Deseta sednica Drugog redovnog zasedanja, 27.12.2012.

3. dan rada

OBRAĆANJA

Dejan Mihajlov

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, trošim vreme od ovlašćenog predstavnika.
Fasciniran sam činjenicom da predlagač ovog zakona nije prihvatio ni jedan amandman opozicije osim nekih kozmetičkih i da od naših 27 amandmana ni jedan nije dovoljno dobar da ga prihvati.
Ovaj predlog zakona koji imamo pred nama je dobar kao što smo rekli u odnosu na raniji predlog zakona i predstavlja ozbiljan iskorak kvalitativno koji može da uradi ovu oblast. Ali, smatramo da nije savršen i mi smo kroz naše amandmane ukazali na one probleme koji postoje u ovom zakonu, gde su u skladu sa nekim ličnim interesima pisani pojedini članovi, gde su urađeni neki delovi zakona i neke odredbe urađene na način koji neće moći da funkcioniše.
Mi smo kroz raspravu u načelu i kroz raspravu po amandmanima ćemo ukazati na sve probleme koji čekaju u primeni ovog zakona, na sve mogućnosti za zloupotrebe koje će se desiti ukoliko neki od amandmana ne budu prihvaćeni. Mene je iznenadila činjenica da prosto ni jedan amandman nije prihvaćen.
Imajući u vidu nameru ovde svih poslanika i svih opozicionih stranaka da urade nešto dobro za ovaj zakon, već su prihvaćeni samo amandmani vladajuće koalicije i amandmani koji su plasirani isto tako po zahtevu nekih novopostavljenih direktora nekih javnih preduzeća. To pokazuje nespremnost poslaničke većine koja je predložila ovaj zakon, da ne uspostavi jednu saradnju u ovoj Skupštini koju smo mi očekivali da ćemo imati bar na ovom zakonu i koji smo očekivali prilikom prvog zakona u ovoj Skupštini koji se usvaja na predlog poslanika.
Mi ćemo kroz ovu raspravu kao poslanici DSS naravno obrazložiti sve naše amandmane koji nisu prihvaćeni i ukazati zašto bi bilo dobro da su oni u ovom predlogu zakona i zašto njihov izostanak neće doprineti boljem funkcionisanju javnih nabavki u Srbiji.
I to ćemo isto uraditi sa krajnje dobrom namerom, na način da i javnosti i poslanicima ove u sali bude jasno da su oni kvalitetni i da su pisani u cilju, ne da bi neko popunjavao vreme i pravio amandmane da zamajava nekoga, već da bi popravio tekst predloga zakona koji je poslanički i koji će biti kao prvi takav zakon iz ove Skupštine i koji bi trebalo da bude plod prosto jedne saradnje, dogovora oko najboljeg rešenja u ovoj Skupštini, bez toga da li je neko opozicija ili pozicija, pošto smo mi sa takvim namerama pristupili izradi ovog zakona.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Veroljub Arsić.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, nije tačno da su amandmani prihvaćeni samo od narodnih poslanika koji pripadaju vladajućoj većini, prihvatani su i od narodnih poslanika koji ne pripadaju i ne podržavaju ovu vladu i nisu učestvovali u predlaganju ovog zakona i to odmah da raščistimo.
Zamolio bih, kada spominjete interesne grupe, odredite tačno koje su to interesne grupe, zato što interesne grupe mogu da budu i grupe koje hoće da zloupotrebe postupak javnih nabavki.
Mene interesuje da li ovde neko zloupotrebljava ili hoće da napravimo zakon da neko u sistemu javnih nabavki vrši korupciju ili šteti državi, da bi ostvario pravo koje mu u normalnim uslovima ne bi pripalo.
Što se tiče ovog amandmana, ne znam, možda jeste vaša želja bila da nešto popravite, ja u to neću da ulazim, ali već u samom zakonu je definisana ova materija. Hoćemo li kroz svaki član da provlačimo iste stvari? Ne vidim ni jedan razlog zašto bi u samom delu, ne šteti zakon, ali ga opterećuje suvišnim stvarima.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Za reč su se javile i Bojana Božanić i Dejan Mihajlov, replika, kojim redosledom, izvolite gospođo Božanić.

Bojana Božanić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
U principu, ja sam bar razumela da mi Zakon o javnim nabavkama, kao i druge zakone donosimo da bi precizirali i jasnije definisali sve procedure i postupke, evo konkretno u procedurama u sprovođenju javnih nabavki.
U članu 3. definisani su svi termini koji se pojavljuju u Zakonu o javnim nabavkama, pregovarački postupak, kvalifikacioni, konkurentni dijalog, okvirni sporazum, a onda mi ponovo dalje u članovima 35, 36, 37, 38, 39. itd, pojašnjavamo, odnosno predstavnik predlagača pojašnjava te termine. Zaista ne smatram da je to neko opterećenje za sam zakon, to što bi trebalo možda da se pojasni, pošto termin neuobičajeno niska cena je nešto sa čime smo se susretali poslednjih godina, vrlo su se koristili na jedan nezgodan način i dešavalo se da ta cena koja je najniža, ne bude najpovoljnija za državu, već kroz aneks ugovora, kroz neke odštete i zahteve, država plati mnogo više, a u nekom drugom slučaju, možda bi dobili neku povoljniju, da smo u startu uzeli neku cenu koja nije neuobičajeno niska u odnosu na procenjenu vrednost.
Malo sam se u svojoj opštini gde radim i bavila tim javnim nabavkama, pa sam videla i na primeru lokalne samouprave, a već i na primeru gde su države cifre mnogo veće, svakako je to dosta ozbiljnije, a ovo što je moj kolega Dejan Mihajlov rekao, naš je cilj da mi pomognemo da ovaj zakon bude što bolji i što kvalitetniji.
I za nas je neki narod glasao i oni takođe očekuju da mi pomognemo u cilju donošenja jednog zakona o javnim nabavkama, koji je dobar, kvalitetan, koji će sprečavati korupciju i koji će doprineti uspehu i radu svih izvođača radova, ali i naručilaca posla. Mi samo hoćemo da pomognemo.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Izvolite gospodine Mihajlov.

Dejan Mihajlov

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Mi ovde ne govorimo sada o tome da neko vas optužuje da vi zastupate interesne grupe, ali prosto je interesantna jedna stvar da se pojavljuje amandman, da sve mora da se  objavi u "Službenom glasniku". Ja bih se složio da stoji da se objavi u "Službenom glasniku" besplatno i to bi za nas bilo prihvatljivo, jer to je odgovor zašto se pojavilo nešto novo što mi smatramo da nije dobro. Postoji portal na kome se objavljuje sve javne nabavke, koji je javan, dostupan svima i dokumentacija koja je potrebna za određene javne nabavke i to je potpuno besplatno. Ukoliko uvedemo potpuno bespotrebno po nama, objavljivanje u "Službenom glasniku", koje će se i plaćati, smatramo da se nepotrebno izlažemo troškovima, naručioce i da je to stvar koja je u ovom trenutku prevaziđena, sa jedne strane.
Sa druge strane, internet izdanje ili elektronsko izdanje "Službenog glasnika" se plaća i mi smo jedina država u regionu gde se elektronski oblik "Službenog glasnika", izdanje, plaća, iako postoji obaveza po Ustavu da zakoni budu jednako dostupni svima i da neznanje nekog zakona ne opravdava onoga ko čini neko delo protivno zakonu. Ukoliko se to uradi, da se svede to na elektronsko objavljivanje ponuda, ukoliko bude besplatan pristup na sajtu "Službenog glasnika" tom ponudom.
U suprotnom, mi dolazimo u situaciju da se navodi novi namet, teret naručiocu posla, da se objavljuje u "Službenom glasniku", što po nama nije neophodno u ovoj situaciji i samo se izlaže trošku i samo se duplira ono što već postoji. Jedna institucija republička, Uprava za javne nabavke, Republička komisija koja ima svoj portal, koji bi trebalo da postane po nama potpuno ispravno centralno mesto svih javnih nabavki u Srbiji.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Izvolite gospodine Arsiću.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka
Hajde prvo oko amandmana, vi ste, ako sam ja dobro razumemo tražili da se ovde nakon tačke 28. doda tačka 29. u vašem amandmanu.
Kada želite nešto da uradite, šta je sa sadašnjom tačkom 29.? Da li je menjate, brišete ili dosadašnja tačka 29. postaje 30, pa do kraja, tako se piše amandman? Verujte mi, ja sam ih najviše napisao. Ne verujem da ima više poslanika u Skupštini koji su uradili amandmane, od mene.
Jednostavno, iz tehničkih razloga, ovaj amandman ne može da se prihvati, jer brišete tačku 29, a to je kriterijum koji se određuje predlogom zakona.
Što se tiče "Službenog glasnika", ja sam sasvim jasno postavio pitanje, kada spominjete interesne grupe, to su one koje hoće da zloupotrebe, da zakon ostavlja mogućnost zloupotrebe da neko dobije posao koji na tržišnim uslovima inače ne bi mogao. To su interesne grupe.
"Službeni glasnik" je zvanično glasilo Republike Srbije i u razgovorima, kako da uredimo ovu materiju, zato što se izražavala sumnja da elektronska objava može da se zloupotrebi, jedino je ostalo da to bude ipak državno javno preduzeće koje je zaduženo za objavljivanje, da ono stoji i za svake ponude koja se pojavi. Baš zato, da ne bismo velikim troškovima izlagali naručioce javne nabavke, određeno je i koliko i šta mora da se objavi od strane "Službenog glasnika", a svi ostali zvanični podaci idu preko portala Uprave za javne nabavke i dužan je "Službeni glasnik" potpuno besplatno da omogući svakome ko želi da učestvuje u postupku javne nabavke, u smislu da pregleda ponude, da pripremi dokumentaciju i da učestvuje kod ponuđača javne nabavke.
Osim toga, da bi se zloupotreba od strane "Službenog glasnika" isključila u smislu da on sada krene sa određenim visokim cenama koje bi znatno poskupele postupak javne nabavke, predviđeno je da usluge, naknade za usluge po ovom pitanju određuje Vlada Republike Srbije, a Vlada Republike Srbije je ta koja je naručilac posla, najčešće, odnosno njeni organi koji su namenjeni za posao izbora najboljeg ponuđača.
Razumem vašu želju, ali mislim da tehnički gledano, još uvek nismo dostigli taj nivo da možemo da se oslonimo samo na elektronske objave, kada su u pitanju javne nabavke.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima Dejan Mihajlov, replika. Izvolite.