Poštovani ministre, razumemo potrebu da se republički budžet, koji, kako rekoste, je opustošen i upražnjen, popuni nekim dodatnim prihodima i razumemo potrebu da Ministarstvo finansija, odnosno Vlada pribegavaju ovim merama, koje svakako nisu popularne, ali koje su iznuđene povećanjem akciza na određene proizvode. To svaka zemlja radi kada je ugrožena finansijska stabilnost. Povećavaju se akcize, pre svega, na ono što se zovu luksuzni proizvodi i na naftne derivate.
Međutim, zaista nam nije jasno koja je logika i koji je motiv da se podigne akciza na tečni naftni gas, a da se paralelno, recimo, ne podigne na benzin ili, recimo, da se uopšte alkoholna pića i drugi proizvodi, koji su luksuz, na njih uopšte ne odnosi povećanje akciza.
Tečni naftni gas se ubraja u zelene energente. Svaka zemlja stimuliše zelenu energiju, korišćenje zelenih energenata. Mislim da smo potpisnici i Kjoto protokola i određenih preporuka EU u tom pogledu, tako da mislim da razumem da će se od toga u budžetu inkasirati određena svota novca, ali mislim da to nije dobro da se inkasira od zelenih energenata. Postoji način da se i na drugim mestima taj novac nađe, ali ne da se oporezuje tečni naftni gas koji je ekološki energent. Naprotiv, ti energenti treba da budu stimulisani i da, kao što su i do sada bili stimulisani, budu što niže cene kako bi građani što više koristili, odnosno što manje zagađivali okolinu.
Mislim da ima razloga da razmislite o usvajanju ovog amandmana i eventualno o nekoj drugoj preformulaciji, pa uvođenje akciza na nešto drugo što bi destimulativno uticalo, recimo, na korišćenje benzina. Benzin spada u naftne derivate, ali ne spada u ekološke energente. Na njih možete podići tu akcizu i na taj način rešiti problem manjka novca, a s druge strane stimulisati one koji ne zagađuju okolinu. Hvala.