Četvrto vanredno zasedanje , 20.07.2023.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrto vanredno zasedanje

01 Broj 06-2/151-23

2. dan rada

20.07.2023

Beograd

Sednicu je otvorio: Vladimir Orlić

Sednica je trajala od 10:15 do 22:40

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Tatjana Manojlović

Demokratska stranka - DS
Mi zaista u ove kasne večernje sate nemamo obavezu da slušamo bajke o Ubu u kome je predsednik …
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

ALEKSANDAR VUČIĆ – ZAJEDNO MOŽEMO SVE | Predsedava
Ne, mi nemamo obavezu da slušamo vas koji ne znate da ukažete na povredu Poslovnika. To je jedina stvar koju nemamo obavezu da radimo.
Da vidimo onda, Zoran Zečević.
...
Srpska stranka Zavetnici

Zoran Zečević

Srpska stranka Zavetnici
Poštovani građani Republike Srbije, proteklih dana imali ste priliku da dođete, da se uverite u ono što su Zavetnici govorili, da aktuelna vlast posle 11 godina još nije shvatila šta je za građane bitno, a nije shvatila ni šta je hitno. Jer, ono što je za aktuelnu koktel naprednjačku vlast bitno to je bitno samo za vaše botove, za vaše saradnike za tajkune i za ostalo. To su potvrdili i navedeni predlozi zakona koje treba da usvojite.

Ali, evo imali smo prilike mi građani koji nismo iz ekonomske struke da nešto i naučimo, da nam kažu da je mnogo bolje graditi od zajma od kredita od bilo čega drugo, nego od gotovog novca. To je neka nova ekonomija i to će verovatno da se proučava, itd.

Naučili smo da je mnogo važnije da se zemljište daje besplatno prijateljima tajkunima, ostalima, nego da se prodaje i to je neka novina u ekonomiji, ali dobro hajde da vidimo i to čudo. Mi smo se u Srbiji nagledali raznih čuda, nagledaćemo se i ovoga. Prema tome, to su priče u koje i oni sami ne veruju.

Videli ste poštovani građani koliko ministri poštuju nas narodne poslanike, videli ste kako se ponašaju prema opozicionim poslanicima, videli ste kakvim nas imenima nazivaju neprovereno, itd, ali, za njih reč izvinite ne postoji, jer to je odraz nekog kućnog vaspitanja, nekog radikalskog sindroma, ne znam više ni čega, ali dobro to je to što jeste, to je tako.

Ja bih želeo da ukažem na jedan predlog izmene i dopune Zakona o energetici. O tom zakonu je bilo malo govora ovde, ali evo saznali smo nešto novo. Ta izmena i dopuna Zakona o energetici je direktiva EU. Pošto ova vlast funkcioniše samo na direktivama EU itd. jedna od direktiva je i ta da se usvoji i da se osnuje republička komisija za energetske mreže. To su elementi verovatno nekog socijalizma i komunizma gde se osnivaju razne komisije pošto ste govorili o socijalizmu itd. pa bih ovde gospođi ministru Đedović, bez onog negro, postavio jedno vrlo zanimljivo pitanje.

Imate Ministarstvo rudarstva i energetike, a imate i Agenciju za energetiku, pa mi molim vas objasnite šta će da radi republička komisija za energetske mreže, koju će građani iz budžeta morati za narednu godinu da plate 55,43 miliona dinara. Verovatno sa Agencijom za energetiku niste mogli da postignete određene dilove oko svega toga, a ovde je više nego jasno da ste vi i došli i dovedeni ste da energetski sektor prevedete u akcionarsko društvo. Sledeća faza preko ove republičke komisije jeste priprema, cepanje energetskog sektora na manje delove kako biste mogli da završite svoj zadatak zbog kojeg ste i došli ovde, a to je privatizacija energetskog sektora.

Na bazi i na iskustvo toga što budete uradili sa energetskim sektorom, krećete dalje u sva javna preduzeća gde ćete sprovoditi po istom sistemu, po istom principu. Ovog puta želim da poručim građanima, ne samo onima koji rade u energetskom sektoru, nego i svim ostalim građanima da dobro razmisle šta im je Srpska stranka Zavetnici govorila, šta smo im mi kroz Odbor za privredu i energetiku govorili i šta nas čeka. To što čeka nas iz Srpske stranke Zavetnici, to čeka i vas poštovana gospodo. To i vas čeka, tako da to što ne shvatate opasnost koja vreba sve nas ovde, to je već nedostatak vas, ali ovo što se planira uraditi sa energetskim sektorom i to što rade, dovodeći strance da upravljaju ovim sistemom i da ga pripremaju za prodaju, to će biti problem za buduće generacije.

Ovog puta želim da poručim svim zaposlenima u energetskom sektoru, svim ljudima kojima se Srbija na srcu da ozbiljno shvate ove namere gospođe Đedović i ministarstva koje vodi i Vlade koja upravlja ovom zemljom, jer ćemo doći u poziciju da će nam možda jednog dana biti kasno i da ćemo o električnoj energiji razgovarati kao o nekoj blagodeti koja je bila u nekom drugom vremenu. Molim vas poštovani građani da ovo ozbiljno shvatite, posebno vas u energetskom sektoru da preduzmete određene korake i da gospođu koja je došla sa tim zadatkom sprečite da do kraja napravi ovo što ima nameru da pravi. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

ALEKSANDAR VUČIĆ – ZAJEDNO MOŽEMO SVE | Predsedava
I to je kompletno vreme poslaničke grupe.
Izgleda da je sledeći prijavljeni Nebojša Bakarec.
...
Srpska napredna stranka

Nebojša Bakarec

ALEKSANDAR VUČIĆ – ZAJEDNO MOŽEMO SVE
Hvala vam.

Poštovani gospodine predsedniče Skupštine, poštovane dame i gospodo ministri, poštovani dame i gospodo narodni poslanici, poštovani građani, tužno je i da samo tim započnem, da se usudio da se javi za reč čovek koji vrši nezakonito konverziju imovine nedužnih penzionera u njegovu ličnu imovinu u Aranđelovcu, gde nezakonito drži dom za stara lica. To je zaista tužno i sramotno.

Da pređem na ovaj zakon, glavni ciljevi gospodina Vesića, koji je najvažniji po meni, glavni ciljevi izmena ovog sistemskog Zakona o planiranju i izgradnji su ubrzanje kao što smo čuli od gospodina Vesića, četiri cilja. Ubrzanje procesa izdavanja građevinskih dozvola, obezbeđenje veće transparentnosti, usaglašavanje sa propisima EU i promocija zelene gradnje i e-mobilnosti.

Najvažnije u zakonu je sledeće, onaj popust za objekte preko 10.000 javne, od 10% za građevinsko zemljište, zeleni sertifikati, izgradnja energetski efikasnih objekata. Dakle, uvode se energetski pasoši, agencija za prostorno planiranje, glavni državni urbanista se uvodi, upravljač projekta kao novi pojam, građevinska knjiga postaje elektronska i čitav niz koristi postoje za lokalnu samoupravu.

Dakle ovaj zakon o tome smo puno govorili, ali treba da ponovimo, konačno rešava onaj problem anahronizma zvanog konverzija koji više ne postoji nigde, ja mislim u svetu niti u Evropi, a i bivše komunističke države, bivše Jugoslavije koje su nekada pre nekoliko decenija uvele ovo su odavno od ovoga odustale.

Srbiji je neophodan razvoj građevinarstva, još brže izdavanje građevinskih dozvola i više investicije u građevinarstvu. Da podsetim da građevinarstvo u Srbiji čini 6% BDP-a, građevinska industrija ima 60 hiljada kompanija i 200 hiljada zaposlenih i više od toga i utiče na rast preko još 22 industrijske grane. Izmene ovog zakona i to je nešto novo, nismo čuli, su podržale da ne zaboravimo EU, Privredna komora Srbije, Savet stranih investitora, Američka privredna komora, Savet zelene KOM Gradnje, SKGO, Naled i mnogi drugi. Javna rasprava, onakva ili onakva, da podsetim to, nemojte da obmanjujete ljude, ne traje nekoliko dana, nego traje od februara meseca.

Da se setimo i to je novina, to nikad, ja sam danas sedeo sve vreme ovde i juče, i sedeću, naravno niko nije rekao da se setimo ko je uveo štetočinsku naknadu za konverziju. To je uradila Tadićeva žuta hunta 2009. godine u liku čuvenog ministra Olivera Dulića, koji se zove kao onaj prevarant iz Alana Forda, Ser Oliver i oni su doneli Zakon o planiranju i izgradnji i posle toga 2010. godine su doneli onu još sramotniju uredbu. Zakon je blokirao značajan deo gradnje u Srbiji i to u uslovima tadašnje ekonomske krize. Zakon su lažno naravno promovisali, to je bila obmana kao zakon protiv tajkuna, naravno, zbog, „Luke Beograd“, a da podsetim, upravo ti tajkuni sa Tadićem su 2008. godine i zapadnim ambasadorima su formirali tj. sastavili Vladu 2008. godine.

Tadićev režim je kad je uveo ovaj zakon 2009. godine najavljivao milijarde evra od konverzije. Nismo imali milijarde evra od konverzije nego je država imala do dana današnjeg milijarde evra štete od tog jednog od najštetnijeg zakona koji je ikad usvojen.

Danas smo svedoci i tu ću napraviti jednu paralelu, svedoci kako izvanredno radi ova Vlada i kako izvanredno radi ministar Vesić i ovaj zakon je jedan od dokaza za to. Evo, da napravimo poređenje sa ministrom Dulićem, simbolom žute korupcije, jer je Dulić, danas kada posmatramo šta je radio, slika i prilika današnje ove leve opozicije.

List „Vreme“, evo da ne kažete da ja to kažem – žuto glasilo, 11.10. 2012. godine, objavio optužujući tekst protiv Dulića pod naslovom, citiram „Politika i korupcija slučaja Olivera Dulića“ u kome stoji citiram. Pazite ovo, isto tako kaže „Vreme“ - na Slovenačkoj granici je Dulić svojevremeno uhvaćen sa dvesta, trista hiljada evra i iz te gužve se izvukao pozivajući se na činjenicu da je srpski ministar, kraj navoda. Činjenica je sledeća, Oliver Dulić je 4.10.2011. godine uhapšen od strane slovenačke policije na granici, pošto su mu slovenački carinici u krovu privatnog automobila našli pomenuti novac koji je inače dobio kao mito od jedne slovenačke firme.

Oliver Dulić je pred Specijalnim sudom 12.7. 2017. godine osuđen na tri i po godine zatvora zbog zloupotrebe položaja. On se pominje i u onom čuvenom izveštaju Verice Barać 2011. godine, gde nećete verovati njegova firma za sve vreme dok je bio ministar „ DG Kom računari „ poslovala sa 70 državnih organa i institucija, imali su preko 1100 transakcija državni organi plaćanja ka firmi Olivera Dulića. Uskoro završavam, evo pominjani ovde ugledni novinar kolumnista „ Danas“ Miša Brkić, ja sam ga deset minuta slušao na javnoj raspravi, deset minuta je hvalio Vesić zakon.

Međutim, podsetiću pre 13 godina isti taj Miša Brkić je kritikovao onaj prethodni zakon. U tekstu u „Peščaniku“ i „Politici“ je napisao je o Dulićevom i Tadićevom Zakonu o planiranju i izgradnji sledeće, citiram – jedino je ministru Oliveru Duliću trebalo godinu dana da shvati da je njegovo, pod znacima navoda, revolucionarno čedo Zakon o izgradnji i planiranju uništilo domaću građevinsku industriju i tržište nekretnina. To su žuti uradili 2009. godine i 2010. godine, uništili su domaću građevinsku industriju i tržište nekretnina.

Na javnoj raspravi, i sa tim završavam, više poslanika opozicije, mislim da je to bio onaj Niketić i ovaj Lazović, su osporili pravo državi da se gradi i reli su – kojim planom odlučio da se ovoliko invazivno gradi. Zdrav razum i napredak nam govore u prilog građanima Srbije, ne zaustavljanju gradnje i evnetulanom rušenju, što inače program pojedinih stranaka opozicije.

Poslednja rečenica, opozicija se protivi evoluciji, rastu i stabilnosti, program opozicije nažalost je revolucija, nazadovanje i nestabilnost. To smo već videli na delu u Skupštinama Srbije, Beograda i lokalne samouprave gde je opozicija protiv napretka i gradnje Srbije. Uostalom, u ovim propalim protestima parola opozicije je – Srbija mora da stane. Srbija neće stati. Živela Srbija. Hvala vam.

(Srđan Milivojević: Replika.)
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

ALEKSANDAR VUČIĆ – ZAJEDNO MOŽEMO SVE | Predsedava
Da ste jedini žuti pa da ima smisla.
Poslednja na listi prijavljenih je Olja Petrović.
...
Srpska napredna stranka

Olja Petrović

ALEKSANDAR VUČIĆ – ZAJEDNO MOŽEMO SVE
Zahvaljujem, uvaženi predsedniče Skupštine.

Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, poštovani članovi Vlade, poštovane građanke i građani Republike Srbije, pred nama je set važnih predloga zakona, a ja ću u svom današnjem obraćanju najpre se osvrnuti na Predlog zakona o privremenom registru majki i drugih lica za koji se isplaćuje novčana pomoć u iznosu od 10.000 dinara, grupi koja prethodnim merama nije direktno obuhvaćena, a to su mladi do 16 godina, odnosno sva deca koja su rođena do 21. novembra 2006. godine.

Na taj način je rešen i problem one dece koja su imala manje od 16 godina kada su isplaćivane mere podrške mladima, a sada imaju više od 16 godina. Ukoliko usvojimo ovaj zakon svi one koje obuhvata ova mera moći će da se prijave od 20. avgusta do 20. septembra. Sama isplata biće do kraja septembra meseca kada su i najveći izdaci zbog početka školske godine.

Ovo je pokazatelj nastavka ozbiljne politike koju država vodi još od početka korona virusa tako što pomaže građanima za koje se smatra da u tom trenutku je pomoć i najpotrebnija. I, pored trenutnih okolnosti u svetu i krize, u cilju uvažavanja ekonomskih posledica sa ovim merama se i dalje nastavlja i država pruža podršku kako privredi, tako i građanima. Već su do sada sprovedene i značajne mere kao što su povećanje penzija, povećanja minimalne zarade, povećanje plata u javnom sektoru, kao i sva ova jednokratna isplaćivanja, odnosno jednokratne pomoći.

Sve ovo se sprovodi u nameri da se životni standard građana uprkos svim teškoćama koje zahvataju ceo svet, ali i našu zemlju održi. Za ovu meru izdvojeno je 12 milijardi dinara, pri tom uz to nećemo ugroziti naš ekonomski sistem koji ovim pokazuje svoju snagu, a država pokazuje još jednom brigu za sve građane.

Takođe veoma važan zakon jeste i Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom koja nikada nije bila veća u Srbiji. Naime, država ove godine izdvaja čak 87 milijardi dinara iz budžeta. Tako će roditeljski dodatak za prvo dete od 1. jula 2023. godine iznositi 366 hiljada 122 dinara, za drugo dete dodatak se isplaćuje u 24 rate, odnosno dve godine i iznosi 324 hiljade 772 dinara, dok se za treće i četvrto dete dodatak isplaćuje u 120 rata i iznosi milion 948 hiljade 632 dinara, odnosno dva miliona 922 hiljade 948 dinara, osim mesečnih isplata drugo i treće dete dobijaju i jednokratnu pomoć u iznosu od 122 hiljade 40 dinara, dok se paušal za nabavku opreme iznosi šest hiljada 766 dinara.

Nastavljamo i sa novim merama, pa je tako predsednik najavio i sistemske mere pomoći za peto i šesto dete.

Ono što nas najviše raduje jeste da vidimo da su ove mere već počele da daju rezultate, pa je tako Srbija jedina zemlja u širem regionu koji ima pozitivan rast nataliteta. Recimo, u januaru 2023. godine Srbija je postala bogatija za 550 beba više nego u januaru 2022. godine.

Izmenama koje su danas na dnevnom redu nastavljamo sa podrškom roditeljstvu, posebno ženama preduzetnicama čiji će supružnici nakon tri meseca posle rođenja deteta moći da koriste odsustvo sa rada radi nege deteta, posebne nege deteta, odnosno da imaju pravo na naknadu zarade od plate.

Takođe, žene preduzetnice će sada ostvarivati sva ista prava kao i žene u radnom odnosu, odnosno imaće pravo na odsustvo za treće i svako naredno dete u trajanju od dve godine.

Činjenica koja nas takođe raduje, a koju isto možemo da uočimo iz predloga Zakona koji su na dnevnom redu jeste i ravnomerni razvoj svih krajeva naše zemlje, što jeste zapravo i politika predsednika Aleksandra Vučića, a to upravo pokazuje i izgradnja auto-puteva i brzih saobraćajnica.

Ovim predlozima zakona obezbeđuje se, između ostalog, i novac za izgradnju auta-puta Ruma–Šabac, brze saobraćajnice Šabac-Loznica, zatim brze saobraćajnice Požarevac-Golubac, koja je deo dunavske magistrale, kao i za deonicu Pojate - Preljina, odnosno deo Moravskog koridora, čija je ukupna dužina iznosi čak 110 kilometara.

Svi ovi projekti važni su jer i direktno i indirektno unapređuju život ljudi.

Jednog dana kada se bude pričalo o politici predsednika Aleksandra Vučića sasvim sam sigurna da će jedna od najvažnijih stari koje će se pominjati biti zapravo izgradnja i preporod Srbije i velika ulaganja u infrastrukturu, što je ključno za dalji razvoj naše zemlje.

Lice Srbije se menja jer se radi o interesu države i svih građana, a sigurna sam da će i predlozi zakona koji su danas na dnevnom redu tome još više i doprineti i zato ću u danu za glasanje sve ove predloge i podržati.

Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

ALEKSANDAR VUČIĆ – ZAJEDNO MOŽEMO SVE | Predsedava
Hvala vam.
Pošto na listama poslaničkih grupa više nema prijavljenih narodnih poslanika, pitam da li žele reč ovlašćeni predstavnici i neko ko nije iskoristio svoje pravo?
Idemo redom.
Reč ima Biljana Đorđević.
...
Zeleno-levi front

Biljana Đorđević

ZELENO - LEVI KLUB, NE DAVIMO BEOGRAD, MORAMO
Zahvaljujem, predsedavajući

Na kraju ove rasprave koja je trajala dva dana treba sumirati ono što smo slušali. Nažalost, neću stići sve, ali prosto moram da prokomentarišem situaciju u kojoj jedan ministar kaže, recimo, da će Zakon o planiranju i ukidanju konverzije biti antirecisiona mera, a drugi ministar negira da smo u recesiji i kaže – stanje srpskog javnog duga ocenjuje kao bolje i ekonomski stabilnije od jedne Nemačke. Da li smo u recesiji ili nismo, valjalo bi da se to pojasni u narednim danima.

Zadužujemo se za finansiranje infrastrukturnih projekata. Nije baš jasno građanima da svi oni od toga imaju koristi. Podržavamo uspon građevinarstva i privlačimo strane investicije konkurentnošću tržišta radne snage. Baš tim rečima piše u obrazloženju izmena Zakona o strancima i zapošljavanju stranaca.

Istovremeno, ova dva zakona, zajedno i sa Zakonom o državljanstvu, koji niste stavili na dnevni red, se objašnjavaju i kao primeri populacione politike koja je ovde jasno stavljena u službu stranih investicija.

Podsetila bih da je predsednik Srbije pre nekoliko godina baš govoreći o populacionoj politici rekao - rađajte decu, neće imati ko da nam radi u fabrikama. Ministar Selaković ovde pre neki dan žalio se isto tako da naša deca neće da rade, neće da budu zanatlije, jer zaboga svi sada studiraju.

U Srbiji imamo 15,5% visokoobrazovanih. U EU prosek je 41,2%. Ja sada opet nisam sigurna da li je politika ove Vlade da nam ne trebaju visokoobrazovani, da treba samo da ih uvozimo, pošto to piše u obrazloženju ovih zakona, ili nam trebaju i naši visokoobrazovani, ali onda isto tako imamo dualno obrazovanje koje će mnogu decu sprečiti da studiraju? Dakle, da li mladi treba da studiraju ili ne treba da studiraju?

Takođe, za šta nam tačno treba strana radna snaga? Već sam rekla da u obrazloženju ovih zakona stoji da se traže visokokvalifikovani. Gotovo se opisuje Srbija kao da ulazi u bitku za migracije talentima kao SAD, Kina, EU, a zapravo ovih dana govorite o građevinskim radnicima, fabričkim radnicima. Mi koji živimo u Beogradu znamo da već imamo vozače autobusa koji su stranci. Da li su oni baš visokokvalifikovani ili nisu? To se ovde u vašoj priči nešto ne slaže.

Ja moram da kažem da u tim predlozima zakona ima i nekih dobrih odredbi. Dakle, svakako je dobro da postoji jedinstvena dozvola za boravak i rad. Dakle, to ne sporim. Ima nekih vrlo opasnih rešenja koja su zabrinjavajuća, a o njima ću detaljnije govoriti svakako kada budemo raspravljali o pojedinostima ovih zakona.

Mene brinu implikacije društvene, ekonomske, pa i političke ovih zakona i zato kažem, verujem da nije slučajno što niste uključili Zakon o državljanstvu koji potpuno logički pripada ovoj raspravi na ovu sednicu dnevnog reda. Taj zakon je u proceduri. Usvojen je na Odboru za unutrašnje poslove.

Meni se čini da ste hteli da skrenete pažnju sa tog važnog političkog pitanja, jer državljanstvo je pitanje članstva u političkoj zajednici. Članovi moraju da imaju pravo da se pitaju kako se živi u toj zajednici, a vi želite da tretirate državljanstvo kao ekonomski resurs dakle bilo za interese stranih investitora lično ili interese kapitala domaćeg ili stranog na način koji je izrazito ne demokratski i urušava princip jednakosti i građanstva.

Svakako, biće vremena da detaljnije pričamo i o tom zakonu. To neće pobeći, osim ako ga ne povučete iz procedure.

Mene sve ovo brine zato što obrazloženje koje ste dali o zakonima o strancima i o državljanstvu i zapošljavanju stranaca, inplicira jedan otvoren prostor za radnu eksploataciju stranih radnih, poput indijskih ili vijetnamskih, što smo nažalost imali prilike da vidimo kroz investicione projekte od kojih naših građani baš i nemaju previše koristi, jer profit završava u džepovima malobrojnih.

Dakle, mi smo imali praksu radne eksploatacije u vezi sa licima u radnom odnosu kod stranog poslodavca i, samo da vam kažem, nama je svejedno da li je to američki ili kineski ili ruski, zato što ne podržavamo radnu eksploataciju nikoga. Dakle, nažalost, u tim situacijama naše institucije su se ponašale kao da za te ljude ne važi pravni poredak Srbije. pozdravljam da ima odredbi u ovim zakonima koje to sprečavaju, ipak to ništa neće promeniti ako se naše institucije i dalje budu pravile lude na to i ostavlja se predugačak rok da strani radnici rade u okviru ovakvih aranžmana. Tako svi mi možemo biti saučesnici kao država u lancu trgovine ljudima ili radne eksploatacije.

Ovo obrazloženje koje ste dali takođe dovodi do damping cene rada domaćih radnika i unižavanja njihovih radnih prava, jer ako postoji rezervna armija inostranog rada, kome će domaći radnici moći da se bune i da traže veće plate? Logično je, ako pričate da nedostaje radna snaga, onda da raste cena rada, ali vi u stvari ovim setom zakona se odlučujete da uvozite rad upravo da biste to izbegli.

Samo da kažem, niste originalni. To rade sve imigracione zemlje. To ne znači da je to u redu. Dakle, to ne znači da mi ne treba da se borimo kao društvo koje je izrazito nejednako da postanemo još nejednakije, jer to će dodatno razarati našu političku zajednicu.

Odgovori ministra Selakovića da će inspekcija da proveri sve prijave o radnoj eksploataciji su neubedljivi, jer znamo da imamo jednog inspektora na 1550 preduzeća samo u Srbiji za sada, a kako će tek biti sa tim silnim stranim radnicima koji će doći? Dakle, imamo nedovoljno inspektora za rad. Takođe, ne uverava nas baš ni da ćete se baviti statusom stranih radnika činjenica da ste situaciju u „Linglongu“ nazvali fabrikovanom aferom.

Najzad, ako već je odluka ove Vlade da ide sa politikom trajnog nastanjivanja stranih radnika, mi moramo da učimo na iskustvu zemalja koje su imigracione i izbegnemo probleme već u startu tako što planiramo kako da te ljude integrišemo, kako će se njima priznavati diplome, kako će se vršiti spajanje porodica, gde i na kom jeziku će deca iz spojenih porodica učiti školu, kako će sticati nekretnine. Ništa od toga za sada ne vidimo da se time bavite.

Što se ostalih zakona tiče, dobro je da se ispravlja nepravda prema mamama preduzetnicama koje je baš vaša Vlada oštetila donošenjem ovog Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, ali to su i dalje odredbe prema kojima porodice sa više, četvoro, dece ne primaju roditeljski dodatak i to je proglašeno posrednom diskriminacijom prema Romima.

Zakon o ozakonjenju je ovde da amortizuje nezadovoljstvo Zakonom o planiranju kojim se nastavlja politika favorizovanja investitorskog urbanizma. Čisto da bude jasno, mi nemamo ništa protiv toga da ljudima koji su trajno rešavali svoje stambeno pitanje se omogući priključenje na struju ili na vodu. Meni, priznajem, srce brže je kucalo kad god ste spomenuli da je stanovanje ljudsko pravo. Međutim, ministar Vesić kaže da pristup struji i vodi ne treba da ima veze sa statusom objekta, ali ovo i te kako ima veze sa Zakonom o ozakonjenju. Stadandardna romska naselja ne mogu da se ozakone mnoga od njih. Ja se nadam da ćete brinuti o pravu na stanovanju, vodu i struju za sve građane Republike Srbije.

Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

ALEKSANDAR VUČIĆ – ZAJEDNO MOŽEMO SVE | Predsedava
Radmila Vasić ima reč. Izvolite.