ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.11.2009.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

27.11.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:05

OBRAĆANJA

Nada Kolundžija

Za evropsku Srbiju
Opet želim samo da kažem da nisam ja ta s kojom treba sada da se obračunavate, samo obrazlažem zašto su neki amandmani neprihvatljivi i želim nešto da kažem - da, duboko verujem, da od 2000. godine naovamo mi ne ponavljamo tu grešku. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na naslov iznad člana 30. i na član 30. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milorad Buha.

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
Kao i kod prethodnog člana, tako i kod ovoga, SRS smatra da je protivustavan i da je u suprotnosti sa mnogobrojnim zakonskim propisima koji se odnose na sledeće delatnosti: delatnosti drumskog, rečnog i železničkog saobraćaja. Naime, predlogom ovoga člana derogiraju se mnogobrojne odredbe u zakonima iz ove oblasti i to je štetno po interese Republike Srbije. To je što se tiče normativne strane.
Šta se događa u stvarnom životu? Kako se to radi u Vojvodini? Neka nam posluži primer od pre dve večeri, kada je u jednoj političkoj emisiji sekretar za finansije Jovica Đukić na pitanje novinara - kako ćete finansirati novih 150 delatnosti, oblasti koje dobijate po ovom zakonu i po statutu?
On mrtvo hladno kaže - pa mi smo to radili i do sada, mi smo finansirali te delatnosti. Kako opravdati finansiranje delatnosti na koje AP Vojvodina nema pravo? Zloupotrebom prava.
Izvršno veće Vojvodine direktno krši odredbe Zakona o budžetu Republike Srbije, Zakona o budžetskom sistemu, zato što finansira delatnosti koje nisu u nadležnosti. Kako to stvarno sprovode? Prvo isfinansiraju, pa onda kroz rebalanse budžeta to ugrade u odredbe odluke o budžetu. Tako radi pokrajina. Zašto ne bi sada uzela i ostalih stotinjak delatnosti, kao što je radila i do sada? Nema tu nikakve razlike. U tome je bojazan SRS, od zloupotrebe prava.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 30. amandman je podnela grupa od 19 narodnih poslanika poslaničke grupe DSS.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 31. amandmane u istovetnom tekstu podneli su grupa od 19 narodnih poslanika poslaničke grupe DSS i narodni poslanik Milorad Buha. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Zoran Šami, pa narodni poslanik Milorad Buha.

Zoran Šami

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem, gospođo predsedavajuća. Dame i gospodo narodni poslanici, naročito svih 20 narodnih poslanika iz većine, koji su u sali, gospodine ministre, ukoliko me čujete, jer ste zaposleni, pre nego što krenem da obrazlažem amandman, samo da kažem nešto: najiskrenije se nadam da će gospođa Kolundžija danas da se javi bar još 114 puta, jer to je psihološki potpuno opravdano, kad dete pet puta kaže majci da niko nije razbio prozor, onda će biti da je prozor ipak razbijen. Razumem potrebu DSS za pravdanjem i ima za šta da se pravda sa ovakvim zakonom i ovakim statutom.
Što se tiče amandmana, član je vrlo kratak i kaže: "AP Vojvodina, preko svojih organa, u oblasti javnih puteva, drumskog, rečnog i železničkog saobraćaja, u skladu sa zakonom, vrši inspekcijski nadzor na teritoriji AP Vojvodina". Naš amandman je još kraći i kaže da ovo treba izbrisati.
Da ne bi bilo sumnje, ovde se ne radi o nesaglasnosti sa Ustavom, ovde se radi o nesaglasnosti sa zdravim razumom i mozgom. Naime, ako je nešto vezano za teritoriju jedne države, to su oni mnogobrojni poslovi u svim domenima iz oblasti saobraćaja, svih grana saobraćaja. Oni, štaviše, u mnogo čemu prevazilaze i granice jedne države. Verujte mi, možda i najveći broj konvencija u Evropi je donešen upravo iz oblasti saobraćaja.
Sada vi hoćete da kažete da će neko vršiti inspekcijske poslove, na primer na železnici, do mosta kod Pančeva, a južnije odatle će neko drugi da vrši inspekcijske poslove. To je besmisleno. Isto to možete da kažete i za reku Dunav i za sve ostalo što je ovde navedeno.
Drugim rečima, nesumnjivo je da ovaj član zakona reguliše nešto što ne treba ovako regulisati.
Dozvolite mi nekoliko napomena vezanih za raspravu koju smo imali ovih dana. Veoma pažljivo sam je slušao, posebno sam slušao predstavnike onih stranaka i onih koji su na vlasti i onih koji nisu na vlasti, koji brane ovakav zakon i ovakav statut.
Uočio sam da postoje dve stvari koje su se provlačile kroz te odbrane. Jedna od tih stvari je, tobož, velika želja i velika briga za decentralizacijom Srbije. Decentralizacija u Srbiji uopšte nije sporna ali, nažalost, ovaj zakon i statut ne vrši decentralizaciju, oni vrše jednu novu centralizaciju, jer ćete umesto jednog centra - Beograda, sada imati dva centra. Imaćete Beograd i jedan asimetričan centar, asimetričan u odnosu na ostatak Srbije, a to je Novi Sad.
Šta imaju građani Sombora, Pančeva, Sremske Mitrovice, Subotice od ovog zakona i ovog statuta? Da li oni dobijaju nešto time što umesto da im novci idu u Beograd idu u Novi Sad ili, što je još gore i najgore, da idu i u Beograd i u Novi Sad.
Ako hoćete da stvarno izvršite decentralizaciju u Srbiji, onda ostavite opštinama i u Vojvodini, ali i van Vojvodine, jedan deo njihovih izvornih prihoda. Izvolite, smanjite državne poreze i uvedite opštinske poreze, pa će onda svaka opština imati interesa da što više zaradi i neće širom Srbije po velikim gradovima u centru grada zvrjati prazni lokali. Oni zvrje prazni zato što lokalne vlasti nemaju nikakav interes, jer ne ubiru prihode od prometa roba, usluga itd.
Druga stvar koja se takođe proteže i koja je negde zajednička svima, bilo onima koji time žele da operu svoju savest, bilo onima koji time žele da još koji dan ili mesec ostanu na vlasti, bilo onima koji nisu na vlasti, a otprilike rezonuju po principu: učiniću šta mogu, pa ako me se drugovi sete - sete.
To je da pokušavaju sve vreme da nas ubede kako je moguće biti malo trudan. Biti malo trudan, nažalost, nije moguće. Naravno, ono što meni lično ostavlja gorak ukus u ustima (Predsedavajuća: Narodni poslaniče, vreme koje je na raspolaganju poslaničke grupe je isteklo.) jeste da se bojim, jako se bojim, da sa ovim statutom i ovim zakonom državi Srbiji radite ono što trudnoći obično prethodi. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Milorad Buha.

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
Zbog javnosti moram pročitati odredbe Predloga zakona, člana 31: Autonomna pokrajina Vojvodina, preko svojih organa, u oblasti javnih puteva drumskog, rečnog i železničkog saobraćaja, u skladu sa zakonom vrši inspekcijski nadzor na teritoriji AP Vojvodine.
Formalno-pravno gledajući, to je činila i do sada. Na koji način? Ministarstvo nadležno za poslove drumskog, rečnog i železničkog saobraćaja je imalo organ, dislocirani organ, organizaciona jedinica čije je sedište bilo u AP Vojvodini, u pokrajinskom izvršnom veću. Sva prava su ostvarivali preko ministarstva. Po predlogu ovoga člana, ovoga zakona, oni se faktički izvlače iz organizacionog dela tog ministarstva i postaju pokrajinski organ uprave.
Sredstva za zarade za materijalne, nematerijalne troškove dobijali su iz republičkog budžeta, a sada će se sve to finansirati iz pokrajinskog budžeta. Samo neće biti onaj broj radnika koji je bio do sada, nego verovatno puta dva, puta tri itd.
Šta će tu dobiti građani Vojvodine? Objektivno, šta će dobiti više u nadležnostima ovi radnici nego što su imali do sada? Ovo je toliko neracionalno, da se to graniči sa prostom logikom, zato što sve što su radili do sada, radiće i ubuduće, samo što će troškovi pasti na troškove pokrajinske vlasti. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Srđan Miković. Izvolite.

Srđan Miković

Za evropsku Srbiju
U svakom slučaju, predlažem da se ne prihvati podneti amandman. Samo ukazujem da poslanik Milorad Buha nije pročitao član 31, već samo jedan deo člana 31.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na naslov iznad člana 32. i član 32. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milorad Buha.