Na sednici od 5. aprila, članovi Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava razmotrili su Izveštaj o radu Državne revizorske institucije za 2017. godinu, koji je predstavio predsednik DRI i generalni državni revizor Radoslav Sretenović.
Sretenović je predstavio izvršenje programa rada DRI u izveštajnom periodu, realizaciju finansijskog plana, rad Saveta, a posebno je istakao preporuke koje je DRI dala za izmenu postojećih i donošenje novih propisa iz oblasti revizije. On je naveo da se 2017. godine obeležilo 10 godina postojanja DRI, kao i da su uvedene dve novine u njenom radu, a to su strategija razvoja ljudskih resursa i projekat kontrole kvaliteta revizija, za šta je DRI akreditovana 2016. godine.
Predsednik DRI je naveo da su 2017. godine sprovedene revizije pravilnosti poslovanja i svrsishodnosti. Ukupno je izrađeno 376 revizorskih izveštaja, među kojima je 201 revizija finansijskih izveštaja, 2 revizije svrsishodnosti i 156 poslerevizorskih izveštaja. Sretenović je dodao i da je revizijom obuhvaćeno, između ostalog, 11 direktnih i 15 indirektnih korisnika javnih sredstava, 32 lokalne samouprave, četiri organizacije za obavezno socijalno osiguranje, 14 organizacija za zdravstveno osiguranje, 39 javnih preduzeća, Narodna banka Srbije u delu trošenja javnih sredstva, četiri javne agencije i četiri političke stranke. Za 201 reviziju finansijskih izveštaja, DRI je dala 19 pozitivnih mišljenja o finansijskim izveštajima, 19 pozitivnih mišljenja o pravilnosti poslovanja, 173 mišljenja sa rezervom o finansijskim izveštajima, odnosno, 169 mišljenja sa rezervom o pravilnosti poslovanja i sedam negativnih mišljenja o finansijskim izveštajima, odnosno, 11 negativnih mišljenja o pravilnosti poslovanja, naveo je Sretenović.
On je naveo da su revizijom finansijskih izveštaja i poslovanja obuhvaćeni podaci o prihodima u iznosu od 2.472 milijarde dinara i rashodima u iznosu od 3.400 milijardi dinara. Zbir utvrđenih nepravilnosti i grešaka iznosi 743 milijarde dinara, a njihova struktura se odnosi na pripremne radnje za sastavljanje izveštaja, pogrešno iskazane podatke i nepravilnosti u poslovanju. Podaci su pokazali da 76,53 odsto subjekata revizije nije adekvatno uspostavilo internu kontrolu, a rashode za zaposlene su pogrešno iskazivali u iznosu od 300 miliona dinara. Takođe, subjekti revizije imali su nepravilnosti u poštovanju propisa kojima se ograničava zapošljavanje u javnom sektoru i nisu primenjivali umanjenja osnovice za isplatu plata u iznosu od 10 odsto, istakao je Sretenović. Kada su u pitanju javne nabavke, kod 73 subjekata revizije javne nabavke nisu bile sprovedene u skladu sa zakonskim propisima, što iznosi 2,36 milijarde dinara ili 7,41 odsto revidiranih sredstava.
DRI je subjektima revizije dala 2.605 preporuka, i to 35 preporuke u revizijama svrsishodnosti i 2.570 preporuka u revizijama pravilnosti poslovanja, a rok za njihovo otklanjanje je 30 do 90 dana, rekao je Sretenović. On je dodao i da je najviše preporuka dato u oblasti rashoda i izdataka. Takođe, DRI je tokom 2017. i 2018. godine, zbog osnovane sumnje za prekršaj, podnela 512 prijava za 2016. i 2017.godinu, i to 428 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, 22 za pokretanje postupka za privredni prestup, a podnete su i 52 krivične prijave protiv 54 odgovorna lica, zaključio je predsednik DRI.
U toku samih revizija subjekti su preduzeli 570 aktivnosti za otklanjanje nedostataka, a državni organi su usvojili preporuke za izmene postojećih i donošenje novih zakonskih propisa, i to pet zakona i dva pravilnika. DRI je u izveštajnom periodu, pa do danas, dala i preporuke za donošenje novih propisa, i to 15 zakona, četiri uredbe, šest pravilnika i jedne odluke, a DRI je u 2017.godini izvršila sve planirane zadatke i aktivnosti, zaključio je predsednik DRI.
U toku rasprave članovi Odbora pohvalili su saradnju koju je DRI imala u prethodnim godinama sa Odborom, posebno u delu revizije svrsishodnosti trošenja javnih sredstava, a predsednik DRI je, imajući u vidu da mu mandat ističe, zahvalio na saradnji Narodnoj skupštini, Odboru za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, Pododboru za razmatranje izveštaja DRI i poželeo novim članovima Saveta i predsedniku DRI da održe kontinuitet ove saradnje i unaprede rad DRI.
Predlog zaključka Odbora sa Izveštajem o radu Državne revizorske institucije za 2017. godinu članovi Odbora doneće na nekoj od narednih sednica i uputiti ga Narodnoj skupštini na razmatranje.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora dr Aleksandra Tomić.
Sednici su prisustvovali sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Srbislav Filipović, Olivera Pešić, Đorđe Milićević, Goran Kovačević, Zoltan Pek, dr Milorad Mijatović, Zoran Bojanić, Veroljub Arsić, Đorđe Kosanić, Momo Čolaković, Sonja Vlahović i Goran Ćirić.