43. sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu

06.06.2019.

Na sednici održanoj 6. juna, članovi Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu razmotrili su aktuelnu situaciju u vezi sa poplavom koja je zahvatila Srbiju.

Informacije o događajima koji su uslovili poplave i podatke o funkcionisanju sistema zaštite od poplava na teritoriji zemlje predstavili su predstavnici JP „Srbijavode“, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Javno privrednog preduzeća „Vojvodina Vode“.

Zvonimir Kocić iz JP „Srbijavode“ rekao je da je sistem za zaštitu od poplava na delu centralne Srbije, južno od Save i Dunava, u nadležnosti ovog preduzeća, kao i bujični vodotokovi. On je odgovorno potvrdio da je preduzeće bilo spremno za reakciju i sprovođenje odbrane od poplava. Reagovalo se na osnovu informacija i upozorenja RHMZ-a i prvih najava na mogućnost pojave poplavnih talasa još u aprilu ove godine, istakao je Kocić. On je ocenio da je glavni uzrok plavljenja velika količina padavina koje su fenomen od koga nema odbrane, a ne sistem zaštite koji je u potpunosti bio spreman. Kocić je detaljno informisao o aktivnostima preduzeća pre samog poplavnog talasa, kao i sa 99 kritičnih poplavnih područja u Srbiji i 18 najkritičnijih mesta, kao što su Krupanj i Obrenovac.

Podatke o padavinama i samoj šteti od poplave predstavio je Velimir Stanojević, državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koji je rekao da je samo u prvom poplavnom talasu palo između 80 i 120 litara kiše po metru kvadratnom, neke lokalne samouprave su uvele vanrednu situaciju na svojim teritorijama, a šteta je prijavljena u Novom Pazaru, Tutinu, Kniću, Arilju, Kraljevu, Lučanima, Požegi, Ivanjici, Čačku, Koceljevi, Krupnju, Sremskoj Mitrovici i Vrnjačkoj Banji. Ministarstvo ima za sada preliminarne podatke koje su o šteti na poljoprivrednim kulturama i površinama dostavile lokalne samouprave, a površine poplavljenog poljoprivrednog zemljišta iznose i po nekoliko stotina hektara za svaku opštinu, naveo je Stanojević. Takođe, on je rekao da je šteta zabeležena i na infrastrukturnim objektima, na atarskim i nekategorisanim putevima, ali i na putevima prvog i drugog reda. On je rekao i da je za prethodnih pet godina realizovano 500 projekata i uloženo 100 miliona evra u programe zaštite od poplava, ne računajući aktivnosti JP „Srbijavode“ i Javno privrednog preduzeća „Vojvodina Vode“. Takođe, Stanojević se osvrnuo i na zaštitu od grada i funkcionisanje protivgradnih stanica ove godine.

Aleksandar Nikolić iz Javno privrednog preduzeća „Vojvodina Vode“ upoznao je članove Odbora sa stanjem na području Vojvodine, iznevši podatke o količinama padavina i istakavši da su najviše bili pogođeni centralni Banat, Srem i južni deo Bačke.

Nakon duge rasprave, članovi Odbora usvojili su Zaključak kojim se preporučuje Vladi Republike Srbije, lokalnim samoupravama, nadležnim organima i javnim državnim preduzećima da posvete maksimalnu pažnju otklanjanju posledica poplava i nadoknadi štete, kao i da preduzmu preventivne mere da se preduprede posledice od mogućih elementarnih nepogoda.

U nastavku sednice, članovi Odbora razgovarali su i o izvozu proizvoda životinjskog porekla iz Srbije.

Predsednik Odbora Marijan Rističević naveo je da je upoznat sa izveštajem Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Ruske Federacije, koji se odnosi na izvoz mesa i na nepravilnosti zbog kojih je zabranjen izvoz na 60 dana iz klaničnih kapaciteta u Srbiji.

Informacije o tome članovima Odbora dali su predstavnici Uprave za veterinu Direkcije za nacionalne referentne laboratorije.

Sednici je predsedavao Marijan Rističević, predsednik Odbora.

Sednici su prisustvovali sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Mladen Lukić, Žarko Bogatinović, Milorad Mirčić, Arpad Fremond, prof. dr Miladin Ševarlić, Radovan Jančić, Veroljub Matić, Marjana Maraš, Nada Lazić, Jasmina Obradović, Milija Miletić, Aleksandra Jevtić i dr Boban Birmančević.

Prisutni članovi

...

Mladen Lukić

Srpska napredna stranka
...

Žarko Bogatinović

Srpska napredna stranka
...

Milorad Mirčić

Srpska radikalna stranka
...

Arpad Fremond

Savez vojvođanskih Mađara
...

Radovan Jančić

Srpska napredna stranka
...

Veroljub Matić

Srpska napredna stranka
...

Marjana Maraš

Socijalistička partija Srbije
...

Nada Lazić

Liga socijaldemokrata Vojvodine
...

Jasmina Obradović

Srpska napredna stranka
...

Milija Miletić

Srpska napredna stranka
...

Aleksandra Jevtić

Srpska napredna stranka
...

Boban Birmančević

Srpska napredna stranka
Poslednji put ažurirano: 06.06.2019, 13:57