DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 13.04.2006.

8. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

8. dan rada

13.04.2006

Sednicu je otvorio: Vojislav Mihailović

Sednica je trajala od 10:10 do 17:55

OBRAĆANJA

...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2006. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika konstatujem da sednici prisustvuju 93 narodna poslanika.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da su u sali prisutna 92 narodna poslanika, odnosno da je prisutno više od 1/3 narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici Veroljub Stevanović i Radič Joković.

Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O RATIFIKACIJI SPORAZUMA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE SRBIJE I VLADE REPUBLIKE CRNE GORE I VLADE ISLAMSKE REPUBLIKE IRANA O UZAJAMNOJ POMOĆI I SARADNjI U CARINSKIM PITANjIMA

Primili ste izveštaj Zakonodavnog odbora.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto na Predlog zakona nisu podneti amandmani, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima. Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu i u celini.

Prelazimo na 7. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O DAVANjU KONTRAGARANCIJE REPUBLIKE SRBIJE SRBIJI I CRNOJ GORI PO ZAJMU EVROPSKE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA FINANSIRANjE OBNOVE DEONICE AUTOPUTA BEOGRAD - NOVI SAD (pojedinosti)

Primili ste amandmane koji su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Nataša Jovanović, Vjerica Radeta, Branislav Rankić i Momir Marković.

Primili ste izveštaje Odbora za finansije i Zakonodavnog odbora kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 1. amandman je podneo poslanik Momir Marković.

Vlada i Zakonodavni odbor predlažu da se amandman odbije, a Odbor za finansije predlaže da se amandman ne prihvati.

Da li neko želi reč? (Da.) Narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Hvala, gospodine Mihailoviću. Mada je povodom ovog zajma zaključen sporazum i donet zakon u Skupštini državne zajednice i tim zakonom državna zajednica Srbija i Crna Gora dala je garanciju zajmodavcu, Evropskoj banci za obnovu i razvoj, na ukupan iznos zajma od 72 miliona evra, a za potrebe sređivanja tog autoputa od Novog Sada do Beograda, postoji obaveza da se da u stvari kontragarancija, jer državna zajednica pitanje je da li je pravno lice, s obzirom da ne poseduje imovinu i ne zna se čime bi ona mogla da garantuje.
Ona se ovde javlja kao jedna najobičnija transmisija zbog međunarodnopravnog subjektiviteta državne zajednice, ali zato što ona nema mogućnosti da odgovara svojim sredstvima, onda se javlja onaj ko praktično poseduje imovinu, a to je Republika Srbija.
Moram da vas podsetim da smo prošle godine u ovoj skupštini doneli odgovarajući akt kojim je praktično iniciran postupak da se da odgovarajuća koncesija, sad ne mogu precizno da kažem koliko je u pitanju tu deonica i koliko faza, ali znam da je obuhvaćen autoput praktično od Subotice do Požege. Pa, prva faza do Beograda, druga faza od Beograda, deonica kako će to da se deli itd.
Znam da je ministar za kapitalne investicije u ovoj skupštini izneo podatke o tome da su izvršena odgovarajuća snimanja i da postoji isplativost, pa i zainteresovanost za tu koncesiju, jer broj putničkih i ostalih motornih vozila koja idu na toj relaciji čini koncesiju isplativom u odgovarajućem periodu.
Znamo da je tim aktom da se pristupi koncesiji obuhvaćena i deonica od Novog Sada do Beograda, te onda prosto mora da se da odgovor na jedno pitanje da li ovaj kredit koji se uzima i ovi poslovi koji budu urađeni na bazi ovih sredstava, da li i oni ulaze u neku koncesiju.
Da ne bi bilo zabune da neko sad postavi pitanje - pa šta se sad ovde priča, kako da uđe u koncesiju; pa vidite, u onom aktu kojim se otvara postupak davanja koncesije za budući autoput od Niša do bugarske granice obuhvaćena je i jedna deonica potpuno završenog autoputa. Onda je ovde ministar Ilić rekao – pa da, jeste to završeno, ali mi dajemo, i to uključujemo u koncesiju zbog potrebe budućeg održavanja te deonice puta.
Srbija nema baš neke velike sreće sa koncesijama i u svojoj istoriji na mnogim koncesijama su padale vlade, to moram da vam saopštim, te pošto nemamo stvarno racionalnog odgovora zbog čega 72 miliona evra kredita za nešto što će biti obuhvaćeno koncesijom, stičem utisak da se istovremeno vode dva potpuno odvojena procesa. Jedan proces – da se nađe budući investitor, neko ko će da preuzme tu koncesiju, i istovremeno proces kojim država preko svog investitora, Direkcije za puteve, završava određeni autoput i to na istoj trasi gde će biti koncesija.
Verovatno u ovim mojim rečima dosadašnjim niste mogli da pronađete nijednu reč koja predstavlja laž. Pokušao sam da citiram ono što su ministri, kao predstavnici Vlade Republike Srbije, tokom prošle godine verovatno na dve sednice Narodne skupštine sa ove govornice izgovorili, i o isplativosti koncesije i o ovoj činjenici da su neke završene deonice uključene u predmet koncesije.
Jer, stvarno se postavlja pitanje zašto su onda potrebna ova sredstva. Da li možda onaj ko daje ova sredstva, ova finansijska institucija iz Evrope, na ovaj način prejudicira stvari u pogledu budućeg koncesionara, da li se ovim sredstvima kupuje to koncesiono pravo; da li Republika Srbija ulazi u jedan proces gde je vrlo teško razgraničiti gde počinje i gde se završava nečije i gde počinje i gde se završava nešto nekoga drugog.
Mi nemamo tih informacija, ne postoji ni projekat, ne postoji detaljnije obrazloženje, osim napomene da su ova sredstva potrebna za deonicu autoputa od Novog Sada do Beograda. Iza tih nekoliko reči može da stoji sve i svašta i mi nemamo prava da verujemo, bez mogućnosti da nešto ispitamo i da eventualno i kritikujemo ukoliko nešto nije u redu.
S obzirom da nas je ova vlada preko svojih ministara više puta prevarila, onda moramo da razgraničimo neke stvari ko je ovde lažov. Za ministra Dinkića radikali su lažovi i kada citiraju njegove reči. Nažalost, to je tako; svakome je svoje slađe nego tuđe i naravno svako želi da bude u pravu, pa bez obzira šta je rekao.
Ali kada citiramo Vladu, onda ispada da lažemo, kada citiramo da postoji suficit, a da postoje obaveze mi opet lažemo, kada kažemo da ne postoji suficit, da je on fiktivan, mi opet lažemo.
Kada kažemo, pričali ste o koncesiji, daćete u okviru koncesije i ovu deonicu autoputa, oni će da kažu – lažete. A da uzmemo stenogram da pročitamo, verovatno ne znamo da čitamo. Ne znamo da čitamo njihove misli, ali znamo da čitamo njihove reči.
Smatramo da Republika Srbija nekontrolisano ulazi u neke obaveze. Da li je to 150 evra u džep po kilometru puta ili nešto drugo, neki lični prihod, o tome će drugi da razmišljaju, drugi će to da utvrđuju, samo mora da se zna da za jednu istu deonicu ne treba da postoji nekoliko izvora sredstava i nekoliko osnova obaveza Republike Srbije.
Mi se plašimo da ovakvim nekontrolisanim i do kraja nesagledanim problemom Republika Srbija ulazi u neke obaveze. Uzeće se 72 miliona evra, nešto će sigurno da se uradi sa tim parama i, ono što smo sigurni, kasnije će to biti stvar neke koncesije.
Moguće je da neko izađe i da kaže da se to odnosi na most u Beškoj. Naravno, ovo sam ostavio za kraj. Onaj ko priča o tom mostu morao bi prvo dobro da se informiše dokle se stiglo sa tim postupkom, kakvo je stanje, da malo pogleda šta su napisale komore i profesionalna udruženja oko tog mosta, budućeg i postojećeg, da se malo razmisli o građanima koji su nekada protestovali, jer SRS neće se zadovoljiti sa tim rečenicama - ne znam o čemu se radi, samo znam da treba da se napravi nov most na Dunavu kod Beške i da je on sastavni deo autoputa Novi Sad - Beograd.
Vodite računa šta se sve krije iza ovih cifri, vodite računa šta se sve krije iza istovremene inicijative da se na istoj deonici zadužuje Republika Srbija i tu istu deonicu posle daje kao predmet neke koncesije.
Mi smo u obavezi da vas upozorimo na ovo, zato što 17. tačka dnevnog reda sadrži naše upozorenje koje smo dali pre godinu dana kada je u pitanju kontragarancija za rudarsku opremu. Tada smo vam rekli da će to da se desi i evo prošlo je šest meseci, došli ste praktično sa drugim zakonom povodom iste stvari. Tumačite pravilno, ispravno i u pravilnom značenju ono što pričamo povodom nekih tačaka dnevnog reda i nemojte da mislite da možete da se odbranite od naše kritike samo rečenicom – radikali lažu. Pokušao sam na nekoliko primera da vam kažem da nas optužujete za laži i kada vas citiramo.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima poslanik Velimir Simonović.

Velimir Simonović

Demokratska stranka Srbije
Dame i gospodo, kada je u pitanju ovaj kredit, situacija je potpuno jasna. Ministar je rekao, kada je bila načelna rasprava, da se veći deo odnosi na most kod Beške, on nije u koncesiji.

Bio je javni konkurs, javilo se, pored naše firme, na čelu sa "Mostogradnjom", a inače konzorcijum, nekoliko stranih firmi. Ekspertska grupa koja je pregledala projekte ocenila je da je naš projekat najbolji i za 11 miliona evra jeftiniji od prvog sledećeg.

U tom konzorcijumu radi nekoliko hiljada ljudi; uzmite i članove njihovih porodica, radi se o nekoliko hiljada ljudi koji su jako zainteresovani da se taj most gradi. Situacija je potpuno čista i nedavanje garancije za izgradnju ovog mosta bilo bi zaista čudno i prosto neverovatno, da bi se neko našao da bude protiv te garancije.

Veoma detaljno sam upoznat sa celim slučajem, pošto u tim preduzećima radi veliki broj mašinskih inženjera sa kojima sam imao više razgovora ovih dana, ili mesec-dva, o svemu tome. Prema tome, radi se o pola srpske privrede koja bi bila angažovana oko izgradnje mosta kod Beške.

 

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Članovi Zakonodavnog odbora na trećem spratu imaju sastanak, odmah.

Reč ima narodni poslanik Momir Marković.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Izvinjavam se što sam malo zakasnio, naime zadržaše me kod "Aeroinženjeringa". Pre nego što pređem na odbranu amandmana moram sa nekoliko stvari da upoznam vas narodne predstavnike, ministra i javnost Srbije.
U "Aeroinženjeringu" tri meseca nisu primili platu, izašli su kod hotela "Jugoslavija" i štrajkuju. Slučaj koji je, uostalom, evidentan u celoj srpskoj privredi i ništa ne bi bilo čudno da nije nekih stvari koje se iza svega toga valjaju.
Naravno, nisu svi ostali bez plate. Generalni direktor Milutin Mrkonjić je preko "Astra simita" dobio platu od 700.000 dinara. Da obavestim gospodu socijaliste, zamenik generalnog direktora je Bane Ivković.
On ispod 600.000 sigurno nije dobio. To je onaj isti Bane Ivković koji je čuvao ubijenog Slobodana Miloševića, kada su ga uhapsile dosmanlije. To je onaj isti Bane Ivković koji vam odvoji jedno krilo i ode, vaš izdajnik.
Da li vi vidite da iko od poslanika SRS komunicira i razgovara sa ovim našim izdajnicima? Vi šta ćete da radite sa vašim izdajnicima, to je vaš problem.
Pored toga, ono drugo što se valja iza brda je to da se sada BK Televizija koja se izdvaja iz Karićevog sistema, jer treba onaj novinar Marić da bude generalni direktor, duguje neverovatne cifre "Aeroinženjeringu" i zbog toga ljudi ne mogu da isplate plate, a pare za platu generalnog direktora i pare za održavanje BK Televizije obezbedio je Đilas, direktor Narodne kancelarije.
Građani Srbije, kada se obraćate Narodnoj kancelariji, pa kada dobijete ono umilno pismo – i pored najbolje volje nismo u mogućnosti da zadovoljimo itd., lažu vas, pare su obezbedili za druge i sada možete tek da vidite koliko je to povezano, koliko je srpska politička scena isprepletana i šta sve iza površine stoji.
Što se tiče davanja kontragarancija za kredit za izgradnju mosta kod Beške i autoputa, mi smo već za most kod Beške, čini mi se... U stvari, vi ste doneli, mi smo glasali protiv, Zakon o kontragaranciji za kredit od 120 miliona, zadužili smo državu Srbiju da izgradi taj drugi most, pa ćemo posle, uostalom Velimir Ilić je to najavio, dati koncesionaru.
Ovaj drugi kredit – treba mu i autoput da mu izgradimo, da se čovek ne muči, jer ako već odvaja polovinu ili više od polovine profita da zadovolji određene masne guske, onda da mu izgradimo sve do kraja. To što se Srbija zadužuje uopšte nije bitno.
Predlažem da u danu za glasanje usvojite amandman koji sam podneo ispred poslaničkog kluba SRS i ne date kontragaranciju za ovaj kredit.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
 Po Poslovniku reč ima narodni poslanik Rajko Baralić.

Rajko Baralić

Socijalistička partija Srbije
Zahvaljujem, gospodine predsedniče. Dame i gospodo narodni poslanici, narodni poslanik je dužan da za govornicom govori istinu.
Socijalistička partija Srbije platila je visoku cenu u prethodnom mandatu zbog nezakonitog, neustavnog, neljudskog, nekolegijalnog i kako god hoćete ponašanja i celog Administrativnog odbora DOS-ovog i DOS-ove vlasti ukupno. Nije nikakva tajna ko se tome suprotstavljao i ko je na kraju otišao na smetlište istorije.
Uvažene kolege će se setiti, a danas ću da ponovim: Socijalistička partija Srbije organizovana je kao roj pčela, a pčele nikada nisu letele za trutom.
Bane Ivković nikada nije mogao biti matica. Bane Ivković je prošlost SPS-a i šta god da je on danas, potpuno sam ubeđen da će to tamo gde je on propasti. Žao mi je što je do toga došlo, ali to je prosto istina.
Oni nisu izdajnici SPS-a, oni su izdali ideju u koju su verovali. Oni bi izdali svakog i oni se ponašaju kao najgori seljački svirač, to je inače časna profesija – oni sviraju ko plati više. Zbog toga im nema mesta u SPS-u, ni sada ni ubuduće. SPS je dobro, hvala na pitanju.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Branislav Stevanović.

Branislav Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, imali smo više prilika da čujemo gospodina Momira Markovića koji sa ove govornice pokušava sa nekim jeftinim humorom da uveseljava javnost.
Hoću da kažem i to da je isti taj gospodin Momir Marković od poštenih radikala u Surčinu dobio batine. Dešavalo se nešto slično u Lazarevcu, zbog čega sam istupio iz SRS i rekao sam, uvek ovakve ljude koji su sumnjivog morala, uvek ću njima izaći na repliku i odgovarati. Ne želim niko da se sa mojom ličnošću poigrava i da mene naziva ovakvim ili onakvim čovekom.
Znam zbog čega sam uradio, obaveštena je javnost srpska zbog čega sam to uradio i staću uvek čvrsto uz prave i poštene ljude, a ovakvi kao što je Marković, o njemu ne želim da pominjem nijednu reč. Ograđujem se, njemu nije mesto sa onim pravim srpskim radikalima. Hvala.