Gospodine predsedniče, članovi predsedništva, dame i gospodo narodni poslanici. Postavio bih pitanje Vladi, s obzirom da odgovor koji očekujemo zahteva koordinaciju više ministarstava. Ja sam juče na konferenciji za štampu obavestio javnost da će poslanička grupa DSS tražiti da se u Skupštini do kraja ispita šta se desilo sa lažiranjem podataka o javnom dugu Srbije. Da li se to desilo ili se nije desilo? Jako je bitno da utvrdimo pravu istinu, jer se pominje cifra od milijardu i 200 miliona evra. U ovoj ojađenoj Srbiji, gde preko 700 hiljada ljudi živi na rubu egzistencije, svakako ovolika cifra mora da bude i predmet kojim će se pozabaviti i Skupština Srbije. Da li se to desilo ili ne, treba da utvrdi Skupština Srbije, ali ono što svakako znamo, a što je vezano za prethodnu vlast predvođena DS, jeste da je politika, da EU nema alternativu je ojadila Srbiju i da je njen rezultat to da se Srbija samozadužuje i s druge strane obmana. Upravo ova priča, odnosno informacija o lažiranju javnog duga predstavlja jednu vrstu obmane. Podsetiću da 2010. godine se desila još jedna obmana, za vreme prethodne vlasti, kada se pokušalo da se takođe lažira pad bruto društvenog proizvoda, tako što je on predstavljen na nivou 3,1%, a ispostavilo se, i to ja tada bio pravi statistički šok, da je zapravo pravi pad 6,2% što govori o tome koliko se bile prave implikacije te pogubne i pogrešne politike da EU nema alternativu.
Ona je dovela dotle da je danas Srbija zadužena preko 15 milijardi evra, da je svakog dana Srbija 7,5 miliona evra više zadužena u odnosu na prethodni dan. Zbog toga je važno da se pozabavimo ovim pitanjem. Da se novoj vlasti ne bi desilo ono što se dešavalo prethodnoj vlasti, a boga mi, vidimo da na početku ovog mandata imamo prilike da čujemo šokantne stvari šta se dešavalo u prethodno vladi i pitanje je šta će sve još izaći. Da ministar finansija ne bi doživeo ono što se dešavalo u prethodnom periodu, otvoreno, jasno i glasno kaže, da li je rebalansom budžeta predviđeno da se izdvoje plaćanja za one nadležnosti koje su odlukom Ustavnog suda Srbije ukinute.
Da podsetim, odluka Ustavnog suda kada je neki zakon ili odredba takva da nije u skladu sa Ustavom Srbije, samim tim se briše, ona je nevažeća.
Dok ovo govorim, na zvaničnom sajtu Vlade Vojvodine i dalje se nalazi Zakon o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine, i to sa onim odredbama koje su ukinute od strane Ustavnog suda Srbije. Takođe, 10. jula Ustavni sud je doneo tu odluku, 11. jula Bojan Pajtić formira Vladu Vojvodine i deo te vlade je i Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj, koji je takođe po odluci Ustavnog suda, dakle, neustavan. Samim tim, vidimo da vlast AP Vojvodine apsolutno se ne obazire na Ustav Srbije i zbog toga je jako važno da Ministarstvo finansija vodi računa gde odlazi svaki dinar građana Srbije.
Da li, otkad je doneta odluka Ustavnog suda Srbije, se plaćaju ili finansiraju Vojvođanska akademija nauka i umetnosti, taj Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj, da li se finansira Kancelarija u Briselu, jer svako plaćanje mora da ima zakonsku osnovu? Tako, ako bi odgovorili na to pitanje, mi bi vrlo jasno videli gde su zapravo otišli ti novci Vojvodine.
Jako je važno da Vlada Srbije, koja po Ustavu ima pravo da prati i nadzire izvršenje zakona, vidi šta se zapravo dešava sa izvršenjem i odlukom Ustavnog suda kada je u pitanju Zakon o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine.