Zahvaljujem.
Kad je u pitanju nasilje nad ženama, nažalost to je pojava koja postoji kod nas i protiv koje moramo svi zajednički da se borimo i svedoci smo da ona nije samo fizička, već postoji verbalna što ste videli pre neki dan izjavom lidera Željka Veselinovića koji je svojom izjavom, ja mislim, upravo napravio to verbalno nasilje nad ženama. Mi moramo da se borimo protiv tih stvari u našoj zemlji, moramo svi zajednički da osudimo takvu stvar, a ne da se krijemo iza nekih drugih izjava i da kažemo da se to neki drugi izvinuo, a da se izvinio u ime svih nas.
Kada je u pitanju briga o tim ženama, sada, očekujem u toku ove godine da uđe u skupštinsku proceduru Zakon o socijalnom preduzetništvu. To je jedan od načina kako mi želimo da pomognemo upravo tim ženama koje treba da započnu neki svoj samostalni biznis, da budu ekonomski nezavisne i da mogu da upravljaju svojim životom kada su nažalost prethodni deo života proveli sa nasilnikom i kod koga su u ovom trenutku, recimo, finansijski zavisni. Želimo i tu će nam biti potrebna pomoć svih vas da taj zakon upravo u jednom svom segmentu i predstavi brigu o tim ženama.
Kad su u pitanju penzije i vraćanje penzija, što vi kažete, pa upravo ovim činom kojim sada Vlada treba, odnosno Skupština je predložila Vladi, da bude usvojen ovaj zakon o izmenama i dopunama, u svim segmentima će Vlada Republike Srbije, odnosno Skupština svojim glasanjem da izađe u susret penzionerima. Penzioneri će dobiti povećanje koje do sada najveće, kao što je i potpredsednik Vlade rekao Nebojša Stefanović, najveće do sada koje je prvenstveno rezultat rada, kao što sam rekao svih građana. Prvenstveno izraz politike Vlade Republike Srbije, koja svojom odgovornom politikom od 2014. godine preuzela na sebe taj teret da tim merama koje su u početku bile možda i nekome, da kažem, neprihvatljive, ali, eto, sada četiri godine posle toga možemo da pričamo da rezultati koji su unazad dve godine daju nama za pravo da pričamo o dobrim rezultatima i o tome da Srbiju čekaju bolji dani. Taj odnos penzija koji će biti u odnosu na oktobar 2014. godine jeste od 8 do 13,3%.
Ja ću još jednom da vam pročitam, a mislim da to i zaslužuju naši građani da čuju i naši penzioneri. Znači, penzija koja je bila 26.000 dinara, 2014. godine sada posle smanjenja će biti 29.332 dinara, penzija koja je bila 36.000, biće 41.005 dinara, penzija koja je bila 50.000, biće 53.954 dinara, penzija koja je bila 100.000 bića 107.907 dinara. Što znači, da Vlada Republike Srbije je svojim rezultatima pokazala da ovo može sprovede, ne kreditima, ne zaduživanjem, ne obveznicama, već iz realnih izvora. PIO fond je predvideo na početku 2018. godine da će iz budžeta Republike Srbije da je potrebno da se obezbedi 185 milijardi. Sada rebalansom koji je pred vama poslanicima, taj rebalans kaže da je to potrebno 178 milijardi dinara, ali 178 milijardi dinara zajedno sa povećanjem ovih penzija, za sve korisnike i za to je potrebno manje sredstava, što znači da PIO fond svojim ne povlačenjem sedam milijardi dinara može da upravo pruži mogućnost da se sazida još jedan vrtić, još jedna škola, da se sredi dom zdravlja, da se sredi bolnica, da se obezbedi lečenje za neko naše dete.
Ono što je bitno, o čemu smo malo pre pričali da povećamo možda i onaj deo drugi, o kome možemo zajednički da pričamo, a to je podrška našim majkama, ali samo vas molim da pričamo o tome da ta podrška mora da se odnosi na sve majke. Ne možemo da favorizujemo koliko god želeli, zato što ideja ovog Zakona o finansijskoj podršci nije socijalna pomoć. Znači, za to postoji drugi zakon.
Ideja ovog zakona jeste podsticaj. Taj podsticaj mora da važi za sve žene u Republici Srbiji. Zaposlene, nezaposlene, s malom platom, velikom platom ili one koje rade godinu dana, ili mesec dana, ili one koje rade 15 godina, za sve mora da bude identično. Jedino tako možemo da budemo da budemo pravedni, a Vlada Republike Srbije, to moram vama da kažem, svaka sledeća izmena zakona biće sigurno samo veća korist za majke, ovde u Srbiji. Hvala vam.