PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 12.03.2009.

5. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Upravo ovo što ste rekli i način na koji radite, pokazuje da ste povredili član 104; odnosi se na dostojanstvo, ali na elementarno dostojanstvo svake osobe koja se tretira da je pismena.
U malopređašnjem odgovoru niste rekli koji stav kog člana Poslovnika vama daje pravo da pipnete dugme da se isključi struja. Pričali ste o imaginarnim odredbama, do dva minuta. Gde je nastavak? U dva minuta i jednoj sekundi predsednik je dužan da isključi struju. Nema toga. Tako nešto ne postoji.
Vi okrećete stvari, kao da vas je učila Gordana Čomić kako se vodi sednica Narodne skupštine. Lepo sam vas pitao koji član vama daje mogućnost, pravo, ovlašćenje da pipate taj taster? Taj taster nije poslanička kategorija, nema ga u Poslovniku. Zbog tog tastera je nekada bio okupan Radovan Božović. Nadam se da se i vi tuširate svakodnevno, da nema potrebe da vas na kraju sednice tuširamo.
Nađite mi odredbu gde se kaže da je predsedavajući dužan da pipne taster i da isključi struju. Nema te odredbe.
Ne znam kako ćete ovaj poslovnik da primenite od 17, kada pređete u onu veliku zgradu. Kako ćete odredbu o tome da primenite da poslanika treba kazniti što je prišao govornici, a svi će da govore sa svog mesta? Nešto nenormalno se dešava kod nas. Šta je s ovom demokratijom? Ovo je demokratija sa felerom. Žuta boja je neka posebna nijansa. Uništavate sve.
Stanite malo, ljudi. Valjda se ove matične knjige odnose i na vas, nije valjda da ste svi rođeni u inostranstvu? Uradite nešto dobro za ovu državu. Na sve moguće načine hoćete sve da uništite.
Kažite mi koji je to član gde se kaže da možete da pipnete taster? Bez obzira na vaš odgovor, tražim da se u danu za glasanje izjasnite o tome i da javnost vidi kako ćete da glasate protiv toga, a svi znamo da ne postoji odredba o pritisku na taster.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala lepo.
Mnogo pre isteka ova dva minuta, bilo mi je jasno da ne uvažavate moje objašnjenje i naravno da će se Skupština u danu za glasanje izjasniti.
Inače, tri puta dnevno se tuširam. Hvala na pitanju.
Na član 23, amandman je podneo poslanik Nikola Žutić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 23, amandman je podneo narodni poslanik Milovan Radovanović.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 24, amandman je podneo Tomislav Ljubenović.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 27, amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč?
Reč ima gospođa Lidija Dimitrijević, podnosilac amandmana na član 27.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, na osnovu člana 147. novoizmenjenog poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srbije, ispred Poslaničke grupe SRS-a, podnela sam amandman na Predlog zakona o matičnim knjigama, i to na član 27, koji se odnosi na način vođenja matičnih knjiga.
U članu 27. stav 1. kaže se: "Ako matičnu knjigu u koju treba uneti zabelešku o promeni podatka o ličnom stanju građana vodi drugi matičar, matičar koji je izvršio upis dužan je da odmah, a najkasnije sledećeg radnog dana od dana upisa, dostavi o tome izveštaj matičaru koji vodi matičnu knjigu u koju treba uneti naknadnu zabelešku".
Amandmanom sam predložila da se u članu 27, posle stava 1, doda stav 2, koji glasi: "Izveštaj matičaru koji vodi matičnu knjigu dostavlja se po propisima o ličnoj dostavi". Ovaj amandman podnet je u cilju postizanja maksimalne ažurnosti u vođenju matičnih knjiga.
Ovom prilikom, moram da istaknem prevelike probleme sa kojima se u poslednjih godinu dana suočavaju građani Republike Srbije koji su rođeni u selu Dol u opštini Bela Palanka. U selu Dol odavno nema žitelja, pre nekoliko godina postalo je vikend naselje, a matične knjige prenete su odatle.
Kada neko ko je rođen u Dolu želi da uzme biometrijsku ličnu kartu ili pasoš, mora da priloži izvod iz matične knjige rođenih i uverenje o državljanstvu. U ovim dokumentima sada piše: mesto rođenja – Dolac. To je mesto na teritoriji iste opštine, ali nema nikakve veze s mestom Dol. S neispravnom dokumentacijom nije moguće dobiti lična dokumenta, a neistinite podatke prijaviti kao tačne – to ne ide. Građani su više puta intervenisali u MUP-u, u Skupštini opštine, ali problem nije rešen.
Isteklo je vreme za obrazlaganje mog amandmana. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 35, amandman je podneo narodni poslanik Marko Milenković.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima gospodin Marko Milenković.

Marko Milenković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandman koji sam podneo na Predlog zakona o matičnim knjigama odnosi se na izmenu člana 35. stav 1, koji definiše čuvanje drugog primerka matičnih knjiga. Amandmanom se predlaže da se drugi primerak matičnih knjiga čuva u Ministarstvu, a ne, kako je predviđeno u Predlogu zakona, i izvan sedišta Ministarstva, jer je opštepoznat stav SRS-a da svaku evidenciju treba čuvati na službenom mestu, a ne na nekom nedefinisanom, jer to onda ostavlja prostor za razne zloupotrebe.
Iz prakse vrlo dobro znamo da sve ono što zakonom nije precizno i jasno regulisano, ostavlja prostor za razne manipulacije. Ubedio bih poslanike vladajuće većine da glasaju za ovaj amandman, ali Poslovnik, s obrazlaganjem amandmana u roku od dva minuta, to ne dozvoljava, jer nije donet u duhu negovanja demokratije i svojevrsnog dijaloga vlasti i opozicije, u cilju iznalaženja najboljih zakonskih rešenja za naše građane, već uskraćuje vreme za govor opozicije, da vas ne bismo opominjali, kontrolisali i terali da budete bolji i odgovorniji.
Postavlja se pitanje motiva za donošenje ovog zakona. Da li je on nastao iz potrebe, da bi se uredila materija, ili zbog žurbe u Evropu, stavljanja na belu šengen listu, pa su, u želji da se posao uradi što pre, nastale određene nedorečenosti, koje može da ispravi prihvatanje svih amandmana SRS-a.
Na kraju, izvinjavam se građanima Srbije što zbog diskriminatornog Poslovnika nisam imao dovoljno vremena da objasnim predloženi amandman. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala vama.
Narodni poslanik Milan Dimitrijević podneo je amandman, s ispravkom, kojim predlaže da se u delu II Zajedničke odredbe, posle tačke 5, doda tačka 6.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili amandman, s ispravkom. Zakonodavni odbor smatra da je amandman, s ispravkom, pravno moguć.
Reč ima gospodin Milan Dimitrijević.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem, gospodine potpredsedniče. Gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, u drugom delu sam predvideo da se posle tačke 5. doda tačka 6, čiji naslov glasi: "Treći primerak matične knjige", automatski da onda bude član 37, da se treći primerak uvodi u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, s tim što se vođenje i čuvanje trećeg primerka vrši kao u članovima koji uređuju čuvanje i vođenje drugog primerka. Shodno tome, tačka 6. postaje tačka 7, a član 37. postaje član 38. i tako redom.
Dakle, suština priče, kao i u onom amandmanu na član 5. zakona, jeste da je potrebno da se u našim diplomatsko-konzularnim predstavništvima uvede treći primerak.
Zbog čega je to tako? Svakako i zbog ažuriranja biračkog spiska i zbog onih ljudi koji iz inostranstva dolaze u našu matičnu državu, da ne bi išli u Ministarstvo inostranih poslova, nego u nadležni organ, kakav je državna uprava, da na taj način dobiju izvod iz matične knjige ili biračko pravo ili nešto drugo.
Dakle, cilj ovih amandmana nije bio da se bilo šta remeti u zakonu, da se ruši koncepcija zakona, nego samo da se našim građanima olakša način dolaska do određenih dokumenata, a i da se jednom konačno uredi taj birački spisak. Zahvaljujem.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Dimitrijeviću.
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne)
Na član 44, amandman je podneo narodni poslanik Milan Škrbić.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Gospodin Škrbić nije tu.
Narodni poslanik Dušan Marić podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 42. doda novi član 42a.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da)
Reč ima gospodin Dušan Marić.
...
Srpska napredna stranka

Dušan Marić

Srpska radikalna stranka
Podneo sam amandman kojim predlažem da se posle člana 42. doda novi član i da on glasi: "Po odbijanju zahteva za uvid u matične knjige, kao i spisa na osnovu kojih je izvršen upis u matične knjige, lica iz člana 41. mogu, po isteku roka od šest meseci od pravosnažnosti rešenja o odbijanju, podneti novi zahtev, ako postoje nove činjenice i podaci koji nisu isticani u prvobitnom zahtevu".
Kada se jednom rešenjem organa iz člana 6. st. 2. i 4. odbije uvid u matične knjige, kao i spisi na osnovu kojih je izvršen upis u matične knjige, mogu se pojaviti nove okolnosti i činjenice koje zainteresovano lice ističe i treba mu omogućiti, ako se oceni opravdanim, uvid u matične knjige.
Vlada je odbila ovaj amandman, uz sledeće obrazloženje: "Amandman se ne prihvata, s obzirom na to da se, saglasno članu 42. Predloga zakona, po odbijanju zahteva za uvid u matične knjige, kao i spisa na osnovu kojih je izvršen upis u matične knjige, donosi rešenje u postupku uređenom Zakonom o opštem upravnom postupku. Predloženo rešenje nije u skladu sa članovima od 239. do 250. navedenog procesnog zakona".
Smatram da obrazloženje Vlade nije razumno. Vi znate šta se događalo na prostoru bivše Jugoslavije, znate da ste imali 10 godina ratova, znate da je došlo do preseljenja više od tri miliona ljudi, da je došlo do uništenja ogromne dokumentacije. Konkretno, znam da na području BiH, a verovatno toga ima na KiM-u, postoje opštine gde su kompletno uništene matične knjige. Znači, sasvim je logično da se u takvim okolnostima mogu pojaviti neki novi podaci.
Mislim da je sasvim razumno i logično, tim pre što ne košta apsolutno ništa, da se ljudima omogući da ponovo podnesu ovaj zahtev, a ako to nije u redu, ako nije u skladu s nekim članom zakona, taj član zakona se može promeniti. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala vama.
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne)
Na član 44, amandman je podnela narodni poslanik Aleksandra Ilić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima gospođica Aleksandra Ilić, kao podnosilac amandmana.