Članovi Odbora održali su 18. jula 2018. godine, 52. sednicu van sedišta u Subotici, na kojoj su razmotrili Izveštaj o sprovedenoj reviziji Grada Subotice i efekata sprovedenih preporuka DRI, pitanje prevencije korupcije na lokalnom nivou, Izveštaj Pododbora za razmatranje izveštaja o obavljenim revizijama Državne revizorske institucije o razmatranju sektorskih izveštaja Državne revizorske institucije, sa predlogom zaključaka i usvojili zaključke povodom razmatranja sektorskih izveštaja Državne revizorske institucije.
Sednici su prisustvovali gradonačelnik Subotice Bogdan Laban, načelnik Severno-bačkog okruga Dragi Vučković, predsednik Državne revizorske institucije Duško Pejović, kao i predstavnice Agencije za borbu protiv korupcije Marijana Obradović, pomoćnica direktora u Sektoru za prevenciju i Zorana Kepnik Hinić i Almira Medunjanin.
Gradonačelnik Subotice Bogdan Laban istakao je u obraćanju članovima Odbora da je za Suboticu važno što je bila u prilici da bude domaćin nedavno održanoj sednici Vlade Republike Srbije, kao i ovoj sednici Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava Narodne skupštine, što govori o opredeljenosti nosilaca vlasti da svoj rad učine vidljivijim za sve građane Srbije. On je naveo i da Subotica predstavlja dobar primer upotrebe javnih finansija, kao i da je stabilizovala poslovanje svog javnog sektora, realizovala infrastrukturne projekte i privukla direktne strane investicije.
Izveštaj o sprovedenoj reviziji Grada Subotice i efekata sprovedenih preporuka DRI predstavio je predsednik Saveta DRI Duško Pejović, koji je istakao da je Subotica, nakon revizije, dobila u februaru 2017.godine odlazni izveštaj o postupanju za otklanjanje nedostataka iz prvog izveštaja, kao i da je sve nedostatke otklonila u roku. Nepravilnosti na koje je DRI ukazala u finansijskim izveštajima odnose se na pogrešnu ekonomsku klasifikaciju, pogrešnu organizacionu klasifikaciju i popis i evidenciju imovine, naveo je Pejović. On je dodao da će ubuduće DRI revidirati sve investicije u svim lokalnim samoupravama koje su započete, a godinama nisu završene. Što se tiče nepravilnosti poslovanja, što je na lokalu problem uopšte, Pejović je istakao da je uočena nepravilnost preuzetih obaveza za plate i poreze i doprinose za plate na teret poslodavca, prenetih obaveza i izvršenih rashoda bez pravnog osnova, prenetih obaveza u odnosu na prenetu aproprijaciju, rashode koji su suprotni propisima iz oblasti javnih nabavki i preuzetih obaveza bez sprovedenog obaveznog javnog konkursa. Pejović je dodao i da je ukupan iznos nepravilnosti u iznosu od preko 474 miliona dinara.
Govoreći o samom radu DRI, predsednik Saveta je naveo i da je u 2017.godini DRI izrekla 2.518 preporuka, od kojih je sprovedeno 1.566 ili 62 odsto, dok samo 126 ili 5 odsto nije sprovedeno. Takođe, do sada DRI nije imala kontrolu svoga rada kroz mehanizam kolegijalnog pregleda, koji sprovodi SIGMA, te se očekuje da će se ta kontrola sprovesti sledeće godine, zaključio je Pejović.
O prevenciji korupcije na lokalnom nivou govorile su predstavnice Agencije za borbu protiv korupcije koje su istakle dva osnovna mehanizma antikorupcijskih javnih politika na lokalu, a to su izrada lokalnih antikorupcijskih planova, što predviđa i Akcioni plan za Poglavlje 23 – jačanje antikorupcijskih mehanizama na lokalnom nivou, kao i lokalni planovi integriteta. Predstavnice Agencije su predstavile rezultate rada Agencije za 2017.godinu, koje je Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava razmotrio i prihvatio na prethodnoj sednici.
U toku sednice, Pododbor za razmatranje izveštaja o obavljenim revizijama Državne revizorske institucije održao je svoju Treću sednicu, na kojoj su razmotreni sektorski izveštaji DRI za prethodnu godinu, a koje su predstavili ovlašćeni državni revizori.
Na ovoj sednici, kojom je predsedavao član Pododbora i zamenik predsednice Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava Milan Lapčević razmotreni su izveštaji sektora za reviziju budžeta i budžetskih fondova Republike Srbije, za reviziju organizacija obaveznog socijalnog osiguranja, za reviziju Narodne banke Srbije, javnih agencija i drugih korisnika javnih sredstava, za reviziju budžeta lokalnih vlasti, za reviziju javnih preduzeća, privrednih društava i drugih pravnih lica koje je osnovao ili ima učešće u kapitalu ili u upravljanju korisnik javnih sredstava i za reviziju svrsishodnosti poslovanja.
Nakon rasprave članovi Pododbora podneli su Odboru Izveštaj o razmatranju izveštaja o obavljenim revizijama Državne revizorske institucije o razmatranju sektorskih izveštaja Državne revizorske institucije, sa predlogom zaključaka.
U nastavku rada, članovi Odbora prihvatili su Izveštaj Pododbora i usvojili zaključke povodom razmatranja sektorskih izveštaja Državne revizorske institucije.
Ova sednica Odbora održana u okviru projekta „Jačanje nadzorne uloge i javnosti u radu Narodne skupštine, druga faza“, koji sprovode Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Narodna skupština Republike Srbije, a finansira Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC).
Sednici je predsedavala predsednica Odbora dr Aleksandra Tomić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Zoran Bojanić, Sonja Vlahović, Goran Kovačević, Olivera Pešić, Srbislav Filipović, Milan Lapčević, Ivan Manojlović, Miljan Damjanović, dr Milorad Mijatović, Snežana B.Petrović, Vojislav Vujić i Zoltan Pek, kao i narodni poslanici koji nisu članovi Odbora Tomislav Žigmanov, Milimir Vujadinović i dr Desanka Repac.