Peta sednica Prvog redovnog zasedanja , 17.05.2019.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Peta sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/114-19

4. dan rada

17.05.2019

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:05 do 17:35

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala kolega Rističeviću.

Na član 16. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Sp. Jovanović.

Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Projekat Srebrenica je osmišljen u kuhinji zapadnih sila i u NATO paktu koji je neprijateljski nekoliko godina kasnije agresijom na Saveznu Republiku Jugoslaviju počinio nezapamćen zločin nad srpskim narodom i svako ko se u proteklih 25 godina bavio ovim pitanjem, pomenuo je kolega neke i od analitičara i novinara i publicista iz sveta, imao je samo jedan izraz za to - u Srebrenici se nije dogodio genocid.

Mnoge publikacije koje su napisane i koje su obelodanjene su prethodile ovoj naučnoj studiji i svemu ovome što radi naš predsednik. Ono što je sada zaista trenutak jer mnoge druge stvari tek očekuju Srbiju je da svi budemo, koji smo svesni naše patriotske obaveze u ovom parlamentu, složni po ovom pitanju i mene raduje, baš kao i moje kolege, da izlaganje pojedinih poslanika iz redova vladajuće stranke i onih koji su u toj koaliciji idu u prilog tome da smo svesni odgovornosti koju mi danas imamo pred budućim generacijama.

Ne znam da li ste upoznati, koleginica Mihajlović je napomenula u svom izlaganju da se pod patronatom neprijateljskog visokog predstavnika u BiH sprema zakon koji će usvojiti parlament BiH koji će sankcionisati svakoga ko negira da se u Srebrenici desio navodni genocid. Predviđene su u ovome što oni u kularima već iznose i kako govore, a bila je, čini mi se, sinoć i jedna reportaža na televiziji Republike Srpske o tome, drakonska zatvorska kazna.

Da li treba da ostanemo nemi nad time? Da li mi onda treba da kažemo svim budućim generacijama da smo zažmurili na to što se radi Srbiji i srpskom narodu? Naravno da ne. Mi moramo da pronađemo način, a kako je i koleginica Radeta rekla – tu pravno-tehničku mogućnosti, ako nije u ovome sad momentu moguće, da pristupimo novoj izmeni i dopuni Krivičnog zakonika da se prihvati ovaj predlog SRS. Pojedinačno mi svi iznosimo slične amandmane, ali jedno je tačno – da tražimo da se kazni svako onaj doživotno kaznom zatvora ko izjavi da je u Srebrenici bio genocid.

Znate, gospođo Kuburović, dame i gospodo narodni poslanici, kad god raspravljamo o bilo čemu ovde, o bilo kom zakonu mi moramo da imamo na umu to da ovaj parlament pre svega treba da štiti nacionalnu bezbednost i integritet države, ne samo teritorijalni integritet, nego integritet čitavog našeg društva i naše nacije. Mi smo najgore moguće klevetani narod u poslednjih 25 godina od strane srpskih neprijatelja, a najstradalniji smo narod na Balkanu, ne samo u ovom poslednjem otadžbinskom ratu, odnosno ratovima, već smo skoro imali prilike da gledamo u dokumentarnim filmovima te strahote od Prvog svetskog rata.

Zar mi da dopustimo da buduće generacije moraju da slušaju potomke ovih izdajnika i ovog šljama, koje plaćaju sa zapada sorošovci i neprijatelji srpskog naroda iz razno raznih nevladinih organizacija, a verovatno i ovi neprijatelji koji tako izgovaraju i koji potenciraju i afirmišu tu tezu da se neki navodni genocid desio u Srebrenici su i poslanici srpskog parlamenta.

Da ostavimo svima onima koji će posle nas da budu u ovim skupštinskim salama da svi oni nekažnjeno to mogu da govore? Mi to ne smemo da dozvolimo. Moramo da učinimo sve, da smognemo tu sabornost, na kraju krajeva, i slogu koja je potreba u ovom trenutku i da se to na najoštriji način sankcioniše ovakvom zatvorskom kaznom jer jedino tako ćemo pokazati čitavom svetu da niko ne može da tretira Srbiju kao nekakav otirač, da se iživljavaju nad nama, da izmišljaju nekakve rezolucije, kao ovi zlotvori juče u tzv. šiptarskom parlamentu, koji su ubijali i klali srpsku decu, nejač i počinili takve zločine.

Sve ono što nam je narod dao kao mogućnost da uradimo, a da zaštitimo državni i nacionalni interes, kada nas je birao mi moramo to da uradimo ovde. Zato smo i pokrenuli ovo pitanje. Zato što je ovaj zakon, a pre svega situacija u kojoj se trenutno Srbija nalazi prava prilika da pristupimo ovakvom zakonskom rešenju i da osvetlamo obraz i budućim generacijama i Republici Srpskoj jer viteška borba heroja rata iz Republike Srpske treba da nam budu opomena i da nam bude svetlo koje će uvek da nas obasjava, jer mnoge smo žrtve izgubili da bismo očuvali Republiku Srpsku, a tek moramo da čuvamo i Srbiju i Republiku Srpsku zajedno. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala koleginice Jovanović.
Na član 16. amandman je podneo narodni poslanik Filip Stojanović.
Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Filip Stojanović

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Zahvaljujem gospodine Marinkoviću.

Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani ministre sa saradnicima, podneo sam amandman na član 16. Predloga zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika. Amandmanom sam tražio da se posle tačke 11) doda nova tačka 12) koja govori o tome da treba krivično da odgovara svako ko tvrdi da se u Srebrenici desio genocid. Amandmanom se štiti državni i nacionalni interes. U Srebrenici nije bio genocid, to možete pročitati na ovom bedžu koji nose poslanici SRS. Zato, svako ko tvrdi suprotno treba krivično da odgovara.

Svakoj državi na prvom mestu moraju da budu državni i nacionalni interesi i država Srbija u tom smislu ne treba da bude nikakav izuzetak. Nadam se da ova vlast neće dozvoliti da ljudi ispaštaju zbog svog političkog stava kao što je to nekada bio slučaj, pogotovo ako je taj stav usmeren ka zaštiti državnih i nacionalnih interesa. Lično sam na svojoj koži osetio kako to izgleda.

Davne 1995. godine u vreme okupacije Republike Srpske Krajine, robijao sam dva meseca u mom rodnom Gnjilanu zbog javnog ispoljavanja patriotskog stava. Tada sam zdušno podržavao predsednika SRS dr Vojislava Šešelja u osudi tadašnje vlasti zbog pada Republike Srpske Krajine. Moram da vam priznam da me je to mnogo više bolelo nego da sam to doživeo od strane šiptarske vlasti. Zato nemojte sebi skakati u stomak, u Srebrenici nije bio genocid i svako ko tvrdi suprotno mora da odgovara doživotno. Zato apelujem na predstavnike vlasti da prihvate ovaj moj amandman. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Na član 17. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Član 17. se odnosi na 137. Krivičnog zakonika i govori o tome da ko zlostavlja drugog ili prema njemu postupa na način kojim se vređa ljudsko dostojanstvo, pa u trećem stavu kaže ako delo iz stava, ovog koji sam pročitala, učini službeno lice u vršenju službe, kazniće se za delo od tri meseca do tri godine, a za delo iz stava 2. zatvora, ranije je bilo od jedne do osam godina, a vi ste sada rekli da to bude od dve do deset godina, a mi predlažemo od pet do deset godina.

Mislimo da s obzirom da smo na žalost sve češće svedoci, saznajemo u medijima itd. da ima dosta zloupotreba službenog položaja, da se ova krivična dela vrše u okviru obavljanja službe, odnosno posla i da ova minimalna kazna treba da bude pooštrena da bude podignuta na pet godina, a ova maksimalna da ostane deset.

Ovo je inače naš principijelni stav kada je u pitanju raspon kazni i mi svaki put intervenišemo kada su u pitanju i neki prekršaji u zakonima o kojima ovde raspravljamo. Veliki raspon kazne pravi probleme i vodi ka korupciji. Kada god imate mogućnost da službeno lice, u ovom slučaju sudija ima tako rastegljivo da li će nekome izreći kaznu jednu godinu ili deset godina, odnosno rekli ste dve ili deset godina, znači on ima toliko mogućnosti za razne mahinacije i upotrebe, a opet smo svedoci da se to na žalost u našem pravosuđu dešava.

Mi nismo bili u prilici opet da pričamo o ovim predlozima vezanim za pravosuđe, za izbor predsednika sudova, sudija koji prvi put stupaju na sudijsku funkciju zato što smo imali ove druge predloge zakona, pa onda jednostavno nismo mogli i nije bilo dovoljno vremena da i o tome govorimo.

Problem, gospođa ministar je govorila i u javnosti o njemu, o problemu izricanja kazne ispod zakonskog minimuma, izricanja minimuma kazni itd, to je teško rešiti ovim zakonom. Da li ćete vi zapretiti najnižom kaznom od dve ili tri godine, pitanje je do one najviše kazne, odnosno tu najvišu kaznu malo ko će dobiti. Postoje ozbiljni problemi u funkcionisanju pravosuđa. Jedan broj sudija ima kontakte sa advokatima, nedozvoljene kontakte. Vi dobro znate, postoje neke sudije, odnosno neki advokati u Beogradu, a tako i širom Srbije, kažu za šta te terete, to i to, e kod advokata, on je sa tim i tim sudijom, ali godina zatvora te košta toliko i toliko.

To je naša stvarnost i mi protiv takve stvarnosti moramo da se borimo. Jedan od načina jeste da nam ne bude veliki raspon kazni, da ne ostavljamo veliku mogućnost sudijama da mogu na osnovu svoje slobodne ocene da izriču tu najnižu ili najvišu kaznu. Mi želimo na ovaj način da pomognemo i ministarstvu i sudskoj grani vlasti. Na kraju krajeva, kada kažemo za neku oblast, evo sada govorimo o pravosuđu, nikada nećemo reći da su sve sudije korumpirane, nikada nećemo reći da su sve sudije pod političkim uticajima itd. ali demantuju nas često presude kada vidimo da zaista postoji još uvek ozbiljan politički uticaj još iz onog vremena kod onih sudija koje su 2010. godine birane na predlog koji je dolazio iz kabineta Dušana Petrovića. Pamtimo, tada smo govorili o tome. Ne znači da ako je sada otišao Dušan Petrović, otišle demokrate, treba sve te sudije smeniti, ne daj bože, ali moramo praviti takve uslove da takve sudije koje su korumpirane same prosto izađu na površinu i da se rastosiljamo, oslobodimo takvih sudija da ne guše časne i poštene ljude koji hoće profesionalno da rade svoj posao.

U tom cilju je ovaj amandman i mislimo da bi bilo dobro da bude prihvaćen. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala koleginice Radeta.
Reč ima ministar pravde Nela Kuburović. Izvolite.

Nela Kuburović

Zahvaljujem.
Samo pojašnjenje zašto se Ministarstvo pravde opredelilo za ovaj raspon. Upravo smo imali u vidu i statistiku i kako su sudovi presuđivali za ova krivična dela. Navešću samo primer za 2018. godinu da je u 85% bila izrečena uslovna osuda za ovo krivično delo. Kada se izricala krivična sankcija, odnosno kazna zatvora bio je zatvor u trajanju od šest meseci.
Upravo, kako bismo izbegli mogućnost ovakvog drakonskog ublažavanja kazne i mogućnost uslovne osude, povećan je minimum za izricanje kazne, ali smo ostali u okviru raspona koji je već predviđen kaznom, odnosno raspon je od osam godina za odmeravanje, zato je sada pomereno sa dve na deset godina.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala ministre.
Na član 18. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Šešelj.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Amandman kojim se posle člana 18. predlaže dodavanje novih članova 18a i 18b, podneo je narodni poslanik Momo Čolaković.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 19. amandman je podneo narodni poslanik Marijan Rističević.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima Jelena Žarić Kovačević.
...
Srpska napredna stranka

Jelena Žarić Kovačević

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem predsedavajući.

Uvažena gospođa ministre sa saradnicima, dame i gospodo narodni poslanici, javila sam se jer želim da dam podršku amandmanu kolege Rističevića, ali istovremeno želim da dam podršku i predlozima koji se nalaze u ovom članu. Na taj način želim da kažem svoje mišljenje, a to je da sam za pooštravanje kaznene politike u našoj zemlji. Naime, iz kojih razloga, član 194. se odnosi na nasilje u porodici, dakle na krivično delo kojim se primenom nasilja ugrožava život, telesni integritet ili duševno stanje člana porodice.

Donošenjem Zakona o sprečavanju nasilja u porodici mi smo stavili akcenat na problem nasilja u porodičnim odnosima, čije su posledice vrlo često jako teške. I tada smo ukazali na značaj povezivanja organa i institucija u borbi protiv nasilja, ukazali smo na to koliko je važno žrtvama porodičnog nasilja pružiti sigurnost i mogućnost da, pošto prijave nasilje, dalje nastave sa svojim životom.

Vlada Srbije je, kao što znate, 18. maj proglasila za Dan sećanja na žene žrtve nasilja, i to one koje su stradale u nasilju u porodici, 2015. godine.

Ovde sada imamo izmenu člana tako što se uvodi stroža kazna ako je nastupila smrt člana porodice i učinilac će se kazniti zatvorom u trajanju od pet do 15 godina, umesto u trajanju od tri do 15 godina, što svakako ima moju podršku. Takođe, ako je član porodice maloletno lice, kazna je najmanje 10 godina zatvora.

Upravo iz ovakvih predloga vidi se i namera Vlade da se detaljno regulišu konkretna pitanja, da se pooštravanjem kaznene politike stane na put kriminalu, da stopa izvršenja ovakvih krivičnih dela bude manja i svakako da se građani osećaju sigurnije i da imaju puno poverenje u pravosudni sistem. Zbog toga ja ovakve predloge i podržavam. Zahvaljujem.