Na sednici Odbora, održanoj 23. oktobra, razmotren je Izveštaj o radu Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije, koji je podnelo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Izveštaj je članovima Odbora predstavila ministarka bez portfelja za populacionu politiku i predsednica Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije Slavica Đukić Dejanović, koja je istakla da je konstitutivna sednica Sveta, u novom sastavu, održana 7. novembra 2017. godine i da su do sada održane četiri sednice. Na konstitutivnoj sednici članovi Saveta su informisani o sadržini Izveštaja o determinantama i faktorima nasilja prema deci u Srbiji, zatim o radu na Strategiji za prevenciju i zaštitu dece od nasilja ,kao i o sadržini Opšteg komentara br. 21 Komitete za prava deteta-o deci u uličnim situacijama. Takođe, članovi Saveta su upoznati sa stanjem po pitanju primene Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja 2016-2025. godine. Pokrenuta je inicijativa ka Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za formiranje radne grupe za izradu novog Nacionalnog plana akcije za decu, koji bi bio krovni dokument u pogledu zaštite prava deteta.
Predsednica Saveta je upoznala članove Odbora sa potpisivanjem dokumenta Poziv na akciju , koji je pokrenuo UNICEF , a koji se zasniva na Konvenciji o pravima deteta i na Ciljevima održivog razvoja, a pre svega na najboljim interesima svakog deteta čime se podrška deci u ranom detinjstvu, postavlja kao prioritet, uzevši u obzir da je prvih hiljadu dana u životu deteta ključno za budući razvojni potencijal, posebno kada je u pitanju centralni nervni sistem. Pored toga pokrenuta je inicijativa ka Vladi Republike Srbije za pristupanje Srbije Globalnom partnerstvu za zaustavljanje nasilja nad decom čime bi se Republika Srbija pridružila savezu nacija koji su posvećeni istom cilju i dobila pristup međunarodnoj razmeni znanja o ovoj temi.
Predsednica Saveta iznela je i zabrinjavajući podatak da je Srbija na 46 poziciji indeksa prekinutog detinjstva, što je za pet mesta lošije u odnosu na prethodnu godinu. Ovo rangiranje obuhvata 175 zemalja sveta. Jedan od razloga za tako loše rangiranje su brakovi i prekidi trudnoće maloletnica, kao i problemi dečijeg rada, posebno u romskoj populaciji.
Članovi Odbora su se interesovali za detalje pokrenutih inicijativa, a skrenuta je i pažnja da je neophodno, među posebno osetljivu grupu dece, uvrstiti i decu koja žive na selu.
U nastavku sednice Odbor je usvojio Izveštaj o radu Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije, koji je podnelo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Sednicom je predsedavala zamenica predsednika Odbora Nada Lazić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova: Veroljub Arsić, prof. dr Vladimir Marinković, Milanka Jevtović Vukojičić, Jelena Mijatović, Marko Đurišić, Milija Miletić, Elvira Kovač, Danijela Stojadinović, dr Radoslav Jović, Milena Ćorilić, dr Sanda Rašković Ivić, Enis Imamović i Sandra Božić.