TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 27.06.2006.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE

12. dan rada

27.06.2006

Sednicu je otvorio: Vojislav Mihailović

Sednica je trajala od 10:10 do 20:05

OBRAĆANJA

Ivana Dulić-Marković

Mi ne možemo da prihvatimo ovaj amandman, mislim da smo dugo razgovarali sa poslanicima o tome, ovakav izuzetak ili presedan bi omogućio da svi privatizovani traže jednak tretman.
Ovim zakonom se ne oduzima zemlja ni PKB-u ni PIK Bečej, jednostavno se poljoprivrednicima iz Bečeja daje ista šansa i lokalna samouprava će morati da odluči da li je njima važniji PIK Bečej ili poljoprivrednici.
Dakle, o tome smo već razgovarali i nemoguće je napraviti presedan, jer bi išao naruku tajkunima. Hvala.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Rajko Baralić, imate minut i po, pa potom Mika Vlaović.

Rajko Baralić

Socijalistička partija Srbije
Mi ne sporimo argumentaciju koju je iznela potpredsednica Vlade, samo želim da kažem da je Socijalistička partija Srbije ovoj temi posvetila dve sednice Izvršnog odbora SPS-a, zajedno sa Savetom za poljoprivredu, i to je stvar različitog viđenja. Dakle, zato i jesmo u različitim strankama, ovde se sučeljavaju koncepti. Onima koji imaju ovakve zahteve želim da poručim još jednom: nemoguće je glasati za desničarske organizacije ili organizacije neoliberalnog koncepta a tražiti levičarska rešenja u zakonu.
Mi smo spremni da prihvatimo rizik od argumentacije koju je ponudila gospođa potpredsednica Vlade i u ovom trenutku se obraćamo onima koji imaju sličan pogled u rešavanju ovih pitanja, blizak stavu našeg saveta. Ja znam da nije moguće na ovom nivou sada donositi drugačije zakone, ali podsećam, u Srbiji se te stvari ispravljaju u glasačkoj kutiji, nema drugog mesta. To je pitanje poverenja, datog poverenja određenom broju političkih stranaka, one imaju svoj koncept i one su dužne da svoj koncept pretoče u zakonske projekte, ako su dobile poverenje.
Ono što je za nas najvažnije u ovom trenutku jeste amandman koji jeste prihvaćen, a to je jedna simbioza između onoga što jeste bilo moguće, ali politika jeste veština mogućeg. Dakle, ništa ne treba zakivati, da kažem žargonom, da ne može biti promenjeno. I radnici u kombinatima, u šećeranama, u krečani Jelen Do, u Fabrici reznog alata u Čačku, kao i radnici na mnogim drugim mestima, o tim stvarima razmišljaju jedan minut pre nego što ubace u glasačku kutiju. To je politika.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Mika Vlaović, narodni poslanik.

Mika Vlaović

Demokratska stranka Srbije
Gospodine potpredsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, gospođo potpredsedniče Vlade, gospodo iz Ministarstva, ne bih da polemišem ideološki oko ovog pitanja, hteo bih da kažem nešto domaćinski. Ostavljeno je lokalnoj samoupravi da odredi u PIK Bečej i PK Beograd da li će na tender staviti po 50 i 100 hektara pa prodavati, da kupi ko hoće, ili će davati u zakup, opet prodavati za novac, celokupnu tablu koju će kupiti kombinat. I da se prihvati ovaj amandman, rešava se za godinu, dve ili tri. Vratimo da ti kombinati postoje 50 godina. Renta po hektaru da je 100 evra, to je 5.000 evra. U celoj Srbiji, kada bi se uzeo prosek, 5.000 evra ne košta hektar prosečno.
Znači, svakom je, za tih 50 godina, kombinatu poklonjena zemlja, od koje nije uspevao čak ni da pokriva normalne troškove, mnogi su poslovali sa gubitkom. Dobro, bilo je tu i čuvanja socijalnog mira, viška radnika i nekih obaveza koje im je nametala država, koje privatnom sektoru poljoprivrede nije mogla.
Kada pričamo o glasačkoj kutiji, i tu dolazimo u situaciju da razmišljamo, 1119 veleposednika ukupno je imalo 84.000 hektara; kada se bude vršila restitucija, povraćaj jednostavnije, bolje ljudi razumeju, tu će biti isto pet, šest hiljada, a možda i više, koji će dobiti, to je oduzeto dedi, sinovima, unucima, praunucima.
Kada svi dobiju po neki deo i tu je značajan deo birača. Recimo, uzećemo Kombinat Bečej; ima na 14.000 hektara 2.800 zaposlenih radnika; kada se podeli zemlja sa radnicima nema pet hektara po jednom zaposlenom. Jedan hektar u poljoprivredi ne može da donese ni 500 evra čistih para; oni su opet osuđeni, i da im ostane zemlja džabe, da proizvode gubitke, jer moraju se i oni prestrojiti u tome.
Proizvodili su semensku robu, imaju zalivni sistem, zatvoren krug proizvodnje, klanicu, sojaru, preradu, tu je moralo da bude i prihoda. No, međutim, kako rekoh, ostalo je lokalnoj samoupravi da to odredi.
Na drugoj strani, kada bi se prihvatio ovaj amandman, svako ko je kupio društvenu zemlju, "MK komerc", Mišković, "Agroživ", Marković, po istom sistemu bi imao prava. Zašto bi ti takozvani tajkuni, da ne kažem lopovi, imali veća prava od zemljoradnika u tom naseljenom mestu u kojem je ta zemlja? Pitam se zaista zašto. Teško je kada vladaš između dva koga ćeš povrediti, da ne povrediš nikoga, ali ne mislim da je neko puno povređen.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Vladislav Kronić.

Vladislav Kronić

G17 Plus
Poštovani potpredsedniče, potpredsedniče Vlade, dame i gospodo, došli smo na jednu akademsku raspravu, što je dobro za ovaj parlament, pa da pokušamo da sučelimo neke stavove i mišljenja. Čuvši ovaj amandman u prvom momentu pomislio sam zaista da bi trebalo izaći u susret predlagačima ovog amandmana, međutim, šta onda radimo, da li onda neki postaju ravnopravniji, a neki manje ravnopravni, mislim na one koji se bave poljoprivredom, i ko je tu više ili manje ravnopravan?
Prema tome, zašto nastaju reprolanci? Nastaju da bi primarna proizvodnja, stočarska proizvodnja, prehrambena industrija ili proizvodnja semena, dorada semena itd, da bi onaj ko to poseduje ostvario veći profit. Onaj ko ima šanse da ostvari veći profit postaje ravnopravniji, nego onaj ko se ne bavi time.
Mislim da poređenje glasačke kutije nije loše poređenje, moj poštovani kolega Rajko Baralić; 40% od osam miliona je tri miliona i nešto glasača. Svaki naš građanin u Srbiji, izvinjavam se svima, i onih 60 i one 2000 i 5000 i tri miliona, zaslužuje da ima isti i ravnopravan tretman ako se kandiduje da uzme u zakup poljoprivredno zemljište.
Ja sam bio dugo godina proizvođač, između ostalog, i semenske proizvodnje itd., ali sa ovog aspekta koje su najveće semenske kuće na svetu? Da li one iz komunističkih zemalja, socijalističkih zemalja ili neki drugih, gde je sedište KVS-a, Pionira itd? Da li tamo gde je većina zemljišta u privatnom ili nekom drugom vlasništvu? Prema tome, zalažem se pre svega da naši poljoprivrednici, bez obzira da li rade na velikom ili malom imanju, imaju jednak pristup, mogućnost da uzmu državno zemljište u zakup. Postoji član 64. koji reguliše te prioritete.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Replika, Rajko Baralić.

Rajko Baralić

Socijalistička partija Srbije
Mene su moji pratili, tako se kaže u mom selu, da ja njih zastupam, pa to ću da činim i ovde. Naravno, uvaženi kolega Vlada je rekao nekoliko rečenica. Samo da odgovorim kontrom. Znači, ponoviću ono što sam o Kombinatu Beograd rekao na Odboru za poljoprivredu. Kombinat Beograd bio je dosanjani san, dakle, ostvarena vizija gospodina Veljovića, koji je izvozio godišnje 500 miliona dolara u zemlje zapadne unije u vreme kada je to bilo nezamislivo za najveći broj razvijenih poljoprivreda u svetu, u ritovima, znate gde je nastao itd. Dakle, nije bio važan poredak, bila je važna vizija jednog čoveka i podrška koju je ta vizija dobila od države.
Kada bih bio u prilici, kada bi mene neko pitao i kada bih ja o tome odlučivao sam, isto bih učinio kao sa "Sartidom" – otpustio dugove od PKB-a i onda mu dao šansu da ponovo bude ono što je bio pre, ali naravno ovo bi već bilo u domenu naučne fantastike. To ovde nije moguće. Jednom jeste bilo moguće. Svakome ko ne veruje preporučujem da pročita knjigu dr Branka Kovačevića "Milojko Veljović, ostvarena vizija PKB", tamo piše sve. Svako od nas bi mogao odande ponešto da nauči. Ja sam knjigu pročitao, ne znam da nije neko od vas. Dakle, sve je moguće, naravno ukoliko se jednom problemu priđe ozbiljno, ukoliko analiziramo pozitivne i negativne efekte svega toga.
Ali, nema veze, želim da kažem da popodnevna rasprava dobija jedan finiji tok, jedan korektan tok i želim da tako bude i ubuduće i ćeraćemo se još, ima prilike, i na drugim zakonima. Imponuje, u svakom slučaju, da je i retorika i uvažavanje kolega danas na onom nivou koji želimo da u parlamentu bude svaki dan. Hvala lepo.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Zahvaljujem se. Za repliku Vladislav Kronić.