PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 22.02.2011.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

2. dan rada

22.02.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 19:05

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika konstatujem da sednici prisustvuje 76 narodna poslanika.

Da bismo tačno utvrdili broj prisutnih poslanika u sali, molim narodne poslanike da ubace kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 94 narodna poslanika i da postoji uslov neophodan za rad na osnovu odredbi Poslovnika Narodne skupštine, odnosno da je prisutno više od 84 narodna poslanika.

Podsećam narodne poslanike da utorkom i četvrtkom, a nakon otvaranja sednice i utvrđivanja broja narodnih poslanika koji prisustvuju sednici, a pre prelaska na dalju raspravu, Narodna skupština radi na osnovu člana 286. stav 2. Poslovnika koji kaže u svom prvom stavu da narodni poslanik ima pravo da traži obaveštenje i objašnjenje od predsednika Narodne skupštine, predsednika odbora Narodne skupštine, ministara i funkcionera u drugim republičkim organima i organizacijama, o pitanjima iz okvira prava i dužnosti ovih funkcionera, iz nadležnosti organa na čijem se čelu nalaze, pri čemu su mu ova objašnjenja i obaveštenja potrebna za ostvarivanje funkcije narodnog poslanika.

Izuzetno, predsednik, odnosno ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe, ovo pravo iz stava 1. ovog člana može ostvariti i na sednici Narodne skupštine, usmeno, u jednom obraćanju, u trajanju do pet minuta, utorkom i četvrtkom, i to odmah nakon otvaranja sednice i utvrđivanja broja narodnih poslanika koji prisustvuju sednici, a pre prelaska na dalju raspravu.

Pitam, da li neko od predsednika ili ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 286. Poslovnika Narodne skupštine.

Narodna skupština je obaveštena da će za Poslaničku grupu DSS ovlašćeni predstavnik biti narodni poslanik Zoran Šami, za Poslaničku grupu manjina narodni poslanik Riza Halimi, za Poslaničku grupu SRS narodni poslanik Nemanja Šarović, a za Poslaničku grupu LDP narodni poslanik Bojan Đurić.

Ukoliko još neko od poslaničkih grupa odluči da predstavnik grupe učestvuje u radu, na osnovu člana 286, molim da nam se o tome dostavi obaveštenje.

Reč ima narodni poslanik Riza Halimi.

Riza Halimi

Grupa manjina
Hvala, gospođo predsedavajuća. Dame i gospodo narodni poslanici, delegacija srpskog parlamenta posetila je albanski grad Pier, u kojem se od septembra prošle godine, uz finansijsku pomoć Ministarstva za dijasporu Republike Srbije, održava kurs srpskog jezika za više desetina polaznika.

Poslanici su razgovarali sa đacima i njihovim roditeljima koji su islamske veroispovesti, poreklom iz okoline Sjenice, a doseljeni su u taj kraj 20-tih godina prošlog veka.

Lider srpske zajednice u Pieru, Ekrem Duljević, izrazio je u razgovoru sa poslanicima žaljenje što je odbijen njegov zahtev, podnet pre dve godine, za dobijanje srpskog državljanstva.

Predstavnici Skupštine Srbije rekli su da će nastojati da se ovaj slučaj preispita kod nadležnih organa u Srbiji, kao i da mu se omogući dobijanje dokumenata matične zemlje.

Tražio bih objašnjenje ili obaveštenje od Ministarstva za dijasporu – da li ovo obećanje poslanika važi i za Albance i Bošnjake koji su se 50-tih i 60-tih godina prošlog veka masovno iselili za Tursku, a ne samo za one koji su izbegli u dva rata, jer postoji mnogo zahteva za povratak državljanstva koje su imali u ranijem periodu, pošto su rođeni u ovoj državi?

Takođe, u ovom razgovoru sa poslanicima u Pieru data je i sledeća informacija: deca uče iz udžbenika na ćirilici, koje je izdao Zavod za udžbenike i nastavna sredstva iz Beograda. Na zgradi škole istaknuti su natpisi na srpskom i albanskom jeziku, kao i zastava Srbije i zastava Albanije.

Pitanje u vezi zastave ostavio bih za neki kasniji period, jer kod nas ovo pitanje veoma problematično, nego bih podstakao pitanje udžbenika, jer od avgusta ove godine traje postupak za dobijanje saglasnosti, od Ministarstva prosvete, za bukvar za albansku decu u školama iz Preševa, Bujanovca i Medveđe. Saglasnosti još uvek nema. Prethodno se radilo sa bukvarom iz Prištine, za to se ne dobija saglasnost, a bilo je dosta obećanja da nema problema da se saglasnost dobije za bukvar iz Albanije. Nažalost, do sada to nije završeno. Ističe školska godina, a još uvek nema dozvole za upotrebu bukvara, a da ne govorimo o problemu stotinak udžbenika od prvog do osmog razreda, za sve četiri godine srednje škole u školama na albanskom jeziku, a za koje apsolutno nema nijedan odobren udžbenik, jer su se do sada koristili iz Prištine, a sada nema dozvolu za te udžbenike.

Tražimo obaveštenje od Ministarstva prosvete šta će se uraditi jer je septembar tu, veoma blizu, a mi nemamo jasnu situaciju, jer je trenutno, kao što sam nekoliko puta govorio, što se tiče udžbenika u školama na ovom području situacija haotična. Nema ujednačene prakse, a radi se o jednoj državi, radi se o jednom školskom sistemu, a mi nemamo istu praksu od škole do škole.

U ovoj državi od strane institucija nisu obezbeđeni adekvatni udžbenici. Sada se ne dobija odobrenje udžbenika iz Prištine. A, što se Tirane tiče, bukvar se već osam meseci ne može odobriti. Postavljam pitanje, veoma ozbiljno – da li se ova problematika za ovo veoma kratko vreme može ozbiljnije razmotri i da li se mogu naći odgovori na odgovarajuća pitanja. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima narodni poslanik Nikola Krpić. Izvolite.

Nikola Krpić

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Poštovana predsedavajuća, poštovane kolege narodni poslanici želeo bih da postavim istovetno pitanje Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu unutrašnjih poslova.

O čemu se radi? Statistika govori da se najveći broj saobraćajnih nesreća na putu Raška-Kraljevo dešava u Ibarskoj klisuri. Pre neki dan imali smo stravičan događaj da je jedna cela porodica poginula, odnosno ostao je jedan dečak od pet godina. Došao je lekar iz Ušća kolima hitne pomoći, uzeo mališana, odveo ga do Zdravstvenog centra ''Studenica'', tamo su ga pregledali pedijatri i dete je dalje otišlo za Kragujevac.

Šta je problem? Problem je u tome što vozilo hitne pomoći treba da bude adekvatno opremljeno za takve intervencije, a ovo nije imalo sve ono što bi trebalo da bude unutra, pa, iako je lekar bio u kolima sa detetom mališan je preminuo.

Molim predstavnike Ministarstva zdravlja i Ministarstva unutrašnjih poslova, Odsek za saobraćaj, da sagledaju taj problem, jer se najveći broj saobraćajnih nesreća događa baš u Ibarskoj klisuri, zbog različitih klimatskih i drugih uslova.

Zamolio bih da pogledaju da li je moguće da Zdravstvenoj stanici ''Ušće'', koja se nalazi na toj razmeđi od stotinu kilometara, neko bude darodavac ili da se obezbedi jedno takvo adekvatno vozilo, da bi mogli da intervenišu u slučaju takvih nesreća. Mislim da nam je svaki ljudski život dragocen i da bi ovo bila jedna bezazlena pomoć građanima u tom delu Srbije. Hvala lepo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Da)

Narodni poslanik Nemanja Šarović ima reč. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, nezaobilazna tema u srpskoj javnosti, u poslednje vreme, bila je finansiranje političkih stranaka i pre svega finansiranje čelnika političkih stranaka. Lično sam više puta upozoravao na činjenicu da SNS nemilice troši desetine miliona dinara i posebno je to bilo izraženo u predizbornim kampanjama, uprkos tome što je SNS jedina stranka u Narodnoj skupštini koja iz republičkog budžeta ne dobija ni jedan jedini dinar. To je logična posledica činjenice da oni nisu ni bili na izborima, nego su mandate stekli krađom ostavki, kasnije podrškom DS kada im je te mandate trebalo oduzeti. Ta podrška i ta polutajna ljubav između DS i SNS traje već duže vreme, što kroz direktnu finansijsku i medijsku podršku, što kroz zatvaranje očiju pred očiglednim zloupotrebama naprednjaka.

Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS, uporno tvrdi u javnosti kako on nije ni na čijem budžetu i kako ga građani Srbije ne izdržavaju. On je za "Blic" rekao: "Ja nisam na držanom budžetu i ne plaća me nijedna institucija, ni Skupština, ni Vlada. Ja sam vam ništa u ovoj državi." Tu se slažem sa njim. Jedino se oko toga i slažemo. Dalje dodaje da je zaposlen u agenciji "Profajler tim" i da mesečno prima 78 hiljada dinara.

Utvrdili smo da "Profajler tim" finansira Aleksandra Vučića, ali ko finansira "Profajler tim"? Finansiraju ga građani Voždovca i građani Zemuna, naravno, iz opštinskih budžeta. A, kako? Naprednjaci su na vlast u Zemunu došli u drugoj polovini 2009. godine. Odmah, potom, krenule su isplate iz budžeta opštine Zemun preduzeću "Profajler tim" i, prva je bila već 11. novembra, na iznos od 460.200 dinara, druga je bila, ni mesec dana kasnije, već, 7. decembra, ponovo isti iznos 460.200 dinara, a treća je bila posle dvadeset dana, 30. decembra, opet, 460.200 dinara, tako da isplata za nešto više od mesec dana iznosi ukupno milion 380 hiljada 600 dinara. I, to je veoma, veoma, napredno.

Na Voždovcu je SNS na vlast došla 27. januara 2010. godine i ubrzo, potom, "Profajler tim" koji plaća Aleksandra Vučića, ponavljam, postaje korisnik budžeta opštine Zemun. Dobili smo Izvod iz Uprave za trezor Ministarstva finansija, iz Fonda za razvoj, a već u martu je bila prva isplata od 330.400 dinara. Onda to kreće redovno i za godinu dana, verovali ili ne, bilo je, ni manje ni više, nego, 23 transfera iz budžeta opštine Zemun i iz budžeta opštine Voždovac na račun preduzeća "Profajler tim", i to: opština Zemun 14 transfera u iznosu od pet miliona 445 hiljada 700 dinara, a opština Voždovac devet transfera "Profajler timu", koji plaća Aleksandra Vučića u ukupnom iznosu od dva miliona 973 hiljade 600 dinara. Ne znamo koja je bila namena.

Rekao sam za opštinu Voždovac – promet roba i usluga, finalna potrošnja. Šta su nabavljali zaista ne znamo, ali imajući u vidu iznos treba znati da je tu morao biti raspisan tender, a moralo se znati tačno koju su robu i pod kojim uslovima nabavljali.

Ono što je posebno zanimljivo jeste to da je kod opštine Zemun u pitanju budžet, a kod opštine Voždovac je u pitanju Fond za razvoj Skupštine opštine i treba videti šta su to oni razvijali: da li Aleksandra Vučića, Miću Rogovića, SNS ili, onako kao su obećali, opštinu Voždovac?

SRS zahteva od nadležnih organa da ispitaju finansijsko poslovanje opština Zemun i Voždovac! Koliko je meni poznato, Budžetska inspekcija je već boravila u opštini Voždovac i našla je brojne nepravilnosti, ali treba Budžetska inspekcija da ode i u opštinu Zemun i da ispita saradnju ove dve opštine sa "Profajler timom". Očekujemo odgovor od Ministarstva finansija, konkretno od Poreske uprave i Budžetske inspekcije, kao i od Odeljenja za privredni kriminal MUP-a Republike Srbije. Hvala. (Aplauz)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Bojan Đurić.
...
Liberalno demokratska partija

Bojan Đurić

Liberalno demokratska partija
Potpredsednice, dame i gospodo narodni poslanici, želim u ime LDP da postavim pitanje predsedniku Vlade Mirku Cvetkoviću, a tiče se najnovijeg skandala koji je očigledno izazvao ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić obraćanjem u Evropskom parlamentu, odnosno nekim političkim grupama u Evropskom parlamentu, sa neprihvatljivim zahtevima u odnosu na izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju, gospodina Jelka Kacina.

Moje pitanje je da li je potez ministra spoljnih poslova istovremeno i odraz politike Vlade i da li će se predsednik Vlade tako postaviti, ako je već odlučio da konačno postane kapiten tog tima, pa kazniti na isti način na koji je kaznio neke druge članove Vlade, koji su odstupili od zvanične državne politike i koji su sebi dali za pravo da na negativan način komentarišu ili osporavaju politiku Vlade, i prema ministru Jeremiću?

Naime, verujem da smo i po ovome jedina zemlja u Evropi koja ima nekakvu ambiciju da postane članica EU, čiji ministar spoljnih poslova tako otvoreno kritikuje, a u nekim situacijama gotovo da vređa zvaničnog izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju.

Imali smo situaciju u Hrvatskoj pre nekoliko nedelja. Izvestilac Evropskog parlamenta za tu zemlju, Hans Svoboda, u nekim svojim izjavama doveo u pitanje izvesnost ulaska Hrvatske u EU tokom naredne godine, pa Hrvatska nije imala ovako drastičnu reakciju kao što je to u ovoj situaciji, mimo svih diplomatskih pravili, učinio ministar Jeremić, komentarišući izjave ili stavove Jelka Kacina, sa kojima bi se, mislim, predsednik Vlade, kome postavljam ovo prvo pitanje, složio. Ne znam šta je sporno u poslednjim izjavama Jelka Kacina, da li to da Srbiji na putu evropskih integracija trenutno ne bi odgovarali izbori?

Da li gospodinu Jeremiću smeta stav Jelka Kacina, da je približavanje EU, u stvari, jedina preostala nada i da niko ne želi da preuzme odgovornost za dodatne prepreke na putu koji prema njoj vodi, itd? Takođe, da li stav Jelka Kacina da je Srbija, hajde da tako kažem, šampion među balkanskim zemljama u borbi protiv organizovanog kriminala itd?

Sa druge strane, svi relevantni međunarodni igrači ovih dana komentarišu situaciju u Srbiji, izuzev same Vlade Srbije. To smo ovde juče i u parlamentu videli, članica vladajuće koalicije, pa se ministar Jeremić ili neki drugi član Vlade nije založio da oni koji rukovode tim institucijama budu ''persona non grata''. Nisam čuo da je iko, osim SRS, tražio da MMF i njegovi predstavnici postanu persona non grata. To je njihov politički stav koji poštujem, ali opozicioni. Iz Vlade takva ideja i takva kritika na račun MMF nije došla. MMF je u poslednjih nekoliko dana doslovce ponovio one tvrdnje, koje je u smislu stanja ekonomske situacije i socijalne situacije izneo i Jelko Kacin.

Još jedna stvar je važna. Na kraju, ministar Jeremić je praktično u ovom trenutku ministar bez portfelja i to svi znaju. Ako već ne može uspešno da vodi spoljnu politiku i evropske integracije, onda ne treba na ovaj način ni da ih ugrožava. Mislim da u ovom trenutku ima jedan mnogo važan posao. Doduše, vidim da je u ovoj teškoj situaciji, odnosno u poslu pokušaja evakuacije naših građana iz Libije, ministar Dačić, zamenik predsednika Vlade ponovo preuzeo tu odgovornu funkciju i da rukovodi tim timom.

Mislim da bi drugačije ponašanje ministra Jeremića pomoglo da u ovom trenutku dobijemo pomoć od nekih zemalja od kojih možemo da dobijemo pomoć, a to su pre svega zemlje regiona i zemlje EU. Dakle, zemlje koje u ovom trenutku mogu da nam pomognu ponašale bi se na znatno drugačiji način kada bi ministru Jeremiću bilo onemoguće da na ovaj način kompromituje naše odnose, pre svega sa EU i njenim zvaničnim institucijama. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Miroslav Markićević.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana potpredsednice, poštovani kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije koji gledate ovaj prenos, poštovana potpredsednice, s obzirom na to da jedan duži period opravdano nisam bio prisutan, a imajući u vidu ono što se događalo juče u Narodnoj skupštini Republike Srbije, imao bih prvo jedno pitanje na koje očekujem odgovor od vas, pa bih onda postavio ona redovna pitanja, koja sam zamislio.

Pitam, da li vladajuća koalicija u ovom trenutku, danas, 22. februara, u Narodnoj skupštini uopšte ima većinu i da li je ovo legalna sednica? Da li mi radimo uzalud, ako juče skupštinska većina nije imala većinu? Da li je takav slučaj i danas, i da li je onda ova sednica legalna? Ako nema većinu, da onda uzalud ne trošimo novac i nerve građana?

Whoops, looks like something went wrong.