Dame i gospodo narodni poslanici, naravno da se pridružujem vašim čestitkama za Kurban Bajram. Čestitam svima i dan tolerancije. Mislim da nam je i ona važna i neophodna u životu. Nadam se da ćemo kao institucija afirmisati toleranciju, a ne haos. Tolerancija po našem shvatanju podrazumeva poštovanje i uvažavanje drugačijih vrednosti.
Pitanje koje bih želeo da postavim i vama predsednice i predsedniku Vlade, zapravo ne može biti ništa drugo nego pozivanje na odgovornost parlamenta i Vlade.
U izveštaju Evropske komisije, koji je za nas veoma važan, analizirana je, između ostalog, i reforma pravosuđa. Najlošije ocene su ocene za najvažniji posao koji smo uradili.
Nas interesuju odgovori na dva pitanja. Ko će snositi odgovornost za haos koji je proizvela reforma pravosuđa i kako će se ova država postaviti kako bi ti problemi bili rešeni? Pošto nam se čini da su dežurni krivci zapravo oni koji su žrtve neukosti i političke neodgovornosti vladajuće koalicije, a tu mislim na članove Visokog saveta sudstva iz reda sudija i tužilaca, mislim da moramo govoriti o nama.
Za LDP je bila veoma važna reforma u pravosuđu i zato smo je podržali, bez kompromisa, braneći one vrednosti na kojima mora da počiva demokratska i moderna Srbija. Nemamo nikakvo razumevanje za kalkulisanje vladajuće koalicije koja je zbog svojih unutrašnjih nesposobnosti i nemoći, umesto da reformiše pravosuđe, kompromitovala one koji su unutar pravosuđa bili spremni da učestvuju u tom procesu, kompromitovala našu podršku i stvorila preduslove za još veći haos od onoga u kojem smo se nalazili pre nego što je reforma pravosuđa započeta.
Zato se predsednice prvo vama obraćam, a potom i predsedniku Vlade, veoma me brine popustljivost Vlade pred pritiscima kojima je izložena i popustljivost parlamenta pred argumentima koji su neprihvatljivi.
Pred sobom imam rešenje Ustavnog suda ove zemlje. To rešenje je iz septembra ili oktobra 2009. godine. Prva tačka tog rešenja iza kog su stali predsednica Ustavnog suda Bosa Nenadić, sudije Olivera Vučić, Marija Draškić, Vesna Ilić Prelić, Agneš Kartag Odri, Katarina Manojlović Andrić, Stanka Milanović, Dragiša Slijepčević, Dragan Stojanović i Predrag Ćetković. Tim rešenjem: ''Ne prihvataju se inicijative za pokretanje postupka za utvrđivanje neustavnosti i nesaglasnosti sa potvrđenim međunarodnim ugovorima odredaba člana 99. stav 1, člana 100. i člana 101. stav 1. Zakona o sudijama. Odbacuje se zahtev za obustavu izvršenja pojedinačnih akata ili radnji preduzetih na osnovu osporenih odredaba Zakona iz tačke 1.''
Molim vas da mi ovo što citiram ne uračunate u ovih pet minuta.
Naime, kako kažu sudije Ustavnog suda, pre godinu dana, iz odredaba člana 148. stav 1. Ustava, sledi da Ustav iz 2006. godine ne jemči stalnost sudijske funkcije stečene po ranije važećem Ustavu od 1990. godine. Po shvatanju Ustavnog suda ustavotvorac u navedenoj odredbi nije imao u vidu samo prestanak sudijske funkcije sudiji koji se prvi put bira na sudijsku funkciju, nego i prestanak sudijske funkcije svim sudijama koji ne budu izabrani od strane Visokog saveta sudstva, a to znači i svim sudijama koji su izabrane prema propisima donetim na osnovu Ustava iz 1990. godine, a koje saglasno Ustavu ne budu izabrane od strane Visokog saveta sudstva na stalnu funkciju.
Gospođo predsednice, interesuje nas kada će parlament reagovati na haos koji je proizašao zbog nespremnosti naših institucija da poštuju sopstvene odluke, o čemu je juče započeta rasprava pred Ustavnim sudom Srbije, koja će trajati naredne dve-tri godine, po rečima predsednice Ustavnog suda, a koju je pre godinu dana taj isti Ustavni sud konstatovao, da je Zakon koji je ovaj parlament usvojio vrlo jasan i da se ne radi o reizboru sudija, koji bi podrazumevao, između ostalog, i obrazloženje koje danas neizabrane sudije traže, nego o izboru sudija.
U kakvoj zemlji živimo, predsednice Đukić, ako je ta institucija u toj meri ponižena da danas mora da radi i da raspravlja naredne tri godine o postupcima koje je prethodno proglasila besmislenim svojim rešenjem kojim je u potpunosti podržala odluku parlamenta, to je jedna tema.
Molim vas da zakažete sednicu kolegijuma, onog na kojem, od šefova poslaničkih grupa, uglavnom ja prisustvujem, kako bi makar post festum vratili red u reformu pravosuđa, koja je presudno važna za budućnost ove zemlje.
Drugo pitanje je pitanje postupka izbora članova novog Visokog saveta sudstva, najvažnije institucije u oblasti srpskog pravosuđa. Znate da je taj postupak u toku?
Po informacijama kojima raspolažemo kao poslanička grupa, u ovom trenutku vladajuća koalicija traži kompromis (Predsednik: Vreme. Č.J: Molim vas da mi oduzmete vreme za ovaj citat) pod pritiscima koji su neosnovani, nezakoniti i neustavni, otvara mogućnost sudijama koje nisu izabrane da učestvuju u izbornom postupku.
Citiraću dva člana dva zakona, Zakona o Visokom savetu sudstva...