10. sednica Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva

20.02.2017.

Na sednici održanoj 20. februara, članovi Odbora razmatrali su položaj osoba sa invaliditetom, sa posebnim osvrtom na delovanje nevladinih organizacija i usluge socijalne zaštite koje one pružaju.

Članovima Odbora i predstavnicima udruženja za pomoć osobama sa invaliditetom obratio se član Gradskog veća za oblast socijalne zaštite i zdravstva Grada Subotice Ilija Đukanović, upoznavši prisutne sa aktuelnim stanjem u ovoj oblasti. Između ostalog, informisao je prisutne da su iz gradskog budžeta izdvojena znatna sredstva za finansiranje određenih usluga kroz ustanove koje se nalaze u Subotici, kao što su: Centar za socijalni rad, Gerontološki centar i Dom za decu ometenu u razvoju „Kolevka“.

U nastavku izlaganja, naveo je da Grad svake godine raspisuje konkurse u oblasti društveno-humanitarnog rada i dodao da je u 2016. godini, po konkursu, trećina opredeljenih sredstava odobrena udruženjima osoba sa invaliditetom. Ilija Đukanović je istakao da je Grad spreman da podrži sve projekte u cilju poboljšanja uslova života osoba sa invaliditetom i da će pružiti maksimalnu pomoć u okviru svojih nadležnosti.

Dr Vesna Rakonjac, predsednica Odbora, upoznala je prisutne sa delokrugom rada Odbora i dodala da je Odbor formirao Radnu grupu za osnaživanje osoba sa invaliditetom, koju čini 11 narodnih poslanika iz raznih poslaničkih grupa, a koja ima za cilj, između ostalog, da kroz posete lokalnim samoupravama, utvrdi realno stanje i ustanovi probleme sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom.

Pomoćnik ministra u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vladimir Pešić je istakao da se Ministarstvo posebno angažuje kada su u pitanju osobe sa invaliditetom i dodao da je Vlada Republike Srbije formirala Savet za osobe sa invaliditetom, kao stručno i savetodavno telo Vlade, koga čine predstavnici nadležnih državnih organa, civilnog društva i nevladinih organizacija.

Formiranje Saveta, kao stručnog i savetodavnog tela Vlade, od velikog je značaja za razmatranje pitanja društvenog i ekonomskog položaja osoba sa invaliditetom, za pokretanje inicijativa za koordinaciju sa nadležnim državnim organima u postupku donošenja propisa, sprovođenje zakonskih i drugih propisa o zaštiti osoba sa invaliditetom, kao i uspostavljanje i ostvarivanje saradnje sa vladinim i nevladinim međunarodnim organizacijama koje se bave zaštitom osoba sa invaliditetom, naveo je pomoćnik ministra. Takođe, upoznao je prisutne da su gerontološki centri u Vojvodini dobili sanitetska vozila koja će biti 24 sata dnevno na raspolaganju svim građanima.

U nastavku sednice, predstavnici udruženja za pomoć osobama sa invaliditetom izneli su probleme sa kojima se suočavaju, među kojima je i revizija tuđe nege i pomoći - dok traje revizija, roditelji, odnosno deca, ne dobijaju naknadu i do pola godine. Predstavnici udruženja smatraju da osobe sa stalnim dijagnozama, poput autizma, Daunovog sindroma, cerebralne paralize ne treba da podležu ponovnoj reviziji, odnosno da se te činjenice stalno i iznova dokazuju. Takođe, ukazali su na neophodnost angažovanja većeg broja personalnih asistenata, pomoćnika u kući, kao i porodičnih savetnika, a sve u cilju pružanja pomoći osobama sa invaliditetom.

Predstavnici udruženja izrazili su zadovoljstvo što je 2013. godine usvojen Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, kojim se uređuju podsticaji za zapošljavanje radi stvaranja uslova za ravnopravno uključivanje osoba sa invaliditetom na tržište rada, kao i obaveza zapošljavanja lica sa invaliditetom od strane poslodavca.

Pomoćnik ministra, predsednica Odbora i član gradskog veća saslušali su probleme koji se odnose na položaj osoba sa invaliditetom i naveli da će preduzeti sve što je moguće u okvirima svojih nadležnosti kako bi se osobama sa invaliditetom omogućili kvalitetniji i bolji uslovi života.

Sednici je predsedavala dr Vesna Rakonjac, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Milanka Jevtović Vukojičić, Radovan Jančić, Prim. dr Branimir Rančić, Prim. dr Vlado Babić, Bojan Torbica, Dragan Savkić, Vesna Nikolić Vukajlović, Tomislav Žigmanov, Predrag Jelenković, Milena Ćorilić, Marija Janjušević i Enis Imamović.

Pored članova i zamenika članova Odbora sednici je prisustvovao i narodni poslanik Milimir Vujadinović.

Sednica Odbora se nastavlja u utorak, 21. februara, sa početkom u 13 časova, kada će se razmatrati druga tačka dnevnog reda: Migrantska kriza i njen uticaj na sistem socijalne zaštite u Subotici, jednoj od regija pogođenih krizom.

Sednica van sedišta podržana je projektom „Jačanje nadzorne uloge i javnosti u radu Narodne skupštine, druga faza“, koji sprovode Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Narodna skupština Republike Srbije, a finansira Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC).

Prisutni članovi

...

Vesna Rakonjac

Srpska napredna stranka
...

Milanka Jevtović Vukojičić

Srpska napredna stranka
...

Radovan Jančić

Srpska napredna stranka
...

Branimir Rančić

Srpska napredna stranka
...

Vlado Babić

Srpska napredna stranka
...

Bojan Torbica

Pokret socijalista
...

Dragan Savkić

Srpska napredna stranka
...

Vesna Nikolić-Vukajlović

Srpska radikalna stranka
...

Tomislav Žigmanov

Demokratski savez Hrvata u Vojvodini
...

Predrag Jelenković

Socijaldemokratska partija Srbije
...

Milena Ćorilić

Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda
...

Marija Janjušević

Srpski pokret Dveri
...

Enis Imamović

Stranka demokratske akcije Sandžaka
Poslednji put ažurirano: 21.02.2017, 11:04