Zakonom o izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika, koji su podnela 103 narodna poslanika poslaničke grupe Srpska napredna stranka, predložene su izmene zakona čijim bi usvajanjem prvi put od kada je 1992. godine uveden proporcionalni sistem za izbor narodnih poslanika u Srbiji, cenzus bio spušten sa 5% na 3% glasova ukupnog broja glasova birača koji su glasali.
Pored toga, zakona je usmeren i na uspostavljanje dodatne provere statusa stranaka nacionalnih manjina koje žele da im se to svojstvo prizna prilikom predlaganja liste za izbore za narodne poslanike.
1. Omogućavanje učešća u raspodeli mandata strankama koje osvoje najmanje 3% glasova.
Ovim zakonom predviđeno je da će u raspodeli mandata moći da učestvuju izborne liste koje su osvojile najmanje 3% glasova od ukupnog broja glasova birača koji su glasali, umesto 5% koliko se traži važećim zakonskim rešenjem. Cenzus se i dalje ne odnosi na stranke nacionalnih manjina i njihove koalicije, koje će učestvovati u raspodeli mandata i u slučaju da nisu osvojile najmanje 3% glasova.
2. Ovlašćenje RIK-u da, uz priloženu potvrdu nacionalnog saveta nacionalne manjine, odlučuje o tome da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine
Izmenama Zakona predviđeno je da svojstvo političke stranke nacionalne manjine u smislu ovog zakona ima samo ona stranka za koju je Republička izborna komisija (RIK) utvrdila da joj je osnovni cilj predstavljanje i zastupanje interesa nacionalne manjine i zaštita i poboljšanje prava pripadnika nacionalne manjine, u skladu sa međunarodnopravnim standardima. O tome da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine ili koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina RIK će odlučivati posebnim rešenjem, pri proglašenju izborne liste, a na osnovu potvrde koju podnosiocu izborne liste izdaje odgovarajući nacionalni savet nacionalne manjine. Ovo rešenje se donosi na predlog podnosioca izborne liste koji mora biti stavljen pri podnošenju izborne liste.
Svojstvo političke stranke nacionalne manjine, odnosno koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina bitno je iz razloga što ovi politički subjekti učestvuju u raspodeli mandata i kad su dobili manje od 3% glasova od ukupnog broja birača koji su glasali.
Stoga, ključnu novinu predstavlja ovlašćenje RIK da posebnim rešenjem odlučuje o tome da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine ili koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina u smislu Zakona o izboru narodnih poslanika i na taj način im omogući da učestvuju u raspodeli mandata čak i kada su osvojili manje od 3% glasova (prirodni prag), bez obzira na činjenicu da su te političke stranke već upisane u Registar političkih stranaka Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave kao manjinske političke stranke u skladu sa odgovarajućim odredbama Zakona o političkim strankama.
Da li podržavate ovaj predlog zakona? Glasajte ovde i pogledajte rezultate
Da li podržavate ovaj predlog zakona?
Glasajte ovde i pogledajte rezultate