SEDMA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 24.12.2009.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na naslov iznad člana 14. amandman, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanik Radiša Ilić i zajedno narodni poslanici Milica Vojić-Marković i Donka Banović. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Milica Vojić-Markovć, pa narodni poslanik Radiša Ilić.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gosti iz Ministarstva, uvažene dame i gospodo poslanici, DSS želi da istakne jednu nedoslednost koju vidi u ovom zakonu, ali i da komentariše nešto što primećujemo već duže vreme, da se u predlozima zakona uglavnom pominje da Srbija ima jednu autonomnu pokrajinu, jer se uvek govori u jednini, pa bih vas upozorila da, pre nego što nam pošaljete ovakve predloge zakona, pogledate u Ustavu šta piše.
U Ustavu lepo piše da Srbija ima dve autonomne pokrajine i zato bih molila i predlagače ovog zakona, kao i predlagače budućih zakona da nas više ne ponižavaju. Ako ste nešto drugo odlučili i opredelili se i već se ponašate kao da ste izveli tu akciju koju hoćete podsvesno da kažete, mi iz DSS još uvek imamo dve pokrajine i voleli bismo da se prema tome na taj način odnosite.
U čemu je vaša nedoslednost? Recimo, u glavi 3. naslov iznad člana 14. piše "autonomna pokrajina", dakle, jednina. U naslovu iznad člana 15. piše: "jedinice lokalne samouprave". Kao što imamo više jedinica lokalne samouprave, ovde ste se opredelili da koristite množinu, ja bih vas molila da koristite i u naslovu iznad člana 14. takođe "autonomne pokrajine".
Mislim da zaista ovakav način podmetanja nečeg što je politika ove Vlade, da se odrekne KiM, nije u redu i mi ćemo vas upozoravati da to uvek ispravite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima poslanik Radiša Ilić.

Radiša Ilić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandman koji sam podneo na član 14. odnosi se na podnaslov iznad člana 14. i koji bi trebao da glasi " autonomne pokrajine" umesto "autonomna pokrajina".
Amandmanom se ispravlja možda slučajna, a možda i namerna greška, jer na prvi pogled stiče se utisak, po ovakvom naslovu, da Srbija ima jednu autonomnu pokrajinu, a dobro znamo, a i u Ustavu Republike Srbije član 182. piše, da u sastavu Republike Srbije postoje dve autonomne pokrajine.
Ovakvo rešenje je u poslednje vreme često počelo da se provlači kroz pojedine predloge zakona. Evo, na primer, zvanična državna statistika podatke koje obradi prezentuje kao podatke centralne Srbije i podatke iz AP Vojvodine. Kosova i Metohije, kao što vidimo, nema nigde.
Tako se ovde stiče utisak da se namerno izostavlja postojanje druge srpske autonomne pokrajine. Sličan predlog su podneli poslanici SRS Milan Avramović i Bojan Mladenović na član 5. i član 14.
U obrazloženju Vlade za odbijanje amandmana se kaže da će u ovom slučaju pravno-tehnički koristiti jedninu, imajući u vidu da je autonomna pokrajna ustavna kategorija, ali ako pogledamo podnaslov iznad sledećeg člana 15. videćemo da je napisano "jedinice lokalne samouprave", a ne "jedinica lokalne samouprave".
Koliko se sećam, i položaj jedinica lokalne samouprave je takođe određen Ustavom Republike Srbije, ali vi u tom slučaju očigledno da niste primenili jedninu kako to kažete u obrazloženju za odbijanje amandmana.
Smatram da bi Vlada odnosno ovlašćeni predstavnik Vlade zaista treba da prihvati i ovaj amandman i amandman na član 5. koji su podneli poslanici SRS.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 14. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nikola Lazić, Milan Dimitrijević i Vladimir Milentijević. Da li još neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milan Dimitrijević.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Dakle, mi smo predložili da  u članu 14. stav 1. posle reči "autonomna pokrajina" stoje reči "autonomne pokrajine".
Moram da podsetim predstavnike predlagača šta kaže Ustav. To je sedmi deo koji nosi teritorijalno uređenje. Član 176. stav 2 – autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave imaju status pravnih lica.
Dakle, ne govori se o jednini, nego govori se o množini. Znate, kada vidimo jedninu to na nešto gadno asocira. Srbija ima dve autonomne pokrajine i zato predlažemo da ovde stoji autonomne pokrajine, a ne autonomna pokrajina. Da se ne priklanjamo jednoj poznatoj priči o puzajućoj politici da se mi na neki način odričemo jedne naše autonomne pokrajine.
Prilagodite ovaj zakon onome što piše u Ustavu, a Ustavu piše množina – autonomne pokrajine, nigde ne piše autonomna pokrajina.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 14. amandman je podnela narodna poslanica Lidija Dimitrijević. Vlada je prihvatila ovaj amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. U danu za glasanje će se izjasniti Narodna skupština. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 14. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe „“Napred Srbijo”“. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Zoran Babić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Babić

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa „“Napred Srbijo”“ SNS podnela je 12 amandmana na Predlog zakona o vanrednim situacijama, od čega je Vlada prihvatila šest, što govori o ozbiljnosti s kojom se poslanička grupa „“Napred Srbijo”“, SNS, ophodi prema svakom predlogu zakona koji uđe u skupštinsku proceduru. Međutim, ovo govori i o manjkavosti jednog veoma važnog predloga zakona koji smo amandmanima pokušali da poboljšamo.
Ovaj amandman, koji nažalost niste prihvatili, odnosi se na obavezu autonomnih pokrajina da obezbede izvore finansiranja za razvoj i izgradnju, ali i održavanje i unapređenje sistema zaštite i spasavanja. Obrazloženje koje nam je Vlada dostavila, u odbijanju amandmana, stoji da Vlada ne prihvata ovaj amandman iz razloga što održavanje i unapređenje je obuhvaćeno pojmom razvoja sadržanom u članu 14. stav 1. tačka 3).
Ovaj odgovor mogu da prihvatim, ali delimično, a to je da se pod pojmom razvoja može podrazumevati i unapređenje, ali svakako ne i održavanje, jer jedno su investicije, a skroz je drugi pojam investiciono održavanje.
Pod pojmom održavanje smo prvenstveno mislili na održavanje sistema za prevenciju nastanka vanredne situacije, jer jednom izgrađeni protivpoplavni nasip ima, zbog erozije i drugih uticaja, odgovarajući vek trajanja. Ovim amandmanom poslanička grupa „Napred Srbijo“, SNS, predvidela je da autonomne pokrajine imaju obavezu da obezbede finansijska sredstva za održavanje sistema zaštite i spasavanja i zbog toga mislim da ovaj amandman treba prihvatiti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 15. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nikola Lazić i Milica Vojić-Marković. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Nikola Lazić.

Nikola Lazić Beograd

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
        U samom Predlogu zakona je definisano da jedinice lokalne samouprave utvrđuju i planiraju izvore finansiranja za razvoj i zadatke zaštite. Ovim predloženim amandmanom poslanička grupa DSS želi da se eksplicitno afirmiše i mogućnost sufinansiranja određenih projekata kao jednog od poželjnih modela. Ovo podrazumeva projekte od interesa koji korenspondiraju sa kako pokrajinskim nivoom tako i sa projektima na nacionalnom nivou.
Mislim da bi trebalo reći da ta saradnja treba da budu dvosmerna i da bi te projekte trebalo da bude moguće inicirati ili iz same jedinice lokalne samouprave, ali prevashodno i sa višeg nivoa. Generalno, efikasno delovanje u vanrednim situacijama jeste pitanje i pripremljenosti i obučenosti i materijalnih resursa, ali pre svega i pitanje solidarnosti.
Veoma često je ljudski faktor je mnogo važniji od materijalnog, ali materijalna sredstva značajno olakšavaju te aktivnosti. Mislim da država treba da bude u stanju da zaista pomogne mnogim osiromašenim lokalnim samoupravama koje nisu u stanju da same sprovode projekte ove vrste.
Primer, koliko je važna saradnja između državnih organa sa lokalnim samoupravama jeste rad na sanaciji posledica klizišta u selu Jaša Tomić kada je Vlada, koju je predvodila DSS, pomogla da veliki broj porodica ponovo dobije krov nad glavom jer su te kuće stradale prilikom klizišta.