Druga sednica Drugog redovnog zasedanja, 09.10.2015.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Druga sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj: 06-2/393-15

09.10.2015

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:10 do 15:45

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Dobar dan. Poštovane dame i gospodo narodni poslanici otvaram Drugu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2015. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 85 narodni poslanik.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim vas da ubacite svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 132 narodna poslanika, odnosno da je prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine, u skladu sa našim Poslovnikom.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju poslanici: Konstantin Arsenović, Vladimir Pavićević, Zoran Živković, Suzana Spasojević, Marijana Maraš, Vesna Bisarović i Branka Bošnjak.
Saglasno članu 86. stav 2. i članu 87. stav 2. Poslovnika, obaveštavam vas da je ova sednica sazvana u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 86. stav 1. Poslovnika, izuzetno za petak, zbog potrebe da Skupština razmotri akte predložene iz dnevnog reda sednice i da nemamo zamerki od javnosti da ne radimo svaki dan. To je ovako mimo Poslovnika.
U sazivu ove sednice koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda, potrebno je da Skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, predlozima za dopunu i predlogu za spajanje rasprave.
Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog Odluke o razrešenju člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.
Stavljam na glasanje predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za - 128, protiv – niko, uzdržanih nema, nije glasalo 16 poslanika, od ukupno 144 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Železnici.
Stavljam na glasanje predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za - 128, protiv – niko, uzdržanih nema, nije glasalo 16 poslanika, od ukupno 144 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Grupa od 16 narodnih poslanika Poslaničke grupe DS, predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog Odluke o obrazovanju anketnog odbora radi utvrđivanja činjenice okolnosti u kojima se dogodilo prisluškivanje i objavljivanje transkripta razgovora između Lidije Udovički i „Kontinental vind Srbija“ i Bojana Pajtića, predsednika Pokrajinske vlade i Demokratske stranke, s obzirom na činjenicu o navodnom pokušaju korupcije učinjenom od strane direktora JP „EMS“ Nikole Petrovića.
Stavljam na glasanje predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za - 12, protiv – niko, uzdržanih nema, nije glasalo 134 poslanika, od ukupno 146 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo u Narodnoj skupštini, predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog autentičnog tumačenja odredaba čl. 27, 28, 40. i 71. Zakona o porezu na dobit preduzeća („Službeni glasnik RS“, br. 25/01, 80/02, 80/02-DR. Zakon, 43/03, 84/04 i 18/10) i člana 41. stav 3. Zakona o poreskom postupku i poreskoj Administraciji („Službeni glasnik RS“, br. 80/02, 84/02-ispravka, 23/02-ispravka, 70/03, 55/04, 61/05, 85/05-DR. Zakon, 62/06-DR. Zakon i 61/07), koji je podneo Narodnoj skupštini 7. oktobra 2015. godine.
Stavljam na glasanje predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za - 130, protiv – niko, uzdržanih nema, nije glasalo 18 poslanika, od ukupno 148 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Janko Veselinović, na osnovu člana 92. st. 2. i 4. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom Predlog zakona o konverziji kredita u Švajcarskim francima CHF u evre EUR, koji je podneo Narodnoj skupštini 18. septembra 2015. godine.
Da li želite reč? Izvolite.
...
Stranka slobode i pravde

Janko Veselinović

Samostalni poslanici
Poštovana predsednice, uvaženi narodni poslanici, pred vama je  zakon o konverziji kredita u Švajcarskim francima u evro, koji je podneo Pokret za preokret u ime oštećenih bankarskih klijenata.
Poštovane kolege, ovo nije običan zakon, ovde se odlučuje o sudbini 100.000 ljudi, među njima 50.000 dece, koji će ovih dana, danas, sutra ili prekosutra ostati bez krova nad glavom zbog bankarske nezaježljivosti, zbog bankarskih monopola, zbog svega onoga što u Srbiji postoji jer ne postoji nigde u svetu. Ovde je peticija 17.372 potpisa koji su prikupljeni samo za vikend protiv bankarskih monopola za usvajanje zakona o konverziji kredita iz Švajcarskih franaka u euro.
Pred vama je danas oduka, da li ćete podržati bankarske monopole ili ćete podržati vaše građane.
Predlažemo da danas dobro razmislite pre nego što donesete odluku. Evo pisma jedne majke - Pre dva dana, dobila sam opomenu da u roku od sedam dana izmirim celokupan dug i da ukoliko ne uplatim 32.000 Švajcarskih franaka, stan će banka pustiti u prodaju. Šaljem vam ovu peticiju u nadi da će nekome pomoći jer za mene je izgleda kasno. Uzela sam kredit od 35.000 vratila 30.000, a dužna sam banci 32.000.
Takva je sudbina preko 30.000 ljudi koji su uzeli kredit u Švajcarskim francima. Najvažnije, poslednjih mesec ili dva dana, ove zakone su usvojili i Hrvatska i Bosna i Hercegovina u proceduri, Crna Gora, pre toga Mađarska, Poljska. Srbija je ostala jedina zemlja koja štiti bankarske monopole nasuprot svojih građana.
Budite danas na strani građana, donesite odluku da se ovaj zakon uvrsti u dnevni red, da narednih dana raspravljamo. Moguće da će Vlada imati i svoje predloge, ali donesite odluku da ovaj zakon bude uvršten u dnevni red, da ne budemo poslednje mesto u Evropi gde banke gule kožu građana. Građana koji će ovih dana, podsećam, ostati na ulici, 50.000 dece će ostati bez krova nad glavom.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Vreme. Zahvaljujem poslaniče.
Stavljam na glasanje predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za - 16, protiv – dva, uzdržanih nema, nije glasalo 130 poslanika, od ukupno 148 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik prof. dr Janko Veselinović, na osnovu člana 92. st. 2. i 4. Poslovnika Narodne skupštine predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
Izvolite.
...
Stranka slobode i pravde

Janko Veselinović

Samostalni poslanici
Ovo je drugi zakon koji se ne odnosi samo na korisnike kredita koji su kredit uzeli u švajcarcima. Ovaj zakon se odnosi na sve korisnike finansijskih usluga. U peticiji koji su za vikend potpisivali građani Srbije, pisalo je i pitali se građani da li ste protiv zelenaških ugovora? Da li ste protiv nemoralnih banaka? Da li ste protiv valutnih klauzula koje građani ne mogu da izdrže? Da li ste protiv nesrazmernog davanja banka-klijent? Da li ste protiv enormnih kamata, najvećih u Evropi, a verovatno i u svetu? Da li ste protiv toga da klijent banke ne može da zaštiti svoj položaj i da klijent banke nema nikakva prava zbog toga što NBS drži monopol i drži stranu stranim bankama.
Na žalost, pre jedan trenutak videli smo da poslanici vladajuće koalicije nemaju sluha, da poslanici SNS, SPS i drugih stranaka iz te koalicije nemaju sluha, da su oni jedini u Evropi, verovatno i u svetu gde drže stranu bankama, a ne svojim građanima. Jedini parlament koji u Evropi nije doneo zakon da zaštiti svoje građane.
Pokret za preokret, zajedno sa građanima Srbije, zajedno sa svim ljudima koji žele da zaštite svoje građane, a ne bankarske monopole, boriće se narednih dana, svim zakonskim sredstvima da se izbori protiv bankarskih monopola, protiv guljenja kože banaka svojim građanima. Nigde na svetu ovo nema, da date u nekoj banci 1.000 dinara, ostavite na računu, a za nekoliko dana nemate tih 1.000 dinara, nego 10% ili znatno manje.
Znači, umesto da se vaš kapital oplođava, banka glocka, glođe vaš novac koji ste ostavili u banci. Enormne kamate postoje u Srbiji koje se zaračunavaju građanima, enormni troškovi o kojima ne znamo kako su i za šta služe, osim što znamo da služe za visoke plate bankarskih menadžera.
Pitamo se da li neko u NBS pod pritiskom banaka, bankarskog monopola štiti ove banke? Predlažem vam i dajem vam predlog da zaštitite građane, da glasate za ovaj zakon.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala. Vreme je isteklo.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 17, protiv – dva, uzdržanih – nema, nisu glasala 132 narodna poslanika od ukupno prisutnog 151 narodnog poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Borislav Stefanović na osnovu člana 92. st. 2. i 4. Poslovnika Narodne skupštine predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog zakona o slobodi od straha.
Kako nije ovde, stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 16, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo 137 narodnih poslanika od ukupno prisutna 153 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Dragan Šutanovac na osnovu člana 92. st. 2. i 4. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog zakona o dopunama Krivičnog zakonika.
Izvolite.
...
Demokratska stranka

Dragan Šutanovac

Demokratska stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, DS je predložila Predlog zakona o dopunama Krivičnog zakonika, sa idejom da konačno pokušamo da stavimo tačku na jedan veliki problem, a to je nasilje u porodici, koje je eminentno u našem društvu i sve ga je više u poslednje vreme i koje očigledno ugrožava veliki broj građana u Srbiji.
Podsećam da je Srbija postala zemlja nasilja, da svakodnevno imamo ubistva na ulicama velikih gradova, da je porast kriminala i da na žalost policija koja treba da radi po tom pitanju, ima smanjene plate zahvaljujući lošim ekonomskim potezima ove Vlade i da svakako treba da pokušamo da mi kao parlamentarci učinimo minimalni napor da kroz promenu ovog Krivičnog zakonika onemogućimo nasilnike koji čine krivično delo u porodici, da i dalje imaju mogućnost držanja oružja ili dobijanja dozvola za oružje.
Podsećam da smo imali pre samo šest meseci jedno strašno nasilno delo, odnosno ubistvo, gde je u Martonošu kod Kanjiže, gde se dogodilo masovno ubistvo, gde je stradalo sedmoro ljudi.
Na žalost, tada čovek koji je počinio to ubistvo, bio je u policiji, pušten je i učinio je krivično delo nakon toga.
Naša ideja je, a smatramo da će to podržati svi poslanici koji su danas prisutni u parlamentu Srbije, da se stavi tačka na mogućnost da ljudi koji su nasilnici u porodici, imaju mogućnost da drže oružje, po Zakonu o oružju i municiji, znamo šta spada u oružje i da se tim ljudima onemogući kako držanje, tako i izdavanje dozvola, minimum deset godina u odnosu na nasilje u porodici. Ne govorim u odnosu na krivična dela koja su definisana drugim zakonima, već jedino i isključivo o nasilju u porodici.
Smatramo da je ovo zakon koji treba da napravi napredak u suzbijanju porodičnog nasilničkog ponašanja i mislimo da zakon nije politički vezan ni za jednu stranku u parlamentu, već da je u interesu pre svega onih koji su nezaštićeni i koji su pod torturom u svojim porodicama, a i svedoci smo da se dešavaju masovna ubistva, što je nešto što je povećano u prošloj godini.
Reći ću samo, u prvih pet meseci ove godine, zabeleženo je 26 ubistava čiji su učinioci i žrtve bile u porodičnim odnosima, samo u pet meseci 26 ubistava. Kada donesemo ovaj zakon, a opšte je poznato da se nasilje u porodici pre svega dešava, ova vrsta krivičnih dela, sa oružjem koje je registrovano, smatramo da ćemo uspeti da predupredimo i da uradimo prevenciju da se onemoguće ljudi koji to oružje koriste na ovaj način, koji uopšte poseduju, da ne mogu da dobiju dozvole.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala, vreme.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 18, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo 135 narodnih poslanika od ukupno prisutna 153 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Gordana Čomić na osnovu člana 92. st. 2. i 4. Poslovnika Narodne skupštine predložila je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog odluke o obrazovanju anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica i okolnosti koje su dovele do helikopterske nesreće u kojoj je život izgubilo sedam osoba.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 15, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo 138 narodnih poslanika od ukupno prisutna 153 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Balša Božović na osnovu člana 92. st. 2. i 4. Poslovnika Narodne skupštine predložio je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – Predlog zakona o prestanku važenja Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija.
Izvolite.
...
Demokratska stranka

Balša Božović

Demokratska stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pred nama je predlog poslanika DS, Predlog zakona o prestanku važenja Zakona o privremenom uređivanja načina isplate penzija, odnosno prestanku važenja zakona kojim je SNS smanjila penzije za preko 700.000 građana Srbije. Dakle, 700.000 građana koji su bili ili predstavljali začetak srednje klase u Srbiji, stečeno pravo i njihovu imovinu je opljačkala Vlada Republike Srbije, mimo svih zakona i mimo Ustava Republike Srbije.
Samo ćemo ukratko preći preko svih članova Ustava Republike Srbije koji su prekršeni Predloga zakona SNS o smanjivanju penzija.
Ustav Republike Srbije u članu 58, zatim član 197. Ustava Republike Srbije, član 20, član 36. i nekoliko sistemskih zakona koji danas pokušavaju da zaštite one koji su ceo život zarađivali, koji su vredno radili, učili, koji su sticali i nešto gradili, a na kraju su izgradili celu našu Republiku Srbiju, za preko 500.000 drugih penzionera kojima nisu smanjene penzije, kako su rekli predstavnici Vlade Republike Srbije, njima su penzije zamrznute, zato što nisu usklađene sa troškovima i cenama života u Srbiji.
Čitajući sam naslov zakona SNS o smanjenju penzija, potpuno je jasno i svakom laiku da se radi o prevari.
Demokratska stranka apeluje na Vladu Republike Srbije i na ovde većinu u ovoj Skupštini da poput zemalja Grčke, Portugala, Rumunije i Italije gde su ustavni sudovi zaštitili svoje građane, pošto Ustavni sud Republike Srbije ne želi da zaštiti svoje građane već Vladu Republike Srbije i one oligarhe koji vode ovu zemlju, apelujemo na većinu u ovom domu da podrže ovaj zakon i da zaista zaštite 700 hiljada penzionera kojima su smanjene neustavno penzije. Da ih zaštite iz prostog razloga što su doživeli već jednom 90-tih godina pljačku, pa je DS vratila te penzije. Pa smo vratili sve one devizne štednje kada su građani Republike Srbije bili opljačkani. I da se razumemo, neće nam očigledno biti prvi put da vraćamo ono i što je ova Vlada Republike Srbije uradila u ovom svom mandatu.
Svi oni koji su oštećeni sigurno će DS opet vraćati kao što je to uradila posle 5. oktobra 2000. godine.
Još jednom, opljačkan je PIO fond, opljačkan je 90-tih godina, on je opljačkan i danas. Pozivam građane da glasaju.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Stavljam na glasanje predlog.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 16, protiv - jedan, uzdržanih - nema, nije glasalo 136 od ukupno prisutna 153 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Aleksandra Jerkov, na osnovu člana 92. stav 2. i 4. Poslovnika, predložila je da se dnevni red sednice dopuni tačkom – PREDLOG ZAKONA O IZMENI KRIVIČNOG ZAKONIKA.
Reč ima narodni poslanik Aleksandra Jerkov. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Aleksandra Jerkov

Demokratska stranka
Zahvaljujem predsednice.
Ako poslanike vladajuće koalicije nije sramota da ja ovde 15 puta obrazlažem izmenu zakona i molim ih da je prihvate koja se sastoji iz izmene samog jednog jedinog člana, nije ni mene sramota da to 15 puta predlažem i neće me biti da još 15 puta ili 115 puta predlažem, samo što bi bilo poželjno da makar neko od više od 230 poslanika koji glasaju protiv ovog predloga kaže makar jednom jedinom rečju zbog čega ne želi da prihvati izmene ovog zakona.
Petnaesti put govorim, radi se o izmenama Krivičnog zakonika koji se sastoji iz izmene samo jednog jedinog člana, da se u krivična dela koja ne zastarevaju, uvrsti krivično delo – krađa beba.
Godine 2014. Republika Srbija na osnovu presude iz 2013. godine morala da donese zakon kojim bi se ovo područje regulisalo. Prošlo je više od godinu dana od isteka tog roka, to nije urađeno, ja više od godinu dana predlažem ovaj zakon. I, evo još jednog zakona gde je apsolutno nejasno zbog čega vladajuća većina u ovoj Skupštini ne želi da usvoji ove izmene.
Da li ima ikakve logike u tome da za ovaj zakon nemamo većinu, da li ima ikakve logike u tome da nemamo većinu za predlog da se ljudima koji čine nasilje u porodici oteža dolazak do oružja, ima li ikakve logike u tome da vladajuća većina neće da usvoji predlog kojim bi se olakšali problemi ljudi koji se bore za egzistenciju svakoga dana zato što su po preporuci banke, a ne zato što su bili pohlepni, želeli da dignu kredit za stan?
Da li ima ikakve logike u tome da vladajuća koalicija ne želi da usvoji zakon o prestanku zakona, važenja zakona o smanjenju penzija ukoliko su nam, kako premijer kaže, javne finansije kao apoteka, koliko nam nikad bolje nije išlo i koliko je, ja verujem i premijeru i svima vama, neprijatno koliko nam dobro ide.
Za predlog koji ja dajem ne treba izdvojiti nikakva sredstva u budžetu Republike Srbije. Treba izmeniti jedan član krivičnog zakonika koji će roditeljima kojima su u porodilištu ukradena deca, omogućiti da nakon isteka nekog vremena podnesu krivične prijave i zatraže pravdu ne bi li saznali šta se tom njihovom decom desilo.
Ukoliko vas nije sramota da glasate protiv, neće ni mene biti sramota da predlažem, pa ćemo videti ko će duže da izdrži. Hvala vam.