12. sednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava

04.12.2016.

Na 12. sednici, održanoj 4. decembra, članovi Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava razmotrili su šest predloga zakona i odluka, koji su predloženi Narodnoj skupštini za razmatranje na Petoj sednici Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine u 2016. godini.

Članovi Odbora prihvatili su predlog predsednice Odbora da se rasprava o svim tačkama dnevnog reda sednice objedini, a u skladu sa članom 76. Poslovnika Narodne skupštine.

Predložene zakone i odluke članovima Odbora obrazložio je predstavnik predlagača, ministar finansija Dušan Vujović.

Ministar Vujović je istakao da su javne finansije unapređene u prethodne dve godine i dodao, odgovarajući na primedbe upućene zbog kašnjenja dostavljanja Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu u skupštinsku proceduru, da se već godinama ne uspeva da se drži dinamika rokova u skladu sa Zakonom u budžetskom sistemu. Ove godine razlozi za to proizilaze iz potrebe dogovaranja sa MMF-om i analizom rezultata posle trećeg kvartala, koja pokazuje postojanje suficita, rast od 36 odsto i 1,6 odsto deflatora. Govoreći o zamerkama upućenim na član 3. Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu, a koji se odnosi na javni dug zemlje, Vujović je naveo da je po prvi put ovaj član obuhvatio sve projektne zajmove u iznosu od 43,5 milijardi dinara. Deficit u narednoj godini planiran je na 1,7 odsto BDP-a, od čega se 1,6 odsto odnosi na projektne zajmove. On je dodao i da je planirani deficit najniži u istoriji i najmanji od 2001. godine do danas. U narednoj godini planiran je privredni rast od 3 odsto, inflacija od 1,6 odsto i ciljani deficit od 1,7 odsto. Ministar je ocenio da nismo izašli iz problema, ali smo ostvarili više nego što smo planirali. Javni dug će biti niži za 0,5 odsto u 2017. godini, u odnosu na 2016. godinu, odnosno, smanjuje se sa 73,5 na 72,8 odsto BDP-a, a tendencija je i da se učešće dolara u javnom dugu smanji, naveo je Vujović.

Govoreći o oceni koju je dao Fiskalni savet na Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu, predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović je ocenio kao značajan uspeh planiranje deficita od 1,7 odsto na nivou opšte države i 1,6 odsto za Republiku, jer obezbeđuje da se putanja duga o odnosu na BDP okrene i da se dug smanji za jedan procentni poen u narednoj godini, što je presudno za ozdravljenje javnih finansija. Bez obzira na navedeno, javni dug i sledeće godine ostaje na visokom nivou, što je opasnost, jer zbog eventualne recesije može doći do krize i njegovog ponovnog povećanja, istakao je Petrović. Petrović je pohvalio povećanje prihoda, što će dovesti do smanjenja deficita i većeg privrednog rasta. Govoreći o strukturi deficita, Petrović je istakao da je više od njegove polovine isplata garancija na dugove javnih preduzeća iz perioda 2010-2014. godine. Rizik od aktiviranja takvog mehanizma postoji i za 2017. godinu, jer preduzeća u restrukturiranju ne plaćaju dugovanja prema javnim preduzećima i postoji opasnost da se ti dugovi sa javnih preduzeća preliju na budžet, što može ponovo da stvori problem u narednim godinama, ocenio je Petrović. Primedba koja je upućena od strane Fiskalnog saveta odnosi se na reformu javne uprave, u smislu optimizacije strukture zaposlenih i produženja važenja postojećeg zakonskog rešenja o zabrani zapošljavanja do kraja 2017. godine, što indicira da taj problem reforme neće biti sledeće godine rešavan. Takođe, primedba je i to što nema listinga za isplatu kazni, penala i šteta u iznosu od 100 miliona evra, kao i da nije data analiza po pojedinim korisnicima budžetskih sredstava, kako bi se podaci upoređivali sa podacima iz ranijih godina. Pohvale Fiskalnog saveta se odnose na transparentnost, posebno u odnosu na subvencije, uključivanje infrastrukturnih projekata, što je značajno metodološko unapređenje, kao i povećanje javnih investicija kao glavne poluge za privredni rast.

Po okončanju duge rasprave, članovi Odbora prihvatili su većinom glasova Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2016. godinu, Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2016. godinu, Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama i dopunama Finansijskog plana Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2016. godinu i Predlog odluke o davanju saglasnosti na Odluku o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje za 2016. godinu.

Većinom glasova članovi Odbora prihvatili su, u načelu, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu.

Većinom glasova, članovi Odbora podneli su i jedan svoj amandman na član 8. Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu, kojim se vrši smanjivanje sredstava opredeljenih za Narodnu skupštinu, a koji je predstavnik predlagača prihvatio na sednici.

Članovi Odbora prihvatili su većinom glasova Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu sa Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2017. godinu, Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2017. godinu, Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Nacionalne službe za zapošljavanje za 2017. godinu i Predlogom odluke o davanju saglasnosti na Finansijski plan Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2017. godinu.

Sednici je predsedavala predsednica Odbora dr Aleksandra Tomić.

Sednici su prisustvovali sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Olivera Pešić, Radmilo Kostić, Vojislav Vujić, Dušan Bajatović, Goran Kovačević, Srbislav Filipović, dr Milorad Mijatović, Zoran Bojanić, Snežana B. Petrović, Zoran Krasić, Veroljub Arsić, Milorad Mirčić, Goran Ćirić i Saša Radulović.

Prisutni članovi

...

Aleksandra Tomić

Srpska napredna stranka
...

Olivera Pešić

Srpska napredna stranka
...

Radmilo Kostić

Srpska napredna stranka
...

Vojislav Vujić

Jedinstvena Srbija
...

Dušan Bajatović

Socijalistička partija Srbije
...

Goran Kovačević

Srpska napredna stranka
...

Srbislav Filipović

Srpska napredna stranka
...

Milorad Mijatović

Socijaldemokratska partija Srbije
...

Zoran Bojanić

Srpska napredna stranka
...

Snežana B. Petrović

Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda
...

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
...

Veroljub Arsić

Srpska napredna stranka
...

Milorad Mirčić

Srpska radikalna stranka
...

Goran Ćirić

Demokratska stranka
Poslednji put ažurirano: 05.12.2016, 09:05