Na sednici održanoj 7. februara, članovi Odbora razmatrali su Godišnji izveštaj Sekretarijata Energetske zajednice o napretku Republike Srbije u implementaciji propisa iz oblasti energetike.
Na početku sednice, direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač, podsetio je na podatak da je Energetska zajednica međunarodna organizacija, osnovana u oktobru 2005. godine, u Atini. Danas je čini EU i devet ugovornih strana.
Predstavljajući Godišnji izveštaj, Janez Kopač je podsetio na glavne ciljeve Energetske zajednice kao što su:
privlačenje investicija u proizvodnju električne energije i mreže kako bi se obezbedilo stabilno i stalno energetsko snabdevanje koje je ključno za ekonomski razvoj i socijalnu stabilnost;
uspostavljanje integrisanog tržišta energije tako što će se omogućiti prekogranična trgovina energijom i integracija sa tržištem EU;
jačanje sigurnosti snabdevanja;
unapređenje životne sredine u sektoru energetike i
jačanje konkurencije i stvaranje uslova za ekonomiju obima na regionalnom nivou.
Energetska zajednica ocenila je da Srbija beleži dobar rezultat u uvođenju pravnih tekovina, naveo je Kopač i dodao da je cilj Energetske zajednice da se do 2050. godine pređe na obnovljive izvore energije, kao i da era uglja polako ostaje iza nas.
U nastavku izlaganja upoznao je članove Odbora sa zakonodavnim okvirima i implementacijom određenih propisa od strane ugovornih strana. S tim u vezi, istakao je, Srbija je postigla veliki uspeh u implementaciji u elektroenergetskom sektoru i u sektoru energetske efikasnosti, dok je u sektoru statistike implementacija skoro završena. Implementacija u sektoru gasa, nafte i infrastrukture je u umerenoj fazi.
Kopač je informisao članove Odbora o delu Izveštaja koji se odnosi na oblast električne energije, gasa, nafte, infrastrukture, klime i na oblast zaštite životne sredine.
Razgovaralo se o procesu razdvajanja Srbijagasa i istaklo se da će se 1. oktobra 2019. godine taj proces okončati.
Takođe, kada su u pitanju obnovljivi izvori energije, ocenjeno je da Srbija beleži oscilacije u potrošnji energije iz obnovljenih izvora, zbog porasta ukupne potrošnje električne energije i da su potrebna dalja ulaganja u ovoj oblasti.
Na sednici je govorio i Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike, koji je predstavljeni izveštaj Sekretarijata Energetske zajednice ocenio pozitivnim, uz sugestije i preporuke za izvesne korekcije koje bi Sekretarijat trebalo da uvaži u narednom periodu. Antić je ukazao na visok nivo saradnje Vlade Republike Srbije, resornog ministarstva i Sekretarijata i pohvalio rad Narodne skupštine i resornog odbora. Srbija će uz podršku Sekretarijata uložiti maksimalne napore da kompletna implementacija bude uspešna, naveo je ministar i dodao da, u odnosu na baznu 2009. godinu, Srbija beleži ukupan rast potrošnje energije od 16 odsto, isključivo kao posledicu novih industrijskih potrošača. Takođe, Antić je naveo da će Srbija u narednom periodu veliki akcenat staviti na stvaranje uslova za povećanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora.
Na sednici su govorili i direktor Srbijagasa i narodni poslanik Dušan Bajatović, predsednik Saveta Agencije za energetiku RS Dejan Popović i narodni poslanici Gorica Gajić, Zoran Bojanić i Snežana Paunović.
Na kraju sednice predsednica Odbora Snežana B. Petrović konstatovala je da je Godišnji izveštaj Sekretarijata Energetske zajednice razmotren šesti put, da je Srbija napravila veliki napredak u implementaciji propisa i da se nastavlja dalja saradnja sa Sekretarijatom u interesu Srbije kao potpisnice Ugovora o Energetskoj zajednici.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora Snežana B. Petrović, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Odbora dr Aleksandra Tomić, Stanislava Janošević, Studenka Kovačević, Tomislav Ljubenović, Zoran Bojanić, Gorica Gajić, Milimir Vujadinović, Snežana R. Petrović, Vojislav Vujić, Snežana Paunović i Ana Čarapić.