TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 19.05.2005.

25. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

25. dan rada

19.05.2005

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 11:50 do 04:35

OBRAĆANJA

Vojislav Milajić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, ostavka Vlade i predsednika Vlade su ustavne kategorije i predviđene su članom 93. stav 7. Ustava. Doduše, Ustav samo predviđa tu mogućnost, ali ne daje konkretno objašnjenje procedure ostavke Vlade i predsednika Vlade.
Po ovom članu Predloga zakona koji je Vlada predložila Skupštini postoje dva načina davanja ostavke. Jedan način podnošenja ostavke Vlade je da se, posle predaje ostavke predsedniku Republike i predsedniku Narodne skupštine, nameće obaveza Narodnoj skupštini da zakaže sednicu u roku od sedam dana, gde će se konstatovati ostavka Vlade, i to bez rasprave. Druga mogućnost je da će se konstatovati ostavka Vlade sa raspravom, gde će se dati mogućnost mandataru da obrazloži ostavku.
Ako zamislimo prvu mogućnost, odnosno kako bi to izgledalo, onda bi to izgledalo ovako – da predsednik Skupštine zakazuje sednicu, poslanici dolaze u Skupštinu, predsednik obaveštava parlament da je predsednik Vlade podneo ostavku, da je samim tim Vlada u ostavci, daje reč premijeru, premijer ne želi da da obrazloženje i Skupština se razilazi, Vlada se razilazi, pa se postavlja pitanje zašto je uopšte zakazivana sednica Skupštine.
Da li je moguće da se zakazuje sednica Skupštine da bi poslanici videli predsednika Vlade, da su ga se toliko uželeli, pa da žele da ga vide u skupštinskom domu? Ako je podneo ostavku i ako se principijelno držimo stava da je ostavka lični čin, onda nije ni potrebno obrazloženje. A, ako idemo za tim da se dozvoljava pravo premijeru da da obrazloženje svoje ostavke, onda je logično da i poslanici imaju pravo da daju svoje mišljenje o toj ostavci.
Zašto je to bitno? Ovako kako je koncipirana ostavka u članu 20. Predloga zakona smatra se da je Vlada ostavkom završila svoj posao i da je tu kraj priče sa Vladom koja je podnela ostavku. Međutim, nije tako. Iz prakse znamo da posle ostavke Vlade ili novih izbora protekne i po četiri, pet, šest meseci do izbora nove vlade. Znači, Vlada koja je podnela ostavku i dalje vrši svoju funkciju do izbora nove Vlade.
E, sad, ako mandatar koji je podneo ostavku pred ovim domom da obrazloženje svoje ostavke i navede neke svoje razloge zbog kojih je podneo ostavku, ili cela Vlada, onda je logično da i poslanici imaju pravo da se jave za diskusiju i daju svoje mišljenje o toj ostavci, pogotovo zbog toga što će ta vlada u ostavci vršiti funkciju vlade do izbora nove vlade.
Na kraju, kroz ceo Predlog ovog zakona provejava intencija predlagača da preuzme na sebe one ingerencije koje pripadaju Skupštini. Vlada pokušava da kroz ovaj predlog zakona reguliše ono što bi trebalo da bude u zakonu o Skupštini Srbije ili Poslovniku o radu Skupštine – kako će Skupština postupati u ovom konkretnom slučaju prilikom ostavke Vlade. Ona je to i uradila u prethodnom članu, gde se ispitivalo poverenje Vladi, u članu 18, gde se odlučivalo o nepoverenju Vladi i još u nizu članova ima instituta koji su isključivo vezani za Poslovnik o radu Narodne skupštine i koji apsolutno ne spadaju u ovu materiju, niti im je mesto u ovom zakonu.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Momir Marković.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, u svim parlamentarnim demokratijama u svetu postoji striktna podela na tri grane vlasti: zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Zakonodavna vlast samom svojom prirodom je malo ravnopravnija od druge dve, jer upravo u parlamentima polažu zakletve i sudije, nosioci sudske vlasti, a o tome smo pre tri sata otprilike govorili, dakle, u parlamentima pred narodnim poslanicima polažu zakletvu i prvi ministar, premijer, i ministri.
Prema tome, svuda u svetu, osim kod nas, strogo se vodi računa da jedna grana ne preuzme i ne uđe u ingerencije druge grane vlasti, osim, naravno, kod nas. Kod nas mogu pojedini ministri da bukvalno omalovažavaju i maltretiraju narodne poslanike, čak i da ih novčano kažnjavaju, i nikom ništa. Jedino se kod nas može desiti da ingerencije zakonodavne vlasti Vlada prećutno preuzima, čak i da sudska vlast delom preuzme ingerencije zakonodavne vlasti i da nikoga u ovoj državi zbog toga glava ne zaboli.
I, dalje, kada dođemo u situaciju da predsednik Vlade i Vlada podnesu ostavku, onda ćemo, ukoliko ovaj zakon usvojite, dovesti narodne poslanike u situaciju da samo klimnu glavom i da tako Vlada, koja je rasprodala sve fabrike, kao što je naša, može komotno da podnese ostavku i samo da klimnemo glavom – u redu, podneli ste ostavku.
Mogu pojedini ministri da maksimalno opljačkaju državu, kao što se desilo i kao što se dešava kod nas, afera za aferom, kao što se dešava da se nađe četiri milijarde dolara na Kipru, pa ih odjednom nema, otišla su na neka Devičanska ostrva, koja se ne mogu ni u atlasu naći, ni na geografskoj karti, ali su ih ovi naši vrli ministri pronašli, i nikome ništa. Može da se sa tim novcem vrati u državu i da se pokupuju sve fabrike, da se otvore nacionalne štedionice i ostale banke, i nikom ništa.
Može i gomila afera da se otvori, i nikom ništa, i onda će doći predsednik Vlade i reći – dame i gospodo, ja podnosim ostavku, a mi ćemo da klimnemo glavom, jer ovaj zakon nam ne dozvoljava da otvorimo raspravu i da raspravljamo o tim razlozima zbog kojih ministar, odnosno predsednik Vlade, odnosno cela Vlada podnosi ostavku.
Narodni poslanik Milorad Mirčić amandmanom traži da se u članu 20. stav 3. (a stav 2. kaže – Narodna skupština na prvoj narednoj sednici, koja se održava u roku od sedam dana od prijema ostavke, bez rasprave prima k znanju da je predsednik Vlade podneo ostavku) iza reči ″Narodnoj skupštini″ dodaju reči ″i tada se otvara rasprava, a nakon rasprave konstatuje da je prestao mandat Vladi″. Ovom dopunom člana 20, amandmanom na član 20, taj član 20. dobija toliko malo smisla i dobija se mogućnost da građani Srbije konačno shvate zašto ministri podnose ostavku.
Mnogi ministri iz ove vlade, kao mnogi iz prethodne, kada jednom sudska vlast bude radila svoj posao, sigurno će se naći iza rešetaka, a zakonodavna vlast će uskoro, od utorka, pošto će ova vlada sigurno da padne u utorak ukoliko dozvolite raspravu, vladajuća većina, i da građani Srbije saznaju sve razloge zašto smo podneli zahtev za izglasavanje nepoverenja Vladi; ukoliko ne bude, uskoro će vas narod, da ne kažem kakvim motkama, oterati.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Milan Marković.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Demokratska stranka – Boris Tadić
Poštovani ministre, dakle, kao što smo istakli i povodom amandmana gospođe Čomić, slična ili ista argumentacija može da se primeni i povodom ovog amandmana, ne zbog sadržine jednog broja amandmana, već upravo zbog manjkavosti koje Predlog zakona ima. U slučaju da amandman Demokratske stranke, odnosno Gordane Čomić ne bude usvojen, mi ćemo svakako podržati ovaj amandman, jer smatramo da nema mesta rešenju koje je predviđeno u članu 20. Predloga zakona.
Dakle, mislim da su ovde dva ključna pitanja: jedno je pozicija Narodne skupštine u odnosu na Vladu Republike Srbije, a drugo je ustavnost ovog zakona. Smatram da u pogledu ustavnosti ovog zakona imamo dve vrste odredaba. Jedna vrsta odredaba tiče se toga da ovaj zakon na neki način, ne mogu reći da je u suprotnosti sa Ustavom, ali sigurno nije u saglasnosti sa odredbama Ustava. Sa druge strane, ovaj zakon sadrži i odredbe koje su u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije. Ovim zakonom se Vladi Republike Srbije daju nadležnosti koje ona po Ustavu nema.
Zaista bih zamolio gospodina ministra da objasni, između ostalog, odakle se u ovom zakonu nalazi i odredba člana 6, odnosno, pardon, kasnijeg člana, koja govori o kontroli ustavnosti i zakonitosti, od strane Vlade, akata koje donose jedinice lokalne samouprave.
Toga nema u Ustavu Republike Srbije, to je u suprotnosti sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi, to je u suprotnosti sa samim principom lokalne samouprave, na koji smo mi kao demokratska država obavezni.
Nema u članu 90. Ustava Republike Srbije nikakvih mogućnosti da Vlada na ovaj način vrši kontrolu lokalne samouprave. U tački 7. se govori o nadzoru nad radom ministarstava i posebnih organizacija, ali nemoguće je da Vlada vrši takvu vrstu nadzora nad lokalnom samoupravom. To nije bilo ni osamdesetih godina, ja zaista ne znam da li je bilo ranije, bio sam suviše mlad da bih znao, ali mislim da u 2005. godini u demokratskoj Srbiji i Srbiji koju želimo da izgradimo nema mesta za kontrolu ovakve vrste od strane Vlade prema lokalnoj samoupravi.
Jer, samim tim, i ideja lokalne samouprave, koja je kod nas malo sporna i sumnjiva zbog zastarelih odredaba Ustava Republike Srbije, a posebno Zakona o sredstvima u svojini Republike, ta ideja jeste sporna za svoje ostvarenje, ali ne treba činiti korak dalje ka tome da se ta ideja ne ostvaruje kod nas. To je, u krajnjem slučaju, neki zajednički posao koji nije urađen od 2000. godine pa naovamo i mislim da vi ne dajete doprinos da se to popravi, kao što ni u prethodnom periodu nije dat doprinos da se popravi to rešenje.
Vraćam se na to pitanje odnosa Vlade Republike Srbije (bilo koje Vlade Republike Srbije) i Narodne skupštine Republike Srbije i na pitanje da li obrazloženje jednog akta može biti u drugačijoj formi nego što je taj akt. Da li obrazloženje može imati drugačiju formu nego dispozitiv? Ako je dispozitiv akta ostavka, znači, podnosim ostavku, to je tekst dispozitiva akta, na funkciju predsednika Vlade Republike Srbije, ne može obrazloženje da bude van tog papira. Prosto, mora biti u toj istoj formi. Ne može obrazloženje da se da usmeno.
Ne sporim odredbe Poslovnika koje kažu da nema rasprave o tome, ali sporim vašu intenciju da zakonom o Vladi predvidite da postoji mogućnost usmenog obrazloženja pismene ostavke. Znači, ostavka je pismena, obrazloženje je pismeno. Ne može da se razlikuje forma obrazloženja od forme dispozitiva.
Zbog toga, ukoliko ne prihvatite naš amandman, što iskreno sugerišemo, vi prihvatite amandman kolege Mirčića. Ukoliko ne prihvatite ni amandman kolege Mirčića, ni naš amandman, mi ćemo glasati i za jedan i za drugi amandman, ali vi imate većinu i možete sve to da preglasate. Ne znam da li Vlada ima ili nema većinu, ali polazim od pretpostavke da je sada situacija takva.
Dakle, smatram da ceo zakon ima ozbiljne manjkavosti materijalne, sadržinske i formalne prirode. Te manjkavosti formalne prirode se ogledaju u nesaglasnosti sa odredbama Ustava i u suprotnosti sa duhom Ustava, koji, kakav je takav je, ipak poštuje i garantuje pravo lokalne samouprave. Zaista bih voleo da mi odgovorite na ovo pitanje o ustavnosti ovih odredaba po pitanju lokalne samouprave. Hvala na pažnji.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima ministar gospodin Zoran Lončar.

Zoran Lončar

Poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani narodni poslaniče, potpredsedniče Skupštine Republike Srbije, imao sam više puta priliku da se uverim u vaše ne skromno pravno znanje, dakle nemalo pravničko znanje i nemam uopšte nijedan razlog da verujem da vi ne poznajete, kao pravnik, jako dobro sve ove akte – Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi i verovatno znate šta je ustavno i neustavno.
Ali, možda ste, ako ništa drugo, zbog ovih kasnih sati, zaboravili jednu odredbu iz Zakona o lokalnoj samoupravi, za koju ste, koliko mi se čini, 2002. godine u funkciji narodnog poslanika glasali, a to je da Vlada Republike Srbije može da pokrene postupak ocene ustavnosti opšteg akta jedinice lokalne samouprave, a do odluke Ustavnog suda da obustavi izvršenje tog akta. Zahvaljujem se.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Hvala. Replika, poslanik Marković.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Demokratska stranka – Boris Tadić
Gospodine ministre, najpre želim da vam se zahvalim što ste udostojili Narodnu skupštinu i mene kao narodnog poslanika vašeg odgovora. U svojoj diskusiji ni na jedan način nisam hteo da u potpunosti bacam krivicu na ovu vladu. Više puta sam pomenuo da neke stvari od 2000. naovamo zajednički nismo uradili.
Kada je reč o manjkavosti Zakona o lokalnoj samoupravi, mogao bih reći da se slažem sa vama, ne samo po ovom pitanju nego i po mnogim drugim pitanjima koje sadrži taj zakon. Ali, gospodine ministre, duboko verujem da ćete se složiti sa mnom, današnje greške sadašnje vlade ne mogu se pravdati greškama neke prethodne vlade. Danas govorimo o vama, o vašem predlogu zakona i u tom kontekstu je bila moja diskusija, bez namere da na bilo koji način povredim vaše dostojanstvo, i nadam se da ste me razumeli. Hvala vam.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Nataša Jovanović.