Na sednici održanoj 7. februara, Odbor je razmatrao Informacije o radu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine u delu poljoprivrede, za period od 1. septembra do 31. decembra 2016. godine.
Izveštaj su, ispred Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, predstavili Velimir Stanojević, državni sekretar u Ministarstvu i Žarko Radat, direktor Uprave za agrarna plaćanja.
Državni sekretar Velimir Stanojević, obrazlažući Izveštaj, između ostalog je istakao da su u datom periodu donete izmene i dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, Zakona o podsticajima u poljoprivredi i Zakona o vodama, koji će omogućiti značajne olakšice poljoprivrednim proizvođačima, pre svega za korišćenje sredstava iz evropskih fondova u ovoj oblasti. Takođe, u ovom periodu Ministarstvo je krenulo sa pregovorima u vezi sa programom IPARD 2, čemu svedoči poseta ministra Branislava Nedimovića Briselu u novembru prošle godine. Kao ključna stvar, istaknuto je da je u decembru, usvajanjem budžeta Republike Srbije za 2017. godinu, predviđeno 8 odsto više sredstava za poljoprivredu nego u prethodnoj godini i da je, od oko 44 milijarde dinara, koliko iznosi ovogodišnji budžet Ministarstva, 86 odsto sredstava predviđeno za subvencije i podsticaje poljoprivrednih proizvođača. Uredbom Vlade Republike Srbije o načinu raspodele sredstava podsticaja, pored postojećih mera, uvedene su i nove mere u vidu kupovine voćarskih i vinogradarskih traktora kao i „Start-ap“ podrška za mlade poljoprivrednike, kojom će se omogućiti da, pod veoma povoljnim uslovima, mladi poljoprivredni proizvođači iskoriste državne subvencije, otvore svoja poljoprivredna gazdinstva i ojačaju područja u kojima žive. Stanojević je naglasio i to da je prepoznat problem u vezi sa porezima i doprinosima, kao i zdravstvenom zaštitom poljoprivrednih proizvođača, te da je ministar Nedimović pokrenuo razgovore sa direktorima nadležnih institucija, u cilju rešavanja nastalih problema.
Osvrćući se i na problem sa ledom na rekama u Srbiji, nastalim tokom prethodnog ledenog talasa, Stanojević je istakao da je od izuzetnog značaja bila pomoć mađarskih ledolomaca koji su delovali i izvan granica propisanih bilateralnim sporazumom između dveju zemalja, kako bi, na najbolji način, zajednički uspeli da se prevaziđu nastali problemi.
Članovi Odbora su tokom rasprave izrazili nadu da će se, između ostalog, u toku ove godine rešiti problem dugovanja poljoprivrednih proizvođača za poreze i doprinose, pitanje zaštite prilikom kupovine poljoprivrednog zemljišta, ali i raditi na tome da se kroz korišćenje potencijala, razvijaju najnerazvijenija područja Srbije.
Odbor je, nakon rasprave, većinom glasova, usvojio Informaciju o radu Ministarstva i prosledio je Narodnoj skupštini na izjašnjavanje.
Sednici je predsedavao predsednik Odbora Marijan Rističević, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Odbora: Zvonimir Đokić, Veroljub Matić, Tijana Davidovac, Milija Miletić, Marko Gavrilović, Radovan Jančić, Arpad Fremond, Dragan Jovanović, Marjana Maraš, Goran Bogdanović, Nada Lazić, mr Marko Milenković, prof. dr Miladin Ševarlić i Nenad Božić.