Odbor za evropske integracije je, na sednici održanoj 29. oktobra 2018. godine, razmotrio u načelu Predlog zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, Predlog zakona o kritičnoj infrastrukturi, Predlog zakona o ispitivanju, žigosanju i obeležavanju oružja, naprava i municije, Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti i Predlog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.
Predstavnica Ministarstva unutrašnjih poslova predstavila je Predlog zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, koji se nalazi u nacionalnom programu za usvajanje pravnih tekovina EU i predviđen je za usvajanje u četvrtom kvartalu 2018. godine. Usklađivanje će se vršiti fazno, a po usvajanju zakon će biti prosleđen Evropskoj komisiji na mišljenje radi informisanja. Predlogom zakona uspostavlja se jedinstveni mehanizam u oblasti civilne zaštite i vrši se usklađivanje sa direktivom EU 2007/60 i odlukom 1313/213.
Nakon rasprave, članovi Odbora prihvatili su, većinom glasova, Predlog zakona u načelu.
Predlog zakona o kritičnoj infrastrukturi, takođe je predstavila predstavnica Ministarstva unutrašnjih poslova, koja je istakla da je u pitanju potpuno nov zakon i koji je usklađen sa jednom direktivom EU. Predlog zakona se odnosi na utvrđivanje mreže kritične infrastrukture u Republici Srbiji, odnosno, na sisteme koji služe za snabdevanje građana, kao što su vodovod, toplovod i drugo.
Nakon rasprave, članovi Odbora prihvatili su Predlog zakona u načelu.
Predlog zakona o ispitivanju, žigosanju i obeležavanju oružja, naprava i municije takođe je predstavila predstavnica Ministarstva unutrašnjih poslova koja je istakla da se na njemu radilo dugo i da se nada da će se njegovim donošenjem rešiti nagomilani problemi. Predlog zakona se odnosi na žigosanje oružja proizvedenog u Republici Srbiji i usklađuje se sa tzv. Briselskom konvencijom koja nije dozvoljavala izvoz oružja sa žigom Zavoda u Kragujevcu koji se jedini od vremena SFRJ bavio time. Predlog zakona predstavlja pravni okvir da Zavod preraste u Agenciju, čime se stiču uslovi da Srbija postane članica CIP-a. Predlogom zakona vrši se usklađivanje sa direktivom 447/91 koja se odnosi na savet o kontroli i nabavci oružja.
Nakon rasprave, članovi Odbora prihvatili su Predlog zakona u načelu.
Predloge zakona o zaštiti podataka o ličnosti i o besplatnoj pravnoj pomoći predstavile su predstavnice Ministarstva pravde.
Predlog zakona o zaštiti podataka o ličnosti donosi se radi usklađivanja sa relevantnim propisima EU, imajući u vidu da je važeći Zakon u Srbiji donet pre 10 godina, kao i da je EU u tom periodu promenila svoje direktive i uredbe koje se odnose na zaštitu podataka o ličnosti.
Predlog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći donosi se nakon 10 godina njegovog pripremanja. Planiran je Akcionim planom za Poglavlje 23 i predstavlja prelazno merilo u pregovorima.
Nakon rasprave, članovi Odbora prihvatili su, u načelu, oba predloga zakona.
Sednici je predsedavala zamenica predsednika Odbora Elvira Kovač, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Zvonimir Đokić, Vesna Marković, Dubravka Filipovski, Dušica Stojković, Dragan Šormaz, Krsto Janjušević, dr Muamer Bačevac, Gordana Čomić i Vera Jovanović.