Zahvaljujem.
Dame i gospodo narodni poslanici, pred nama su naša dela, ali sabrana nedela kako to koleginica Jevtović za žuto preduzeće. Savez lopuža, prevaranata i mutibarića koji danas ovde nije prisutan. Godine 1990. su bile godine kada naša zemlja bila pod vojnim i ekonomskim pritiscima. Ono je rezultiralo privrednim i tehnološkim zaostajanjem, ali od 2000. godine više nije bilo opravdanja. Divlja predatorska privatizacija je uklonila mnoga preduzeća koja su uz malo pameti mogla da opstanu. Dug od 17 milijardi koji su oni napravili nije bio toliki problem koliko nedostatak izvora za vraćanje duga.
Kada su se zaduživali trebali su da vode računa da kao poljoprivrednici kada se zaduže pa kupe traktor, pa onda taj traktor učestvuje u vraćanju duga. Oni to nisu radili. Oni su industrijske prstene oko gradova zamenili trgovinskim lancima. Finansijsko tržište je potpuno prodato stranim bankama za koje garantuje domaća država. Kada si prepustio finansije i trgovinu ti si na određen način eksploatisan. To je zatečeno stanje 2012. godine gde su oni za strani pozajmljeni novac kupovali stranu robu. Dug je rastao, pri tome nije napravljen izvoz za vraćanje duga, da se ima iz čega vraćati taj dug.
Zaduživanje je bilo po stopi od 6-7%. Dakle, to su bile kamate koje su nekoliko puta veće nego one po kojima se danas država zadužuje. To je imalo svoje limite. Nisu se oni zadužili samo 17,7 milijardi. Svi zaboravljate donatorsku podršku koja je trebala da pomogne posle 2000. godine zemlji da se brže oporavi. Ta donatorska podrška je iznosila preko 4,5 milijarde evra. To su potrošili. Takođe, svi zaboravljaju da su prihodi od privatizacije na razne načine bili 6,7 milijardi, a ta privatizacaija je bila grabizacija. Postoje međunarodne organizacije koje tvrde da je iz tih privatizacija izneto iz zemlje preko 50 milijardi dolara. Dakle, 6,7 milijardi uknjiženo, samo 6,7. Svaki sedmi evro je uknjižen od privatizacije u zemlji. Potrošili su i tih 6,7 milijardi. Tu računam i „Mobtel“. Oprošteno je i Pariskom i Londonskom klubu oko pet milijardi. Sve ukupno, van onih 17,7 milijardi, još toliko su potrošili od donatorske podrške, prihoda od privatizacije i opraštanja Pariskog i Londonskog kluba, za koliko se dug bio smanjio, ali su oni ubrzo novim zaduživanjem to popunili.
Znači, da nisu potrošili samo tih 17 milijardi, već su potrošili 34 milijarde. Za tih 34 milijarde ne znam da li su napravili nekoliko kilometara autoputa. Nisu dovođeni ni investitori, zemlja je i dalje tehnološki i privredno zaostajala i za najmanje razvijenim zemljama u Evropi, ne u EU.
Da nije bilo promena 2012. godine, odgovorno tvrdim da država Srbija više ne bi postojala. Verovatno bi se otvaralo pitanje internacionalizacije Vojvodine, verovatno bi Kosovo već uveliko bilo nezavisno, jer žuto preduzeće, savez prevaranata, mutibarića i varajića bi do sada sigurno realizovalo ono što su Albanci na Kosovu priželjkivali.
Ni politički, ni ekonomski oni nisu dali nikakav rezultat. Posle 2012. godine, od 2013. godine ova država počinje da vrši reforme, pre svega fiskalne i finansijske, a kasnije i ekonomske, počinje intenzivno dovođenje investitora. Mi više posle žutog preduzeća nismo mogli da se zadužujemo i da za tuđi novac kupujemo tuđu robu. Oni su živeli od zaduženog, a ne od zarađenog. Došlo je vreme da se novac mora zarađivati, ne samo da bi se kupovala roba koja se uvozi, već da se tim izvozom pokrije ne samo uvoz i potrošnja, nego da se proizvodnjom pokriju i dugovi, odnosno da se vraćaju dugovi iz njihovog vremena, koji su pravljeni, a da za taj dug ništa od privrednih aktivnosti nije dizano.
Znači, moramo da živimo od zarađenog i da vraćamo dugove koje su oni pravili u vremenu kada se živelo od zaduženog. Vi gospodine Arsiću svakako znate da ti njihovi krediti koji su povlačili sa 6-7% kamate, zbog niskog rejtinga zemlje su rezultirali kamatnim stopama u poslednjih sedam godina, koje su se kretale od milijarde do 1,1 milijarde evra.
Oni kažu da se ova vlast zadužila sedam, osam milijardi, ali neće da kažu da smo platili samo dugova, odnosno samo kamata na njihove dugove, da smo platili u prethodnom periodu od sedam godina, sedam milijardi. Kada saberete njihov dug i saberete kamatu koju smo platili u poslednjih sedam godina, vi dobijete tačno onoliko koliko danas iznosi javni dug države. U međuvremenu, napravljeno je 320 kilometara auto-puta, zaposleno je oko 300 ili preko 300 hiljada ljudi i većinom u proizvodnji.
Naš BDP ne raste sada iz trgovine stranom robom, pa to ima svoje limite. Naš BDP raste i od prihoda od turizma koji je sad preko jednu i po milijardu evra. Naš društveni proizvod raste iz proizvodnje, naša pokrivenost uvozom i izvozom je prešla 70'%, u njihovo vreme to je bilo manje od 50%. Znači, na svaka dva evra uvoza, bio je svega jedan evro izvoza. Sada je to sasvim drugačije i otuda je stečena i stabilnost kursa, zato što nema, povećanom proizvodnjom i izvozom, nema nestašice deviza. Devizni prilivi zadovoljavaju devizne odlive. Prihodi od dijaspore su takođe značajni i zato nam devizne rezerve rastu, zlatne rezerve takođe rastu, rezerve u zlatu, a pri tome kurs miruje. To je veliki uspeh ove vlasti i to treba stalno naglašavati.
Dakle, ekonomske uspehe na ekonomskom planu, bivši režim pokušava da devalvira praveći afere za aferom navodne, da bi pokušali da podriju vlast. Ja sam još ranije govorio da oni koji su nas devedesetih godina spolja ugrožavali i oni koji su nas od 2000. godine iznutra potkradali, da će se udružiti i da će ovi koji su nas iznutra potkradali, pokušati da realizuju ciljeve da pomognu realizaciju ciljeva NATO pakta, da ono što NATO pakt nije uspeo 1999. i 2000. godine, da sada potpomognu da se ti ciljevi realizuju, posebno ciljevi Albanaca na KiM.
Otuda ja upozoravam građane da te njihove razne Marinike, te njihove razne Aleksiće, dokazanog prevaranta koji je uzeo iz Nacionalne službe za zapošljavanje za svoju nevladinu organizaciju 55 miliona dinara ili 600 hiljada evra, ne slušaju i da ih uzmu sa rezervom sve informacije koje oni pružaju javnosti, jer njihov cilj je obaranje, ne samo vlasti u Republici Srbiji, već krajnji cilj je obaranje države Srbije, priznanje KiM koje nisu dovršili. Ne pozivaju se zalud Albanci na mišljenje Međunarodnog suda pravde, koje su obezbedili preko Vuka Jeremića, u zamenu da 2008. godine SAD utiču na Albance na proglašavanje nezavisnosti pre nego što Tadić bude izabran, a kasnije su i sve demokrate vraćale te usluge, i kako su oni govorili, neće prelaziti te crvene linije koje su zadale SAD.
Međunarodna klima se promenila, ne skroz, ali sada se daleko povoljnije gleda na rukovodstvo i na državu Srbiju. Dakle, povoljnije su okolnosti i sve manje podrške Albanci imaju spolja, ali zato ovi iznutra pokušavaju po svaku cenu da podupru Tačija, Haradinaja, Kurtija, meni je svejedno kako se ovi navodni državnici iz NATO baze Kosova, iz naše južne pokrajine, kako se prezivaju.
Dame i gospodo, ekonomski uspesi Srbije će nastaviti svoj trend. Bruto domaći proizvod će da raste, 4% kada poraste BDP, naši građani treba da znaju da u takvoj situaciji mi godišnje zaradimo 1,8 milijardi više nego prethodne godine, a u 2018. i 2010. godini kumulativno, zbirno zaradismo 3,5 milijardi više nego prethodnih godina, što znači da toliko možemo više da potrošimo. Ali, pri tome, podižući infrastrukturu, dovodeći nove investitore, ohrabrujući domaće investitore, domaći kapital, da se podiže upošljavanje stanovništva koje je palo ispod 10%, da se podigne produktivnost i da se delimično prođe na visoko produktivnije grane. Ja se zalažem, pre svega, za poljoprivredu i da se napravi dodatna vrednost na poljoprivrednu proizvodnju, da to ne bude samo biljna proizvodnja i izvoz koji iznosi 800 miliona evra izvozom biljnih proizvoda. Ja se zalažem za proizvodnju mesa, mleka, jaja i preradu, što veću fazu prerade, domaće prerade u Srbiji, da na takav način uvećamo BDP iz poljoprivrede i prehrambene industrije.
Ako bi biljnu proizvodnju, samo u svoje stočarstvo uložili, umesto 800 miliona evra izvoza, mi bi imali nekoliko milijardi više. Zato što, ukoliko jedan hektar biljne proizvodnje imate, možete da zaradite hiljadu, do 1.500 evra. Ukoliko imate stočarstvo koje će da potroši tu biljnu proizvodnju, onda ćete zaraditi 3.000 evra po hektaru. Na 3.500 hektara sami izračunajte koliko je to. Ukoliko to preradite, umesto 800 miliona izvoza biljne proizvodnje, dobićete pet ili šest milijardi.
Uskoro će, dame i gospodo narodni poslanici i poštovani građani, ekonomska moć jedne zemlje biti merena količinom hrane koju jedna zemlja proizvodi ili može da proizvede i količinom pijaće vode. Mi tu priliku ne smemo da propustimo i zato u narednom periodu treba koristiti sve potencijale, a da kažem da nam je Svetska banka dala ovih dana 50 miliona evra da kreditiramo dodatnu vrednost iz poljoprivredne proizvodnje, tako što će deo kredita biti nepovratan, da naši poljoprivrednici mogu poljoprivredu da dignu na višu fazu i da tako napravimo dodatni bruto domaći proizvod iz poljoprivrede, a kada zaradimo taj novac, on će na ovaj ili onaj način doći do nas i do naših građana u Republici Srbiji. Hvala.