19. sednica Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku

05.10.2017.

Na sednici Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku, održanoj 5. oktobra, članovi Odbora razmatrali su Izveštaj o radu Komisije za zaštitu konkurencije za 2016. godinu i Izveštaj o radu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija za period od 1. aprila do 30. juna 2017. godine.

Predsednik Komisije za zaštitu konkurencije dr Miloje Obradović obavestio je prisutne da je 2016. godina bila jubilarna godina poslovanja Komisije za zaštitu konkurencije i da je Komisija u ovom izveštajnom periodu poslovala sa suficitom. Kako je istakao, Komisija je, u skladu sa svojim zakonskim ovlašćenjima, efikasno sprovodila aktivnosti u cilju obezbeđivanja zaštite konkurencije u Srbiji, poput nenajavljenih uviđaja, ali i izdavala mišljenja o primeni Zakona o zaštiti konkurencije. Takođe, kako je rekao, Izveštaj sadrži i detaljnu analizu poslovanja javnog i privatnog sektora. Obradović je dodao da su u izveštajnom periodu nastavljene i aktivnosti u okviru procesa pridruživanja Srbije EU i da nije bilo primedbi od stane Evropske komisije po pitanju pregovaračkog poglavlja 8. Obradović je posebno istakao da se Komisija za zaštitu konkurencije ne finansira iz budžeta Republike Srbije i da je u 2016. godini poslovala sa suficitom, od čega je 95 miliona uplaćeno su budžet Republike Srbije, dok je od sredstava rezerve uplaćeno preko 82 miliona dinara.

Nakon obrazloženja Izveštaja o radu Komisije za zaštitu konkurencije predsednica Odbora je predložila zaključak da se prihvati Izveštaj Komisije za zaštitu konkurencije, kao i da Izveštaj bude objavljen u „Službenom glasniku“, što je Odbor, većinom glasova, prihvatio.

U nastavku sednice državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Vesna Kovač obavestila je prisutne o rezultatima rada Ministarstva u oblasti unutrašnje trgovine. Istakla je da je u izveštajnom periodu formirana Radna grupa za izradu novog Zakona o trgovini, kao i Radna grupa za izradu Zakona o robnim berzama. U okviru rada Sektora za zaštitu potrošača, nastavljen je postupak zaštite kolektivnih interesa potrošača. Kovač je naglasila da je u ovom periodu bilo više od 4400 prigovora potrošača, od čega se najveći broj odnosi na prigovore na obuću i mobilne telefone.

Državni sekretar u Ministarstvu Stevan Nikčević istakao je da je u oblasti spoljnotrgovinske politike bilo zakonodavnih aktivnosti vezanih za kontinuirano izveštavanje o nacionalnim kontrolnim listama naoružanja i vojne opreme, robe dvostruke namene, procesa izvoza i uvoza, pružanja brokerskih usluga i slično. Između ostalog, istakao je da je u maju izabran direktor Sekretarijata CEFTE, sa kojom je Srbija, u prvih sedam meseci ove godine, imala suficit u razmeni od 2,2 milijarde evra, što je za 9,4 odsto povećanje u odnosu na prošlu godinu.

Pomoćnik ministra za bilateralnu ekonomsku saradnju Maja Mandrapa Gašić istakla je da su najvažnije aktivnosti u ovom izveštajnom periodu bile organizacija i koordinacija mešovitih međuvladinih komiteta i komisija u oblasti trgovinsko-ekonomske saradnje, pre svega sa Belorusijom, Austrijom i Švajcarskom Konfederacijom, a intenzivirani su i kontakti sa predstavnicima Ministarstva ekonomije Republike Turske, u vezi sa revizijom postojećeg Sporazuma o slobodnoj trgovini.

Pomoćnik ministra Renata Pindžo predstavila je aktivnosti i postignute rezultate Sektora za turizma. Kako je naglasila, u izveštajnom periodu ostvareni su zapaženi rezultati u okviru aktivnosti Crnomorske organizacija za ekonomsku saradnju i projekata u okviru Jadransko-jonske inicijative. Kao jedna od važnih aktivnosti je kopredsedavanje Srbije Izvršnom savetu Svetske turističke organizacije UN do kraja 2017. godine. Pindžo je naglasila da je, u saradnji sa Svetskom turističkom organizacijom, od 29-30. juna u Beogradu organizovana Konferencija o održivom razvoju u dunavskom regionu na kojoj je usvojena Beogradska deklaracija koja, između ostalog, predviđa kreiranje zajedničkih turističkih proizvoda. Pindžo je dodala da je u okviru programa vaučera do danas prijavljeno 916 ugostitelja i da je uz dodatna sredstva koja je Vlada Republike Srbije izdvojila u maju ove godine broj korisnika programa povećan za 20 000, tako da je do sada ukupan broj prijavljenih preko 90 000. Došlo je i do značajnog povećanja broja turista u izveštajnom periodu, što je doprinelo povećanju deviznog priliva za 16 odsto.

Članovi Odbora su, nakon obrazloženja, većinom glasova prihvatili Izveštaj o radu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija za period od 1. aprila do 30. juna 2017. godine.

Sednici je predsedavala predsednica Odbora Snežana B. Petrović, a prisustvovali su i članovi i zamenici članova Odbora: dr Aleksandra Tomić, Stanislava Janošević, Studenka Kovačević, Aleksandar Stevanović, Nataša Mihajlović Vacić, Ivan Manojlović, Zoran Bojanić, Milimir Vujadinović i Snežana Paunović.

Prisutni članovi

...

Snežana B. Petrović

Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda
...

Aleksandra Tomić

Srpska napredna stranka
...

Stanislava Janošević

Srpska napredna stranka
...

Studenka Stojanović

Srpska napredna stranka
...

Aleksandar Stevanović

Stranka moderne Srbije
...

Nataša Mihailović Vacić

Socijaldemokratska partija Srbije
...

Ivan Manojlović

Srpska napredna stranka
...

Zoran Bojanić

Srpska napredna stranka
...

Milimir Vujadinović

Srpska napredna stranka
...

Snežana Paunović

Socijalistička partija Srbije
Poslednji put ažurirano: 06.10.2017, 10:38