Deveto vanredno zasedanje, 22.09.2012.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

5. dan rada

22.09.2012

Sednicu je otvorila: Vesna Kovač

Sednica je trajala od 10:10 do 22:20

  • TAGOVI

  • Deveto vanredno zasedanje (2012)
  • Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o porezu na dodatu vrednost (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o porezu na dohodak građana (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o akcizama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o duvanu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o fiskalnim kasama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o republičkim administrativnim taksama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o finansiranju lokalne samouprave (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o turizmu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o privatizaciji (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o hemikalijama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o prestanku važenja Zakona o Fondu za zaštitu životne sredine (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o vodama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o javnim putevima (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o stočarstvu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o sudskim taksama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o šumama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o vanrednim situacijama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o vazdušnom saobraćaju (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o veterinarstvu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o vinu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o energetici (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2012. godinu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o budžetskom sistemu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru (pojedinosti) (2012)
  • OBRAĆANJA

    ...
    Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

    Konstantin Arsenović

    Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
    Da li još neko želi reč? (Ne.)
    Pošto smo pretres o amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
    Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i celini.
    Prelazimo na 10. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA ZAKONA O PRIVATIZACIJI
    Primili ste amandman koji je na Predlog zakona podneo narodni poslanik Neđo Jovanović.
    Primili ste izveštaje Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, kao i mišljenje amandmane o podnetom amandmanu.
    Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo ja na osnovu člana 163. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, odbacio kao nepotpun amandman narodnog poslanika Neđa Jovanovića, sa ispravkom, kojim se ispred člana 1. dodaje novi član 1.
    Saglasno članu 163. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, odbačeni amandmani ne mogu biti predmet rasprave i o njima se ne glasa.
    Pošto više nema podnetih amandmana na Predlog zakona, Narodna skupština će, saglasno članu 160. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, u danu za glasanje odlučivati u Predlogu zakona u celini.
    Prelazimo na 11. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA IZMENAMA ZAKONA O OBAVEZNOM OSIGURANjU U SAOBRAĆAJA
    Primili ste amandman koji je na Predlog zakona podneo narodni poslanik Srđan Šajn.
    Primili ste izveštaje Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, kao i mišljenje amandmane o podnetom amandmanu.
    Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo ja na osnovu člana 163. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, odbacio kao nepotpun amandman, kojim se posle člana 1. dodaje novi član 1a, koji je podneo narodni poslanik Srđan Šajn..
    Saglasno članu 163. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, odbačeni amandmani ne mogu biti predmet rasprave i o njima se ne glasa.
    Pošto više nema podnetih amandmana na Predlog zakona, Narodna skupština će, saglasno članu 160. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, u danu za glasanje odlučivati u Predlogu zakona u celini.
    Prelazimo na 12. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA ZAKONA O ZAŠTITI OD JONIZUJUĆIH ZRAČENjA I O NUKLEARNOJ SIGURNOSTI
    Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli Odbor za zaštitu životne sredine i narodni poslanici Nenad Popović, Milica Vojić-Marković, Donka Banović i Ružica Igić.
    Primili ste izveštaje Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za zaštitu životne sredine, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
    Podsećam vas da je Odbor za zaštitu životne sredine pisanim putem povukao amandmane na članove 7, 8. i 10, koje je podneo 21. septembra 2012. godine.
    Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
    Na osnovu člana 157. stav 6. Poslovnika, Odbor za zaštitu životne sredine je podneo amandman na član 1.
    Vlada je prihvatila amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
    Da li neko želi reč? (Da.)
    Reč ima narodna poslanica Milica Vojić-Marković. Izvolite.

    Milica Vojić-Marković

    Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
    Samo ću u ime Odbora za zaštitu životne sredine kao njegov predsednik.
    Primetili ste da se nekoliko puta ponavlja to da je Odbor podneo određene amandmane i oni su u skladu sa onim što je ovde u načelu izdiskutovano. Iskoristili smo svoje pravo kao Odbor da pokušamo da popravimo zakon. Ministar je rekao da je to ona intencija koju je imao i to je to.
    ...
    Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

    Konstantin Arsenović

    Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
    Reč ima narodni poslanik Ivan Karić. Izvolite.
    ...
    Zeleni Srbije

    Ivan Karić

    Demokratska stranka
    Poštovani predsedavajući, uvaženi ministre, koleginice i kolege poslanici, oko ovog zakona je zaista bilo puno rasprave i na Odboru za životnu sredinu. Ovaj predlog zakona i ovi amandmani pokazuju da je Vlada spremna da prihvati neke preporuke ili Odbora, ili pojedinih poslanika.
    Međutim, prihvatanje ovakvog amandmana nas dovodi u zabludu i, da kažemo, dovodi u zabludu građane Srbije i ekološke organizacije, da je Vlada to spremna i oko velikih stvari.
    Znate šta se sve dešavalo u poslednjih godinu i po dana u javnom preduzeću "Nuklearni objekti Srbije" – bilo je i smene direktora, a pričalo se i o velikim malverzacijama. Kažem da se pričalo, a stavljam to pod znake navoda, jer ne znam šta se tamo dešavalo. Bilo je nekoliko akcidenata. To je zaista institucija od veoma velikog značaja. Na glasanju sam bio uzdržan na Odboru, ali vas molim da se principijelno držimo svih stvari, da tako bude i kada razmatramo Fond za zaštitu životne sredine.
    Imamo samo insinuacije da se tamo radilo dobro, kao što imamo insinuacije da se i u Fondu za zaštitu životne sredine nije radilo kako treba. Bar smo tako čuli nekoliko puta u toku ovih par dana i to nije dovoljan osnov da se ukine Fond, kao što očigledno nije dovoljan osnov da se ukine javno preduzeće, nuklearni objekti.
    Mislimo da treba da ostane. Dobro je što ostaje. Veoma je važna nuklearna bezbednost građana i građanki Srbije. Takođe, videćete i u sledećim predlozima zakona ima puno problema i ima puno neprincipijelnosti od strane Vlade. Hvala.
    ...
    Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

    Konstantin Arsenović

    Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
    Narodni poslanik dr Aleksandra Tomić.
    ...
    Srpska napredna stranka

    Aleksandra Tomić

    Srpska napredna stranka
    Uvaženi predsedavajući, dame i gospodo, na Odboru za zaštitu životne sredine smo imali prilike da čujemo dosta toga i da se pohvalimo da je do sada održano šest sednica Odbora. U toj jednoj konstruktivnoj raspravi, mislim da su i članovi opozicionih stranaka shvatili da je ovo jedan vid konsolidacije javnih finansija i da je upravo zbog toga došlo do toga da se određene agencije koje su postojale, a u svom određenom poslovanju su bile tačno definisane u oblastima kojima su se bavile, sada su zbog objedinjavanja finansija morale da pripadnu organizaciono što Ministarstvu životne sredine, odnosno energetike, razvoja i zaštite životne sredine, što delom određenim poslovima su dati kroz Agenciju za zaštitu životne sredine.
    U ovom trenutku ovo je bilo najbolje rešenje koje je moglo da se uspostavi, a da se ispoštuje predloženi rebalans budžeta. Ono što nam je važno bilo, a to je da smo se, kao neka vrsta kompromisa, našli između predloga gospođe Milice Vojić po pitanju nuklearnih objekata Srbije i Agencije za jonizujuće zračenje da se ne ode u stvaranje nekih novih institucija, tipa zavoda i da se ne gasi. Upravo zbog toga što postoji veliki broj ljudi, stručnjaka iz ove oblasti i da zbog toga ne dolazimo u tu situaciju da stručni ljudi odlaze sa svojih mesta, i uopšte odlaze iz branše. To nam je i bila i osnovna ideja da, na kraju krajeva, i Vlada prihvati ovaj predlog da se ne gase ni Agencija za jonizujuće zračenje, ni Nuklearni objekti Srbije.
    Kako su oni radili, šta su radili, kakve su odluke donosili? U tu suštinu nismo ulazili. Na kraju krajeva, to je stvar kompromisa, s jedne strane. Sa druge strane smo imali priču oko rebalansa budžeta, gde smo rekli da, doći će tema oko fonda, neću se više javljati, su ostavljena velika dugovanja po ovom pitanju, da nam treba dve godine poslovanja fonda, da prikuplja određene takse da bi platili određena dugovanja koja su ostala. Nismo ulazili u suštinu poslovanja i način na koji je vršena realizacija iz ovoga fonda. Nismo hteli time da se bavimo. Dosta smo toga slušali u javnoj raspravi, nego smo hteli da pokažemo da ovaj rebalans možemo da podržimo sa ovakvim zatečenim stanjem. Na kraju krajeva, ljudi iz struke i oni koji su članovi odbora, i pozicija i opozicija, svesni smo toga da nije najbolje rešenje. Tražićemo bolje rešenje, pa makar i u sledećem predlogu budžeta za 2013. godinu. Zahvaljujem se.
    ...
    Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

    Konstantin Arsenović

    Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
    Hvala.
    Da li se još neko javlja? (Ne.)
    Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Popović, Milica Vojić Marković i Donka Banović.
    Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine nisu prihvatili amandman. Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
    Reč ima narodna poslanica Milica Vojić Marković.

    Milica Vojić-Marković

    Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
    Hvala gospodine predsedavajući.

    Dame i gospodo narodni poslanici, jako blizu je onaj dan kada smo pričali o ovome u načelu, mislim da iz onog što smo u načelu rekli, DSS je jasno rekla svoju poziciju. Smatramo da treba jako mnogo voditi računa o tome da li su neke agencije radile dobro ili nisu radile dobro, da li su neka pravna lica radila dobro ili nisu radila dobro. To treba da bude opredeljujuće za to da li su oni radili i da li ih treba ukinuti.

    Drugi jako važan kriterijum za to je da mora biti procenjeno koliku oni ulogu imaju u zaštiti životne sredine i koliku ulogu imaju u onoj oblasti za koju su napravljeni. Tako i ova Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenje i za nuklearnu sigurnost Srbije imala je itekako veliku ulogu. Ministar je zaista mudro odlučio da pokuša da sačuva neke od ovih institucija koje su jako važne za nacionalnu bezbednost i za zdravlje građana.

    Moram da kažem da smo mi, odnosno DSS, podneli ove amandmane, naravno pre nego što smo dobili od ministra ovakvo mišljenje da podržava to što govorimo, pa je onda odbor zbog vremenskog tesnaca ušao u to da napravite amandmane. Ono što smo mi hteli da pokažemo jeste da u ovom predlogu zakona o izmenama postoji jedno pravno nesaglasje.

    Ovde je data činjenica da se Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije zamenjuje tj. mi smo zamenili rečima ministarstva nadležna za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearne sigurnosti. Zašto? Zato što prema Zakonu o ministarstvima, koje je usvojila ova većina i ova Vlada da bi se formirala ova Vlada, jasno stoji nadležnost za zaštitu od jonizujućeg zračenja je Ministarstvo za energetiku, zaštitu životne sredine, a nadležnost nad nuklearnom sigurnošću ima Ministarstvo prosvete. Onda se u ovom trenutku pojavljuje ta razlika i pravilno smo odreagovali kada smo napisali da su za to zadužena ministarstva za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost, u skladu sa ovim zakonom.

    Dakle, samo smo pokušali da harmonizujemo ono što pravno piše, da dovedemo u vezu, jedno sa drugim, ono što piše u Zakonu o ministarstvima. Naravno, ovaj amandman prethodi onom što je kasnije došlo. Moram da kažem da, kao predsednik Odbora i kao narodni poslanik, nisam bila zagovornik toga da se ova Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja uopšte ukine. Drago mi je što je nađen modus, pa ma kakav. On je loš, da se razumemo, ali bi bilo mnogo lošije da je ona ugašena. Takođe bi bilo mnogo lošije da smo nacionalnu bezbednost, odnosno sigurnost od nuklearne opasnosti sveli na to da rade ljudi koji su nestručni, jer dozvolićete podržavam ovo što su predstavnici stranke Zelenih rekli.

    Demokratska stranka Srbije je bila prva koja je komentarisala mahinacije i rad Nuklearnih objekata Srbije. Bila je protiv toga da se oni osnuju. Bolje je poveriti stručnjacima da rade svoj posao i kontrolisati to što oni rade, da li odnose sredstva i na koji način plasiraju ta sredstva, nego tu opasnu i važnu oblast za ovu državu pustiti da niko ne radi. To je bila intencija ovih amandmana, koje smo mi napravili kao poslanici DSS i to je u vezi sa ovim amandmanom. Hvala.
    ...
    Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

    Konstantin Arsenović

    Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
    Na osnovu člana 157. stav 6. Poslovnika Odbor za zaštitu životne sredine podneo je amandman na član 2.
    Vlada je prihvatila amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
    Da li neko želi reč? (Ne.)
    Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković, Donka Banović i Ružica Igić.
    Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine nisu prihvatili amandman. Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
    Da li neko želi reč? (Ne.)
    Na osnovu člana 157. stav 6. Poslovnika Odbor za zaštitu životne sredine podneo je amandman na član 3.
    Vlada je prihvatila amandman, a Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
    Da li neko želi reč? (Ne.)
    Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Popović i Milica Vojić Marković.
    Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine nisu prihvatili amandman. Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
    Reč ima narodna poslanica Donka Banović.

    Donka Banović

    Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
    Hvala gospodine potpredsedniče.
    Ovaj amandman na član 3. u stvari je usklađen sa prethodnim amandmanima koje su poslanici iz DSS podneli. Reč je o tome da mi tražimo da u zakonu stoji da ministarstvo koje je nadležno za zaštitu od jonizujućeg zračenja i za nuklearnu
    sigurnost dostavlja i godišnji izveštaj o realizaciji programa, iz stava 1. ovoga zakona, Skupštini, odnosno nadležnom odboru u Skupštini Republike Srbije.
    Moram da kažem da smo veoma zbunjeni zbog čega bi ovakav jedan amandman uopšte bio odbijen od strane Vlade. Mislimo da je dobro i to je pokazala praksa da kada u zakonu stoji da neko ministarstvo ili državna institucija ima obavezu šalje polugodišnje, odnosno godišnje izveštaje, nadležnim odborima, odnosno Skupštini i da je to mnogo bolja praksa nego kada Skupština mora da interveniše i da traži te izveštaje. Uspostavlja se praksa da su poslanici o svim stvarima i na vreme kvalitetno obavešteni. O materiji kako ove institucije rade svoj posao treba svi na vreme da budemo obavešteni.