Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava je, na sednici održanoj 11. maja, razmotrio Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (Prvi programski zajam za razvojne politike u oblasti javnih rashoda i javnih preduzeća) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj i Predlog zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora „Unapređenje objekata pravosudnih organa B“ između Republike Srbije i Evropske investicione banke, koje je podnela Vlada.
Članovi Odbora prihvatili su predlog predsednice Odbora da se objedini rasprava o predlozima zakona, koje je obrazložio v.d. direktora Uprave za javni dug Branko Drčelić.
Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (Prvi programski zajam za razvojne politike u oblasti javnih rashoda i javnih preduzeća) između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj odnosi se na zajam i iznosu od 182,6 miliona evra i predstavlja instrument Svetske banke za razvojne politike. Ovaj zajam je namenjen za budžetsku podršku, nastavak reformi i otplatu javnog duga. Sredstva će biti usmerena na tri polja, i to: upravljanje javnim rashodima, unapređenje finansijske održivosti javnih preduzeća u energetici i na unapređenje efikasnosti javnih i državnih transportnih preduzeća. Kamatna stopa na zajam je 0,7 odsto, rok otplate 20 godina, a otplata će se obaviti u jednoj tranši 2036. godine u punom iznosu.
Predlog zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora „Unapređenje objekata pravosudnih organa B“ između Republike Srbije i Evropske investicione banke je zajam u iznosu od 26 miliona evra i predstavlja sredstva koja omogućavaju nastavak unapređenja pravosudnih objekata. Zajam je ispregovaran na ukupno 41 milion evra, od čega je do sada povučeno 15 miliona evra za rekonstrukciju zgrade u Katanićevoj ulici za smeštaj pravosudnih organa, dok će se ovih 26 miliona evra utrošiti na rekonstrukciju Palate pravde i izgradnju nove zgrade Tužilaštva za organizovani kriminal. Zajam je odobren na 25 godina sa počekom od pet godina, sa fiksnom kamatnom stopom od 1 odsto.
Nakon rasprave, članovi Odbora prihvatili su većinom glasova oba predloga zakona.
Sednici su prisustvovali sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Olivera Pešić, Momo Čolaković, Srbislav Filipović, Zoran Bojanić, Zoltan Pek, Dušan Bajatović, Goran Kovačević, Milan Lapčević, prof. dr Milorad Mijatović, Veroljub Arsić, Radmilo Kostić, Goran Ćirić, Milorad Mirčić i Đorđe Kosanić.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora dr Aleksandra Tomić.