Druga sednica Prvog redovnog zasedanja , 21.03.2019.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Radovan Jančić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem.

Poštovani narodni poslanici, poštovani gospodine ministre, pred nama je Predlog zakona o finansiranju AP Vojvodine čiji je rok za donošenje, po rečima predlagača, istekao još 31. decembra 2008. godine i kako predlagači u razlozima za donošenje zakona kažu – budući da nije donet budžet AP Vojvodine svih ovih godina nije imao i nema stabilne, sigurne, dovoljne i predvidive izvore finansiranja.

Od 2008. godine pa sve do 2016. godine na vlasti u Vojvodini su bili DS, LSV i SVM čiji lideri, pre svega, iskrene namere da se u Skupštini AP Vojvodine utvrdi Predlog zakona i uputi Narodnoj skupštini Republike Srbije na usvajanje zapravo i nisu imali, nego im je pitanje finansiranja pokrajine služilo za očuvanje sopstvenog rejtinga, očuvanje glasačkog tela, a sve uz slogane kao što su „tačku na pljačku“, „bolje dane za Vojvodinu“, sa brižnim pitanjem gde su ili di su naši novci.

To pitanje smo mi, baš građani Vojvodine, od 5. oktobra 2000. godine, pa sve do 2016. godine postavljali Bojanu Pajtiću i njegovim saradnicima i naravno da odgovor nismo dobili, a „tačku na pljačku“ stavili smo na izborima iz 2016. godine.

Vojvodina je u tom periodu svedena na nivo nedovoljno razvijenog regiona, svakako ne zbog obima pokrajinskog budžeta, nego zbog brojnih afera, zloupotreba, nenamenskog, nesavesnog, neodgovornog ponašanja u trošenju sredstava budžeta AP Vojvodine i svih lokalnih samouprava koje su bile u rukama čelnika DS i LSV, a isti su po pravilu sredstva građana koristili za lične privilegije, sopstveno bogaćenje, fiktivne ugovore, naduvane račune za plaćanje fiktivnih radnih mesta, što je najgore, na nepostojeće investicije. Tako je bilo i u Novom Kneževcu iz kojeg ja dolazim.

Poštovani narodni poslanici, možemo mi plaćati poreze u Beogradu, Vojvodini, Srbiji. Ako se nigde ne podnosi izveštaj gde se i za šta se troši taj novac, onda to nema nikakvog smisla, posebno ako ovaj zakon bude donesen, na osnovu procentualnog deljenja nekog plena, opet će doći do zloupotreba i zato je ovaj predlog neprihvatljiv činjenicom da se traže samo novci bez navođenja projekata, nadležnosti koje će Vojvodina da finansira.

Danas u 2019. godini planirani budžet AP Vojvodine je 74,4 milijardi dinara. Za 13 milijardi je veći nego u 2016. godini. To je rezultat odgovornog upravljanja finansija i sprovedenih mera fiskalne konsolidacije, ekonomske stabilnosti Republike Srbije čiji budžet već tri godine uzastopno beleži suficit. Obaveza od 7% se ispunjava. Vojvodina taj novac dobija i dobijala ga je. Često slušamo da Republika Srbija navodno duguje neki novac Vojvodini, a niko ne govori koliko to budžet Republike Srbije direktno izdvaja za investicije na teritoriji Vojvodine od 2012. godine pa sve do danas. Danas građani i građanke Vojvodine svojim očima mogu da vide Žeželjev most, Kamenicu dva, opremljene i uređene bolnice i domove zdravlja, objekte obrazovnih ustanova, nove puteve i pruge. U poslednjih nekoliko godina Republika Srbija finansira brojne velike projekte i sa tim novcem Vojvodini je više nego sigurno obezbeđeno daleko više od famoznih 7%.

Ono što je najvažnije jeste da niko više ne ide po mišljenje u Beogradu, nego je pre svega zahvaljujući politici SNS, predsedniku Republike Srbije gospodinu Aleksandru Vučiću, kao i predsedniku Vlade Vojvodine gospodinu Igoru Miroviću, cilj jedinstven da Vojvodina kao deo Srbije bude razvijena, moderna i pristojna za život svih njenih građana. Sve što ide u državnu kasu doprinosi vojvođanskoj kasi. Kasa Beograda i kasa Novog Sada su iste kase i ne može Beogradu da bude dobro ako je Novom Sadu loše.

Ne mogu da se ne dotaknem pitanja – di su naši novci? Odgovor nam je ovih dana jasno isporučen od saveza za ponovnu pljačku Srbije i njihovih predvodnika – Đilasa, Jeremića, Obradovića, Borka, Marinike, Miroslava i mnogih drugih koji nasiljem, u želji da se opet domognu budžeta, nastave sa pljačkom Srbije. Tačku na pljačku su građani Srbije već jednom zauvek stavili na izborima iz 2012. godine, u Vojvodini 2016. godine, a učiniće to isto na svim budućim, opet će svoj glas poveriti SNS i njenom predsedniku Vučiću, pre svega, zbog do sada postignutih rezultata i bolje budućnosti koja je danas kao takva više nego izvesna. Zahvaljujem se.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, kolega Jančiću.
Reč ima narodni poslanik dr Vlado Babić.
...
Srpska napredna stranka

Vlado Babić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem, predsedavajući.

Uvaženi gospodine ministre, cenjene koleginice i kolege narodni poslanici, danas pred ovim skupštinskim domom je Predlog zakona o finansiranju AP Vojvodine. Ustavni osnov za donošenje ovog zakona sadržan je u članu 97. tačka 15. Ustava Republike Srbije. Autonomna Pokrajina Vojvodina ima svoje izvorne prihode kojima finansira svoje nadležnosti, a visina izvorni prihod određuje se zakonom po kome AP Vojvodina dobija najmanje 7% budžeta Republike Srbije, s time što tri sedmine budžeta AP Vojvodina koristi za finansiranje kapitalnih rashoda.

Osnovica za utvrđivanje budžeta AP Vojvodine predstavlja visinu ukupnih rashoda i izdataka planiranih budžetom Republike Srbije. Kapitalni rashodi ili kapitalnih troškovi su izdaci koji doprinose povećanju vrednosti sredstava jedne države. Kategorija kapitalnih troškova uključe nabavku osnovnih sredstava jedne države ili troškove koji izazivaju povećanje vrednosti ovih sredstava. Odlukom o budžetu AP Vojvodine za 2019. godinu utvrđeno je da su ukupni prihodi i primanja u iznosu od 74.428.662.812,32 dinara, što predstavlja 7,02% u odnosu na ukupne poreske prihode Republike Srbije kao osnovice za obračun prema Zakonu o budžetskom sistemu.

Pored tih prihoda i primanja od 7,02% Zakonom o budžetu Republike Srbije su utvrđena i dodatna sredstva budžeta Republike Srbije koja se direktno usmeravaju na teritoriju Vojvodine za projekte od republičkog značaja u ukupnom iznosu od 24.368.925,040 dinara, čime je procenat izdvajanja za AP Vojvodinu iz budžeta Republike Srbije, a iznosi u visini od 9,32%.

Od tih sredstava posebno ću izdvojiti projekte koji se finansiraju u oblasti zdravstva u okviru razdele Ministarstva zdravlja. To su pre svega rekonstrukcije Kliničkog centra Vojvodine u visini od 204 miliona i 500 hiljada dinara, zatim za Institut za onkologiju Vojvodine za adaptaciju dva bunkera za smeštaj linearnih akseleratora od 108 miliona 400 hiljada dinara i Institut za onkologiju Vojvodine dva linearna akcelarotora i CT stimulator sa opremom u visini od 210 miliona.

Kada je 2016. godine formirana nova Pokrajinska vlada, njen prvi zadatak je bio da se zaustave dotadašnji tokovi neracionalnog trošenja novca građana. U tome se uspelo i zahvaljujući povoljnim uslovima finansiranja nasleđen dug od devet milijardi dinara anuliran. Tako da je jednim odgovornim vođenjem finansija i mere fiskalne konsolidacije pokrajinski budžet iz godine u godinu beležio sve veći rast. Tako da je sada 2019. godine, kao što sam rekao, malo više od 74 milijarde.

Politička stabilnost ove Vlade ogleda se u okupljanju oko kapitalnih projekata za AP Vojvodinu. Pre svega, to je nova zgrada RTV Vojvodine, Žeželjev most, nova zgrada Hitne medicinske pomoći, zgrada subotičkog Narodnog pozorišta, Fruškogorski putevi, projekti saobraćajne infrastrukture, Studentski kulturni centar, itd.

Vojvodinu karakteriše ravnomerni i regionalni razvoj, tako da je 21. februara 2017. godine osnovana Razvojna agencija Vojvodine sa ciljem privlačenja domaćih i stranih investitora. Otvoreno je novih 29 novih pogona u AP Vojvodini, sa ulaganjem u njih 301 milion evra, a zaposleno je 2.223 radnika i to u Somboru, Pančevu, Kikindi, Šidu, Novom Bečeju i Plandištu, a već postojeće industrijske zone su dodatno opremljene.

Što se tiče ulaganja u poljoprivredu od 30 projekata, koje finansira Abu Dabi biće realizovano navodnjavanje više od 100 hiljada hektara zemljišta. U poslednje dve godine uloženo je 1,6 milijardi dinara, od čega je Vlada AP Vojvodine dala 920 miliona, a 1,1 milijardu AP Vojvodina ulaže u izgradnju i rekonstrukciju vodovoda i kanalizacija u naseljenim mestima Vojvodine, a više od 180 miliona uloženo je u revitalizaciju kanala Vrbas – Bezdan. Za zaštitu od poplava u Vojvodini uloženo 777 miliona dinara.

Za zdravstvo su uložena značajna sredstva. Do 2016. godine radila je samo jedna angiosala. Trenutno u Vojvodini radi devet. Dakle, 7. jula 2014. godine bio sam kod ministra, gospodina Lončara i izložio potrebu o otvaranju angiosale u Somboru. Rešenjem ministra o uvođenju novih tehnologija u somborske bolnice Somborci dobijaju preku potrebu i angiosalu. Sve bolnice u Vojvodini dobijaju nove CT aparate.

Konačno je „Kamenica dva“ počela sa radom. Dečija bolnica u Novom Sadu dobija prvu magnetnu rezonancu. U rekonstrukciji i opremanju Kliničkog centra Vojvodine uloženo je 35 miliona evra. Širom Vojvodine rekonstruiše su se domovi zdravlja, bolnice. Za nabavku nove medicinske opreme AP Vojvodina izdvojila je 2,6 milijardi dinara, a obezbeđeno je 31 sanitetsko vozilo, kojim je povećana sigurnost bolesnika na terenu prilikom njihovog prevoza do najbliže zdravstvene ustanove.

Podržana je pronatalna politika, a za koju je 2019. godine predviđeno 665 miliona dinara. Socijalnoj zaštiti od 2016. godine do 2018. godine dodeljeno je 513 miliona dinara, što je duplo više od uloženih sredstava za ceo mandat prethodne Vlade.

Značajna sredstva su uložena u rad predškolskih i školskih ustanova, za regionalnu i prekograničnu saradnju, privredu, turizam, bačko podunavlje itd.

Činjenica je da su značajna sredstva planirana i uložena u razvoj infrastrukture, zdravstva, školstva, no građane Sombora i dalje muči što ne mogu već godinama da preko svojih projekata dobiju saglasnost da se izgradnjom autoputa Sombor-Vrbas priključe i izvuku iz slepog creva u kojem se zbog toga već dugi niz godina nalaze i u njemu tavore.

Isto tako, neki kratkoročni plan razvoja i finansiranja AP Vojvodine, isto kao i autoput, treba staviti i razvoj aerodroma Sombor i njegov prelazak sa vojnog u civilni i mogućnost kargo-saobraćaja. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala dr Babiću.
Reč ima Maja Gojković. Izvolite koleginice Gojković.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem na mogućnosti da diskutujemo na jednoj od za mene najinteresantnijih sednica koje smo imali u ovom sazivu i želim da se zahvalim svim poslanicima koji su primetili da je od 2012. godine do sada, 2019. godine, ovo treći predlog koji razmatramo na našim sednicama, a da je predložio neko od opozicionih poslanika. Mislim da je poslanik Pastor juče čak naveo da od 2000. do 2012. godine jednostavno ovaj uvaženi parlament nije imao običaj da stavlja na dnevni red bilo kakav predlog, a da je došao iz neke opozicione poslaničke grupacije ili nekog opozicionog poslanika.

Da vas podsetim da su od ta tri predloga, koja smo razmatrali, dva usvojena ovde. Jedan je od strane Srđana Mikovića, poslanika nekada SPO, ali mislim da smo zakon razmatrali i usvajali kao poslanika DS. Drugi je bio tzv. „Zoin zakon“ koji je došao od roditelja nesrećno preminule devojčice, a odnosi se na način postupanja naše države prema deci koja su obolela od retkih bolesti i nakon usvajanja tog zakona država je i formirala Fond za lečenje od retkih bolesti.

Kažem, do 2012. godine nijedan i ova poruka nije upućena vama, upućena je javnosti koja često pod navalom neargumenata opozicionih poslanika prosto ima jednu sliku o našem parlamentu da mi nešto nećemo u poslednjih nekoliko godina.

Čak smo razmatrali i jednu izuzetno važnu temu, a koja se tiče AP Vojvodine, takođe od 2012. godine, znači, mimo ovih tačaka dnevnog reda, a to je da smo raspravljali o tada novom Statutu AP Vojvodine, koji je bio usaglašen i koji je sada usaglašen konačno sa odredbama Ustava Republike Srbije i ovde upravo gde sedi ministar Nedimović sedeli su predsednik Skupštine AP Vojvodine i sedeo je potpredsednik Vlade AP Vojvodine, gospodin Bogoroški.

Tako da, ne može da se kaže da od 2012. godine, kada je promenjena vlast u Srbiji, nije bilo sluha za razgovor sa opozicijom ili za razgovor o AP Vojvodini.

Najviše šta me je uvredilo u poslednja dva dana nije se desilo u ovoj sali. Mi smo pokazali ovom raspravom da ovde sede ozbiljni poslanici koji kada nešto predlažu snagom svojih argumenata, smatraju da je važno da raspravljamo o ovome i brane svoja politička opredeljenja, kao što i mi poslanici ova dva dana, koji nećemo podržati njihove predloge, snagom političkih argumenata, našim stavovima, našim političkim programima govorimo na jedan miran, demokratski, civilizovan način o temama koje su od značaja, slagali se ili ne slagali mi jedni sa drugima, za sve nas. I, ne vidim ništa sporno da tako razgovaramo i o drugim predlozima koji će doći iz opozicionih redova, samo bih volela da vidim predloge zakona.

Najčešće imamo danima utvrđivanje dnevnog reda, 350 tačaka dobijem kao predloge za dopunu dnevnog reda. Pomno sam ih analizirala kada je ovde došla grupa poslanika iz Evropskog parlamenta da razgovaramo o svemu i o našim evropskim integracijama, pa naravno i o parlamentu, i ja sam im predala svih 350 predloga. Oko 300 su bili anketni odbor na temu, verujem da bi svi voleli da razgovaramo o tome, da li je istina da ste vi jutros ustali na levu nogu. Otprilike tako nešto. To je 300 predloga. I, kada budemo imali višak vremena možemo da pričamo i o tome, nije nikakav problem i nadam se da ćete mi odobriti da ih sve spojimo u jednu tačku, pa da završimo sa takvim viđenjem rada parlamenta. I, nekih 50-ak zakona, od kojih su možda pet, šest sa sadržinom, a ostali kažu – promenite ovde zarez i ovaj zakon stupa na snagu u roku od osam dana.

Ono što me je uvredilo, to je juče nastup jednog od poslanika, uvaženi poslanik Zoran Živković, koji je ovde držao konferenciju za štampu i koji je rekao da je ova sednica bezvezna, neću ga baš citirati, nego ću prepričati, rekao je da ovaj dnevni red i ove tačke dnevnog reda su ovde samo da bi pokazali da se ovde nešto dešava. Eto, toliko o premijeru nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije. Njemu je, izgleda, tema koju su predložili poslanici iz poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine, pitanje, recimo, finansiranja AP Vojvodine, ili rezolucija i razgovor o tome, nešto što smatra da je za potkusurivanje i da nije bitno uopšte za nas koji nećemo da podržimo ove predloge i za poslanike koji smatraju da je ovo nešto što je najvažniji deo njihovog političkog programa.

O tome raspravite, pošto ste vi opoziciona stranka koja ste predložili ove zakone, raspravite sa Zoranom Živkovićem zašto je njemu ovo nešto bez veze i zašto smatra da su ove teme samo za potkusurivanje i da bi mi prema javnosti glumili da se nešto dešava. Meni, recimo, nije svejedno to što je on rekao i nije mi svejedno ni jedna diskusija koju sam čula, jer imam što šta da zamerim različitim načinima političke, recimo, komunikacije ili tekstovima koje smo dobili ovde na razmatranje.

Ja ću nastaviti da pričam na ovu temu, ali na neki svoj način. Gospodin Đorđe Vukadinović je, takođe, pre nekoliko dana rekao da neće apsolutno da se pridruži delimičnim bojkotom plenuma jer će on dolaziti na sednice onda kada su važne političke teme na dnevnom redu. Ne znam šta mu je važna politička tema, ako neko ko je, čini mi se, iz Novog Sada, iako ovo nije Novosadska priča i nije priča samo dela građana koji žive u severnoj pokrajini Vojvodini, ali, recimo, da sam ja Đorđe Vukadinović i da izgovorim tako nešto pred javnošću ja bih došla, jer smatram da je ovo vrlo važna politička tema o kojoj mi raspravljamo i iznosimo argumente za i protiv.

Ne bih baš da zvučim kao advokat poslanika Nenada Čanka, jer mi on punomoć nije potpisao, ali pričalo se ovde i o plagijatu zakona. Veliko je to pitanje. Poznavajući strukturu članova Lige socijaldemokrata Vojvodine i njihovog predsednika, gospodina Nenada Čanka, ja ću da odgovorim onima koji smatraju da je ovo plagijat.

Pre je Aleksandra Jerkov nešto prepisala od njega, nego on od Aleksandre Jerkov. A, imam jedan primer ovde zakona koji je, kada jednog dana budemo pričali o njemu, sigurno plagijat njegove izbegle poslanice Marinike Tepić. To je zakon o igrama na sreću koji je pisala Liga socijaldemokrata Vojvodine, a ona preotela i ovde se stalno javlja za reč misleći da u sali ne postoje ljudi koji znaju da ona to nije predložila, nego je tako zato što je izbeglo i raseljeno političko lice plagirala zakon Nenada Čanka, koji je to svojevremeno predložio, pre njenog prebega u druge političke redove.

Izvinjavam se što sam za trenutak bila vaš advokat, ali toliko o plagijatu. Mislim da su one prepisale njihov zakon, a ne oni Aleksandre Jerkov.

I, mislim da je danas bilo, i juče, trenutak da uđu svi poslanici ovde u parlament i da konačno javnost Srbije sazna šta su politički stavovi poslanika koji su odlučili jedno vreme da ne ulaze u ovu salu. Inače učestvuju u radu Odbora, podnose amandmane. Pre neki dan sam pročita imena poslanica koje nisu ušle u salu, ali predložile su amandmane, Gordana Čomić, Sanda Rašković Ivić i drugi. Putuju u parlamentarnim delegacijama Narodne skupštine Republike Srbije u inostranstvo, vrlo rado sa mojim potpisom, to im ne smeta, a koliko znam traže, jedan od uslova je da se ja sklonim, a moj potpis je sasvim u redu ako treba da putujete u inostranstvo negde. Dosta je, ovako, diskutabilan taj njihov stav.

Bilo je vreme da dođu ovde, da objasne, zato što su oni bili vlast u Srbiji od 2000. do 2012, a u AP Vojvodine do 2016. godine. Nema bolje teme, nego da uđu u salu i da ruše argumente nas koji smo protiv ovih predloga zakona i da nam kažu šta su oni to uradili za AP Vojvodinu nesmetanih 16 godina vladavine, osim što su obesmisli to pitanje, svojim postupanjem i ne postupanjem. Bukvalno obesmislili.

Znači, da nam objasne šta su radili u Vojvodini 16 godina i da nam kažu svoje političke stavove, jer se oni slažu sa Predlogom rezolucije koju je predložila poslanička grupa LSV. Šta im je tu dobro, šta im smeta? Meni smeta dosta toga, čuli ste moje uvažene kolege iz poslaničke grupe SNS i to su naši politički stavovi, ali posebno stav 3. da je Vojvodina plod antifašističke borbe njenih naroda u Drugom svetskom ratu itd. da ne ulazimo duboko u istoriju, ali ovo jednostavno ne stoji. Ili da kažu da li treba usvajati ovaj zakon o finansiranju Vojvodine, takav kakvog ste ga predložili ili ne treba,

Ali, Srbija ne zna ništa o političkim stavovima ni o jednom važnom pitanju ove države od strane ovih 25 do 30 poslanika koji kažu da bojkotuju plenum Narodne skupštine Republike Srbije.

Znači, da im mi ispunimo sve uslove damo ostavke, nije problem nikakav, izađemo na izbore. Mi ćemo da izađemo sa našim programima ovde, svaka ovde partija ima svoj program, a ovi poslanici koji neće da dođu da debatujemo o važnim političkim pitanjima, kako je ovo danas sigurno, pitanje finansiranja, pitanje Rezolucije, Narodne skupštine itd, izlaze pred birače sa testerama motornim, sa scenama iz filma Skar fejs, Al Paćina. To im je jedan od programskih opredeljenja. Izlaze pred birače sa fantomkama. Ja sam mislila da su oni protiv fantomki. Povremeno kada ovde nešto kažu, mislila sam da su oni protiv fantomki, ali videla sam da su prvo stavili fantomke, a onda su uzeli i testere. To je tačka broj 2 u njihovom političkom programu koji se preporučuje valjda građanima Republike Srbije ili građanskoj opciji, kako oni kažu, u Srbiji. Nisam znala da građanska opcija voli fantomke i testere.

Treći deo tog programa je upotreba kamiona u preuzimanju vlasti, sa akcentom izlaganja poslanika Boška Obradovića, da kamiondžiju koji neće da vozi kroz ljude i da se zakuca u zgradu predsedništva, treba razbiti prozor, izvući tog vozača i naći novu žrtvu koja će da ispuni njegovo naređenje. To je tačka 3. izbornog programa nedefinisanih protestanata i onih koji su pre neki dan upali u zgradu RTS, a u nedelju pokušali da upadnu i da linčuju i da ubiju, valjda, predsednika Republike Srbije i da reše stvar pre izbora. Samo da im kažem, da su to uradili, izbora bi opet bilo i opet oni ne bi došli na vlast. Znači, ne bi nam dozvolili da uopšte sprovedemo bilo kakve izbore. Nasilje, to je jedino što mogu da prepoznam. Možda ima deo građana Srbije koji je toliko ogorčen da slaže sa tim programskim opredeljenjem.

Znači, nije tu Aleksandra Jerkov, za koju smo čuli da ima isti ovakav predlog zakona da nam objasni, da nam prosto objasni čiji zakon je autentičan. Nije tu Marinika Tepić, koja je iz Pančeva, puna usta AP Vojvodine, i ona je odbeglo i raseljeno lice, jer ona nije ušla u ovaj parlament kao poslanik Dragana Đilasa, nego je ona ušla na listi koju je predvodio Nenad Čanak, predlagač ovih zakona. Ne znam čiji ona legitimitet ima ovde u parlamentu, koga ona onda predstavlja. Koji glasač LSV je odobrio Mariniki Tepić da ona sa Draganom Đilasom odluči da ih predvodi Boško Obradović? Ja mislim da ni u najluđim snovima oni koji su glasali za LSV nisu mogli da pretpostave da će Marinika Tepić da stane iza Boška Obradovića, nasilnika sa fašističkim idejama i da se tako osvaja vlast i menja Srbija na bolje.

Mislila sam u subotu i u nedelju da se nisam probudila iz najgoreg košmara koje sam ikada imala u životu. Žao mi je što je Gordana Čomić sprečena da prisustvuje ovde, jer je ona iz DS, ona zna da nam objasni šta se 16 godina radilo u Vojvodini, i poznavajući poslanicu Gordanu Čomić, htela je da dođe, ali kod njih nema demokratije. Ima da se radi onako kako je Boško Obradović rekao i zamislio, i zabranjeno da uđe ovde, inače će testerom dobiti, verovatno, u pokušaju da ovde diskutuje, dobila bi testeru ili udarac kao ja, ili bi je neki kamiondžija već pokupio.

Od 2000. godine, nema ko nije vladao do 2016. godine ovom državom i onaj ko nije vladao AP Vojvodine, Boris Tadić, Bojan Pajtić, Šutanovac, jedino koga mogu da oslobodim te odgovornosti, ali inače ga oslobađam bilo čega u politici, to je Zoran Lutovac, jer ja ne znam kojim dobrom je on došao da vodi DS osim da je utopi u pokret Dveri. Tako mi se čini, imam 29 godina političkog iskustva, izgleda da mu je to zadatak. I, Dijana Vukomanović, nemojte molim vas poslaniče Jovanović da izlazite, sad sam došla do vas, Dijana Vukomanović koja je u izbornoj kampanji govorila sve ovo što govori Socijalistička partija Srbije. Najveći pobornik politike Slobodana Miloševića, posle prisutnih uvaženih poslanika, je sigurno Dijana Vukomanović. Zašto se onda kandidovala na toj listi, ako ne stoji iza onoga što je Slobodan Milošević kao predsednik Republike Srbije uradio i doneo Ustav o kome smo ovde razgovarali.

Svi su oni sada kod Boška Obradovića. Šta Boško Obradović misli na bilo koju temu to niko od nas nikada izgleda neće ni saznati. Red bi bio i Sanda Rašković Ivić da se pojavila, mi svi pričamo, a oni nisu tu, oni koji su pisali, donosili ustave, predlagali građanima razna rešenja, ona je bila perjanica Demokratske stranke Srbije, da vas podsetim, prva na listi. Ušla je ovde sa Lapčevićem i sa kolegama u parlament i on je tvorac Ustava iz 2006. godine. O tom Ustavu smo pričali, međutim Sanda Rašković Ivić ima amneziju, ne seća se da je u to vreme ona nastupala na pozicijama Ustava iz 2006. godine i spremala se za ambasadorku. Verovatno misli da će sada biti, ali počasni konzul u Nikaragvi izgleda.

Znači, Srbija pojma nema šta ti poslanici misle o AP Vojvodini i da li su ovi predlozi dobri ili oni imaju nešto drugo da kažu. Slagali se, ne slagali mi raspravljamo, raspravljaćemo i iduće nedelje o tome. Naravno, SNS ne može da podrži. Ali, nije valjda svrha rasprave o svakom političkom pitanju ko ima koliko više glasova, pa da onda ni ne raspravljamo ni o čemu više, zna se da će se onda sprovoditi politika samo većine i nikada nećemo pričati ni o jednoj drugoj temi.

Inspirisalo me je za drugi deo, ja se izvinjavam kolegama ako vam pojedem vreme, pitanje Nenada Čanka, ali i izborna kampanja koja se svojevremeno vodila, vi ćete me podsetiti i koje godine, bilbordi su bili po Novom Sadu, pretpostavljam po čitavoj Vojvodini, sa natpisom – gde su naši novci. Danas je uvaženi poslanik Čanak to i spomenuo, malo je modifikovao, ne – gde su naši novci, nego gde se iznose ili tako nešto. Imam deo odgovora naravno, žao mi je što svedoci i akteri tih dešavanja bojkotuju deo rada našeg parlamenta, zato što ne znaju šta da odgovore na ovo. Ne znaju šta da odgovore zato su i pobegli naravno.

Sećam se kada je Bojan Pajtić, kada je usvojen onaj statut AP Vojvodine, sednicu počeo sa – dobro jutro Vojvodino. Tako da, hvala mu na tome.

(Aleksandar Martinović: Slobodna Vojvodino.)

Slobodna, opa, dobro jutro slobodna Vojvodino. Ja sam mislila Vojvodina slobodna, a evo Nenad Čanak je rekao da je slobodna od 1945. godine.

Tako da, on je rekao – dobro jutro slobodna Vojvodino. Ja to danas mogu da ponovim. Samo bi da ga podsetim gde su naši novci, da pokušam da nađem odgovor na to pitanje, nisam bila u vlasti to vreme. Možda bi on mogao – dobro jutro Vojvodino da nam da deo odgovora, na primer to oko Razvojne banke Vojvodine. To smo dosta i raspravljali, mislim da se vode neki sudski postupci, pa smo mi ovde usvojili nekakvu odluku da ne možemo to da komentarišemo. Dobro, nećemo komentarisati sudske postupke nego ono što nije procesuirano.

Mene interesuje šta je sa novcima koji su otišli preko Tesla banke? Tesla banka je za mene nešto fascinantno i na to može samo da odgovori premijer AP Vojvodine i oni koji su morali da daju pare tamo, pa da se onda to vraća ponovo i ko zna šta je tu bilo.

To je bilo predstavljeno kao sredstvo za podsticanje povratka Srba prognanih iz Hrvatske, tako je formirana ta banka. Žao mi je gospodin Linta nije tu, da nam kaže koliko je „Tesla banka“ podstakla progonjenih i raseljenih Srba da se vrate, pa da razviju neki svoj biznis. Ta banka od osnivanja poslovala je sa gubitkom i kažu da je verovatno služila samo za izvlačenje novca iz Srbije i onda preusmeravala tamo gde je trebalo da ide, verovatno privatno ili u partijske džepove, nisam sudija, nisam tužilac, nisam policija, neka to neko drugi kaže. Danas od nje nema ništa. Sam početni kapital bio je nedovoljan uopšte za osnivanje neke banke, 4,9 miliona evra, a predviđeno 15 miliona evra. Meni je mnogo i 4,9 miliona, ako ne znam šta je s tim novcima. Eto gde su naši novci. Najviše para je došlo iz Fonda za razvoj Republike Srbije i Fonda za razvoj Vojvodine, 1,5 miliona evra naših novaca u „Tesla banci“.

Gde je nestao novac od tog osnovnog kapitala? To je jedno pitanje. Kome je davan taj novac kao kredit? Kako se zovu ta lica? Koje su to firme? Kako se zovu ti ljudi? Neka se nama jave, parlamentu, da su dobili novac iz tih kredita i stvarno kad pitamo gde su naši novci, ja bih volela da znam zašto je moj otac plaćao porez čitavog života, a danas ni njegovi praunuci ne mogu da dobiju odgovor na pitanje gde su ti novci. Znači, ne znamo ko je dobio kredite od „Tesla banke“, niko se nije vratio od Srba uz pomoć ovih podsticajnih mera u Hrvatsku. Ne znamo nijednog građanina Hrvatske koji je dobio kredit od ove banke, bez obzira da li je Hrvat, Srbin, Nemac, Italijan, Slovenac, potpuno svejedno.

Mislim da od svojevrsne vrste amnezije Bojan Pajtić i DS, koja ne želi i smatra da je ovo neko bezvezno pitanje o kojem mi danas raspravljamo, pati i mi ne možemo da dobijemo odgovor, a najviše me interesuje odgovor Bojana Pajtića, uticajnog tviteraša, ali da zna da ja nisam na Tviteru, ne mogu da pročitam te njegove odgovore. On je bio predsednik Vlade i predsednik Upravnog fonda za razvoj Vojvodine i to je jedina osoba koja zna kako je ova operacija tekla. Da mu kažem, on je toliko podsticao Srbe da se vrate u Republiku Hrvatsku, da po poslednjem popisu od osnivanja banke pa do tog popisa njih je bilo 20.000 manje. Toliko o podsticajnim merama.

Ekonomisti znaju šta znači kada vam revizor da mišljenje da se suzdržava od mišljenja povodom poslovanja „Tesla banke“ u Republici Hrvatskoj. To znači, ekonomskim rečnikom, da od te banke treba bežati. To ostavljamo nekom drugom. Znamo samo da je Srbija na jednom od tih poslova izgubila skoro tri miliona evra i bojim se da, kako vreme prolazi, nikada nećemo ni dobiti odgovore mi koji postavljamo pitanje gde su naši novci.

Vrlo kratko samo, malo možda i da vas i rastužim i nasmejem u isto vreme, gde su naši novci. Imamo aferu depilacije za srednjoškolce. Tu je Bojan Pajtić, Demokratska stranka dala subvencije od 189.160 evra firmi ATG iz Stare Pazove. Naravno da nisu vratili novac, nego setove za depilaciju za sedam vojvođanskih srednjih škola i neki narodni univerzitet. Pa onda kilometri creva za đake sa smetnjama u razvoju. Tu su naši novci, 661.303 evra subvencija u novcu. Naravno, vraćeno u kilometrima plastičnih creva vojvođanskim školama za učenike sa smetnjama u razvoju. Tuga.

Sada da vam kažem nešto, novosadska firma „AMB Grafika“, oni su 379.806 evra vratili u knjigama. Znate kako je naziv knjige? „Paranoja u svemiru“. To su ljudi u Vojvodini finansirali, „Paranoju u svemiru“. Da ne kažem o aferi – mrtvački sanduci. Tu je koleginica, ona zna da oni muku muče i dan-danas sa aferom mrtvačkih sanduka, preduzeće „Marati“ iz Sombora, subvencija 24 miliona dinara, pa onda ponovo još za mrtvačke sanduke 29.500 miliona dinara i oni kažu kao da su vratili to u daskama u vrednosti od 250.327 evra ili u mrtvačkim sanducima ili u daskama. Eto, tu su novci građana AP Vojvodine.

Da zaključim sa nečim što me beskrajno uveseljava, a to je prskanje komaraca sa Devičanskih ostrva. Znači, firma koja je dobila novac, 31 milion dinara ponovo, da razviju nove tehnologije ubijanja komaraca je sa Devičanskih ostrva. Trebali su da zaposle na tim Devičanskim ostrvima valjda najmanje 40 radnika da bi ispunili barem formalno neki uslov. Naravno, nisu mogli da nađu nikog na Devičanskim ostrvima ko bi razvijao novu tehnologiju ubijanja komaraca. Pošto nisu to mogli, onda su dobili novih 173,4 miliona dinara 2011. godine za suzbijanje larvi komaraca u AP Vojvodini.

Toliko o politici Demokratske stranke, Bojana Pajtića, koji je unakazio AP Vojvodinu, obesmislio ovo o čemu ste želeli danas da razgovaramo, pa se ljudi u Vojvodini naježe kad se spomene bilo kakva tema koju vi pokrenete. Koliko je potcenjivao građane koji žive na teritoriji severne pokrajine Republike Srbije govori i to da je morao da daje firmama novac od Devičanskih ostrva, jer izgleda da mi koji živimo u Novom Sadu i Vojvodini ne znamo ni komarce da ubijamo.

Volela bih da čujem odgovor ne od prisutnih i od predlagača, nego od Demokratske stranke, od Marinike Tepić, od Aleksandre Jerkov, od ovih iz Dosta je bilo koji su iz Novog Sada, a sad više ne znam u kojoj su grupaciji, u kojoj su partiji, a najviše bih volela da čujem šta misli o ovom pitanju i kako bi glasao na ove predloge zakona i o rezoluciji od lidera opozicije koja danas ovde nije u sali, Boška Obradovića. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, gospođo Gojković.
Reč ima narodni poslanik Nenad Čanak. Izvolite, gospodine Čanak.
...
Liga socijaldemokrata Vojvodine

Nenad Čanak

Poslanička grupa Liberalno demokratska partija - SDA Sandžaka
Hvala lepo.

Zahvaljujem se na ovom govorenju ljudi koji su se kao narodni poslanici sada osvrnuli na naš Predlog zakona i rezolucije, s tim što imam nekoliko opservacija.

Prvo, Odbor za ustavna pitanja je dao mišljenje da rezolucija nije u skladu sa Ustavom, ali je dao i mišljenje da je sam zakon o finansiranju Vojvodine u skladu sa Ustavom, tj. da tu ne postoji nikakva ustavna prepreka da on bude usvojen. U svakom slučaju, ostalo je nejasno da li ovaj zakon o kojem pričamo je trebalo drugačije postaviti, što je jedna verzija, popraviti amandmanima, što je druga verzija, ili je on potpuno nepotreban, kao što smo čuli da postoje mišljenja, jer je tema koja se u njemu obrađuje već obrađena u drugim zakonima.

Sve u svemu, to su stvari koje su veoma značajne, ali sa druge strane ja ne razumem kakve veze sa tim, o čemu govorim, imaju poslanici, kolege i koleginice poslanice, koji nisu trenutno u sali, jer oni su sami sebe isključili iz mogućnosti rasprave o ovom pitanju, koje je, ponoviću, pitanje poštovanja Ustava Srbije, što je pitanje kompletiranja Ustava koje bi trebalo da bude završeno, još pre više od 10 godina i pitanje, dakle koje nema nikakve veze sa političkim programom bilo koje stranke, nema nikakve veze sa bilo čim takvim.

Ponoviću još jednom, priča o nekakvom falsifikatu, ne falsifikatu, ili čemu takvom, je potpuno deplasirana, pošto što sam već u nekoliko navrata, u zadnja dva dana, objasnio o čemu se tu radi. Priča o tome da to ima veze sa nekakvom zadnjom namerom LSV ili čime takvim, takođe ne stoji, obzirom da su koautori ovoga teksta, tj. taj tekst je usaglašen još pre pet godina, četiri godine, sa predstavnicima SVM, koji su i sami rekli da će glasati za ovaj predlog zakona, a deo su vladajuće većine u ovom parlamentu.

Dakle, ovde postoji jedna ozbiljna konfuzija oko samog zakona, oko ove sednice koja se, od strane pojedinih naših kolega naziva, ne znam farsom ili nečim takvim, što je apsolutno ne doživljavam kao tako iz jasnog razloga, što smo ovde imali priliku da razgovaramo o nečemu što je ustavna obaveza, ovoga parlamenta i svakoga ko je na vlasti, o nečemu što je vezano za problematiku koja je trebala da bude razrešena još pre mnogo godina.

Upravo zato, ne razumem zašto je potrebno u ovom trenutku u opšte uvoditi u priču poslanike koji su odustali od toga da urade svoju poslaničku dužnost, a to je da debatuju o problemima nečega što je deo ustavne obaveze, ponoviću i to Ustava za koji su glasali i to ako ne oni lično, a ono stranke čiji su predstavnici.

Dakle, to je ono što zaista čudi i u tom svetlu da budem vrlo konkretan, naši bivši koalicioni partneri iz DS nisu tu da bi mogli da odgovore na niz pitanja, koja su potpuno legitimna i tu ničeg spornog nema, ali o tim stvarima bi trebalo da se, pretpostavljam izjasne neki drugi organi koji su za to zaduženi, gde i LSV naravno ima niz pitanja na temu svih dosadašnjih vlasti, uključujući i dosovsku vlast, vezane za određene poslovne i ovakve i onakve postupke.

Naravno, ponoviću, to je posao nadležnih istražnih organa, a ne nas u LSV i zaista ne bih voleo da se na bilo koji način doživi ova naša inicijativa, da se ispravi ova nepravda prema Vojvodini, u smislu odsustva zakona o finansiranju pretvori u nekakav obračun sa našim bivšim koalicionim partnerima ili sa bilo kim ko ovde nije.

Političke razlike, naravno postoje, meni je strašno žao što je parlament doveden u situaciju da bude ne predmet konstruktivne diskusije, kakvu smo imali ova dva dana, nego izliva netrpeljivosti koje toliko duboko prosto se gubi osnovna svrha parlamenta, a to je uzajamna razmena ideja, mišljenja i argumenta.

Pa, u tom svetlu bih zamolio uvažene kolege da se držimo teme i da se držimo Zakona o finansiranju AP Vojvodine, da se držimo njegove ustavne osnove, da se držimo naše Predloga rezolucije. Razumem u potpunosti zašto je on nekome prihvatljiv, nije prihvatljiv. Razumem kolege koji smatraju da možda nije dobro nešto definisano, da se, ne znam srpska nacionalna zajednica u Vojvodini mora definisati kao srpski narod ili građani srpske etničke pripadnosti.

To su sve stvari o kojima treba da razgovaramo, ali to zaista nije tema, odnosno nisu teme u ovom trenutku ljudi koji nisu ovde, koji po mom ličnom mišljenju time samo gube, a njihovi birači mogu samo da se zapitaju šta se događa sa glasovima koji su im dali. Da li su zaista ispravno upotrebljeni i da li je to konstruktivan pristup.

Lično mislim da nije, jer da ne mislim ne bih bio ovde i da ne mislim ne bih sa mojim koleginicama se zamajavao, predlažući ovaj zakon. Dosta sam siguran sudeći po reakcijama parlamentarne većine da ovaj zakon teško može da dobije dovoljan broj glasova, da bude usvojen, naročito zbog toga što nisam video da je bilo dovoljno volje i želje da se u njega investira, pa barem pokušaj da se amandmanima prilagodi, hajde da kažem, viđenju problema od strane parlamentarne većine.

Ali, sa druge strane je izuzetno važno to što smo detektovali u ovoj debati i to da kolegi, recimo poslaniku koji je iz drugog dela Srbije, nije iz Vojvodine, smeta što mi sebe, recimo, definišemo kao Vojvođani. Ja sam tako naučen da sam Vojvođanin i ne znam drugačije sebe da definišem. Kada bi ste pitali u sred noći ministra Nedimovića oko toga kako on sebe definiše. Prva definicija bi bila – Sremac. Mislim, tačnije – Srijemac.

Dakle, to je stvar ličnog definisanja i ne vidim šta je tu pogrešno, ali upravo to, ta spoznaja koliko je Srbija jedna kompleksna država sa koliko različitih regionalnih specifičnosti, što se ovde osetilo u ovoj debati koju smo imali u proteklih dva dana. Mislim da je to već smo po sebi izuzetno dragoceno i pomaže promeni ukupne atmosfere u ovom visokom domu, što je beskonačno značajno, jer parlament Srbije je poslednja brana Srbije pred diktaturom izvršne vlasti.

Nemojte zaboraviti da je čuvanje parlamenta i njegovog digniteta obaveza svakoga, bez obzira da li je na vlasti ili u opoziciji, ukoliko se želi očuvati elementarna parlamentarna demokratija. To je moje najdublje ubeđenje i zato kažem, hajde da se držimo ove teme. Zahvaljujem još jednom parlamentarnoj većini što je stavila ovaj naš predlog na dnevni red, bez obzira što striktno gledano nemam na čemu da zahvaljujem obzirom da je to obaveza svakog ko je preuzeo odgovornost za rad parlamenta da učini. Hvala lepo.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Čanak.

Reč ima Ljiljana Malušić. Izvolite.

...
Srpska napredna stranka

Ljiljana Malušić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Hvala predsedavajući, uvaženi ministre, dame i gospodo narodni poslanici, kad kažem Vojvodina meni je prva asocijacija plodna zemlja koja može da prehrani pola Evrope. Na žalost nije tako. Do 2016. godine narodne kuhinje u Vojvodini su bile pune. Deset hiljada ljudi u narodnoj kuhinji na godišnjem nivou, katastrofa.

Zato moram da pričam o tome ko je devastirao, ko je upropastio, ko je ispumpao iz budžeta pokrajine milione evra, a to je tadašnji tajkun i današnji tajkun, koji se nadam da će biti vrlo brzo procesuiran, gospodin Bojan Pajtić koji je opljačkao Fond za subvencionisanje pogona novih tehnologija, Fondove za kapitalna ulaganja i razvoj, Heterlend, 1,5 milion evra, Kamenicu 35 miliona evra, Tesla-banku pet miliona evra, Razvojnu banku, rekli smo nećemo da govorimo samo da je spomenemo jer je u procesu, ne zna se koliko je miliona evra.

Ono što je meni najtragičnije o čemu moram da govorim je Kamenica-dva, gospodin Pajtić je uredno 2008. godine presekao crvenu vrpcu za početak radova i bilo je obećano da će se ta bolnica završiti do 2009. godine. Za to je izdvojeno 16,5 miliona evra, naravno da 2009. godine ni traga od Kamenice-2 pa čak ni sedam godina kasnije.

Zašto moram da pričam, zašto me ovo boli? Zato što je ta bolnica služila za lečenje ljudi koji su oboleli od kancera. Na godišnjem nivou je trebalo da se pregleda i da se izleči bar 1200 do 1400 ljudi. Na žalost imamo podatke da je umrlo više od 9800 ljudi. Neću da komentarišem, jer me sramota, ljudski šta je radio taj čovek, prosto mi je nepojmljivo, ali o tome neka sam donese sud on i oni koji ga procesuiraju.

Ono što je meni nejasno, gde se dalo, šta je nestalo, kuda, 19 miliona evra. Za 19 miliona evra je moglo da se napravi 19 kilometara najkvalitetnijeg auto-puta, moglo je da se napravi 50 vrtića, moglo je da se napravi još jedna Kamenica, moglo je da se napravi 10 bolnica. To je sramota.

Zato moramo da pričamo danas o tome gde su nestale pare iz Vojvodine.

Onda idemo dalje. Ono što je čudo neviđeno, da je 2000. godine u kombinatima bilo zaposleno 60 000 radnika, a 2016. godine 1500 radnika.

Nekada je bilo preko 400 zadruga, a danas četiri puta manje. Rast zaposlenosti je bio samo u lokalnim samoupravama i institucijama gde su radile njegove stranačke kolege. Poljoprivreda se svela na osnovnu delatnost.

Prirodni priraštaj je iznosio minus 5,4%. Ono što je još gore, čak 15% srednjoškolaca je napuštalo školovanje. To je čovek koji je imao najveći broj afera, na svetu, ne u Srbiji, ne u pokrajini.

Setimo se samo afere „Bodrum“, setimo se grafita „Smrt Pajtiću“, potpuni nonsens, jer znamo da je to bila izmišljotina, da je to pisao njegov partijski drugar.

Setimo se afere reketiranja, prisluškivanja, setimo se samo nagrada za otpuštanje radnika. Kako je koga otpustio, tako je dobijao nagrade. Otpustili su stotine hiljada radnika.

Afera „Vermons“, Solarni paneli, afera „Veba“, afera „Žitohem“, moja uvažena, gospođa Maja Gojković, naša predsednica pomenula je aferu „Mrtvački sanduci“. Bilo, ne ponovilo se. Afera „Antifriz“ u školama, pozorištima, afera „Četkica za zube“, predsednica Skupštine, gospođa Maja Gojković, ne pokrajinske, govorila je žena o tome.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Samo vi nastavite, sve je u redu.