Druga sednica Prvog redovnog zasedanja, 04.04.2013.

6. dan rada

OBRAĆANJA

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Neđo Jovanović.
...
Socijalistička partija Srbije

Neđo Jovanović

Poštovana predsedavajuća, uvaženi ministre, kolege poslanici, poslanička grupa SPS nedvosmisleno podržava ovakvo zakonsko i sistemsko rešenje, imajući u vidu da se na i te kako kvalitetan način menja ovaj zakon. Kvalitet zakona se poboljšava, a stepen krivično-pravne zaštite se podiže na izuzetno visoki nivo.
Ono što je jako važno istaći u ovom smislu reči jeste da se nakon izmene u ovom delu definisanja zakona mora pristupiti i izmenama odredaba Krivičnog zakonika koje se odnose na zastarelost. Došli bi u situaciju da imamo koliziju Krivičnog zakonika kao postulata materijalnog krivičnog prava i posebnog zakona o kome danas raspravljamo. Ne sumnjam u to da će predlagač, Ministarstvo pravde pristupiti i izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i u odnosu na ovu odredbu.
Ono što je bitno za Marijin zakon jeste da se uvođenjem ove odredbe, eliminisanja zastarevanja, odnosno nezastarevanje, gonjenja učinilaca krivičnih dela i sa humanističkog aspekta stvara ono što je bitno, a bitno je da se preduzme sve na prevenciji kako bi se sprečila bilo kakva mogućnost ili otklonila bilo kakva mogućnost da bilo ko ko je u opusu onih koji vrše krivična dela, može da preduzme protivpravnu radnju, inkriminisanu radnju u kojoj bi se stekli svi elementi ili obeležja ovog krivičnog dela.
Stoga, da budemo iskreni ovde je potpuno nebitno da li podržava SPS, DS, SNS, ovde je bitno da građani u ovome prepoznaju kvalitet. Bitno je da svi mi zajedno bez obzira na političku orijentaciju, bez obzira na stranačku pripadnost podržimo ovakvu izmenu i ona je nesumnjivo za prihvatanje. U tom smislu hvala ministarstvu kao predlagaču. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Narodni poslanici Judita Popović, Radmila Gerov, Bojan Đurić, Miljenko Dereta, Zoran Ostojić i Kenan Hajdarević zajedno su podneli amandman sa ispravkom kojim se predlaže da se posle člana 5. dodaju novi naslov iznad člana i člana 5a.
Vlada nije prihvatila amandman u osnovnom tekstu, a o ispravci se nije izjasnila.
Odbor za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu nije prihvatio amandman sa ispravkom.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman sa ispravkom u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Reč ima narodna poslanica Judita Popović.
...
Liberalno demokratska partija

Judita Popović

Liberalno demokratska partija
Poštovani gospodine ministre, predstavnici Vlade, dame i gospodo narodni poslanici, kao prvo studentima čestitam Međunarodni dan studenata, a kao drugo osvrnula bih se na jednu dobru stvar koja se desila u parlamentu.
To je da je Ministarstvo pravde prihvatilo argumentaciju narodnih poslanika kada smo govorili o tome koliko je bitno da se uvede ovaj institut nezastarevanja krivičnih dela protiv polnih sloboda prema maloletnim licima. To je odlično s obzirom da smo na neki način prevazišli određene ideološke razlike, određene razlike u našim političkim stavovima, a sve u nekom zajedničkom cilju, a to je zaštita maloletnih lica. Čini mi se da više nije potrebno obrazlagati zašto je dobro što je nezastarevanje postalo sastavni deo ovog zakona koji je na dnevnom redu. Mislim da će to u velikoj meri da unapredi tu vrstu zaštite maloletnih lica.
Prema tome, mi iz LDP nemamo oko toga problema da prihvatimo činjenicu da je Odbor za pravosuđe i upravu predložio ovaj amandman a da pri tom nije usvojen amandman LDP, odnosno poslanika iz naše partije, jer mi taj amandman nismo ni podneli samo iz tog razloga da ostvarimo određene političke poene, nego smo prepoznali problem šta će biti ukoliko se ne spreči nezastarevanje ovih krivičnih dela koja su uperena prema maloletnim licima.
Još jednom bih podvukla da smo mi postigli cilj. Argumentacija poslanika je prihvaćena kao validna i na neki način smo poboljšali i ovaj zakon. Ključno je istaći da je ovaj institut u velikoj meri podigao kvalitet i nivo predmetnog zakona. Dakle bez obzira što niko od poslanika ne može reći da je njegov amandman u vezi ovoga usvojen, svi su se saglasili oko toga da su pohvalili predlagača što je prihvatio naše sugestije i svi smo pohvalili i odbor koji je takođe našao za shodno da reaguje i podnese amandman.
Dakle, ne radi se ovde o sujeti. Ne radi se ovde o politici. Radi se samo o jednom zajedničkom interesu koji je i te kako bitan za naše društvo, a pre svega, za one koji su najranjiviji deo ovoga društva, a to su maloletna lica, dakle, naša deca.
Imamo jako loša iskustva u pogledu vođenja krivičnih postupaka, kada se radi o ovakvim krivičnim delima, kao što su ugrožavanje polnih sloboda maloletnih lica, pa upravo iz tog razloga, bitno je da mi kao društvo i mi kao deo ove države reagujemo i realizujemo neke dobre ideje, makar te dobre ideje dolazile iz redova opozicije. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Da li neko još želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dejan Mihajlov i Miloš Aligrudić.
Vlada i resorni odbor nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Reč ima narodni poslanik Dejan Mihajlov. Izvolite.

Dejan Mihajlov

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Mi smo planirali da prvo govori gospođa Radović, ali dobro.
Ovaj amandman se odnosi na deo – pravne posledice osude. Dodali smo pored pravnih posledica osude koje stoje, a to je prestanak vršenja javnih funkcija i sve druge, još jednu, a to je – zabrana brisanja iz krivične evidencije.
Mi u DSS i ja lično doživljavamo ovaj zakon kao poseban zakon u odnosu na postojeći sistem. Smatramo da ova krivična dela i predmet zaštite ovog krivičnog zakona mora da bude poseban. Imamo puno razumevanje zašto važe posebna pravila za ova krivična dela u odnosu na postojeća pravila i u Zakonu o krivičnom postupku i u samom Krivičnom zakoniku.
Stoga predlažemo da se doda zabrana brisanja iz krivične evidencije. Zašto je to važno? Postoji sudska rehabilitacija, koja nakon isteka ili odsluženja kazne koja je predviđena presudom, posle određenog vremena dolazi do brisanja iz sudske rehabilitacije i do brisanja iz krivične evidencije počinioca ove vrste krivičnih dela.
Šta to konkretno znači? Znači da to lice koje ponovi silovanja ili neko drugo krivično delo obljube maloletnog lica, odnosno deteta, nakon brisanja iz krivične evidencije i sudske rehabilitacije neće se smatrati kao povratnik. Znači, mi treba da ostavimo ovde mogućnost da lice koje nakon sudske rehabilitacije ponovi isto krivično delo može da se smatra kao povratnik, upravo zbog važnosti svih ovih krivičnih dela i objekta zaštite ovim zakonom.
Smatramo da treba da se ubaci zabrana brisanja iz krivične evidencije, kako bismo sprečili da neko ko nakon sudske rehabilitacije izvrši, naravno, kada se on po svim ostalim krivičnim delima smatra da nikada nije bio osuđivan kada uđe u postupak ili izvrši novo krivično delo, smatramo da u ovom slučaju mora da se ubaci ovo i da on bude povratnik ukoliko ponovi isto krivično delo, a ne da se prema njemu zakon tretira kao prema neosuđivanom, jer su blaže kazne ukoliko on ponovi krivično delo. Ukoliko je on sudski rehabilitovan, blaža je kazna nego ako on ostane u krivičnoj evidenciji i smatra kao povratnik.
S obzirom da ovaj zakon pooštrava zaštitu dece koja su polno zlostavljana, smatramo da ova oštrija sankcija preventivno deluje na sve one koji su već počinili krivično delo, koji su možda rehabilitovani ili nisu rehabilitovani ili su tek u postupku rehabilitacije i da na taj način doprinesemo činjenici da se spreči vršenje novih krivičnih dela. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Milica Radović. Izvolite.

Milica Radović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala vam, gospođo predsedavajuća.
Samo ću vas zamoliti da mi oduzimate vreme od ovlašćenog predstavnika, ako može sad i za prethodno javljanje, da bi ostavili vreme poslaničke grupe.
Kao što je moj kolega Mihajlov rekao, mi smo ovde predvideli novu pravnu posledicu osude. Pored prestanka vršenja javne funkcije, pored prestanka radnog odnosa, zabrane sticanja javne funkcije i zabrane zasnivanja radnog odnosa u institucijama gde se podrazumeva rad sa maloletnim licima, predvideli smo i zabranu brisanja osude iz krivične evidencije.
Niste prihvatili ovaj amandman, sa obrazloženjem da se podaci koji se nalaze u posebnoj evidenciji vode trajno i da oni ne mogu da se brišu. Mi ovakvo obrazloženje ne prihvatamo, jer smatramo da se radi o dve potpuno različite stvari. Podaci koji se vode u posebnoj evidenciji su jedna stvar, a podaci, odnosno osude koje se vode u krivičnoj evidenciji su druga stvar i ne možemo da ih izjednačavamo.
Rehabilitacijom se briše osuda, brišu se sve pravne posledice osude i ono što je najvažnije, lice se smatra neosuđivanim. Onda se postavlja pitanje – da li može uopšte da se smatra kao društveno opravdana činjenica da, recimo, lice koje je izvršilo jedno krivično delo protiv polne slobode prema maloletnim licima, bez obzira da li se radi o krivičnom delu silovanja, obljube nad maloletnim licem ili obljube nad nemoćnim licem, može bilo kad da se smatra neosuđivanim bez obzira na njegovo vladanje nakon izdržane kazne zatvora ili nakon zastarele ili oproštajne kazne, posebno ako znamo da su 70% učinilaca, ako ne i više, ovih krivičnih dela povratnici.
Ako ono nije izvršilo krivično delo u trenutku ili u određenim vremenskom roku od izrečene kazne zatvora, to nije nikakva garancija da on to delo neće izvršiti nekada kasnije. Šta ćemo onda da dobijemo? Onda će da mu se sudi i to delo za koje je on ranije bio osuđen, a kazna mu izbrisana, neće se tretirati kao otežavajuća okolnost. Tu je upravo suština našeg amandmana i zbog toga smo predvideli ovako nešto i smatramo da za to ima osnova. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Srđan Miković.
Vlada i resorni odbor nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Reč ima narodni poslanik Srđan Miković. Izvolite.

Srđan Miković

Demokratska stranka
U predgovoru Krivičnog zakonika od strane prof. dr Zorana Stojanovića je istaknuto – to znači da je načelo pravednosti i srazmernosti, koje danas doživljava svoju punu reafirmaciju u krivičnom pravu bilo jedan od kriterijuma i za zakonodavca kada je propisivao kazne za pojedina krivična dela. Kasnije, u tom njegovom predgovoru pominjem institut pravnih posledica osude, da je institut pravnih posledica osude zadržan, ali da nema mogućnosti prilagođavanja konkretnom slučaju i ističe da to može voditi i povredi načela pravednosti i srazmernosti.
Profesor Stojanović, kao vrsan krivičar, po mišljenju ministra najbolji u zemlji, po mom mišljenju jedan od najboljih u zemlji, u svakom slučaju ističe da kod pravnih posledica osude treba omogućiti određenu individualizaciju pravnih posledica osude.
Dalje, u delu Krivičnog zakonika koji definiše pravnih posledica osude kaže se da pravne posledice osude ne mogu nastupati kada je za krivično delo učiniocu izrečena novčana kazna, uslovna osuda, ako ne bude opozvana, sudska opomena ili kada je učinilac oslobođen od kazne. Definisano je i to da pravne posledice osude u Krivičnom zakoniku, koje se sastoje u zabrani sticanja određenih prava mogu se propisati u trajanju najviše od 10 godina. To je ono što nam kaže opšti Krivični zakonik, s tim da predviđa u članu 97. rehabilitaciju kojom se brišu osude i prestaju sve njene pravne posledice i osuđeni se smatra neosuđivanim.
Činjenica je da u ovim delima koja su izvršena prema maloletnicima ili uopšte krivičnim delima koja su izvršena protiv polnih sloboda, što je moj stav da treba prema svima, naročito prema osetljivim licima, da pravne posledice osude traju duže nego što je propisano Krivičnim zakonikom i duplo duže nego što je predviđeno, znači, najduže do 20 godina.
Moram opet da postavim pitanje – da li treba izričito da stoji da sve pravne posledice osude uključujući i zabranu zasnivanja radnog odnosa, odnosno obavljanje poziva ili zanimanja koja se odnose na rad sa maloletnim licima mora da traje najmanje 20 godina? Pominjao sam situaciju da, na primer, student sa 19 godina, na početku studiranja gde je opredeljen da se bavi medicinom ili je upisao Fakultet za fizičko vaspitanje, gde će raditi sa decom ili maloletnicima bilo u školi, bilo kao trener, slučajno ili namerno dodirne gde ne treba 17-godišnjakinju, na primer, možda i svoju devojku, ali protiv njene volje. Po prijavi, krivično delo kao kuća. Nedozvoljene polne radnje, prisutna namera za zadovoljenje polne požude, krivično delo, izrečena novčana kazna, ali taj momak ili devojka, na pragu punoletstva - 20 godina obavezno mora da ima zabranu za zasnivanje radnog odnosa, odnosno obavljanje poziva ili zanimanja koje se odnosi na rad sa maloletnim licima.
Mislim da to nije suština ovoga i upravo zbog toga ponavljam, za one oblike krivičnih dela gde je zaprećena, između ostalog i novčana kazna, ne treba da bude izričito da pravna posledica osude bude 20 godina, nelogično je.
Drugo, takav jedan slučaj dozvoljava moguće zloupotrebe, pošto to delo ne zastareva nikada, izvršenje krivične sankcije ne zastareva nikada, onaj ko je zlonameran ukoliko je uslikao tog mladića ili devojku na pragu punoletstva, koji je izvršio takvo delo može čak da ga ucenjuje u narednih ne 10, 20 godina nego 50 godina i kada hoće kaže – evo, delo. Zbog toga smatram da je korisno usvojiti amandman i omogućiti i obavezati pravosudne organe da od slučaja do slučaja i ovu stvar kontrolišu i vide da li treba 20, da li treba ovoliko ili onoliko.
Ukoliko bi bio prihvaćen moj amandman na član 3. onda i to rešavamo zato što se onda na takvo delo za koje je zaprećena novčana kazna primenjuje Krivični zakonik, odnosno pravne posledice osude će biti do 10 godina. U svakom pojedinom slučaju će se meriti, pa ako treba i 10 godina da neko ne može da se zaposli na određenom mestu, ali nemojte da izričito bude 20 godina i za takva neka dela koja čim je zaprećena novčana kazna su takve društvene opasnosti, a ne bi Narodna skupština izglasavala takav zakon da je takva društvena opasnost. Zbog toga predlažem da usvojite moj amandman.