62. sednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo

29.09.2021.

Članovi Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo su održali 29. septembra sednicu, na kojoj su putem video linka obavili razgovor sa predstavnicima Venecijanske komisije Saveta Evrope.
Predsednica Odbora Jelena Žarić Kovačević zahvalila se predstavnicima Venecijanske komisije na direktnom odnosu i bliskoj komunikaciji koja je ostvarena tokom ovog važnog procesa reforme pravosuđa, koji treba da značajno doprinese i napretku Srbije u procesu evropskih integracija. Venecijanska komisija, kao stručno telo koje čine eksperti, pruža veliku podršku Srbiji u ovom važnom proscesu, konstatovala je ona.

Žarić Kovačević je istakla da je tokom procesa izmene Ustava u oblasti pravosuđa, koji je otpočeo još 2018. godine, postignut visok nivo transparentnosti i inkluzivnosti, i dodala da se stručna i zainteresovana javnost u velikom stepenu uključila tokom dva kruga javnih slušanja, koja su održana u prethodnom periodu, u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu. Aktivno učešće na javnim slušanjima uzeli su predstavnici pravosuđa, strukovnih udruženja, nezavisnih državnih organa, sttručne javnosti, advokatskih komora, civilnog društva, ambasada i međunarodnih organizacija, istakla je Žarić Kovačević.

Predsednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo je tokom razgovora nevela i da je Radna grupa za izradu akta o promeni Ustava Republike Srbije formirana 23. juna, i da je održala do sada 13 sednica, kako bi se ustavni amandmani dodatno popravili i pravosuđe postiglo potpunu nezavisnost i efikasnost u radu, i kako bi sudska grana vlasti u Srbiji bila na nivou zemlja EU.

Sa održanih javnih slušanja, Radna grupa je sagledala sve predloge, primedbe i ideje, kako bi se došlo do najboljeg teksta akta o promeni Ustava Republike Srbije i teksta ustavnog zakona za sprovođenje Ustava Republike Srbije, koji je Odbor usvojio i uputio Venecijanskoj komisiji na razmatranje, navela je Jelena Žarić Kovačević i dodala da su smernice Venecijanske komisije bile su od velike koristi u ovom radu.

Ona je u razgovoru istakla i da treba raditi na novom zakonu o referendumu, imajući u vidu da je postojeći zakon usvojen 1994. godine, izmenjen 1998, a da je važeći Ustav Republike Srbije donet 2006. godine, te da Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi nije usaglašen sa važećim Ustavom Republike Srbije. Bitno je da ovaj skupštinski saziv, koji je započeo posao promene Ustva, taj posao i dovede do kraja, jer nakon održanog referenduma, Narodna skupština treba i da potvrdi rezultate referenduma, zaključila je svoje obraćanje predsednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo.

Sednici je predsedavala predsednica Odbora Jelena Žarić Kovaćević, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Nevena Veinović, Vojislav Vujić, Adam Šukalo, Luka Kebara, Dubravka Kralj, Ilija Matejić, Vuk Mirčetić, Uglješa Mrdić, Violeta Ocokoljić, dr Balint Pastor, Borisav Kovačević, Olja Petrović, Zoran Tomić, Dejan Kesar, Željko Tomić i Dijana Radović.

Prisutni članovi

...

Nevena Veinović

Srpska napredna stranka
...

Vojislav Vujić

Jedinstvena Srbija
...

Adam Šukalo

Srpska napredna stranka
...

Luka Kebara

Srpska napredna stranka
...

Dubravka Kralj

Socijalistička partija Srbije
...

Ilija Matejić

Srpska napredna stranka
...

Vuk Mirčetić

Srpska napredna stranka
...

Uglješa Mrdić

Srpska napredna stranka
...

Violeta Ocokoljić

Srpska napredna stranka
...

Balint Pastor

Savez vojvođanskih Mađara
...

Borisav Kovačević

Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda
...

Olja Petrović

Srpska napredna stranka
...

Zoran Tomić

Srpska napredna stranka
...

Dejan Kesar

Srpska napredna stranka
...

Željko Tomić

Nova Demokratska stranka Srbije Srpski patriotski savez - SPAS Srpska napredna stranka
...

Dijana Radović

Socijalistička partija Srbije
Poslednji put ažurirano: 29.09.2021, 14:37