Na sednici Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava održanoj 7. decembra 2020. godine, članovi Odbora razmotrili su, u načelu, više predloga zakona koji su uvršteni na dnevni reda Šeste sednice Drugog radovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2020. godini.
Članovi Odbora razmotrili su:
Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu sa Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2021. godinu, Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2021. godinu, Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2021. godinu i Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Nacionalne službe za zapošljavanje za 2021. godinu, koji je podnela Vlada;
Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2019. godinu, koji je podnela Vlada;
Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu, koji je podnela Vlada;
Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom dugu, koji je podnela Vlada i
Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije u korist UniCredit Bank Srbija a.d. Beograd po zaduženju Javnog preduzeća „Skijališta Srbije“ Beograd, po osnovu Ugovora o dugoročnom investicionom kreditu za izgradnju gondole Brzeće-Mali Karaman, koji je podnela Vlada.
Tokom sednice, članovi Odbora uvrstili su još jednu tačku na dnevni red sednice, kao tačku broj šest.
6. Razmatranje Predloga odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2020. godinu.
Članovi Odbora su predložili i usvojili predlog da se obavi zajednički pretres o tačkama 1,3,4,5 i 6. dnevnog reda sednice.
Predložene zakone obrazložio su ministar finansija Siniša Mali, predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović, guvernerka Narodne Banke Srbije Jorgovanka Tabaković i direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević.
Siniša Mali je istakao na samom početku sednice, da je Vlada Republike Srbije zajedno sa Narodno bankom Srbije, usled aktuelne situacije izazvane Korona virusom, reagovala odlučno, na pravi način, sa odličnim paketom ekonomskih mera. Podsetio je na činjenice da je država obezbedila tri minimalne zarade kao pomoć privrednicima širom Srbije u potpunosti i nakon toga dve minimalne zarade u iznosu od 60 odsto od minimalne zarade, kao i odlaganje i plaćanje poreza i doprinosa na mesec dana.
Istakao je da su medicinari dobili povećanje plate od 10 odsto u aprilu, najstariji građani jednokratnu pomoć u iznosu od 4.000 dinara, kao i da su svi punoletni građani Srbije, koji su to želeli, dobili jednokratnu pomoć u iznosu od 100 evra.
Siniša Mali je upoznao članove Odbora sa podatkom da će penzioneri 17. i 18. decembra ove godine dobiti jednokratnu pomoć u iznosu od 5.000 dinara, i ukazao na planiranu pomoć ugostiteljima, turističkim radnicima, vodičima, hotelijerima i radnicima agencija za iznajmljivanje automobila u vidu jedne minimalne zarade, što čini ukupnu finansijsku pomoć u iznosu od preko 700 miliona dinara.
Ministar finansija je istakao da je za sledeću godinu, u januaru mesecu, planirano povećanje plata u javnom sektoru i to medicinarima povećanje od 5 odsto, a zaposlenima u ostalim javnim sektorima 3,5 odsto, uz dodatno povećanje u aprilu mesecu od 1,5 odsto.
Takođe, od 1. januara planirano je povećanje minimalne zarade od 6,6 odsto u celoj Srbiji, kao i penzionerima povećanje u iznosu od 5,9 odsto u odnosu na ovu godinu.
Naveo je da je Vlada Srbije usmerena na podizanje životnog standarda građana Srbije i posvećena realizaciji projekta Srbija 2020-2025, koji podrazumeva 14 milijardi evra dodatnih investicija u infrastrukturu, putnu, železničku, zdravstvenu, zatim školstvo, obrazovanje i izgradnja metroa u Beogradu, kao i da projekat ima za cilj da se dostignu prosečne penzije na kraju 2025. godine u iznosu od 430 evra i proseče plate u iznosu od 900 evra.
Ministar finansija je istakao da je za sledeću godinu planiran rast od 6 odsto i dodao da su predviđene značajne kapitalne investicije i dodao da ukupni prihodi i primanja koji su predviđeni budžetom iznose 1.336.323.614.000, što je povećanje od 3,5 odsto u odnosu na rebalans budžeta iz 2020. godine, dok su ukupni rashodi 1.483.045.414.000, što je smanjene od 15 odsto u iznosu na rebalans budžeta.
U toku sednice, članovi Odbora podneli su amandman na član 1. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu, i predložili Narodnoj skupštini da prihvati Predlog zakona u načelu, sa amandmanom koji je predstavnik predlagača Siniša Mali prihvatio na samoj sednici.
Nakon konstruktivne rasprave, članovi Odbora predložili su Narodnoj skupštini da prihvati u načelu, Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2021. godinu sa Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2021. godinu, Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2021. godinu, Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2021. godinu i Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Nacionalne službe za zapošljavanje za 2021. godinu, koji je podnela Vlada.
Predlog zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije za 2019. godinu, koji je podnela Vlada, obrazložio je predsednik Državne revizorske institucije dr Duško Pejović i ministar finansija Siniša Mali. Članovi Odbora su većinom glasova predložili Narodnoj skupštini da prihvati predlog zakona, u načelu.
U nastavku sednice Odbor je većinom glasova predložio Narodnoj skupštini da prihvati i ostale predloge zakona dnevnog reda sednice.
Sednici je predsedavala dr Aleksandra Tomić, predsednica Odbora, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Veroljub Arsić, Zoran Bojanić, Nikola Jolović, Duško Tarbuk, Olivera Pešić, Sonja Vlahović, Goran Kovačević, Boban Birmančević, Bratimir Vasiljević, Zoran Tomić, Ana Čarapić, Vojislav Vujić i Milorad Mijatović. Sednici su prisustvovali i narodni poslanici koji nisu članovi Odbora: Nataša Jovanović, Branimir Jovanović, Milijana Sakić, Olja Petrović, Đorđe Milićević i Ljubomir Marić.