Treće vanredno zasedanje, 22.01.2015.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treće vanredno zasedanje

01 Broj: 06-2/23-15

22.01.2015

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:05 do 15:55

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.

Reč ima narodna poslanica Milanka Jevtović Vukojičić, a neka se pripremi narodna poslanica Ljiljana Beronja. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Milanka Jevtović Vukojičić

Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, kolege poslanici, poštovani predlagaču zakona, kolega Milisavljeviću, uvaženi roditelji Zoje, pred nama je danas vrlo važan zakon koji se odnosi na obolele od retkih bolesti.

S obzirom da postoji jedinstvo izgleda svih poslanika što se tiče ovog zakona, ja ću napomenuti samo neke aspekte ovog zakona koje smatram kvalitetnijim i koji u svakom slučaju doprinose unapređenju zdravlja, pre svega obolelih od retkih bolesti. To je pre svega taj humani aspekt, a humani aspekt se odnosi na to da kompletna društvena zajednica mora da adekvatno reaguje i da se uključi u pomoć i podršku licima obolelim od retkih bolesti.

Drugi aspekt na koji se ovaj zakon odnosi je zdravstveni aspekt, što znači da mora da se pruži puna zdravstvena zaštita obolelima od retke bolesti. Kako smo već mogli da čujemo, u pitanju je 450.000 osoba, odnosno pet osoba na 10.000 stanovnika. Sem zdravstvenog aspekta koji se odnosi na ovoliki broj, ovde bi htela da dodam još nešto. Ovde je u pitanju 450.000 osoba koje su obolele od retkih bolesti. Nisu u pitanju samo te osobe. Ovo je bolest koja pogađa, ne samo decu, koja su u najvećem procentu ovih 450.000 osoba, a to je oko 85%, već ovaj broj uglavnom treba pomnožiti sa dva, a to su roditelji ove dece.

Dakle, ovde su u pitanju retke bolesti koje u stvari pogađaju i pojedince, odnosno pacijenta, ali pogađaju i kompletne porodice. To je taj socijalni aspekt i negde sam duboko ubeđena da ove bolesti spadaju u medicinsko-socijalne bolesti.

Takođe, želim da naglasim i ovaj pravni aspekt, a pravni aspekt je značajan zato što prvi put dobijamo jedan pravni okvir gde se u pravnom okviru u stvari tretiraju osobe, odnosno lica obolela od retkih bolesti.

Posebno bih želela da naglasim član 31. pomenutog zakona, a on je u stvari suštinski značajan po tome što, ukoliko se u roku od šest meseci ne uspostavi dijagnoza kod pacijenta, da u tom slučaju pacijent može da se leči u inostranstvu, na osnovu sredstava Republičkog fonda zdravstvene zaštite, a odluku o tome donosi nadležni ministar.

Sem uspostavljanja dijagnoze, koja je itekako značajna za obolele od retkih bolesti, smatram takođe veoma značajnim i preventivni rad, odnosno davanje blagovremenih i pravovremenih informacija pojedincima, porodicama, bračnim parovima, kod kojih postoji već neki rizik od genetičkih bolesti, od naslednih bolesti. Takođe, smatram i itekako značajnim davanje prenatalnih informacija, a u cilju rađanja zdravog potomstva.

Ono što želim takođe da istaknem, to je da ova Vlada, na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem, ima ogroman demokratski potencijal. Taj ogromni demokratski potencijal ima i Ministarstvo zdravlja, na čelu sa gospodinom Lončarom, koji je prepoznao da nije važno ko je predlagač zakona, nego je važna suština, a suština je unapređenje zdravstvene politike i zdravstvene zaštite lica, pre svega dece koja boluju od retkih bolesti. Svakako da je u pitanju interes pacijenata, interes naših građana i nema dileme da će SNS u Danu za glasanje podržati ovaj zakon.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.

Reč ima narodna poslanica Ljiljana Beronja, a neka se pripremi narodni poslanik Vladimir Pavićević.
...
Srpska napredna stranka

Ljiljana Beronja

Srpska napredna stranka
Uvaženi predsedavajući, poštovane kolege, evo još jednog zakona za koji će glasati svi narodni poslanici. Naravno, biće verovatno male korekcije preko amandmana koje je podnela Vlada i neki drugi poslanici. Pretpostavljam da ovoga puta neće biti čak ni uzdržanih.

Ipak, ne mogu da ne izrazim zadovoljstvo što baš ovaj skupštinski saziv, kome ja pripadam, raspravlja o ovom zakonu i što će doneti ovakav jedan zakon, jer, kako rekoše moje kolege prethodnici, ovaj problem definitivno nije od 1. maja prošle godine, kada je ovaj skupštinski saziv zapravo i počeo sa svojim radom.

Dosta se u medijima špekulisalo sa razlozima zbog kojih je ovaj zakon skinut sa procedure hitnog donošenja, iako je ministar u više navrata navodio da se radi samo o tehničkoj proceduri, a ne zapravo o tome da se zakon neće doneti. Ja odgovorno mogu da tvrdim da stvarno u ovom parlamentu nema nijednog narodnog poslanika i pozicije i opozicije koji će biti i koji je bio od početka protiv njegovog donošenja. Trebalo je stvarno izdržati medijski linč u poslednje vreme. Koliko sam primetila, nismo se nešto oglašavali, dovoljno je samo da se čitaju naslovi u novinama, a nisu bili potrebni ni nikakvi članci i da se prate društvene mreže.

Kao pedijatar možda mogu malo bolje da razumem šta se dešava u ovakvim situacijama. Ako samo posmatrate roditelje koji dovedu dete kod nas, a jednom mi lekari kažemo - obična upala pluća, kažem običnom spram ovih dijagnoza sa kojima se sada susrećemo, i vidite paniku u njihovim očima. Dok ih šaljete na rutinsku dijagnostiku RTG i laboratoriju, vidite šta se dešava sa njima. Onda možete misliti kako izgleda roditelj koji se susreće sa ovakvim teškim problemima. Ako uz sve to dođe i do rapidnog pogoršavanja kliničke slike bolesti, koja preti fatalnim ishodom, a uz sve to roditelj zapravo i ne zna šta mu se dešava sa detetom, možete misliti kakva je onda to agonija za roditelje.

Nema političke stranke koja mislim da može da se stavi ispred ovakvih stvari. Negde možda i možemo da kalkulišemo, ali kod ovakvih stvari sigurno ne. Javnost je morala otprilike da zna da onog trenutka kada je formiran Fond za lečenje dece u inostranstvo za one bolesti koje kod nas ne mogu da se leče, da će sledeći problem, da će ovaj problem doći na dnevni red. I sada je u septembru, otprilike, koliko imam informaciju, trinaestoro dece iz ovog fonda otišlo na lečenje, tako da se otprilike implementiraju te dve stvari.

Možda mislimo da ima mnogo dece sa ovim problemom. Ja ne mislim konkretno na broj obolele dece, nego na broj dece gde dijagnoza nije postavljena. Nema, ali, naravno, sve i da se radi o jednom jedinom detetu, težina njihovog stanja je stvarno takva da mi ozbiljno i vrlo odgovorno moramo da se odnosimo prema ovom problemu. Iako smo svesni da nekada neće biti pomoći, mi smo dužni da roditeljima pružimo sve što se može pružiti. Naravno, ako to ne možemo kod nas, onda to moramo uraditi u inostranstvu. Na kraju, dužni smo da i kada roditeljima moramo da kažemo najgoru istinu, da mu tu istinu omogućimo.

Na kraju, uz svo dužno poštovanje gospođi Bojani Mirosavljević i njenom suprugu, što je i nakon svoje lične tragedije imala snage da na jedan ovakav način razmišlja o drugoj deci. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.

Reč ima narodni poslanik Vladimir Pavićević, a neka se pripremi narodna poslanica Nevena Stojanović.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predsedavajući, gospodine Arsiću, narodni poslanici Nove stranke glasaće, naravno, za usvajanje zakona koji se zove Zojin zakon. Povodom naše rasprave u ovoj skupštini želim da izdvojim tri stvari koje mislim da mogu da doprinesu raspravi o ovom predlogu zakona.

Prva stvar, poštovana gospodo, ja verujem da nema nijednog narodnog poslanika koji ovde sedi, učestvuje u raspravi, a da ne zna da se politika u osnovi tiče rešavanja problema sa kojima se susrećemo u jednoj političkoj zajednici.

Zojin zakon, poštovana gospodo, je po mom, da kažem, osećaju ovde primeren odgovor na jedan od problema sa kojima se suočavamo u našoj političkoj zajednici i veoma je važno, ja mislim da se to jasno u Narodnoj skupštini ovde i kaže, ovo je pristup, ovo je politika, jer se politika tiče rešavanja problema sa kojima se suočavamo. To je jedna stvar, poštovana gospodo.

Druga stvar, za mene nema nikakve dileme da pohvale i čestitke za, pre svega, humanost kojom se u borbi za usvajanje ovog zakona istrajno i dosledno rukovodio zaslužuje jedan od nas, jedan narodni poslanik u ovoj Narodnoj skupštini, a to je narodni poslanik profesor Dušan Milisavljević.

Poštovana gospodo, delanje profesora Milisavljevića u slučaju pripreme ovog predloga zakona je primer koji svim narodnim poslanicima može da služio kao uzor u zakonodavnom radu. Hoću da kažem ovde, svaka čast narodni poslaniče, profesore Milisavljeviću i pre bilo kog drugog narodnog poslanika ovde, pre predsednika Republike, pre bilo kog ministra i pre predsednika Vlade u ovoj Skupštini aplauz zaslužuje profesor Milisavljević za pristup u pripremi ovog zakona i ja ću da vam aplaudiram profesore Milisavljeviću.

Treća stvar poštovana gospodo, rasprava o ovom predlogu zakona treba da posluži, ja mislim, svima nama ovde, pre svega, narodnim poslanicima kao povod i za jednu širu raspravu ili ako ne za širu raspravu, a ono barem za jedno razmišljanje o neophodnim daljim reformama u sektoru zdravstva. U tom smislu, poštovana gospodo, a uz nadu da ćemo svi zajednički ovde slediti ovaj jedan primer koji je veoma dobar, hoću da izdvojim tri stvari za koje sam i sam spreman da se borim i koje sam i sam potpisao u jednom programu reforme sektora zdravstva u našoj državi, poštovana gospodo.

Najpre, mislim da treba da delamo u ovoj Narodnoj skupštini, koja je najviše predstavničko telo i zakonodavno telo u našoj državi, da se stvore uslovi da u našoj državi ne bude u zdravstvenom smislu neosiguranih lica. Dame i gospodo narodni poslanici, bez obzira da li je neko zaposlen ili nezaposlen, hajde da pokušamo da dođemo do toga da nema neosiguranih lica. Mi smo u Novoj stranci predvideli neke mehanizme za to, imamo konkretne predloge mera kojima do toga može da se dođe i verujem da bi bilo veoma korisno poštovani predsedavajući gospodine Arsiću, da se i o tome ovde razgovara.

Druga stvar poštovana gospodo, a povodom ovog predloga zakona, smatram da je veoma važno da ovde stvorimo uslove, a mi stvaramo te uslove, to nije Vlada, to je zakonodavno telo. Da se obezbedi malo snažnija kontrola trošenja sredstava. Pa, mi smo ovde imali situaciju da se iz šupljeg presipa u prazno, iz Zdravstvenog fonda koji je siromašan, za koji se kaže – pun je novca, da se presipa u penzijski, da se kaže – to je opravdano jer ovamo ima novca. Nema, poštovana gospodo. Potrebna nam je značajnija kontrola.

Treća stvar poštovana gospodo, utvrđeno je, na osnovu istraživanja, da jedna od najvećih strahova naših građana jeste strah od nemogućnosti lečenja. Poštovana gospodo, pa mi smo u našem programu predvideli mere, konkretne korake koji vode ka stvaranju uslova za postojanje besplatne primarne, zdravstvene zaštite. Da makar i jedan strah uklonimo kao jednu vrstu prepreke svim građanima naše države poštovana gospodo. Sa zadovoljstvom ćemo Zoran Živković i ja glasati za Zojin zakon dame i gospodo narodni poslanici.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Pet minuta, gospodine Pavićeviću. Zahvaljujem.

Reč ima narodna poslanica Nevena Stojanović, a neka se pripremi narodni poslanik Marijan Rističević. Izvolite.
...
Jedinstvena Srbija

Nevena Stojanović

Jedinstvena Srbija
Hvala vam uvaženi predsedavajući.

Dame i gospodo narodni poslanici, hrabri roditelji Zoje, poslanička grupa JS se u prepodnevnim časovima već izjasnila po ovom zakonu i ovlašćena predstavnica je rekla da ćemo mi u danu za glasanje podržati ovaj zakon, ali ne samo zato što je on human već zato što smatramo da je on prirodan korak u rešavanju problema, barem olakšavanju života ljudi koji se suočavaju sa ovim retkim bolestima i njihovim porodicama.

Razmišljala sam da li da odustanem od diskusije pošto barem materijal koji sam spremila je već više puta ovde spominjan, odnosno podaci su već svi iznešeni, ali potreba da ustanem i kažem iskreno da sam ja na žalost među onim građanima za koje ova grupa ljudi bila nevidljiva, zaista. Na žalost, moralo je da se desi velika tragedija jednoj maloj devojčici da bi ovo društvo postalo svesno problema sa kojima se ljudi sa retkim bolestima suočavaju.

Nadam se da će posle donošenja ovog zakona ova grupa ljudi imati svoje ime i svoj lik i da će država nastaviti da radi na unapređenju života istih. Ono što bi isto mogli pored ovog zakona da uradimo kako bismo unapredili ovu oblast, a to je da se Ministarstvo zdravlja potrudi da ne samo ova deca već sva deca koja su obolela dobiju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, dijagnozu, da se intenziviraju međunarodne saradnje u oblasti istraživačkog rada, da radimo na širenju svesti o retkim bolestima, da međunarodni dan retkih bolesti postane bitna stavka u kalendaru, da stvaramo mogućnosti da se ova grupa ljudi umrežava međusobno kako bi jedni drugima davali podršku i kako bi bili prepoznatljivi u društvu.

Ono što je još bitno da istaknem jeste da se nadam da će ministarstvo raditi na rešavanju tehničkih problema, kao što je omogućavanje sondi za enteralnu ishranu, jer spremajući se za ovu sednicu shvatila sam da su to stvari koje su neophodne da bi ljudi sa ovakvim problemima imali neometan život.

Za sam kraj, pošto, volela bih da mogu da govorim u ime roditelja, ali pošto sam još uvek neostvarena kao roditelj, ali želim da govorim u ime svih mladih ljudi koji tek planiraju svoju porodicu, želim da kažem samo jedno, predlagaču ovog zakona i hrabrim Zojinim roditeljima, a to je – hvala. Hvala zato što će mladi ljudi koji tek žele da se ostvare kao roditelji zbog njih sada moći brižnije da spavaju. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Marijan Rističević. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Srpska napredna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, na ovom predlogu je i moj potpis bez obzira na kampanju koja se vodi protiv mene, da bi sutra u skladu sa poslovničkom procedurom mogli da usvojimo amandmane i samim tim da usvojimo i zakon u celini, ja ću od svoje diskusije odustati sa dozvolom sutra predsedavajućeg da po amandmanima kažem nešto šire, s obzirom da ja preporučujem drugim govornicima da odustanu da bi u pet do četiri završili ovu diskusiju. Hvala.