Dame i gospodo narodni poslanici, pretpostavljam da ćete biti svedoci još jedne afere koja se otvara u našoj javnosti, ništa novo, ali trebalo bi ipak učiniti sve i ne bi trebalo da se prave greške, kao što su se pravile kada su u pitanju "Novosti" i Luka Beograd. Mislim da bi tu trebalo sada ozbiljnije ovome pristupiti, zato što je takođe pljačka velika.
Ono što je posebno interesantno, i u pljački "Borbe", takoreći, učestvovala su ista lica koja ste imali prilike da upoznate u privatizaciji "Novosti" i Luke Beograd.
Ono što, pretpostavljam da ni naša javnost, a verujem ni mnogi poslanici ne znaju, da je pljačka "Borbe" izvršena tako što su odvojeni delovi "Borbe", a da nikada nije izvršen deobni bilans.
Evo, sada postavljam pitanje, da nam se dostavi odgovor – kada je izvršen deobni bilans Novinsko-izdavačkog preduzeća "Borba"? Da vas podsetim, Novinsko-izdavačko preduzeće "Borba" sastojalo se iz lista "Borba", "Večernjih novosti", "Sporta", "TV Novosti", "Štamparija borba", "Plasman borba", to je lanac kioska, i "Transport borba".
To preduzeće koje je bilo 100% vlasnik, jer je vlasništvo steklo tako što je otkupljivalo iz svoje zarade od bivše SFRJ, bilo je 100% u vlasništvu svega onoga što je posedovalo.
Ono što je takođe interesantno, 2003. godine, da bi pokušali da izvrše privatizaciju "Borbe", krenuli su utabanim stazama, tzv. dokapitalizacijom. U tu dokapitalizaciju hteli su da uđu Bodo Hombah, firma "Emi", registrovana u Danskoj, iza koje je stajao Stanko Subotić Cane. To tada nisu uspeli, ali ono što je vrlo interesantno, u kompletnoj pljački "Borbe" učestvovao je ceo tadašnji savezni vrh države, na čelu sa bivšim predsednikom Svetozarom Marovićem.
Ono što je takođe interesantno, mnogi pojedinci u tom krugu su, da bi se namirili, dobili stanove ili dobili pare, pa pokupovali stanove. Postoji i neki stan u Parizu koji je neko dobio.
Pretpostavljam da će Republičko javno tužilaštvo, pošto će imati nesporno sve činjenice, imaće i imena i prezimena, pokrenuti proces i da ćemo napokon dobiti informacije, da ćemo napokon jedanput u ovoj državi imati proces da oni koji su odgovorni za pljačku imovine građana Srbije morati da odgovaraju.
Postavlja se još jedno interesantno pitanje. U proteklih nekoliko meseci imali smo prilike da vidimo da se braći Šarić oduzima imovina zato što na osnovu Zakona koji im to omogućava, pretpostavlja se da su tu imovinu stekli iz kriminalnih aktivnosti.
Postavljam pitanje - zašto se to ne radi sa Stankom Subotićem Canetom, protiv koga je takođe pokrenut krivični postupak i koji je u sve ove radnje upleten, kada je u pitanju "Borba", "Novosti", Luka "Beograd" itd? Ne samo što on to ne krije, nego on to i javno čovek iznosi, daje dokaze da je on u tome učestvovao. Ne razumem kako je moguće da se jednom kriminalcu oduzima imovina, a da se drugom kriminalcu ta imovina ne oduzima.
Postavio bih još jedno pitanje - kako je bilo moguće da se deo "Borbe", "Borba plasman", to su kiosci, da se na osnovu duga daju Canetu? Kako je to moguće? Kako deo državnog kapitala da se da nekome, a da to ne predstavlja celinu, nije bilo zasebno preduzeće i da je suštinski, na osnovu uzimanja tog dela "Borbe", kasnije krenulo da se pljačka "Borba"? Još jedno pitanje - kada je iz državnog kapitala izdvojen list "Borba" i ko je kupio list "Borba"?
To su vrlo jednostavna pitanja na koja bi trebalo da se dobiju odgovori. Zamolio bih vas, gospođo Kolundžija, pošto ste se i vi aktivno uključili u ovu borbu protiv kriminala i korupcije, da podržite ovo i da vi postavite pitanje, jer vama odgovori stižu brže nego meni i da probamo da razrešimo ove probleme s kojima se suočavaju građani Srbije u proteklih deset godina. Hvala.