SEDMA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 24.12.2009.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 15. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović i Milan Dimitrijević.
Vlada je prihvatila ovaj amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Skupština će se u danu za glasanje izjašnjavati.
Reč ima narodna poslanica Donka Banović.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
U članu 15. se govori o svim pravima, dužnostima i obavezama koje svaka lokalna samouprava ima ili će imati kada ovaj predlog zakona bude usvojen i stupi na snagu, i to veoma detaljno i podrobno. Ukupno ima 16 tačaka, odnosno 16 različitih obaveza i dužnosti kada je reč o lokalnim samoupravama.
Predložili smo, Vlada je prihvatila, brisanje poslednje tačke 16. Kako ne biste pomislili da se tu sada smanjuju dužnosti ili obaveze, samo smo primetili da su dva puta, verovatno greškom prilikom kucanja, navedene dve potpuno identične obaveze, tako da ostaje tačka 8), koja kaže da lokalna samouprava ili lokalne samouprave određuju osposobljena pravna lica od značaja za zaštitu i spasavanje na svojoj teritoriji. Ponovljena ista rečenica u tački 16) se briše.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 16. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović i Milica Vojić-Marković. Vlada je prihvatila ovaj amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Skupština će se u danu za glasanje izjašnjavati. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 19. amandman u istovetnom tekstu podneli su narodni poslanici Dragan Stevanović i zajedno narodni poslanici Donka Banović, Milica Vojić-Marković i Nikola Lazić.
Vlada je prihvatila ovaj amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Skupština će se u danu za glasanje izjašnjavati.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Dragan Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Iskreno, očekivali smo da Vlada prihvati ovaj amandman, s obzirom da je, moramo priznati, ovo jedan od zakona koji je u skupštinsku proceduru ušao u poslednjih godinu dana i u kome je taj princip neobaveznosti gotovo u celosti izbegnut.
Ovo je, mislim, jedini član u kome se predvidelo ono čuveno – može da, treba da nastoji itd, a iskustva nam govore da se vrlo često u nacrtima, odnosno u predlozima to pojavljuje, jer s obzirom da Vlada ovde predviđa načelo odgovornosti i solidarnosti, mislim da je bilo izlišno da se stavlja i u članu 19. da visokoškolske ustanove i druge organizacije mogu da obaveštavaju itd, da ne čitam.
Ovo je dobro. Prihvatanjem ovog predloga SRS unapređen je svakako i ovaj član i zakon u celosti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Donka Banović.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Predlagač je prihvatio ovaj amandman, a kolega je dobro obrazložio. Identični su amandmani, da se tu ne ostavlja prostor da visokoškolska ustanova ili organizacija, koja u svojim istraživanjima dođe do nekih naučnih saznanja koja su od velikog značaja za ovu oblast, odnosno za spasavanje i zaštitu, da ta ustanova ili organizacija imaju obavezu da o tome obaveste nadležni organ ili ministarstvo koje se time bavi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 19. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe „“Napred Srbijo”“. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Jelena Budimirović.

Jelena Budimirović

Napred Srbijo
Poštovano predsedništvo, poštovani građani Srbije, takođe smo podneli amandman na član 19. stav 1, koji glasi da visokoškolske ustanove i druge organizacije koje se bave naučnoistraživačkim radom mogu da obaveštavaju nadležnu službu o naučnim saznanjima od značaja za zaštitu i spasavanje.
Kao kolege Stefanović i Donka Banović, stav SNS po tom pitanju je da visokoškolske ustanove i druge organizacije koje se bave naučnoistraživačkim radom treba da budu u obavezi da obaveštavaju nadležnu službu o saznanjima koja su od značaja za zaštitu i spasavanje, jer na taj način se vrši preventiva koja bi mogla da spreči nastanak vanredne situacije, koja ukoliko ne bude sprečena može da izazove štetne posledice po život i zdravlje ljudi, bezbednost zemlje i rad organa i organizacija.
Ovakva jezička formulacija koju je zakonopisac predložio je bila neobavezujuća i dobro je što ste prihvatili bar njihove amandmane, jer smatramo da ukoliko bi ostalo ovako, ova odredba bi ostala samo mrtvo slovo na papiru i ne bi bila primenjiva.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 20. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe “Napred Srbijo”. Vlada je prihvatila i ovaj amandman. Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Narodna skupština će se u danu za glasanje izjašnjavati o amandmanu. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Dragan Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Vlada zaista nije imala nijedan razlog da ne prihvati ovaj amandman. Evo zašto. Ono što stoji u obrazloženju ne može se uzeti kao validno jer mi nismo ni osporili pravo ministarstvu, odnosno ministru, kako Vlada insistira da propiše bliže propise, ali smo ovom zakonskom normom hteli da obavežemo onoga ko donosi podzakonski akt u kom vremenskom roku se naknada može predvideti, rok za nadoknadu nadoknade koja se predviđa članom 20.
Podsetiću vas šta se predviđa u članu 20. ovog zakona. Predviđa se da privredna društva i druga pravna lica, vlasnici i korisnici telekomunikacionih informacionih sistema i veza stavljaju nadležnoj službi na raspolaganje i korišćenje te sisteme. Dalje, korisnici zaliha hrane, vode, medicinske opreme, lekova, odeće, obuće, građevinskog i drugog materijala, pa nepokretnosti, pa materijalno-tehnička sredstva neophodna za zaštitu i spasavanje. Ovo je vrlo širok spektar stvari i materijala, robe, opreme, sistema itd.
Pogledajte, ako je država već bila opredeljena da zakonom predvidi da smo i kolektivno i individualno dužni da u nekim neprijatnim i nezgodnim situacijama toj istoj državi stavimo sve ovo na raspolaganje, onda država mora da pokaže solidarnost i odgovornost i da sebe obaveže da u roku od 60 dana od dana završetka te elementarne nepogode ili neke druge nesreće isplati naknadu svima onima koji su svu ovu opremu i usluge stavili na raspolaganje.
Prema tome, ono što Vlada namerava da to ministar propisuje, mi ovim nismo osporili, ali smo hteli da obavežemo Vladu da u roku od 60 dana isplati nadoknadu onima koji su svoje vlasništvo, imovinu ili robu stavili na raspolaganje Vladi Republike Srbije, odnosno državi.
Podsetiću vas, godinama unazad dešavale su se nesreće i, verujete mi, naknada ili nadoknada do dana današnjeg nije isplaćena onima koji su ili štete pretrpeli, ili koji su svoju imovinu stavili na raspolaganje državi, kako bi se prevazilazile neprijatne i nezgodne situacije. Znači, ovo je samo još jedno, rekao bih, nenapisano načelo odgovornosti i solidarnosti koje Vlada treba i dužna je da pokaže sa svoje strane.