Jedanaesta sednica Drugog redovnog zasedanja, 24.12.2014.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Jedanaesta sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/469-14

2. dan rada

24.12.2014

Beograd

Sednicu je otvorio: Igor Bečić

Sednica je trajala od 09:05 do 00:00

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 20. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Marko Đurišić, akademik Ninoslav Stojadinović, Goran Bogdanović, Slobodan Homen, Aleksandar Senić, Ivan Karić i dr Blagoje Bradić.

Reč ima narodni poslanik dr Blagoje Bradić.
...
Zajedno za Srbiju

Blagoje Bradić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Zahvaljujem.

Znači, član 20. govori da drugi korisnici javnih sredstava koji koriste poslovni prostor i pokretne stvari kojima upravljaju direktni ili indirektni korisnici budžeta Republike Srbije plaćaju nastale troškove, troškove tekućeg investicionog održavanja, odnosno zakupa u skladu sa kriterijumima koje opet propisuje Vlada.

Mi mislimo da to treba da se briše jer otvara mogućnost zloupotrebe jer se predviđa da Vlada propisuje kriterijume za određivanje troškova, što je neprihvatljivo, jer troškovi mogu biti različiti zavisno od mesta nastanka ili po svojoj vrsti. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 20. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Živković i Vladimir Pavićević.

Reč ima Vladimir Pavićević.
...
Nova stranka

Vladimir Pavićević

Samostalni poslanici
Dame i gospodo narodni poslanici SNS hvala. Ne znam da li je meni ili je predsednik Vlade možda stigao u ovu Narodnu skupštinu pa je nastalo oduševljenje?

Dakle, poštovana gospodo, veoma je važno naravno da ozbiljno razgovaramo o predlozima zakona, budući da je to jedna od osnovnih nadležnosti Narodne skupštine da donosi zakone.

Žao mi je što poslanici vladajuće većine nisu sada malo aktivniji, ali tu su predstavnici Vlade da nam obrazlože nešto što je nejasno.

Evo, meni ima sada jedna nejasnoća vezana za član 20. ovog Predloga zakona. Mi smo podneli amandman kojim tražimo da se briše jedna reč, ali npr. oko tog amandmana nisam siguran da li ste u pravu vi ili mi.

Dakle, mi smo predložili da se briše reč „drugi“ jer ja npr. nisam mogao ni na osnovu prethodnog člana, ni na osnovu ovog člana da saznamo koji su to drugi korisnici? Ovde piše „drugi korisnici javnih sredstava koji koriste poslovni prostor i pokretne stvari kojima upravljaju direktni ili indirektni korisnici budžeta Republike Srbije, plaćaju nastale troškove, troškove tekućeg i investicionog održavanja, odnosno zakupa, u skladu sa kriterijumima koje propisuje Vlada“. Smatrao sam da se sve ovo tiče i prethodnog člana i onda nisam mogao da razumem šta znači, koji su to drugi korisnici.

Poštovani gospodine Vujoviću, ako ne prihvatite ovaj amandman, a nisam sada ovde ni dobio to obrazloženje zašto se ne prihvata, samo mi je važno da čujem ja, a i drugi narodni poslanici, koji su to ti drugi korisnici, ako može da se zna? Hvala vam poštovana gospodo.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima dr Dušan Vujović.

Dušan Vujović

Da ne bi bilo dileme, ova definicija „drugi“ se odnosi na preostale korisnike koji nisu obuhvaćeni članom 19, a član 19. i član 20. pozivaju se na korisnike budžetskih sredstava definisanih u Zakonu o budžetskom sistemu, član 2.

Prema tome, ovde „drugi“ je neophodno da se ne bi odnosilo na ono što je pod članom 19. navedeno. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 21. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Marko Đurišić, akademik Ninoslav Stojadinović, Goran Bogdanović, Slobodan Homen, Aleksandar Senić, Ivan Karić i dr Blagoje Bradić.

Reč ima dr Blagoje Bradić.
...
Zajedno za Srbiju

Blagoje Bradić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Zahvaljujem gospođo predsedavajuća.

Znači, predložili smo brisanje člana 21. jer otvara mogućnosti zloupotrebe po našem mišljenju.

Ovaj član predstavlja subvencionisanje, kreditiranje finansijski neodgovornih privrednih subjekata i doprinosi daljem rastu javnog duga, dok se penzionerima protivustavno otimaju penzije na ime štednje.

Šta smo time mislili. Član reguliše mogućnost da Republika Srbija otpiše potraživanje prema privrednim subjektima na predlog ministra privrede. Ovde može da se priča o garancijama datim „Srbijagasu“, npr. Da li ovo znači da će Republika Srbija moći da otpiše eventualno potraživanje u 2015. godini prema „Srbijagasu“ za koje se sada daju garancije?

Šta i kako izgleda u originalu član 21, kaže da Vlada može da odluči o otpisu potraživanja Republike Srbije nastalih po osnovu datih pozajmica i plaćenih obaveza po osnovu izdatih garancija privrednim subjektima, kao i o pretvaranju pojedinih dospelih potraživanja Republike Srbije nastalih po osnovu pozajmice iz budžeta Republike Srbije u kapital dužnika, a na osnovu predloga ministarstva nadležnog za poslove privrede. Zahvaljujem se.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 21. amandman je podneo narodni poslanik Jovan Marković.

Nije tu.

Na član 21. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Šutanovac, Borislav Stefanović i Balša Božović.

Reč ima Balša Božović.
...
Demokratska stranka

Balša Božović

Demokratska stranka
Zahvaljujem poštovana predsednice Skupštine.

Dame i gospodo narodni poslanici, u članu 21. ukoliko dođe do otpisa potraživanja predviđenim u stavu 1. ovog člana, Vlada Republike Srbije je dužna da o tome obavesti javnost putem zvaničnog sajta Vlade, sedam dana od donošenja odluke.

Nužno je da Vlada Srbije objavljuje ovakve informacije na svom zvaničnom sajtu kako bi se uspostavio princip odgovornosti, povećala transparentnost i mogućnost da građani budu ti koji učestvuju u političkom procesu i kako bi građani bili ti koji bi bili informisaniji i kvalifikovaniji da donesu ispravnu političku odluku.

Zašto ne usvojiti, npr, ovakav amandman koji samo povećava transparentnost, a ne da 12 zakona, uključujući i budžet, donosimo na netransparentan način, samo kako građani ne bi saznali šta ih čeka u 2015. godini, na način koji je protivan Zakonu o budžetskom sistemu, gde dobijamo samo dva dana da pročitamo 1.700 strana samo za jedan zakon?

Mislimo da građani na ovaj način mogu da steknu mnogo veći uvid u ono što se dešava i da zaista dobiju informacije koje ih zanimaju ili interesuju ili o kojima se u javnosti špekuliše da mogu da ih vide na sajtu Vlade Republike Srbije i mislim da protiv ove transparentnosti ministre Vujoviću, ne verujem da bilo ko u Vladi može da bude. Zahvaljujem.