Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
| Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 15. amandman sa ispravkom, zajedno su podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković i Donka Banović.
Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine prihvatili su amandman sa ispravkom.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman sa ispravkom postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na osnovu člana 157. stav 6. Poslovnika, Odbor za zaštitu životne sredine podneo je amandman sa ispravkom na član 15.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na osnovu člana 157. stav 6. Poslovnika, Odbor za zaštitu životne sredine podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 15. dodaju novi članovi 15a i 15b.
Vlada je prihvatila amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Pošto smo završili pretres sa svim amandmanima zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na tačku 15. – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA ZAKONA O VODAMA.
Primili ste amandman koji je na Predlog zakona podneo narodni poslanik Ivan Karić.
Primili ste izveštaj Odbora poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i mišljenje Vlade o amandmanu.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Ivan Karić.
Vlada i Odbor poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanik Ivan Karić. Izvolite.
Zahvaljujem se. Uvaženi predsedavajući, gospodine ministre, koleginice i kolege, najosnovnije pitanje je da li znate kada se jedna država brani od poplava? Pa, onda kada je suša, a ne kada su poplave. Kada su poplave sistemi ne mogu da funkcionišu ako nisu pripremljeni da preuzmu poplavni talas i da nas zaštite od poplava.
Da li znate da se u stvari u lokalnim samoupravama najveći problemi i najveće mogućnosti za odbranu od poplava stvaraju? Naše poplave su se upravo dešavale u lokalnim samoupravama. Imali smo puno problema i u toku 2009. godine i tokom 2010. godine. Beograd je te dve godine odbranjen samo zbog toga što je bio dobro opasan nasipima i bedemima koji su urađeni pre 30 i 40 godina, a imali smo u istočnoj Srbiji probleme, imali smo u južnoj Srbiji probleme, imali smo probleme jer ljudima nedostaju lokalni planovi upravljanja vodama. Lokalni planovi za odbranu od poplava na vodama drugog reda i ova taksa koju ukidamo, 50% te takse je odlazilo na lokal.
Ono o čemu kolege iz DSS govor od početka ove sednice je upravo to zanemarivanje lokalnih samouprava. One vrlo često tehnički nisu osposobljene, a još kad im uzmemo i to malo para koje im je stizalo, svakako da će se vrlo teško braniti od poplava. Vrlo teško će se braniti i od požara i još kad se neke druge službe upliću u nadležnosti vodoprivrede i to nestručno. Mi smo te dve godine bili svedoci da se jedna služba o kojoj će malo kasnije biti reči, koja veoma dobro brani državu o požara, ali nažalost ne brani je od poplave, uplitala se u odbranu od poplava i mnogi problemi su regionu Srbija voda bili prouzrokovani zbog nestručnosti te službe koja se bavila zaštitom od požara, a u stvari se uplitala u zaštitu odbrane od poplava. Hvala vam.
Razlog za ukidanje ovih slivnih naknada jeste zbog toga što tih naknada koje se plaćaju za korišćenje vode ima mnogo više od tih šest koje mi ukidamo. Ako pogledate Zakon o vodama u detaljima videćete da ima mnogo tih naknada. Nismo primetili u prethodnom periodu, a vi to nama potvrđujete da i ubiranje tih prihoda pomoglo lokalnim samoupravama da naprave te neke zaštitne bedeme i da su taj novac koristili baš za te namene, a građani, poljoprivrednici, privreda su to plaćali. Mi smatramo da odbranu od poplava treba finansirati ozbiljno novcem iz opštih prihoda budžeta za tačnu namenu odbrana od poplava, kao što je princip kod vanrednih situacija gde ćemo imati poseban budžet za vanredne situacije, za gašenje požara i sve ostalo.
Tako da, pod jedan nismo sve naknade za vodu ukinuli, nego neke za koje smo smatrali da su nepotrebne, jer ih ima mnogo i opterećivale su i građane i privredu, a to ne znači da ne treba izdvajati namenska sredstva za borbu protiv poplava, ali nisu neophodne takse za to, dovoljno je da prihodima od PDV finansiramo, na primer i zaštitu od poplava.
Zahvaljujem se. Zaista sam vam zahvalan i volim da verujem sve što ste mi rekli, vrlo često sam i vrlo lakoveran čovek. Ali, nadam se da ćemo svi zajedno, pre svega vi, kao nova Vlada uspeti u tome, ako uspete u tom delu kao što ste ovako lepo govorili, svakako ćete imati moju podršku. Hvala.