Deveto vanredno zasedanje, 22.09.2012.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

5. dan rada

22.09.2012

Sednicu je otvorila: Vesna Kovač

Sednica je trajala od 10:10 do 22:20

  • TAGOVI

  • Deveto vanredno zasedanje (2012)
  • Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o porezu na dodatu vrednost (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o porezu na dohodak građana (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o akcizama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o duvanu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o fiskalnim kasama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o republičkim administrativnim taksama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o finansiranju lokalne samouprave (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o turizmu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o obaveznom osiguranju u saobraćaju (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o privatizaciji (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o zaštiti od jonizujućih zračenja i o nuklearnoj sigurnosti (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o hemikalijama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o prestanku važenja Zakona o Fondu za zaštitu životne sredine (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o vodama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o javnim putevima (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o stočarstvu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o sudskim taksama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o šumama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o vanrednim situacijama (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o vazdušnom saobraćaju (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o veterinarstvu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o vinu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o energetici (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2012. godinu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o budžetskom sistemu (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju (pojedinosti) (2012)
  • Zakon o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru (pojedinosti) (2012)
  • OBRAĆANJA

    Vesna Kovač

    Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
    Hvala.
    Pošto smo završili pretres o amandmanima zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
    Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
    Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona o izmenama Zakona o republičkim administrativnim taksama u načelu, a s obzirom da na Predlog zakona nisu podneti amandmani Narodna skupština će saglasno članu 160. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u celini.
    Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama podneli narodni poslanici: Momo Čolaković, Janko Veselinović i Marijan Rističević.
    Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
    Primili ste Izveštaj Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava.
    Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
    Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Momo Čolaković.
    Vlada i Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava nisu prihvatili amandman.
    Odbor za Ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
    Da li neko želi reč? (Ne.)
    Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Janko Veselinović.
    Vlada i Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava nisu prihvatili amandman.
    Odbor za Ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
    Da li neko želi reč?
    Narodni poslanik Janko Veselinović. Izvolite.
    ...
    Stranka slobode i pravde

    Janko Veselinović

    Demokratska stranka
    Hvala.
    Poštovana predsedavajuća, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, moj amandman se odnosi na Zakon o fiskalnim kasama, koji je predvideo ukidanje fiskalnih kasa za određenu grupu zanatlija. U načelu, a pretpostavljam i cela poslanička grupa podržava jednu mogućnost da se za određenu grupu zanatlija olakša poslovanje na način da neće morati da posle svake usluge za to štampaju račun i troše vreme na to. To je zaista prihvatljivo.
    Neprihvatljiva je sledeća činjenica i ona je bila osnov za amandman koji sam podneo, a tiče se troškova koje su te iste zanatlije imale za uvođenje kasa. Kao što sam u načelnoj raspravi rekao, ministar Dinkić je bio jedan od zagovornika fiskalizacije i tu je imao našu podršku u to vreme. Smatrali smo da se sa time uvodi red u javne finansije, odnosno u prikupljanje poreza na dodatu vrednost, da bi sada u novoj funkciji ministar finansija predložio da se te iste fiskalne kase ukinu, odnosno da za određenu kategoriju lica postaju neobavezne. Ako je to tako, imamo jedan osnovni problem.
    Ti ljudi su, da bi sproveli odredbu Zakona o fiskalizaciji, odnosno uvođenju fiskalnih kasa, morali da ulože određena finansijska sredstva, ne mala, za tu namenu, dakle, da kupe kasu, da se povežu preko određenih uređaja, da se obuče itd. To nije bio mali izdatak za te ljude.
    Međutim, sada se obaveza posedovanja fiskalnih kasa ukida, a nisu predviđene odredbe da se tim ljudima vrate uložena sredstva.
    Ovde se radi o pravnoj nesigurnosti, ovde se radi o činjenici da su oni tek skora imali jednu obavezu koja se sada gasi. Time se stvara izvesnost "za pravnu sigurnost", odnosno nesigurnost za buduće.
    Sve bi to možda bilo u redu, da u obrazloženju koje sam dobio za neprihvatanje mog amandmana ne stoji da je Vlada subvencionisala uvođenje fiskalnih kasa. To bi, kolege poslanici, izgledalo na sledeći način: ja i ministar Dinkić stojimo pored reke, i ministar Dinkić kaže - hajdete kolega, bacite svojih 500 evra u reku, i ja ću baciti svojih 50 evra, ne svojih nego državinih 50 evra, i ja bacim svojih 500 evra u reku a vi bacite 50 evra od strane države. Kad ja kažem – pa, dobro, hajde sada da izvadimo tih 500 evra, vi kažete – ne pa ja sam bacio svojih 50 evra. Ne, bacili ste 50 evra države.
    Dakle, vi ne samo što ste doveli građane u situaciju da kupe kase koje sada mogu da bace, ako ih vi nećete lično otkupiti, nego ste doveli i državu u trošak. Dakle, vi ste potrošili za subvencije, za fiskalizaciju, određena sredstva, to ćemo tek utvrditi kolika su, za nešto što sada nema namenu. Molim vas da obrazložite ovo vaše obrazloženje. Hvala.

    Vesna Kovač

    Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
    Reč ima Mlađan Dinkić. Izvolite.

    Mlađan Dinkić

    Ujedinjeni regioni Srbije
    Kada smo uvodili fiskalne kase 2005. godine, bilo je potpuno drugo vreme. Srbija je imala stopu rasta bruto domaćeg proizvoda preko 8%. Namera nam je bila da bukvalno svi uđu u sistem fiskalnih kasa, sa idejom da će se privreda razvijati i da će neko ko je možda u početku bio paušalac, jednoga dana ojačati i biti u stanju da postane PDV obveznik. Jedini način da se zna da li je neko zaista ekonomski sposoban da bude PDV obveznik jeste evidencija preko fiskalnih kasa.
    Onda su se desile dve stvari. U međuvremenu je došlo u primeni do odstupanja od Zakona koje je utvrdilo Ministarstvo finansija, a koje sam tada ja vodio. Mnogi ministri, uključujući ministre iz vaše stranke, bili su, zapravo, za odstupanje od tih pravila.
    Daću nekoliko primera. Ne uvođenje fiskalnih kasa za advokate. Upravo ministri pravde iz vaših redova su bili protiv toga, iako uopšte ne vidim zašto su advokati niže ekonomske snage od npr. krojača. Sigurno da nisu. U međuvremenu je došla i ova velika kriza i sada se stvarno pokazuje kao neracionalno da oni koji su paušalci drže fiskalne kase, GPRS uređaje, kada je potpuno izvesno da neće, nažalost, doći skoro u priliku da postanu PDV obveznici i da dostignu ovih novih osam miliona dinara cenzusa. Zato smo odlučili da sada, 2012. godine, ukinemo fiskalne kase za sve zanatlije i paušalce koji su u ovoj grupi.
    S druge strane, činjenica je da kada su fiskalne kase 2005. godine uvođene, da je država dala novac, subvencionisala kupovinu fiskalnih kasa svima ovima kojima se sada ukida. Dati dupli novac, mislim da nije ni racionalno niti pravedno.
    Što se tiče zanatlija, oni su jako zadovoljni što im se sada obaveza fiskalnih kasa ukida.
    Ono što moram da kažem sada javno, da oni koji se javljaju zanatlijama, serviseri, tražeći im novac sada da im defiskalizuju njihove kase, da zanatlije ne treba to da prihvataju. Zanatlije nemaju obavezu da plaćaju defiskalizaciju. Ako neki serviseri hoće da ućare sada na tome, samo želim da zanatlijama i svima onima koji ne treba da imaju fiskalne kase da kažem da ne plaćaju to. Ako već ne znaju kako sami to da učine, neka isključe GPRS uređaje iz priključka za telefon, prosto, neka isključe iz struje fiskalne kase, oni nisu više obveznici toga. Nema šta ko da im to defiskalizuje, jednostavno to mogu da sklone i da pokušaju eventualno da prodaju nekome ko će biti obveznik PDV u narednom periodu.
    To je moja sugestija, ne plaćati nikakve troškove tzv. defiskalizacije serviserima, nego isključite uređaje iz struje, iz priključaka za telefon. Moj savet je da se to pokuša prodati nekome kome su te fiskalne kase potrebne. Nadamo se da će u budućnosti biti novih mladih preduzetnika koji će biti u stanju da uđu u sistem PDV-a i njima će fiskalne kase biti potrebne.
    Što se tiče advokata, da ne zaboravim, kao što je neko već pominjao, postoji potreba reforma sistema paušalnog poreza. U okviru te reforme ćemo tretirati posebno advokate krivičare koji imaju ogromne promete i koji plaćaju mizerno mali paušalni porez. To mora da se dovede na nivo njihove ekonomske snage. Oni advokati koji se bave privrednim oblastima, oni su već u sistemu PDV-a. Čisto sumnjam da krivičari nisu slične ekonomske snage, tako da ćemo u sistemu paušalnog oporezivanja vršiti promene na dva načina. Oni koji imaju veću ekonomsku snagu da im odredimo više osnovice za paušalni porez.
    Drugo, da oslobodimo paušalce drugih vidova poreza i nameta. Od paušalaca ćemo očekivati da plaćaju paušalni porez, porez i doprinose na zarade zaposlenih koji na taj način treba da prijave i porez na imovinu. Samo ta tri, ništa više. Nikakve parafiskalne druge namete. Ako je paušalac, on ima malu snagu. Kroz paušalni poreski prihod lokalne samouprave treba da se vrši to oporezivanje.
    Mislim da je vaša primedba u amandmanu dobronamerna, ali nije objektivna, s obzirom da su ti ljudi već dobili novac kada smo uvodili kase. Želeo sam da iskoristim priliku da objasnim sve razloge zašto smo se sada odlučili na oslobađanje.

    Vesna Kovač

    Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
    Gospodine Veselinoviću, izvolite.
    ...
    Stranka slobode i pravde

    Janko Veselinović

    Demokratska stranka
    Javio sam se iz razloga što nisam bio siguran do kraja da ćete objasniti ovu priču oko advokata. Zaista, imate moju ličnu podršku, to je moj lični stav da su određene kategorije lica bez pravog razloga ostali mimo dometa fiskalizacije. Tu se slažem da je grupa advokata, u svakom slučaju, jedna od ciljnih grupa.
    Nisam siguran da li su ministri iz DS-a bili ti koji su bili protiv uvođenja fiskalnih kasa za advokate, ali neka bude da je tako. Poslanike DS niko nije pitao za to. Siguran sam da ne bi bili za tako nešto, jer zašto bi obućar imao fiskalnu kasu, a advokat krivičar ne bi imao fiskalnu kasu?
    Istina, niste mi odgovorili na pitanje da li ćete nadoknaditi? U stvari, rekli ste da nećete nadoknaditi sredstva koje su ljudi uložili, misleći da je ta subvencija bila dovoljna. Ali, zanatlije su dobile jednu tehničku podršku sa vaše strane i savet kako da iščupaju iz sistema fiskalnih kasa svoje sisteme. Ne bi bilo loše da napravite jedan kurs za njih, to bi im uložilo dodatna sredstva. hvala.

    Vesna Kovač

    Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
     Reč ima narodni poslanik Radoslav Milovanović. Izvolite.

    Radoslav Milovanović

    Demokratska stranka
    Poštovana predsedavajuća, kolege i koleginice narodni poslanici, podržaću amandman na član 1. stav 2. zakona o izmenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama, koji je predložio moj kolega Janko Veselinović, iz više razloga.. Prvi razlog je što se time pravi diskriminacija između privatnih preduzetnika. Nekima se ukida, nekima se ne ukida i, bez obzira na ovakvo obrazloženje, razgovarao sam sa nekim zanatlijama koji nisu zadovoljni ovom meru.
    Sledeća stvar je – najmanja cena ulaganja u fiskalne kase je bila 250 evra, plus 150 evra za terminal i 300 dinara za trake. Nisu svi koristili subvencije, neki su otvarali i firme posle 2005. i 2006. godine. Neki su plaćali po 1.000 evra. Ako se taj novac ne vrati tim ljudima, čini se nepravda prema tim ljudima.
    Druga stvar sa kojom se ne slažem su ove mere za jačanje malih i srednjih preduzeća i privatnih preduzetništva. Mislim da su one tanke da bi pomogle tim ljudima. Oni su ionako diskriminisani.
    Za domaće firme je neki iznos subvencija koju daje Nacionalna služba za zapošljavanje je otprilike 1.500 evra. Sa strane je to mnogo veći iznos. Ako hoćemo tim ljudima na pomognemo, onda moramo po svakom radnom mestu dati veći novac, moramo smanjiti kamate, kao što sam i prošli put rekao, sa 5 na 1 ili 2%, moramo olakšati tim ljudima koji žele kredite. Na žalost sadašnjim stanjem i kod banaka i u Fondu za razvoj samo uspešne firme, znači one koje imaju dobre bilanse i one firme koje imaju imovinu da mogu da garantuju vraćanje kredita, mogu da dobiju kredite.
    Što se tiče start ap kredita, oni su samo do 50.000 eura. Treba se vratiti, iako je bilo zloupotreba u ranijem periodu, ali na onaj deo koji se odnosi da se može opremom garantovati da se dobiju krediti. Treba omogućiti izvozne olakšice i to su prave mere. Ovako mislim da ove mere su neadekvatne, premale su da bi moglo da se pomogne tim ljudima koji su oslonac naše privrede u ovom trenutku. Hvala.

    Vesna Kovač

    Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
    Reč ima narodni poslanik Momo Čolaković.
    ...
    Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

    Momo Čolaković

    Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
    Poštovana predsedavajuća, poštovano predsedništvo, poštovani ministre sa predstavnicima Vlade, uvaženi narodni poslanici, podržao bih u ime poslaničke grupe PUPS ovaj zakon. U vezi sa tim smo podneli jedan amandman koji je prošao, ali je potrebno da se ukaže na problem koji je vezan za amandman koji je podneo gospodin Veselinović, a u vezi sa oslobađanjem od fiskalnih kasa određenih kategorija korisnika odnosno davaoca usluga.
    Naime, radi se o razno, raznim udruženjima. Posebno zastupam Udruženje penzionera kojih ime nešto preko 3.000 u Republici Srbiji koji imaju svoje bifee i restorane. Hoću da kažem da smo postigli saglasnost sa gospodinom Dinkićem da se ovo pitanje na drugačiji način reguliše, odnosno da se da tumačenje u vezi sa tim da li takvi klubovi, da li sportski, da li su udruženja građana, obavezni da uvode fiskalne kase. U tom smislu molim gospodina ministra da ono što smo se dogovorili posle sednice Odbora za finansije se sagleda u ministarstvu i da se o tome obaveste davaoci tih usluga. Hvala.