TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 22.06.2006.

11. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE

11. dan rada

22.06.2006

Sednicu je otvorio: Vojislav Mihailović

Sednica je trajala od 10:10 do 16:45

OBRAĆANJA

...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Trećeg vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2006. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 97 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 87 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
(Narodni poslanik Miloljub Albijanić, sa mesta,: Po Poslovniku?)
Samo momenat da dovršim izveštaj o odsutnosti poslanika, pa ću vam dati reč.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici Blagica Kostić i Dušan Proroković.
Po Poslovniku, reč ima narodni poslanik Miloljub Albijanić.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

G17 Plus
Gospodine predsedavajući, gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, javljam se po Poslovniku, zarad dostojanstva ovog doma.
Mi smo ovde u Skupštini Srbije usvojili jednu odluku kojom se, između ostalog, i Narodna skupština, kao jedan od nadležnih državnih organa, obavezuje da donese određena akta, a što je Administrativni odbor delom i uradio, pa smo obavezali i sekretara Skupštine i druge skupštinske službe da rade određene stvari.
Shodno tome, želeo bih da pitam predsednika Skupštine da bismo imali i jedno sveobuhvatno obaveštenje, šta se dešava u tom pravcu.
To znači, šta se dešava sa zgradom bivšeg parlamenta državne zajednice, kada ćemo mi imati svečanu sednicu u tom zdanju. Šta se dešava sa stručnim službama u toj zgradi?
Šta se dešava sa nadležnostima i ko je, i u kojoj meri, preuzeo određene nadležnosti kad je reč o bezbednosti i drugih stručnih službi kojih ima? Da li je Narodna skupština Republike Srbije preuzela sve ingerencije u toj zgradi?
Dakle, želimo jedno obaveštenje koje može biti poslato, može biti izrečeno ovde među poslanicima Narodne skupštine Republike Srbije, a može biti i dato na sednici Administrativnog odbora u formi izveštaja – šta se do sada u tom pravcu uradilo.
Smatramo da određene aktivnosti postoje a vremenski period neumitno teče i mi znamo da smo određene delegacije prebacili na Narodnu skupštinu Republike Srbije i bićemo u parlamentarnoj delegaciji Saveta Evrope, OEBS-a itd. imaćemo i čitav niz drugih aktivnosti, ali bi valjalo da jedno kompletno obaveštenje dobije ovaj skupštinski dom, i da znamo kakve su naše ingerencije i da li smo na pravi način preuzeli sve što se tiče bivšeg parlamenta državne zajednice, a sada je to zgrada Narodne skupštine Republike Srbije. Hvala lepo.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Izvolite, po Poslovniku, predsednik Narodne skupštine, narodni poslanik Predrag Marković.

Predrag Marković

G17 Plus
Gospodine potpredsedniče, gospodine Albijaniću, po članu 225. pretpostavljam da ste želeli da dobijete obaveštenja koja su važna za rad.
U odnosu na to, deo obaveštenja ste i sami rekli, a to je, da je Skupština, najviši nivo vlasti u Srbiji, Skupština Republike Srbije je donela odluku koja obavezuje sve državne organe, pa i nju samu i u skladu sa tim je to proces.
Svakako nije moguće odgovoriti na sve, ali je činjenica da se poslanici često zbunjuju netačnostima koje se pojavljuju u novinama, jer postoji razlika između nadležnosti, predmeta, a to je ono što je, pretpostavljam, gospodin Balinovac pisao u Uredbi, jer ne može Vlada da određuje Skupštini, ali može i ono što je vlasništvo države da nostrifikuje.
U članu 5. kaže, sve predmete skupštine državne zajednice preuzima Skupština Srbije, u skladu sa odlukom Skupštine Srbije, a i Vlada svojom Uredbom jasnije rešava pitanja ostalih službi koja su na njenom nivou počev od različitih zavoda, statističkih podataka ministarstava itd. To znači da je moguće da popisne komisije utvrde predmete.
Moram da vam kažem da nadležno ministarstvo i Skupština Srbije rade ovaj popis već nedelju dana. To je popis različitih predmeta.
U odnosu na nadležnosti, Skupština Srbije ih je preuzela a (to ste i sami pomenuli), dok Skupština Srbije, Poslovnikom, izmenama dodatno ne reguliše neke obaveze za ostvarivanje svojih nadležnosti, gde će pomoći nadležni odbori, pa Administrativni odbor koji je i tu odluku doneo kako valja, pa će pomoći gospodin Palalić iz Odbora za pravosuđe, a tu je iz Zakonodavnog, gospodin Aligrudić, tu su predsednici Odbora za evropske integracije i spoljnu politiku.
Moraće da se predvidi poslovnički način, recimo, na koji ambasadori pre odlaska predstavljaju svoj program nadležnim odborima zavisno od zemlje u koju odlaze.
Čitav niz takvih nadležnosti će biti poslovnički rešen i sada stručne službe pripremaju sve izmene da bi mogle na precizno definisan poslovnički način da se ove nadležnosti i ostvare. Kao što vi znate, život ide dalje.
U međuvremenu, mi postupamo u skladu sa međunarodnim obavezama, statutima i poslovnicima međunarodnih organizacija, pa tamo gde predsednik Skupštine po međunarodnim obavezama nešto imenuje, mi i shodno dobrom običaju ovde; prvo, obavio sam konsultacije sa šefovima poslaničkih grupa, pa tek onda i one neophodne gde je Srbija i već preuzela obaveze i treba da brani svoje interese, kao što su predstojeće parlamentarne sesije Saveta Evrope i OEBS-a.
U nedelju već putuje delegacija, a ovlastio sam gospodina Aligrudića, kao šefa delegacije, da predvodi tu delegaciju. Potom će gospođica Grubešić da predvodi delegaciju OEBS-a. To je sve u narednim danima. Teme koje će biti na dnevnom redu tiču se ove skupštine.
Postoji nešto treće što ste vi pitali, i što zbunjuje, a to su zgrade, nepokretna imovina, o tome ste pitali.
Oni koji duže prate šta se dešava znaju, pa i Vlada Srbije, sekretar za zakonodavstvo je znao da je pitanje nepokretne imovine već jednom bilo sporeno, pa rešeno 1995. godine.
U odnosu na to, ta imovina pripada, na raspolaganju je, Vladi Srbije, a Vlada Srbije će zbog toga što nadležnosti preuzima Skupština Srbije, sada preko nadležnih komisija i staviti na raspolaganje zgradu.
U odnosu na to, prvo će stručne službe sutra u 10,00 sati sa bivšim šefovima odseka utvrditi od strane sekretara i zaposlenih ovde onaj deo nadležnosti, da se nešto ne otuđi, ako vas to brine, ali ne verujem da ima razloga da vas brine jer i u odnosu na to, biće pravljen plan koji će ovde Skupština usvojiti na nadležnom odboru o potrebnim kadrovima.
Svi ti ljudi koji su tamo zaposleni su zbrinuti do 1. avgusta, jer ih je preuzelo Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu, preuzelo ih je na platni spisak, a zavisno od potreba Skupštine, neki od njih će biti i ovde.
Ja vas molim, morate da imate razumevanja, nisam izdao naredbu obezbeđenju da postupa na način kako se postupa ovde, a (kada nekome prestane mandat, govorim sada o bivšim poslanicima) da samo neko ko je zaposlen, može da traži telefonom ili na revers da mu se izda propusnica da uđe, nego je još uvek dozvoljeno i još uvek i ulaze, ako vas to zbunjuje, bivši poslanici. Nisu to veliki telefonski računi, nema razloga da brinete.
U svakom slučaju, sutra u 10,00 časova to će biti preuzeto, ali svakako će poslanici ove skupštine, bilo preko odbora kako ste tražili, bilo na drugi način, biti obavešteni, i svakako ćemo u odnosu na to organizovati rad, jer kao što znate ta zgrada ima tri puta manje kancelarija od ove zgrade, a pri tom ovoj zgradi nedostaje, to znate svi iznutra, a to ste videli iz izveštaja Evropske komisije, prostor i kadrovi da bi mogli da prate ovako intenzivan rad Skupštine. Ovo je najdetaljniji odgovor koji mogu sada da vam dam, a u odnosu na ceo proces svi ćete biti pravovremeno upoznati u narednih desetak dana.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: – PREDLOGA ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O UDžBENICIMA I DRUGIM NASTAVNIM SREDSTVIMA (pojedinosti)

Primili ste izveštaj Odbora za prosvetu.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto na Predlog zakona nisu podneti amandmani, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu i u celini.

Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA ZAKONA O RADIODIFUZIJI (pojedinosti)

Primili ste mišljenje Vlade o Predlogu zakona.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto na Predlog zakona nisu podneti amandmani, pre nego što zaključim pretres u pojedinostima da li predstavnik predlagača Miloš Aligrudić želi završnu reč? (Ne.)

Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu i u celini.

Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O PLATAMA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMEŠTENIKA (pojedinosti)

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Tomislav Penezić, Nataša Jovanović, Milan Veselinović, Predrag Marković, Ljiljana Nestorović, Momir Marković, Vjerica Radeta, Aleksandar Vučić, Zoran Krasić, Sreto Perić, Hranislav Perić, Nemanja Šarović, Milovan Radovanović, Božidar Koprivica, Petar Jojić, Zlatan Jovanović, Gordana Pop-Lazić, Radiša Ilić, Vojislav Milajić, Milan Stevović i Miljko Četrović.

Primili ste izveštaj Administrativnog odbora, kao i mišljenje Vlade Republike Srbije o podnetim amandmanima.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na naslov iznad člana 3. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Penezić.

Vlada i Administrativni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li neko želi reč? (Da.)

Reč ima narodni poslanik Tomislav Penezić.

Tomislav Penezić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, u običnom svakodnevnom životu nemam nameru, niti običaj da ljude koji su poneli stil govora od kuće ispravljam, iz čiste pristojnosti, ali u ustanovama u kojima je to red, treba da se vodi računa o pravilnosti izražavanja, pogotovo u ovom visokom domu.
Nekoliko puta sam primetio da oni koji pišu ove zakone možda omaškom, a možda iz neznanja, naprave velike greške. Na njih nisam reagovao. Na neke jesam. Sinoć sam došao u nezgodnu situaciju baš zbog takozvane kongruencije koju sam pominjao, a to je slaganje reči u rečenici po broju, rodu i padežu i došao do jedne zabune, tako da sam i sam došao u nezgodnu situaciju ne ispravivši vaš tekst, jer bi tu bio potreban poseban amandman.
Ovog puta me čudi da niste prihvatili ovaj amandman na ono što je čisto protiv normi, odnosno običaja srpskog jezika. To je nagomilavanje istih reči i tu nema ništa sporno. Ovo je čisto tehničko pitanje. Ja ću pročitati, imate pred sobom. "Početak prava na platu i prestanak prava na platu". Izbacuju se reči "prava na platu", pa bi naslov glasio "Početak i prestanak prava na platu".
Tu ne vidim ništa loše. Jezički je ispravnije "početak i prestanak prava na platu". Zamislite kada bi čovek u običnom životu rekao – ti se meni javi, a kada se ti meni javiš ja ću se tebi javiti, a čim ti se ja javim ti se meni javi. Nepotrebno nagomilavanje, graničilo bi se sa pleonazmom. Vi niste prihvatili amandman, sada vam kažem da imate priliku da prihvatite, da izbacite ove reči da bi jezički bilo čistije.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima Zoran Balinovac.

Zoran Balinovac

Prvo, postoji nešto što se zove načelo jezičke ekonomije i postoji nešto što se zove načelo preciznosti u izražavanju u zakonima. Mi smo hteli ovde da budemo potpuno precizni i da otklonimo sve dileme, pa smo dva puta ponovili pravo na platu, dakle  početak prava na platu i prestanak prava na platu.
Ono što zabrinjava u ovome što je rečeno u malom estetskom govoru koji je prethodio jeste da poslanik Penezić u stvari krivo interpretira amandman. Naime, naslov iznad člana 3. glasi: "Početak prava na platu i prestanak prava na platu", a on kaže da se u naslovu iznad člana 3. brišu reči: "Prava na platu" i, dakle, oba puta reči "prava na platu" se brišu. Onda kada bismo usvojili amandman dobili bismo – početak i prestanak prava, odnosno početak i prestanak i ništa više.
Ne bi se znalo o čemu je reč. Molim vas, ako ste već voljni da se bavite estetikom, što ja, naravno, podržavam, onda, molim vas, bavite se i preciznošću. Ne možete reći da se reči "prava na platu" – brišu, a one se dva puta upotrebljavaju u nazivu istog člana. To znači da brišete oba puta i dobijate "početak" i "prestanak". To je razlog zbog čega vaš amandman nije usvojen. Slažem se sa vašim estetskim opaskama, ali, nažalost, amandman je neprecizan. On bi značio da bismo iznad člana 3. imali naslov "početak" i "prestanak" – čega?
A, inače, lično ne mislim da je i ova formulacija koja je tu, sadržina zakona loša, tim pre što je to zakon koji se prvi put usvaja u Srbiji i u kome je preciznost potrebna, čak ponekad i po cenu ponavljanja, da bi zakon bio jasniji, jer kažem mi takav zakon ranije u Srbiji nismo imali i dužni smo da onima koji treba da ga primenjuju učinimo što dostupnijim i što preciznijim, pa i po cenu ponavljanja. To je stav zakonodavne politike. Ali, evo, opet govorim o vašem amandmanu.
Prihvatanje vašeg amandmana značilo bi da naslov iznad člana 3. glasi – "početak" i "prestanak". Dakle, vaš amandman je neispravno formulisan i to je jedan od razloga zbog kojeg nije prihvaćen.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Replika, narodni poslanik Penezić. Izvolite.

Tomislav Penezić

Srpska radikalna stranka
Moguće da je došlo do zabune u pisanju ovog amandmana, ali u mom objašnjenju, zato sam i izašao da ga pojasnim, pardon, da ga objasnim, nije ovako formulisan. Brišu se prve ove reči – prava na platu i ja sam jasno i decidirano rekao da naslov treba da glasi – "početak i prestanak prava na platu", što znači da ja imam pravo odavde da vas uputim na ono što mislim da je pravilnije.
Znači, ima pravo na platu, ne briše se dva puta. Ja sam to u objašnjenju dao. Znači, prvo "pravo na platu" – se briše, a drugo ostaje. Znači, početak i prestanak prava na platu mislim da je jezički ispravnije nego – početak prava na platu i prestanak prava na platu. Znači, ako sam ja vama usmeno odavde objasnio, hajde da zanemarimo ovu, zato možda niste ni prihvatili, imali ste taj argument, ali sada imate argumente da ga prihvatite. Znači, da ostane jedno pravo na platu, a ovo prvo da se briše da se ne nagomilavaju reči istog značenja, odnosno iste reči.