas prave i u našim parlamentarnim raspravama ovde, 9% podrške građana samo Novoj stranci na vanrednim parlamentarnim izborima koje svi očekujemo sada u aprilu ili maju mesecu.
Poštovana gospodo, amandman na član 7, veoma je važno da budemo fokusirani na sadržinu naše rasprave, da ne izlazimo iz okvira teme, da smo uvek u temi, amandman na član 7. je jedan veoma važan amandman zato što se tiče utvrđivanja osnovice zaposlenih u javnom sektoru u državnim organima, na primer, ali, gospođo Gojković, ne i u javnim preduzećima.
Mi smo ponudili jedno obrazloženje gospođi Udovički, gde smo napisali – apsurdan je predlog da se utvrđivanje osnovice plata zaposlenih u javnom sektoru ne odnosi i na zaposlene u javnim preduzećima, poštovana gospodo. Zašto je bilo neophodno da mi intervenišemo na ovaj način? Pa zato što je i gospođa Udovički u svom izlaganju ovde saopštila da javna preduzeća jesu deo javnog sektora. Ako jesu deo javnog sektora, neophodna nam je temeljnija argumentacija za to što se svi oni koji su zaposleni u javnom preduzeću izuzimaju sada iz ovog zakona kojim se utvrđuju plate zaposlenih u javnom sektoru. To, poštova gospodo, evo, i gospodin Neđo Jovanović da čuje, ako hoćemo da sledimo izvesnu logiku, dakle, ako se držimo logike, ako se držimo razuma, znači da - ili Vlada nije mogla da reši veliki problem partokratije, i to za četiri godine svoga rada, dakle, za četiri godine ova i vlada koja je prethodila, od 2012. do 2016. godine, nije uspela da se suoči sa velikim problemom partokratije, čime je, poštovana gospodo, po mom mišljenju, pokazala jednu strašnu nemoć u rešavanju velikih problema sa kojima se mi suočavamo u našoj političkoj zajednici, a ako ne prihvatimo ovaj put analize, tumačenja delovanja Vlade, onda to znači da Vlada nije htela da reši jedno veliko pitanje partokratije.
Šta znači partokratija, poštovana gospodo? Partokratija znači da se u našoj državi, ukoliko je utemeljena na partokratskom sistemu, nagrade, počasti ne dobijaju po zaslugama, kao što bi bio red, ja mislim, u jednoj demokratskoj, otvorenoj, parlamentarnoj demokratiji, nego se dobijaju na osnovu stranačke pripadnosti, pa od toga koja je stranka na vlasti zavisi da li ćeš ti da dobiješ neki posao možda u javnom preduzeću ili negde drugde, da li ćeš da dobiješ neku počast, neku nagradu itd. Ja sam borac protiv partokratije. Zameram Vladi, pod A, na nemoći, što nije mogla da reši to pitanje, a zameram Vladi, pod B, što ovakvim zakonodavnim projektima, kao što je projekat koji u našoj Narodnoj skupštini večeras brani gospođa Udovički, učvršćuje jedan nepravedni partokratski sistem.
Moje je očekivanje, dame i gospodo narodni poslanici, da sledeći logiku, sledeći zdrav razum, da svi ovde ustanemo protiv ovakvog zakonodavnog projekta, a ne da branimo nešto što je neodbranjivo, i to, poštovana gospodo, na jednoj sednici, ponovo noćnoj. Dakle, gospođa Udovički nam je i danas rekla – važni su zakoni, reformski su zakoni. Pa, kakvi su to reformski zakoni, poštovana gospodo, o kojima se raspravlja na noćnim sednicama? Poštovana gospođo Udovički, reforme, državni poslovi treba da se obavljaju danju, pod žarkim suncem, pod svetlošću, da se sve vidi, da ništa, ni najmanja tačka ni zapeta, što smo mi takođe intervenisali ovde, ne bude sakriveno, poštovana gospodo, a ne na noćnim sednicama i ne da nam gospođa Udovički odgovori ovde da nije iz domena njene nadležnosti to za kada će biti zakazana sednica Narodne skupštine. Kao da mi ne znamo da Vlada šalje ovde neke direktive, da gospodin Bečić tu potpisuje spajanje nekada i po 15 i više tačaka dnevnog reda u jednu, poštovana gospoda, a mi ovde ne reagujemo na to. Ja sam smatrao...