TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 27.06.2006.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE

12. dan rada

27.06.2006

Sednicu je otvorio: Vojislav Mihailović

Sednica je trajala od 10:10 do 20:05

OBRAĆANJA

Milorad Krstin

Srpska radikalna stranka
Gospodine Vitoševiću, ima velike razlike između vas i mene, između SRS i G17 plus, ogromne, zato što smo mi najjača politička stranka na političkoj sceni Srbije, zato što vi nećete preći cenzus. Imamo razloga da se radujemo tome, jer u vašem primeru, izvinjavam se, 13,5 miliona kredita, kupovina krava za 1.000 evra, prodavanje za 1.500 i tu dobijate vi razliku.
Kada sam govorio o staračkom domaćinstvu mislio sam na domaćinstvo koje i dalje može da radi, ali da ga država stimuliše, a ne da ne zna danas pošto prodaje sutra, jer on mora da planira šta će raditi prekosutra.
Da li znate da traktor ima četiri točka? Ako ne znate, recite. Hoćete da vam kažem sa koliko se razmaka para kada se rašire točkovi za šećernu repu?
Prema tome, gospodine Vitoševiću, što se tiče poljoprivrede, više znam. Mogu vam reći samo jednu činjenicu, moje selo postoji 800 godina i slavilo je 2002. godine. To je mesto Futog, pored Novog Sada, koje proizvodi sa jedne parcele dva roda, a to su krompir i kupus. Tu je razlika između mene i vas, između SRS i G17, što imate jednu časnu i poštenu stranku i što imate stranku koja je sebi prigrabila sve što je mogla i dobijaju samo oni koji su vaši članovi i niko drugi, gospodin "on".
Prema tome, gospodine Vitoševiću, nemojte voditi brigu o SRS, nemojte se vraćati u vreme Tita; ako se mi ne vraćamo, nemojte se ni vi vraćati, jer naš predsednik stranke je zbog njega robijao, vi to dobro znate, a i sada zbog vas robija ponovo, ali u Hagu, i to od Evropske zajednice.
Prema tome, SRS dolazi na vlast, poljoprivreda će tada da procveta i imaće zemljoradnik sigurnost u proizvodnju, imaće sigurnost u Vladu SRS, imaće sigurno ono što će odvući, kako vi kažete, ka Evropi, po proizvodnji, ako ništa drugo.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Narodni poslanik Snežana Stojanović-Plavšić, po Poslovniku.

Snežana Stojanović-Plavšić

G17 Plus
Dakle, javljam se po Poslovniku, zato što je povređeno dostojanstvo Skupštine i zbog toga što su poslanici dužni da se jedni drugima obraćaju sa dostojanstvom, poštujući njihovo dostojanstvo. To svakako nije bio slučaj u prethodnom izlaganju, jer je grubo narušeno i dostojanstvo Skupštine, a i napravljen je pokušaj da se povredi dostojanstvo poslanika koji je govorio pre prethodnog poslanika.
Dakle, smatram da tema nije i ne može biti koja je stranka bolja. Mislim da se to ne odlučuje u Skupštini Srbije, odlučuje se na nekom drugom mestu. Da li će neko preći cenzus ili neće zaista ne treba da bude vaša briga, a da postoji velika razlika između G17 plus i SRS, hvala bogu da je tako. Naravno da postoji jako velika razlika. Mi sa ponosom na toj razlici insistiramo. Mislim da ćemo se složiti u tome da se izbori ne dobijaju u ispitivanjima javnog mnjenja, nego na izborima, a svuda gde je stranka G17 plus u poslednje vreme učestvovala na lokalnim izborima daleko je bila iznad cenzusa.
Prema tome, naša tendencija i nije da budemo kao SRS. Ona je daleko iza toga. Dakle, mi nemamo nameru da osvajamo toliko glasova koliko vi možete da osvojite, ali mi ćemo sasvim biti zadovoljni onim glasovima koje mi budemo osvojili. Zašto?
Zato što želimo građanima Srbije da kažemo u kakvoj oni zemlji žive, zato što želimo da im kažemo da tu zemlju želimo da menjamo.
Dakle, potpuno je jasno da su građani Srbije mogli da se uvere u to šta im nudi radikalna stranka, a takođe mogu da se uvere u to šta im nudi G17 plus. Pustite građane Srbije da procenjuju o tome ko će preći cenzus, a ko neće preći cenzus. Mislim da je zaista ispod svakog nivoa vaša potreba, koju inače imate, a koja je danas posebno izražena, da pominjete G17 plus u svakom mogućem kontekstu. Stručnjaci G17 plus odgovorno rade svoj posao na svim mestima gde ga rade i građani Srbije se u to mogu potpuno uveriti.
Te vaše priče o tome da se krediti dodeljuju na ovaj ili onaj način, meni je potpuno jasan način na koji vi razmišljate. Dakle, onako kako su se dodeljivali stanovi u Zemunu, to je, otprilike, nešto kako vi mislite da se dodeljuju krediti. Međutim, ne dodeljuju se, kao što vam je rečeno, kredite odobravaju poslovne banke i poslovne banke odlučuju o tome ko će dobiti kredit, ko neće dobiti kredit.
Da to sigurno nisu članovi G17 plus mogu vam potvrditi lično, jer mogu da vam kažem da u Leskovcu, o tome sam već govorila, stranka G17 plus ima 2.500 članova, a odobrenih poljoprivrednih kredita je, nažalost, na moju veliku žalost, jako malo. Ima za to razloga, sigurno, ali razlozi nisu u tome što stranka G17 plus nema dovoljno članova.
(Predsedavajući: Vreme, gospođo Plavšić.)
Odmah ću završiti. Dakle, molim vas da više zaboravimo na to, da se vratimo radu i da probamo argumentovano, nisam stručnjak u oblasti poljoprivrede i zato se ne javljam po amandmanima, da probate vi, koji to jeste, da argumentovano o ovome razgovarate. A to kakvi su rejtinzi, članovi i kako se stranke međusobno razlikuju nije zaista tema ovoga, o tome ćemo razgovarati kad počne predizborna kampanja. Budite uvereni, stranka G17 plus će uvek vrlo jasno podvući razliku između naše politike, našeg programa i vaše politike i vašeg programa. Vaš program je ostao u prošlosti ove zemlje i on nikada neće biti u prilici da ponovo kreira život u Srbiji. Budite u to potpuno uvereni.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem se. Po Poslovniku, izvolite.

Srđo Komazec

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, prethodni poslanik koji se javio po Poslovniku samo je prvu rečenicu rekao o povređivanju dostojanstva Narodne skupštine i narodnih poslanika, a i sam dalje nastavio da vređa. Samo ću da kažem kratko: kad se niko ničega ne boji, gospodo, raspišite izbore, pa ćemo videti kakva će biti politička scena Srbije. Samo toliko. Hvala lepo.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Da li još neko želi reč?
Po amandmanu, narodni poslanik Vladislav Kronić.

Vladislav Kronić

G17 Plus
Gospodine predsedavajući, dame i gospodo, da pokušamo da vratimo raspravu na dnevni red i da govorimo malo o amandmanu. Kolega poslanik Milorad Krstin je podneo odličan amandman i kaže da se u članu 8. posle tačke 5) dodaje nova tačka. Samo da vas podsetim da se član 8. odnosi na poljoprivrednu osnovu jedinice lokalne samouprave i propisuje šta ona sve sadrži. Ovo je odličan amandman, jedino što zakon nismo pogodili. Kad bude na dnevnom redu zakon o vodama, odbrani od poplava, kanali za odvodnjavanje, navodnjavanje, ipak spadaju u zakon o vodama.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem se. Izvolite, narodni poslanik Mika Vlaović.

Mika Vlaović

Demokratska stranka Srbije
Gospodine potpredsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, gospođo potpredsednice, gospodo iz Ministarstva, Milorad Krstin je podneo dobar amandman. Međutim, stvar nije upućena na pravu adresu. Milion i 700 hiljada hektara u Vojvodini oporezovano je i zadnje dve godine celokupan porez je skinut, a pretprošle godine je uvećan za 400 posto vodni doprinos i Uprava za vode Vojvodine treba da rešava pitanje kanala, uređenja obala, čišćenja kanala i svega toga, to ne može da radi Ministarstvo poljoprivrede.
Kad su svi malo zloupotrebili govornicu i ja ću da je zloupotrebim nekoliko minuta, oprostićete mi. Rečeno je ovde – malo je posejano pšenice, biće gladi. Neće biti gladi i upravo je to dobro što je posejano malo, malo je rodilo, to malo će naterati pekarsku i mlinarsku industriju da mora da plati. Dobro je što Ministarstvo poljoprivrede izdvaja sredstva za skladištenje, a ja ću slobodno poručiti svim zemljoradnicima – nemojte prodati ni kilogram pšenice, svi uskladištite pšenicu; znam da vam trebaju pare, pošto sam i ja zemljoradnik, ali razmislite šta bi bilo da je pšenicu potukao grad. U tom slučaju ćete naterati mlinare i pekare da pšenicu odmah plate 12 dinara, a do kraja godine ona mora biti 15.
Ništa to nije zbog čega treba građani Srbije da se uplaše. Od oktobra 2003. do jula 2004. godine pšenica je na tržištu Srbije bila između 14 i 15 dinara, hleb je bio, kao i sada, 25. Niko nije zatvorio pekaru, niko nije zatvorio mlin, čak su građeni novi mlinovi i otvarane nove pekare. Jednom se zemljoradnici moraju dogovarati kad seju, kad prodaju, da nateraju sve druge koji na određen način žive na njihovoj grbači, a najmanje treba uputiti Ministarstvu.
Pošto je ovo ozbiljna tema, zakon o poljoprivrednom zemljištu, kao član DSS-a molim vas da se vratimo na temu, a biće momenata kada su pitanja za Vladu, biće momenata kada ćemo moći između sebe da upućujemo žalbe. Hvala.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem se narodnom poslaniku Miki Vlaoviću.
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Ivan Radić.
Vlada i Odbor za poljoprivredu nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Zoran Mašić, ovlašćeni predstavnik. Izvolite.