JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 27.07.2009.

11. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Milan Knežević

Napred Srbijo
Podneo sam amandman na član 75. i to na stav 1. Pročitaću kako glasi taj stav, a inače se odnosi na upravljanje sistema kvaliteta. Kaže: „Banka ćelija i tkiva dužna je da uvede i ažurira sistema kvaliteta zasnovan na principima dobre prakse.“
Moj amandman je da je u ovom stavu mnogo prikladnije umesto „principima dobre prakse“ da stoji „principima medicinske struke i nauke“. Zašto?
Pogotovo što je sistem kvaliteta i cela procedura transplantacije visoko sofisticirana metoda, to ažuriranje kvaliteta je stvarno tesno povezano sa jednim napretkom i medicinske struke i nauke, što se prepliće jedno sa drugim. Sigurno bilo kakvi dokumenti koji budu rađeni zahtevaće, zavisno od procedure koja će dinamično da se menja, i odgovarajuće izmene.
Smatram da je, barem u ovom stavu ovog člana, ovo prikladnije. U odgovoru Vlade za odbijanje ovakvog amandmana oni kažu i objašnjavaju – da se amandman ne prihvati zato što je termin dobra praksa opšteprihvaćen u svetu, odnosno pozivaju se na EU, deklaraciju i Savet evropskog parlamenta, da je to ustaljeni termin.
Prvo, uopšte nisam dao amandman na termin „dobra praksa“. Na mnogo mesta u ovom zakonu postoje ti termini. Samo sam smatrao da u ovom delu ažuriranje kvaliteta treba da se pozivamo na medicinsku struku i nauku.
U nedoslednosti obrazloženja ne mogu da idem u detalje. Na primeru jednog amandmana, sada kada odgovara Vlada da odbija amandman, ona, recimo, kaže: ''zbog razvoja nauke zbog čega se ubrzano menjaju standardi upotrebe'', isto tako ''je potrebna prethodna saglasnost etičkog odbora'', ''u saglasnosti sa novim dostignućima medicinske nauke“. Istržem reči – gde je potrebno da Vlada odbije amandman, ona se poziva i na medicinsku nauku i na struku i na menjanje standarda, a gde je nepotrebno, onda je dobra reč dobra praksa.
Lično, još jedanput smatram da je možda i kozmetički, ali da je mnogo prikladniji u ovom stavu člana 75. da glasi ovako kako sam predložio amandmanom.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 86. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Paunović-Milosavljević. Izvolite.

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
Član 86. se odnosi na dozvolu za sprovođenje naučno-istraživačkog rada. U članu 86. stav 1. posle reči „mišljenja“ dodaju se reči „Ekspertske komisije za  transplantaciju organa, tkiva i ćelija“, a posle reči „biomedicinu“ briše se tačka i dodaju reči „i Etičkog komiteta“.
Ovaj amandman niste prihvatili iz razloga što Predlogom zakona nije predviđeno formiranje ekspertske komisije za transplantaciju organa, tkiva i ćelija, već formiranje Uprave za biomedicinu, koja će kao organ u sastav ovog Ministarstva imati obavezu da ministru nadležnom za poslove zdravlja daje mišljenje za sprovođenje naučno-istraživačkog rada na ćelijama, odnosno tkivima.
SRS, o čemu je govorio dr Paja Momčilov, predložila je da se umesto spoljnih eksperata, koji kao predlog stoje u predloženom zakonu, formiraju komisije eksperata. Te komisije eksperata biće sastavljene od najeminentnijih stručnjaka iz oblasti transplantacije ćelija i tkiva. Ove komisije eksperata, koje treba da imaju najmanje pet članova, trebalo bi da daju mišljenje o naučno-istraživačkom radu, jer su one najkompetentnije za taj posao.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 87. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Paunović-Milosavljević. Da li želite reč? (Da.)

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
Član 87. se odnosi na dozvolu za uvođenje novih zdravstvenih tehnologija u postupku lečenja primenom ćelija, odnosno tkiva. U članu 87. stav 2. posle reči "predloga" dodaju se reči "Ekspertske komisije za transplantaciju organa, tkiva i ćelija".
Poslanici SRS smatraju da Uprava za biomedicinu treba da bude uskospecijalizovano stručno i naučno telo koje ne treba da bude u Ministarstvu zdravlja. Po predlogu ovog zakona, to je telo državne uprave koja je politički obojeno. U Upravi za biomedicinu ne treba da postoje spoljni eksperti već, kako smo u prethodnom članu predložili, ekspertske komisije stručnjaka za određenu oblast transplantacije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? Ako ne, na član 89. amandman je podneo narodni poslanik Paja Momčilov. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima poslanik Paja Momčilov.

Paja Momčilov

Srpska radikalna stranka
Evo, mi se nekako nalazimo na kraju ovih amandmana koje smo predložili i ovo je stvarno vrhunac i kruna nebuloznosti objašnjenja koja su nam pružena.
Vidite, mi kažemo da mora da se preko ekspertske komisije za transplantaciju organa prate dostignuća naučna i da se predlažu za primenu u Republici Srbiji.
Znači, ovde neko treba da prati šta se u svetu događa i onda da predloži da se to primenjuje u Srbiji.
Za to je potrebna vrhunska stručnost i ekspertnost. Bio sam slobodan da podsetim kako se ona stiče, akademskim znanjem, bavljenjem naukom, konkretnim bavljenjem naukom, ne praćenjem nekim i šunjanjem, nego bavljenjem naukom i stručnom kvalifikovanošću. Opet sam rekao, referencije se za sve to dobro znaju.
Gledajte šta kaže u odgovoru nama predlagač. Kaže ovako - amandman se ne prihvata iz razloga što Predlogom zakona nije predviđeno formiranje ekspertske komisije za transplantaciju organa, tkiva i ćelija, već formiranje Uprave za biomedicinu, koja će kao organ u sastavu Ministarstva pratiti naučna dostignuća u oblasti transplantacije ćelija i tkiva i predlagati mere za primenu u Republici Srbiji.
To nema ni u jednoj upravi, da će da se bavi naukom i onim što je struka i da određuje šta iz sveta treba da prihvati naša struka i da radi. Znači, naši stručnjaci su sada na ovaj način toliko degradirani da oni nisu u stanju da oni donose doktrinarne stavove, da oni prate nauku, nego u Ministarstvu će se to pratiti i njima će se nalagati preko ove uprave za biomedicinu da to rade.
To je skandalozno. To nema nigde, to u Brozovo vreme nije bilo, tako nešto, takva sramota i bruka za struku, za Ministarstvo, za ovaj parlament i vi ćete ovo usvojiti. Ako usvojite, svaka vam čast. Ovo je stvarno sumrak, mrak mrakova.
Vidite šta je interesantno. U zakonu za transplantaciju organa vi ste imali blago samo naznačeno da će uprava ponešto raditi od stručnih poslova, a sad ovde otvoreno ste otišli do maksimuma, dosegli ste nebo i zvezde i kažete - bavićemo se naukom i mi ćemo određivati šta ćete raditi, mi ćemo kupiti iz inostranstva ono što vredi. Ovo je skandalozno, ovako nešto ne prihvatiti, pa svaka vam čast.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je 44 sekunde od vremena poslaničke grupe. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 89. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Paunović-Milosavljević. Da li želite reč? (Da.)

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
Član 89. odnosi se na poslove Uprave za biomedicinu koji se odnose na transplantaciju ćelija i tkiva.
U članu 89. stav 1. tačka 14) menja se i glasi - učestvuje preko ekspertske komisije za transplantaciju organa, tkiva i ćelija u pripremi vodiča dobre kliničke i laboratorijske prakse i standardnih operativnih procedura za obavljanje poslova uzimanja, distribucije, presađivanja, utvrđivanja podudarnosti, odnosno tipizacije tkiva, odnosno transplantacije.
Obrazloženje SRS-a je da se amandmanom obezbeđuje neophodna kvalifikovanost za donošenje vodiča i standardnih procedura. Amandmanom se obezbeđuju neophodno potrebna visoka stručna i akademska zvanja, kada je u pitanju praćenje naučnih dostignuća. Zato smatramo da je predloženo amandmansko rešenje realno i objektivno i da ga treba prihvatiti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Da li još neko želi reč? (Ne.)
Ako ne, na osnovu člana 142. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine Odbor za zdravlje i porodicu podneo je amandman na član 101.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 104. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Paunović-Milosavljević.
Da li želite reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Gordana Paunović-Milosavljević.