Na sednici održanoj 20. februara, članovi Odbora razmatrali su položaj osoba sa invaliditetom, sa posebnim osvrtom na delovanje nevladinih organizacija i usluge socijalne zaštite koje one pružaju.
Članovima Odbora i predstavnicima udruženja za pomoć osobama sa invaliditetom obratio se član Gradskog veća za oblast socijalne zaštite i zdravstva Grada Subotice Ilija Đukanović, upoznavši prisutne sa aktuelnim stanjem u ovoj oblasti. Između ostalog, informisao je prisutne da su iz gradskog budžeta izdvojena znatna sredstva za finansiranje određenih usluga kroz ustanove koje se nalaze u Subotici, kao što su: Centar za socijalni rad, Gerontološki centar i Dom za decu ometenu u razvoju „Kolevka“.
U nastavku izlaganja, naveo je da Grad svake godine raspisuje konkurse u oblasti društveno-humanitarnog rada i dodao da je u 2016. godini, po konkursu, trećina opredeljenih sredstava odobrena udruženjima osoba sa invaliditetom. Ilija Đukanović je istakao da je Grad spreman da podrži sve projekte u cilju poboljšanja uslova života osoba sa invaliditetom i da će pružiti maksimalnu pomoć u okviru svojih nadležnosti.
Dr Vesna Rakonjac, predsednica Odbora, upoznala je prisutne sa delokrugom rada Odbora i dodala da je Odbor formirao Radnu grupu za osnaživanje osoba sa invaliditetom, koju čini 11 narodnih poslanika iz raznih poslaničkih grupa, a koja ima za cilj, između ostalog, da kroz posete lokalnim samoupravama, utvrdi realno stanje i ustanovi probleme sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom.
Pomoćnik ministra u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vladimir Pešić je istakao da se Ministarstvo posebno angažuje kada su u pitanju osobe sa invaliditetom i dodao da je Vlada Republike Srbije formirala Savet za osobe sa invaliditetom, kao stručno i savetodavno telo Vlade, koga čine predstavnici nadležnih državnih organa, civilnog društva i nevladinih organizacija.
Formiranje Saveta, kao stručnog i savetodavnog tela Vlade, od velikog je značaja za razmatranje pitanja društvenog i ekonomskog položaja osoba sa invaliditetom, za pokretanje inicijativa za koordinaciju sa nadležnim državnim organima u postupku donošenja propisa, sprovođenje zakonskih i drugih propisa o zaštiti osoba sa invaliditetom, kao i uspostavljanje i ostvarivanje saradnje sa vladinim i nevladinim međunarodnim organizacijama koje se bave zaštitom osoba sa invaliditetom, naveo je pomoćnik ministra. Takođe, upoznao je prisutne da su gerontološki centri u Vojvodini dobili sanitetska vozila koja će biti 24 sata dnevno na raspolaganju svim građanima.
U nastavku sednice, predstavnici udruženja za pomoć osobama sa invaliditetom izneli su probleme sa kojima se suočavaju, među kojima je i revizija tuđe nege i pomoći - dok traje revizija, roditelji, odnosno deca, ne dobijaju naknadu i do pola godine. Predstavnici udruženja smatraju da osobe sa stalnim dijagnozama, poput autizma, Daunovog sindroma, cerebralne paralize ne treba da podležu ponovnoj reviziji, odnosno da se te činjenice stalno i iznova dokazuju. Takođe, ukazali su na neophodnost angažovanja većeg broja personalnih asistenata, pomoćnika u kući, kao i porodičnih savetnika, a sve u cilju pružanja pomoći osobama sa invaliditetom.
Predstavnici udruženja izrazili su zadovoljstvo što je 2013. godine usvojen Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, kojim se uređuju podsticaji za zapošljavanje radi stvaranja uslova za ravnopravno uključivanje osoba sa invaliditetom na tržište rada, kao i obaveza zapošljavanja lica sa invaliditetom od strane poslodavca.
Pomoćnik ministra, predsednica Odbora i član gradskog veća saslušali su probleme koji se odnose na položaj osoba sa invaliditetom i naveli da će preduzeti sve što je moguće u okvirima svojih nadležnosti kako bi se osobama sa invaliditetom omogućili kvalitetniji i bolji uslovi života.
Sednici je predsedavala dr Vesna Rakonjac, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Milanka Jevtović Vukojičić, Radovan Jančić, Prim. dr Branimir Rančić, Prim. dr Vlado Babić, Bojan Torbica, Dragan Savkić, Vesna Nikolić Vukajlović, Tomislav Žigmanov, Predrag Jelenković, Milena Ćorilić, Marija Janjušević i Enis Imamović.
Pored članova i zamenika članova Odbora sednici je prisustvovao i narodni poslanik Milimir Vujadinović.
Sednica Odbora se nastavlja u utorak, 21. februara, sa početkom u 13 časova, kada će se razmatrati druga tačka dnevnog reda: Migrantska kriza i njen uticaj na sistem socijalne zaštite u Subotici, jednoj od regija pogođenih krizom.
Sednica van sedišta podržana je projektom „Jačanje nadzorne uloge i javnosti u radu Narodne skupštine, druga faza“, koji sprovode Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Narodna skupština Republike Srbije, a finansira Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC).