Na sednici Odbora, održanoj 26. novembra, razmotren je Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2019. godinu, Razdeo 21 – Ministarstvo privrede, Razdeo 28 – Ministarstvo rudarstva i energetike i Razdeo 32 – Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, koji je podnela Vlada (broj 400-3601/18 od 23. novembra 2018. godine), i još pet predloga zakona koji su predloženi za dnevni red Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine u 2018. godini, koji su u nadležnosti rada ovog Odbora.
Državna sekretarka u Ministarstvu finansija Slavica Savičić, članovima Odbora obrazložila je Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2019. godinu, ističući da okosnicu budžetske i fiskalne politike čine mere rasterećenja privrede kroz podsticaj rasta i zapošljavanja. Ona je navela da je za Ministarstvo privrede opredeljeno 35 milijardi 866 miliona dinara i da to predstavlja umanjenje od 9,9 odsto u odnosu na 2018. godinu. Za Ministarstvo rudarstva i energetike opredeljeno je 12 milijardi 125 miliona dinara, odnosno uvećanje od tri odsto u odnosu na prethodnu godinu, a za Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija pet milijardi 621 miliona dinara, što je uvećanje od 24,8 odsto, u odnosu na 2018. godinu, navela je Savičić.
Pomoćnik ministra privrede Dragan Ugrčić je, obrazlažući Razdeo 21 predloženog Budžeta za 2019. godinu, istakao je da je razdeo Ministarstva privrede usaglašen sa privrednim kretanjima, te da se umanjuje podrška preduzećima u procesu privatizacija, a uvećavaju se sredstva za razvoj malih i srednjih preduzeća.
Državna sekretarka u Ministarstvu rudarstva i energetike mr Mirjana Filipović, obrazlažući predložena sredstva koja su opredeljena za Razdeo 28, navela je da su predviđene uvećanje subvencija za energetski ugrožene kupce, u skladu sa Zakonom o energetici. Pored nabavke energenata, predviđena su sredstva i za izgradnju kapaciteta za skladištenje, navela je ona.
Govoreći o predloženom budžetu za Razdeo 32, predstavnik Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Milan Dobrijević je naveo da su za sektor telekomunikacije opredeljena sredstva za razvoj informacionog društva i elektronskih komunikacija, prvenstveno za razvoj informacione infrastrukture u obrazovanju, kako bi se do 2021. godine uvela digitalna nastava u svim školama. Pomoćnica ministra Renata Pindžo, ukazala je na sredstva koja su odvojena za sektor turizma, ističući da izdvajanje za turizam predstavlja investiciju a ne trošak.
Članovi Odbora usvojili su, nakon kraće rasprave, Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2019. godinu, Razdeo 21 – Ministarstvo privrede, Razdeo 28 – Ministarstvo rudarstva i energetike i Razdeo 32 – Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
U nastavku sednice, članovi Odbora usvojili su, u načelu, Predlog zakona o izmeni i dopunama Zakona o privrednim društvima, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o stečaju, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o ulaganjima, Predlog zakona o sticanju prava svojine na zemljištu, objektima i vodovima Rudarsko-topioničarskog basena RTB Bor d.o.o, Bor i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o utvrđivanju javnog interesa i posebnim postupcima eksproprijacije i pribavljanja dokumentacije radi realizacije izgradnje sistema za transport prirodnog gasa „Južni tok“, koje je podnela Vlada.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora Snežana B. Petrović, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Odbora dr Aleksandra Tomić, Studenka Kovačević, Stanislava Janošević, Tomislav Ljubenović, Gorica Gajić, Zoran Bojanić, Snežana R. Petrović, Vojislav Vujić, Milimir Vujadinović i Ana Čarapić.