Osmo vanredno zasedanje, 15.07.2013.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Osmo vanredno zasedanje

7. dan rada

15.07.2013

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 11:15 do 15:35

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka | Predsedava
Iskorišćeno je dva minuta i 15 sekundi od vremena poslaničke grupe.
Reč ima narodni poslanik Zoran Babić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Babić

Srpska napredna stranka
Zahvaljujem se gospođo predsedavajuća.
Ono što bih podsetio i vas i većinu kolega je da sada raspravljamo o amandmanu na član 41. Predloga zakona, da je danas ponedeljak 15. jul 2013. godine. Nije ni petak. Nije ni četvrtak. Ti dani su iza nas.
Što se tiče različitosti u razmišljanjima, nekako mi je čudno kada kritika različitosti u razmišljanjima dolazi od predstavnika stranke koja izgleda samo u svom prefiksu ima to – demokratski.
U normalnim demokratskim društvima, kao što se nadam da gradimo naše društvo, različitost mišljenja iz kojeg proizilazi dogovor, kao što je rekla koleginica Kovač, iz kojeg izlazi kvalitet, kao što je rekla koleginica Kovač, smatram kao vrednost, a ne kao kamen spoticanja. Za neke koji bi želeli da od svega prave afere od strane nekih koji žele da vulgarizuju politiku, mislim da to građani Republike Srbije najbolje i vide i procenjuju i ocenjuju na izborima koji su bili iza nas ili koji će doći pred nas.
Što se tiče direktiva EU, Vlada Republike Srbije je posvećena ubrzanom putu Srbije ka EU. Mi smo, odnosno Vlada Republike Srbije je to pokazala hrabrim političkim odlukama koje je donela u prethodnom periodu, koji su se materijalizovali kroz dobijanje datuma za otpočinjanje pregovora. Nekako mi to spočitavanje od onih koji su potrošili četiri godine, a da smo mi kao na pokretnoj traci još uvek u tom evropskom putu stalno trčali, zamarali se, a bili podjednako udaljeni od EU, za razliku sada kada i dalje trčimo, ali kada je cilj mnogo bliži i sve zbog hrabrih političkih odluka i reformskih mera koje ova Vlada Republike Srbije unosi. Te direktive za koje se kaže da nisu poštovane, ne kažu da finansijski izveštaji dolaze u APR.
Iskustva zemalja, evropskih zemalja, kao što je Belgija, kao što je Nemačka, su takve da ti izveštaji idu na centralne banke. Ne može istina da se gleda i ne može na takve stvari da se gleda gledajući samo na jedno oko i to ono koje ti odgovara. Mora da se posmatra cela slika, i finansijski i te direktive glase i finansijski i statusni izveštaj od privrednih društava dolaze na jednu adresu. Koja je to adresa? Nije naznačeno, ali je potrebno da bude jedna adresa, i ništa u svemu tome nije pogrešno, kao što nije pogrešno, a ja vas molim da se vratimo na temu dnevnog reda i na amandman na član 41, na način da ti podaci dolaze u APR i da ih koristi Narodna banka zbog posla koji mora i treba da obavlja.
Ono što mi je takođe za ovih nekoliko minuta zaparalo uši i stvarno predstavlja naknadnu pamet. Jedan bivši ministar iz jedne bivše, hvala Bogu, Vlade kad je govorio o agencijama rekao je – a, ima i korisnih agencija. Da li to znači da ima i onih koje nisu korisne? Zašto ste ih osnivali? Zašto ste ih pravili? Zašto ste ih negovali, ako ima i korisnih, ali ima i onih nekorisnih? Šta će nam te nekorisne? Zašta su služile nekorisne? Zbog čega? Za zapošljavanje partijskih kadrova?
Nije dovoljno izaći i reći ova Vlada je zaposlila 10.000 partijskih kadrova i sesti bez ikakve odgovornosti. Šta je sa mestima gde još uvek imate odgovornost za zapošljavanje? Šta je sa Beogradom? Šta je sa AP Vojvodinom? Gde je posao dobio Oliver Dulić? Hirurg, ortoped u banji.
(Predsedavajuća: Narodni poslaniče, vi ste protestovali da se ne govori o temi dnevnog reda, a ja tvrdim da treba da se posmatra…
Molim da me saslušate, pošto mi je obaveza da vas prekinem i podsetim. Smatram da ovaj amandman podrazumeva najširu moguću argumentaciju, ali ste se vi previše udaljili, do hirurgije i do Olivera Dulića, pa vas molim na ono što nije suviše daleko od amandmana.)
Ono što vas boli jeste to što sam se dotakao odgovornosti DS i bio sam mnogo uži kada sam govorio o ovom amandmanu u odnosu na prethodne koji su pokrivali period od 1999. godine.
(Predsedavajuća: Molim vas da me saslušate, kada vas prekinem zbog toga što želim da se staram o redu na sednici. Vrlo vas pažljivo slušam, kao i druge poslanike i svi imaju pravo na široku argumentaciju i imali su je u svojim
izlaganjima. Samo sam vas podsetila kod hirurgije i kod Olivera Dulića da je to baš jako daleko od bilo kakvog konteksta podnošenja amandmana na član 41. od strane odbora.)
Neću pominjati hirurgiju, samo ću reći da je etalon za stranačko zapošljavanje Banja Vrdnik koja umesto masera prima ortopeda po političkoj dužnosti.
PREDSEDAVAJUĆA: Iskorišćeno je pet minuta od vremena poslaničke grupe, a 59 sekundi sam iskoristila u pokušaju da zajedno, uz vašu pomoć, održimo red na sednici i da raspravu o ovom amandmanu vodimo sa dovoljno širokog konteksta, ali sa granicama.
Reč ima narodna poslanica Aleksandra Tomić.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandra Tomić

Srpska napredna stranka
Uvažena predsedavajuća, poštovani ministre, poštovane kolege poslanici, danas imamo amandman koji je odraz jedne nove politike koju Vlada Srbije, u današnjem trenutku, pokušava na neki konstruktivan način da reši, a na osnovu svih onih problema koji su nastali zadnjih sedam godina.
Zašto ovo govorim? Zato što od trenutka gašenja SDK do trenutka kada je APR praktično konstituisan kao agencija koja prihvata finansijske izveštaje svih privrednih subjekata, neko je morao te izveštaje da skuplja. To je bila Narodna banka Srbije. Onda je Narodna banka Srbije za vreme Vlade gospodina Mirka Cvetkovića u jednom trenutku došla i rekla – nismo više sposobni i ne želimo te CD-ve i te koverte da skupljamo, evo neka sada to radi APR.
U tom trenutku je došlo do stvaranja novih agencija, nezavisnih privrednih subjekata, gde jednostavno država, odnosno Narodna banka Srbije nije imala kontrolu nad trošenjem sredstava. Gde nalazimo dokaze za to? Nalazimo u izveštajima DRI koja decidno kaže, evo na primeru jednog gospodina koji je vodio Ministarstvo za prirodne resurse, odnosno zaštitu životne sredine, a koji kaže u svoj izveštaju da Narodna banka Srbije, Uprava za trezor nema evidenciju projekata, niti finansija koliko je i šta radio Fond za zaštitu životne sredine. To je jedan od dokaza zbog čega mora da postoji koordinacija između APR i Narodne banke Srbije. Imali smo dve opcije. Imali smo opciju da ponovo vratimo da Narodna banka Srbije bude jedno mesto gde će se skupljati, ali bi to izazvalo veliku konfuziju i probleme u poslovanju svih privrednih subjekata. Imali smo i ovo rešenje, a to je da postoji ta koordinacija između APR i Narodne banke Srbije. Da li se to zove informatički tunel? Možda bi tako ekonomisti u jednom trenutku rekli. Inženjeri bi rekli pristup bazama, informatičkim bazama koje na neki način žele da budu umrežene, odnosno informisane o tome kako radi koji privredni subjekt, a na osnovu koga dobijamo određene statističke podatke, ali i vrlo važne informacije.
Ideja o tome da bi možda svi trebali da budu informisani o tome je dobra, sa jedne strane. Sa druge strane, ne postoji način da ne budete informisani o poslovanju određenih privrednih subjekata. Na kraju krajeva, postoji zaštitnik o informacijama od javnog značaja kome mogu svi da se obrate, sve relevantne institucije i da na osnovu toga dobiju informaciju, ako ne mogu da pristupe bazama APR i ako ne mogu da pristupe bazama NBS.
Očito je bilo da se sistematski razdvajala funkcija Narodne banke Srbije i APR, da se nije vodila evidencija o finansijama i očito je bilo da je to dovodilo do neviđenih troškove koje nije ova Skupština kontrolisala kroz sam budžet. Zbog toga je ovo jedno kompromisno rešenje koje, na kraju krajeva, je izašlo kao i najbolje rešenje. Nije bilo političkog preglasavanja.
Ono zbog čega sam se javila jeste što je ispalo da su interesi privrede, malih, srednjih preduzeća su interesi DS. To jednostavno nije dobro da jedna stranka poistovećuje interese privrede sa svojom politikom zbog toga što postoji jedan široki politički milje na političkoj sceni Srbije i postoji puno stranaka i oni svi imaju svoje predstavnike u ovoj Skupštini. Zahvaljujem se.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka | Predsedava
Iskorišćeno je četiri minuta i 10 sekundi od vremena poslaničke grupe.
Reč ima narodni poslanik Branislav Mitrović. Izvolite.

Branislav Mitrović

Ujedinjeni regioni Srbije
Javljam se po amandmanu.
Uvek se radujem kada dođemo do najboljeg rešenja. Danas smo svakako, što se tiče ovog amandmana, došli do najboljeg rešenja. Posebno se radujem kada do tog najboljeg rešenja dođemo kroz ozbiljnu diskusiju i kroz ozbiljnu debatu. Još većim kvalitetom smatram to što je ta debata i diskusija postojala upravo u okviru vladajuće većine. Sada je Skupština upravo dobila na jednom još većem kvalitetu i radu u potpunom kapacitetu i nije samo puka formalnost glasanje u ovoj Skupštini, već smo kroz jednu ozbiljnu raspravu i debatu došli do najboljeg rešenja.
Više puta je pomenuta Agencija za privredne registre. Zarad javnosti i zarad istine, juče je NALED i USAID objavio anketu po kojoj je Agencija za privredne registre trenutno najpopularnija institucija u Republici Srbiji, sa 70% pozitivnih ocena od strane privrednika. Znači, privrednici su dali ocenu da je to trenutno najpopularnija i najbolja institucija u Republici Srbiji. Sajt Agencije za privredne registre dnevno poseti 80.000 posetilaca. Na sajtu postoji katalog gde je omogućen pristup svim korisnicima, koji je definisan opet u saradnji sa privrednicima. Oni su upravo kreirali taj katalog usluga koje pruža Agencija za privredne registre.
Izveštaji Evropske komisije govore da je Agencija za privredne registre u Srbiji u delu registracije u potpunosti usklađena sa EU standardima. U protekle dve godine direktor Agencije za privredne registre je dva puta predsedavao Asocijacijom evropskih registara. Takođe, zarad javnosti, zarad istine, jedini žiro račun Agencije za privredne registre oduvek se nalazio u Trezoru i podložan je kontroli Vlade i sva akta o naknadama koje sprovodi Agencija za privredne registre, sve saglasnosti daje Vladi.
Ovo su samo podaci koji govore u prilog tome da je Agencija za privredne registre jedna jako ozbiljna institucija i mislim da je jako nekorektno da danas pojedine kolege žele da omalovaže njihov rad, koji je priznat ne samo od naših privrednika, već i od onih relevantnih faktora širom Evrope. Toliko. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka | Predsedava
Iskorišćeno je dva minuta i 30 sekundi od vremena ovlašćenog predstavnika.
Reč ima narodni poslanik Božidar Đelić. Izvolite.

Božidar Đelić

Demokratska stranka
Hvala, gospođo predsedavajuća.
Poštovani narodni poslanici, dame i gospodo, naravno da to nije tema, Vlada Zorana Đinđića je dve godine potrošila i to je bio jedan veoma težak postupak jer je bilo mnogo lobija, da se ne lažemo, pre svega u našem pravosudnom sistemu, koji su imali tu ingerenciju registracija i svi ovde u Srbiji možemo biti zadovoljni zbog toga što je taj otpor slomljen na kraju. Neke političke partije prisutne ovde nisu bile saglasne sa tim u to vreme, toga se dobro sećam. Jeste, činjenica je da danas Srbija ima jedan od najefikasnijih pristupa finansijskim podacima u Evropi, pa i šire. Zbog toga moramo jačati tu snagu. Kako jačamo tu snagu? Tako što otvaramo tu informaciju i ona mora da se finansira tačno onoliko koliko treba da može da izvrši njenu funkciju, a posle toga ta informacija mora da bude javno dobro i da bude dostupna svima. To je bio smisao naše diskusije jutros na Odboru i mi ćemo se vratiti, pošto vidim da imamo neku saglasnost, možda ne sa ovom partijom, nego sa nekim drugima, da dođe do tih promena.
Ovde je rečeno nekoliko čudnih stvari. Narodna banka Srbije nije tu da kontroliše privredu, a to smo čuli sada. Ne, to nije njena ingerencija. Čuli smo da neko brani SDK. Nećemo valjda da se vratimo u neki sistem gde jedan centar ima uvid u sve transakcije? Da se setimo tog sistema, mogao je i ponekad je to zloupotrebljavao, zaustavljao je plaćanje i jednom i drugom i ulazio je u bazična, osnovna demokratska prava. To je razlog zbog koga je platni promet u bankama. Nije sporno da postoje industrijski razlozi zbog kojih je taj platni promet mogao da bude centralizovan. Ako jednog dana bude moguće da se podeli to i da se podele troškovi, a da se poštuje demokratija, zašto da ne. Ali, kada govorimo o stvarima i kada se govori da je veoma bitno da NBS ima uvid u to, naravno, mi smo to podržali, ali samo želimo da to bude otvoreno svima koji rade u interesu naših građana.
Kada govorimo o izveštajima, moram da vam kažem da se npr. Zakon o javnim preduzećima ne poštuje u onom delu koji predviđa da svakog kvartala javna preduzeća moraju da objave njihove finansijske izveštaje. Ne samo to, nego veliki broj njih još nije objavio ni finansijski plan za ovu godinu. Tako da, Narodna banka, APR i svi mi bismo morali po zakonu da znamo šta se tu dešava. Mislim da moramo da izbegnemo aferizaciju i neku matricu ponašanja. Danas čujemo – i to je bila ingerencija NBS i uvek će biti, i dobro je što imaju osiguravajuća društva i srećan sam što sam bio deo te diskusije. Vi ste i sami, gospodine, kolega poslaniče, to potvrdili – dobro je što imaju tu ingerenciju. Znači, mi ovde ne govorimo populistički o Narodnoj banci i o APR. Ima nekih funkcija koje su bitne i dobro je što se sprovode, a ono što nije dobro, to je da se ta matrica ponašanja sada prebacuje i na odnos između Narodne banke i banaka. Evo, danas imamo na naslovnoj strani jednog dnevnog lista špekulacije Narodne banke o tome da su možda banke sakrile 50 miliona evra. Priča se da se ide u neku kontrolu i da će ta kontrola možda da dovede do toga da nisu iskazale nešto što su trebale da iskažu.
Moram da vam kažem da, ako banke nisu poštovale zakon, moraju da plate za to i moraju po zakonu da budu kažnjene. Svako ko ne poštuje zakon mora da bude kažnjen, ali ovaj način – najava da možda nešto nije u redu u finansijskim izveštajima, to je nešto što nije u interesu države, nije u interesu naše privrede. Odgovor na to će biti nešto neminovno, a to je da će banke biti još manje aktivne nego što su bile aktivne do danas.
Podsećam vas, poštovani narodni poslanici i građani Republike Srbije, od 5. oktobra pa do danas, po prvi put u prvom kvartalu, ove godine obim kreditiranja naše privrede je smanjen. Ne treba tražiti aferu tamo gde je možda nema, a ako je ima, ona treba da se sprovede po institucijama sistema i da eventualno oni koji nisu poštovali propise budu kažnjeni. Ova estradizacija svega ima štetne efekte na ekonomiju. Ako su sada sve banke isto krive, nemojte očekivati da neki bankari rade njihov posao, da daju kredite. Ne smemo se igrati sa državom na ovakav način. Onaj ko krši zakon mora da bude kažnjen, ali tabloidizacija i špekulacije nisu nešto što je dobro za nas.
Zbog toga, pozivam NBS da apsolutno kazni kada se sprovede kontrola i vidi da je neko prekršio zakon po finansijskim izveštajima, koje i onako ona mora, pre svega ona prva mora da ima i da kontroliše. Ali, ovakav pristup, strah me je, dovešće do daljeg smanjenja nelikvidnosti. Ne zaboravite da su banke izvukle 1,5 milijardi evra prošle godine iz naše ekonomije, a to je 3% BDP. Ako se ovako nastavi, strah me je da ovo što vidimo kao pad ukupne ekonomske aktivnosti, koje dovode do rebalansa, će se nastaviti.
Zbog toga, zaključujem, poslednji put ću se ovde javiti, niko ovde ne napada APR, ponosan sam što sam bio deo te vlade koja ga je inicirala i niko ovde ne napada NBS oko ovog pitanja. Naprotiv, mi smo hteli jutros po ovom amandmanu Odbora da ono što je sada za nju obezbeđeno bude dostupno celoj državi, svim njenim institucijama i da iskoristimo taj plus, tu aktivu Republike Srbije, koju ima u toj instituciji, da ona radi maksimalno u interesu svih naših građana.
Sa druge strane, moram da vam kažem, što se tiče ove priče o agencijama, nemojte da očekujete od nas jednu demagogiju. Ima dobrih agencija, ima loših agencija, ali ako mislite da su loše, ukinite ih. Vi ste na vlasti. Što nama posle godinu dana vladanja spočitavate da ima nekih loših agencija? Da li vam se sviđa SDK? Pa vratite ga. Izglasajte zakon i uzmite bankama platni promet i lepo vratite SDK. Ne sviđa vam se Agencija? Pa ukinite je. Demokratska stranka je već više od godinu dana opozicija. Mi radimo naš posao. Ako smo mi krivi za sve, zašto se spremate da smenite toliko ministara i državnih sekretara i pomoćnika? Možda nisu bili idealni, možda ima i tu odgovornosti, tako da je vreme da preuzmete odgovornost.
Vi ste vlast. Vi ste danas odgovorni ako nešto ne funkcioniše dobro u domenu "riportinga", tj. finansijskih izveštaja i vi ste odgovorni ako za jedan dan opstaje jedna agencija za koju mislite da nije dobra i da nije potrebna. Nemojte da mešate kategorije koje su deo demokratije. Vi ćete odgovarati na izborima za vaš učinak. Niko neće vama verovati da je vaš učinak posle ove godine, dve do tri godine, sve je pitanje DS, u to već niko više i ne veruje, a vidim u vašim očima kada uzimate reč da i vi više u to ne verujete. Toliko o tome.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka | Predsedava
Pet minuta i 35 sekundi je iskorišćeno od vremena poslaničke grupe.
(Zoran Babić, s mesta: Replika.)
U raspravi o amandmanu na član 41. zbog člana 27. neće biti dozvoljene replike. Razgovaraćemo o svemu što se tiče amandmana na član 1. i sve grupe imaju dovoljno vremena. Tako ćemo obezbediti red na sednici.
Narodni poslanik Branislav Mitrović govori o povredi Poslovnika.
Ja vas molim, ukoliko imamo namere da koristimo povrede Poslovnika umesto replika, da ipak pažljivo pročitamo sve stavove člana 103. Isto tako, molim vas da to ne radimo, poštujući zajedničku želju da se sve oko amandmana Odbora razjasni, ali da bude u okviru Poslovnika.
(Zoran Babić, s mesta: Poslovnik.)

Branislav Mitrović

Ujedinjeni regioni Srbije
Gospođo predsedavajuća, ukazujem na povredu člana 106. i pridružujem se vama da treba da se vratimo dnevnom redu. U prethodnim raspravama je bilo dosta priča o izborima, o poverenju, o prethodnom periodu, o narednom periodu, a nigde u Zakonu o računovodstvu nisam pročitao reč – izbori. Ja vas molim i apelujem na vas da u skladu sa Poslovnikom usmerite ovu raspravu u najboljem smeru, a siguran sam da vi to možete, i da krenemo da govorimo o amandmanu na član 41. i ostalima. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka | Predsedava
Narodni poslaniče, ja sam već objasnila na ukazivanje o povredi Poslovnika, da vrlo pažljivo slušam sve narodne poslanike, vodeći računa da govorimo o amandmanu koji je podneo Odbor nakon dijaloga, nakon konteksta u kojem je jedan amandman podnet pa povučen, nakon dijaloga koji se vodio i u Skupštini i na odborima. Ukoliko želite striktnu primenu člana 106, to se kosi sa članom 27. kojim treba da se staram o redu na sednici.
Ako želite da vam ponovim šta je od amandmana na član 41. rekao bilo koji poslanik od svih poslanika koji su učestvovali, to bi bilo moje vrlo kratko izlaganje. Pokušaću zaista da zaokružim ovu raspravu, samo vas molim da se ne udaljimo previše u raspravi o kontekstu.
Narodni poslanik Zoran Babić želi da govori o povredi Poslovnika.