10. sednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava

20.10.2016.

Na 10. sednici, održanoj 20. oktobra, članovi Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava su razmotrili Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog sporazuma o zajmu LD 1768 (2012) između Banke za razvoj Saveta Evrope i Republike Srbije, Predlog zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora „Apeks zajam za mala i srednja preduzeća i druge prioritete III/B“ između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije, Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog sporazuma o zajmu LD 1830 (2014) između Banke za razvoj Saveta Evrope i Republike Srbije, Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (Program modernizacije i optimizacije javne uprave) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj i Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Vlade Republike Srbije i Fonda za razvoj Abu Dabija za budžetsku podršku, koje je podnela Vlada.

Članovi Odbora odlučili su većinom glasova da objedine raspravu o svim tačkama dnevnog reda, koje je obrazložila u ime predstavnika predlagača Dragana Ratković, iz Uprave za javni dug Ministarstva finansija.
Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog sporazuma o zajmu LD 1768 (2012) između Banke za razvoj Saveta Evrope i Republike Srbije odnosi se na izgradnju zatvorskih kapaciteta u Kragujevcu za smeštaj osuđenika osuđenih na duže od pet godina, a ukupan iznos zajma je 17 miliona evra. Kod ovog zajma je povoljno to što povodom svakog povlačenja tranše može da se bira kamatna stopa, a period otplate se kreće u rasponu od 15 do 20 godina.

Predlog zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora „Apeks zajam za mala i srednja preduzeća i druge prioritete III/B“ između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije odnosi se na finansiranje malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, u iznosu od 150 miliona evra. Do sada je Srbija koristila ovakvih pet kredita, koji se koriste preko Narodne banke Srbije, a koja ta sredstva plasira poslovnim bankama, koje ih onda nude krajnjim korisnicima. Minimalni iznos tranše je 5 miliona evra, a kod zapošljavanja mladih ne može biti manja od 2,5 miliona evra. Novina kod ovog zajma je novo zapošljavanje mladih, tako da je pola ove kreditne linije tome namenjeno.

Predlog zakona o potvrđivanju Okvirnog sporazuma o zajmu LD 1830 (2014) između Banke za razvoj Saveta Evrope i Republike Srbije namenjen je za otklanjanje posledica zemljotresa u Kraljevu, u iznosu od 8 miliona evra, a uslovi su kao i kod prvog zajma, odnosno, nema troškova provizije banci, može da se bira kamatna stopa, a povlačiće se u dve tranše. Deo sredstva za izgradnju stambenih objekata u Kraljevu obezbediće grad Kraljevo, a radovi će započeti početkom 2017. godine.

Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (Program modernizacije i optimizacije javne uprave) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj namenjen je budžetu Republike Srbije u iznosu od 69 miliona evra, a isplata tranši će zavisiti od ispunjavanja indikatora definisanih zajmom. Zajam se uzima na 17 godina, uz grejs period od pet godina.

Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Vlade Republike Srbije i Fonda za razvoj Abu Dabija za budžetsku podršku je sličan ugovoru iz 2014.godine i može se smatrati bilateralnim sporazumom sa Vladom Abu Dabija. Zajam je u iznosu od jedne milijarde dolara, predviđeno je da se povlači u pet tranši, od po 200 miliona dolara, s tim što razmak između tranši ne može da bude kraći od šest meseci. Sredstva će se povlačiti po potrebi, odnosno, kako budu dospevale obaveze države u dolarima, kamatna stopa je 2,25 odsto godišnje sa stopom za administriranje, otplata je na 10 godina, uz grejs period od pet godina.

Nakon duže rasprave članovi Odbora prihvatili su, većinom glasova, sve predložene zakone.

Sednici je predsedavala predsednica Odbora dr Aleksandra Tomić.

Sednici su prisustvovali sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Zoran Krasić, Goran Kovačević, Momo Čolaković, Olivera Pešić, Srbislav Filipović, Zoran Bojanić, Milorad Mirčić, Goran Ćirić, Slaviša Bulatović, Zoltan Pek, Ivan Manojlović i Milan Lapčević.

Prisutni članovi

...

Aleksandra Tomić

Srpska napredna stranka
...

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
...

Goran Kovačević

Srpska napredna stranka
...

Momo Čolaković

Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda
...

Olivera Pešić

Srpska napredna stranka
...

Srbislav Filipović

Srpska napredna stranka
...

Zoran Bojanić

Srpska napredna stranka
...

Milorad Mirčić

Srpska radikalna stranka
...

Goran Ćirić

Demokratska stranka
...

Slaviša Bulatović

Srpska napredna stranka
...

Ivan Manojlović

Srpska napredna stranka
...

Milan Lapčević

Nova Demokratska stranka Srbije
...

Zoltan Pek

Savez vojvođanskih Mađara
Poslednji put ažurirano: 29.11.2016, 10:55