Na sednici održanoj 2. oktobra 2017. godine, članovi Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu razmatrali su unapređenje stanja i održivo korišćenje šumskih ekosistema u Srbiji – problemi (sušenje šuma, šumski požari, bespravne seče, pošumljavanje i dr.), kao i koncept unapređenja lovstva u Srbiji.
Na početku sednice, Saša Stamatović direktor Uprave za šume, istakao je da su šume ekosistem od egzistencijalne važnosti i da je glavni zadatak da se šume dovedu u stanje da na maksimalan način produkuju svoje mnogobrojne funkcije. Stamatović je naglasio da pošumljenost na teritoriji Srbije iznosi 30 procenata, a da je prema prostornom planu za Srbiju optimalan plan pošumljenosti oko 41 procenat. U vezi sa stanjem šumskih ekosistema istakao je da u Srbiji postoji veliki procenat izdanačkih i prezrelih šuma, kao i da je cilj proizvesti veće količine tehničkog drveta. Takođe je istakao da je od velikog značaja primena koncepta unapređenja šuma i šumarstva, ali i saradnja sa nemačkim Saveznim ministarstvom u okviru koje je implementacija projekta „Gazdovanje blisko prirodi“ pokazala pozitivne rezultate. Kao najkorisnija mera u proteklom periodu, istakao je, pokazala se subvencija šumskih puteva.
U nastavku sednice, Predrag Aleksić v.d. generalnog direktora JP Srbijašume, istakao je da sušenje šuma i požari predstavljaju ekološku i ekonomsku štetu, a u vezi sa bespravnom sečom da kontrolu vrši unutrašnja kontrola JP Srbijašume u saradnji sa drugim institucijama i da je u toku prošle godine podneto 917 prijava. Aleksić je istakao i da su glavni problemi klimatske promene i nedostatak radne snage u brdsko-planinskom području.
Aleksandar Lučić, zamenik direktora Instituta za šumarstvo istakao je da će Institut dati svoj pun doprinos razvoju šumarstva na teritoriji Srbije.
U vezi sa prvom tačkom dnevnog reda, Odbor je zaključio da posle primene izmena i dopuna Zakona o šumama postoji napredak, kao i da će se ubuduće pojačati aktivnosti Odbora i reše uočeni nedostaci. Takođe je predloženo da se u narednom periodu započne sa izgradnjom šumskih puteva po novim tehnologijama koje podrazumevaju veću nosivost i otklanjanje opasnosti od požara.
Milutin Đorđević, izvršni direktor Sektora za lovstvo, ribarstvo i turizam JP Srbijašume i Dragan Šormaz, predsednik Lovačkog Saveza Srbije, u vezi sa drugom tačkom dnevnog reda, istakli su važnost pripreme novog Zakona o divljači i lovstvu kojim bi se više uvažile lovačke organizacije i tradicija narodnog lova.
Sednici je predsedavao predsednik Odbora Marijan Rističević, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova: Žarko Bogatinović, dr Ljubinko Rakonjac, Nada Lazić, prof. dr Miladin Ševarlić, Vladimir Đurić, Radovan Jančić, Marko Gavrilović, Zvonimir Đokić, Dalibor Radičević, Tijana Davidovac, Veroljub Matić, Arpad Fremond i Milija Miletić.