Gospođo predsednice, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, mi mislimo da je ovo veoma važno pitanje i da je, zapravo, enormno poskupljenje gasa ništa više od prve posledice užasno neodgovorne politike koja se vodi u ovoj zemlji već nekoliko godina.
Gospodine ministre, naravno da možete da kucate svoje poruke, većina može da nas sasluša, proći će još godina, dve ili tri, ali će pre ili kasnije većina u ovom parlamentu raspravljati o energetskom sporazumu koji je ova zemlja sklopila sa Ruskom Federacijom, ne u ime javnog interesa građana, o kome bi ovaj parlament trebalo da vodi računa, nego u ime propale politike koja se održavala u životu žrtvovanjem upravo tog javnog interesa za političku podršku koju je time dobijala.
Gospodine Dačiću, 96. godine, Vlada koju je vodila vaša stranka tada, sklopila je energetski sporazum sa Ruskom Federacijom, mnogo kvalitetniji, mnogo bolji, mnogo korisniji, mnogo funkcionalniji za interese ove zemlje od energetskog sporazuma koji je parlament ratifikovao pre mesec dana. Niko poslanicima nije odgovorio na pitanje zašto Srbija ratifikuje drugi energetski sporazum, kada postoji prvi, a tek nije odgovoreno na pitanje zašto pristajemo u tom drugom sporazumu na uslove koji su lošiji od uslova koji su postojali u prvom.
Sada plaćamo prvu cenu takve političke greške. Druga i treća mogu biti izbegnute ukoliko se o tome povede, pre svega, ozbiljna politička rasprava. Vi jeste ministar policije, ali ste i zamenik predsednika Vlade i prvi potpredsednik Vlade, i predsednik jedne od stranaka vladajuće koalicije. Ovo je za nas političko pitanje. Mi ne tražimo od vas da vi odavde izađete sa lisicama i počnete da hapsite u Beogradu, ali tražimo od vas da nam odgovorite na jasan način kako će Vlada reagovati efikasno, a ne posle 40 ili 50 dana, na ovo o čemu mi pričamo.
Tokom rasprave o energetskom sporazumu ovde postavili smo ministru Škundriću jedno pitanje. Odgovor na to pitanje smo dobili posle 40 dana. O tom pitanju i danas govorimo. Ko je doneo odluke koje tako grubo ugrožavaju javni interes?
Zamislite situaciju u kojoj nas dvojica formiramo jednu kompaniju. Vi štitite interes Ruske Federacije, a ja interes građana Srbije. U jednom trenutku, bez ikakvog logičkog obrazloženja, žrtvujem interes građana Srbije tako što vam prepuštam 50% tog interesa i stavljam, praktično, kompaniju koja treba da vodi računa i o jednom i o drugom interesu, pod vašu kontrolu. To je urađeno 2005. godine. Ministar nam je rekao da Ministarstvo o tome nema nikakve podatke.
Mi posedujemo zapisnik sa sednice UO NIS.
(Predsednik: Vreme.)
Molim vas da mi date još minut, pošto je obimna tema, da se ne javljamo pet puta po Poslovniku.
Mi imamo taj zapisnik koji nas sada dovodi u poziciju da ne znamo, zapravo, da li ministar učestvuje u toj prevari Srbije ili je od njega taj zapisnik sakriven. To je ozbiljno pitanje.
Za četiri miliona dolara je prodat interes građana Srbije u kompaniji koja će samo ove godine kroz dividende uzeti 40 miliona dolara. Dividende nisu jedina šteta, mnogo veća šteta je činjenica da ta kompanija nije učinila ništa kako bi preventivno delovala i zaštitila Srbiju od štete koju prati taj haos na tržištu energenata.
Da smo deponovali gas u Banatski Dvor, kada je cena 1.000 kubnih metara bila 200 dolara, sada bi trošili taj gas. Zašto to nije urađeno? Zato što je veća zarada kada naplaćujete 5% na 550 dolara nego 5% na 200 dolara.
Ko vodi tu kompaniju u kojoj je zaposleno sedam lica i kako se ona pojavila kao posrednik u ovim poslovima, a prethodno je udaljena intervencijom Vlade Zorana Đinđića? Nije tačno to što govore u poslednja dva ili tri dana plaćeni analitičari u panici, koji objašnjavaju da Rusi tako posluju. Možda su tako poslovali u periodu sankcija, kada naša država nije mogla da kupuje na slobodnom tržištu to, ali od 2001. do 2004. godine naša država se snabdevala na slobodnom tržištu bez ikakvog posredovanja.
Evo gde se sada nalazimo. Da li je ekonomska nužnost da gas poskupi 60%? Verovatno jeste. Znamo koliko košta hiljadu kubika gasa na tržištu. Da li se može preventivno delovati? Moglo se delovati i može se sada. Prva mera je - napolje posrednik, 5% niža cena; druga mera je ona koju je predložila Vlada - prolongirano plaćanje tokom perioda od 12 meseci; treća mera - neka država stegne kaiš, neka direktori koji dolaze ovde pred nas, sa platama od 300, 400 i 500 hiljada, koje su pritom državna tajna, stegnu kaiš.
Neka ne prave prijeme u trenutku dok zaseda Odbor za industriju, pa sada vi ovde gledate mene i ja gledam vas, jer smo odgovorni pred građanima, a njih baš briga, služili su jednoj vlasti, služiće i drugoj vlasti, pozivaće se na ruskog partnera, pozivaće se na pravila koja mi ne možemo da menjamo. To tako više ne može.
Neću ništa da vam pričam o gasnoj mafiji. To mi liči na priče iz prethodnih godina, ali od vas, kao potpredsednika Vlade i kao zamenika predsednika Vlade, u ovom trenutku najznačajnijeg predstavnika izvršne vlasti, tražimo hitnu reakciju.
Danas će predsednik Vlade izaći sa merama koje su odgovor na finansijsku krizu koja potresa svet i preliva se preko granica u našu zemlju. Mi smo to tražili pre dve nedelje. Bilo bi bolje da je urađeno brže. Okej, ako je to makar i delom posledica naše inicijative, dobro je. Shvatite ovo kao našu želju da vam pomognemo u rešavanju haosa koji je nasleđen.
(Predsednik: Vreme.)
Ovo je neverovatno, da se tako nešto dopusti i da pri tom niko za tako nešto ne odgovara.
Mi preko toga ne možemo da pređemo i o tome ne možemo da ćutimo.
Vratićemo se na normalnu raspravu o ovim zakonima, ali vas molim, izađite ovde, a ne pred novinare nakon vašeg partijskog skupa, i recite da ćete zaista učiniti sve kako bi otklonili svaku sumnju sa Vlade, koja ne sme da nastavi energetsku politiku koju su vodile prethodne vlade.
Ako je to pravilo važilo u periodu Miloševićevih vlada, prekinuto je u periodu vlada Zorana Đinđića i Zorana Živkovića, da bi se opet vratilo u taj energetski život kroz vlade Vojislava Koštunice i, nažalost, vaša Vlada to poštuje. Napolje posrednik i odgovornost za one koji su prokockali javni interes prepuštajući 50% srpskog udela ruskoj strani.