Hvala predsedavajući.
Uvaženi ministre sa saradnicima, koleginice i kolege, na član 1. ovog zakona podneo sam amandman 1. kojim se dodaje stav 2.
Pred nama su izmene i dopune Zakona o zaštiti životne sredine koje treba da reše razlike koje postoje u važećem Zakonu o zaštiti životne sredine i međunarodnih obaveza koje proističu iz proces pristupanja EU u smislu ispunjavanja uslova za korišćenje sredstava IPARD fondova i kofinansiranja projekata i sredstava Zelenog fonda za projekte koji se finansiraju iz EU u pretpristupne fondove.
Pre svega, moram da kažem da izmenom i dopunom Zakona o životnoj sredini stvaramo pravni okvir za sistemsko povezivanje različitih pitanja od značaja za ostvarivanje ciljeva politike u oblasti životne sredine.
Zaštita životne sredine podrazumeva predviđanje svih negativnih pojava, izazvanih bilo kojom ljudskom akcijom, intervencijom, odnosno promenom u sredini u cilju sprečavanja uzroka degradacije, zagađivanja ili uništavanja životne sredine i prekomernog trošenja resursa i prostora.
Ovo ću da naglasim, da se pod zaštitom životne sredine podrazumeva i preduzimanje niza mera, pre svega zakonskih, pa onda i tehničkih i tehnoloških, koje na najbolji način mogu da spreče uzorke ili da ublaže ili otklone eventualne negativne posledice.
Članom 1. izvršene su izmene i dopune u smislu dodatnog definisanja, korišćenja sredstava Zelenog fonda Republike Srbije, odnosno da se bez sprovođenja javnog konkursa pored finansiranja interventnih mera u vanrednim okolnostima zagađivanja životne sredine, rekultivaciju i sanaciju zagađenog prostora može vršiti i sufinansiranje projekata koji se finansiraju iz pretpristupne pomoći EU, međunarodne razvojne pomoći iz drugih finansijskih izvora, koji zahtevaju sufinansiranje. Dakle, na ovaj način se obezbeđuje da se projekti iz IPARD fondova sufinansiraju prema utvrđenoj metodologiji za te projekte.
Zaštita životne sredine je obaveza svih zemalja, odnosno pojedinaca, jer utiče na zdravlje, a zajedno sa socijalnim uslovima predstavlja osnovu za očuvanje ljudske egzistencije i zdraviji razvoj društva. Ne samo da zanemarujemo činjenicu da je investiranje u oblasti zaštite životne sredine, pored toga što štiti životnu sredinu i prilagođava klimatskim promenama, otvara i nova radna mesta i povećava godišnji obrt, npr. u reciklažnoj industriji.
Konačno, da bi osigurali dugoročno postojanje društva, njegovog okruženja, moramo da ispoštujemo koncept održivog razvoja, a to predstavlja novu strategiju društvenog razvoja. Tačnije, održivi razvoj predstavlja integralni, ekonomski i tehnološki, socijalni i kulturni razvoj, usredsređen sa potrebama zaštite i unapređenje životne sredine koji omogućava sadašnjim i budućim generacijama zadovoljavanje njihovih potreba i poboljšanje kvaliteta života, a to je ono što nam je veoma bitno, jer ova Vlada i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić rade i bore se pre svega za budućnost svoga naroda. Hvala lepo.